Γερμανία Δανία Νορβηγία Σουηδία Απο την Κρήτη στη Νορβηγία

gastrin

New Member
Μηνύματα
2
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΛΠΕΙΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΕΚΟΥΑΔΟΡ
Η σκέψη υπήρχε από καιρό...Οδικώς στην Νορβηγία. Το συζητήσαμε οικογενειακά και με φίλους. Το αποφασίσαμε ,έστω και όταν μείναμε μόνοι...Η γυναίκα,η κόρη η αδελφή μου και εγώ. Το δουλέψαμε αρκετά για 3 μήνες...Εισιτήρια με την ΑΝΕΚ για Πειραιά, μετά Πάτρα-Βενετία, διαμονή σε σπιτάκια camping κοντά σε πόλεις με ενδιαφέρον-περιοχές UNESCO-και ξεκινήσαμε. Παρασκευή 1 Ιουλίου. Η απεργία τότε της ΠΝΟ μας ανησύχησε λίγο, αλλά όλα καλά εν τέλει...Με ημερήσιο για Πειραιά και αμέσως Πάτρα...Προλάβαμε τα <ΛΕΥΚΑ ΟΡΗ> με τη ψυχή στο στόμα λόγω μικροκαθυστέρησης στον Πειραιά, αυξημένης κίνησης και φυσικά απαράδεκτου δρόμου...Έτσι Κυριακή πρωί μπαίναμε Βενετία μετά από ένα όμορφο ταξίδι. Η είσοδος του πλοίου στο μεγάλο κανάλι εντυπωσιακή....
Αναφέρω μερικά στοιχεία της διαδρομής και οικονομικά, ακολουθούν μετά τα σχόλια...
Κάναμε από Ηράκλειο 7.478 ΚΜ., χρειάστηκαν 690 λίτρα βενζίνης, μέση κατανάλωση 9,22 λίτρα ανά 100ΚΜ, κόστος 1.150 ευρώ...τιμές 1,95(!!!) στην Νορβηγία,1,40 Αυστρία,1,55 Ιταλία,1,65 Δανία-Σουηδία(απλή αμόλυβδη)και 1,64 σούπερ αμόλυβδη στην Γερμανία...αναφέρω χωρίς σχόλια την αίσθησή μου ότι με τα γεμίσματα στο εξωτερικό έβγαιναν παραπάνω ΚΜ...και ότι στη Σκανδιναβία, όπως και στη Γερμανία τα καύσιμα είναι φτηνότερα το Σαββατοκύριακο!!!με μείωση τιμής έως και 20 λεπτά...
ΠΡΟΣΟΧΗ...τα περισσότερα βενζινάδικα στην Νορβηγία δέχονται μόνο πιστωτικές κάρτες νέου τύπου, απαραίτητο να ξέρεις και τον κωδικό...

Το κόστος των ατμοπλοϊκών εισιτηρίων:1.120 ευρώ ΑΝΕΚ(4κλινη εσωτερική και αυτοκίνητο)για Ηράκλειο- Πειραιά και Πάτρα-Βενετία με επιστροφή.50 ευρώ SCANDLINES για το 25λεπτο πέρασμα από Δανία σε Σουηδία.280 ευρώ SCANDLINES(4κλινη εξωτερική και αυτοκίνητο) για το πλοίο Σουηδία-Γερμανία, μονή νυχτερινή διαδρομή(Τρέλεμποργκ-Ρόστοκ)και 150 ευρώ για τις μετακινήσεις μέσα στην Νορβηγία με πλοιάρια.

Κόστος διοδίων συνολικά 140 ευρώ, εκτός την Νορβηγία, όπου προκαταβάλλαμε 38,50 ευρώ μέσω ιντερνετ και μετά 2 μήνες ήρθε η εκκαθάριση, επιπλέον 11 ευρώ. Καθόλου άσκημα για 2.880 ΚΜ στην Νορβηγία (τα διόδια είναι αυτόματα και πρέπει να ψάχνεις βενζινάδικο με το σήμα KR,για να πληρώσεις).Αναλυτικές πληροφορίες για τα πάντα στη Νορβηγία στο Visit Norway - Norway official travel guide - visitnorway.com.
ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΚΑΙ ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΕΙΣ
1η μέρα:Βενετία- Ρόντεμπουργκ (Γερμανία, κοντά στην Νυρεμβέργη, μεσαιωνική πόλη).810ΚΜ μέσω Σάλτζμουργκ, χωρίς πρόβλημα...
2η μέρα: ΡΌΝΤΕΜΠΟΥΡΓΚ, μικρές βόλτες στην πόλη και τις γύρω εξοχές ,διαμονή σε καμπίνα σε κάμπινγκ (100 ευρώ το διήμερο!!!),υπέροχο φαγητό. Η Γερμανία είναι χώρα που το ευρώ....μετράει.
3η μέρα: .Χάντερσλεβ (Δανία ,δίπλα στο ψαροχώρι Άροσουντ).800 ΚΜ, κανένα πρόβλημα, διαμονή σε καμπίνα σε κάμπινγκ(75 ευρώ),μπάνιο στη βόρεια θάλασσα....δείπνο με ψαρικά στο Άροσουντ..

4η μέρα: Τανούμ (Σουηδία, πανέμορφη περιοχή),διαμονή σε καμπίνα σε κάμπινγκ(65 ευρώ),μπάνιο στη λίμνη και χωρίς δείπνο αφού στην περιοχή όλα είχαν κλείσει στις 7μ.μ. μολονότι ο ήλιος ήταν ακόμα ψηλά....600 απροβλημάτιστα ΚΜ.

5η,6η,7η,μέρα:Μετά από 150 ΚΜ φτάνουμε στο Όσλο...Όμορφο και πανάκριβο. Τριήμερη διαμονή στο κάμπινγκ.
130 η διανυκτέρευση σε σπιτάκι 60 τετραγωνικών...λίγο βροχερό...αφήσαμε το αυτοκίνητο, πήραμε αντί 9 ευρώ ,το άτομο, την ημέρα κάρτα απεριορίστων διαδρομών με όλα τα μέσα και ξεκινήσαμε την εξερεύνηση της νορβηγικής πρωτεύουσας...μουσεία(Ίψεν, Μούνχ κ.λ.π.),υπέροχα πάρκα, όμορφες βόλτες στο φιόρδ.. Μία βραδινή έξοδος σε μπαράκι με μουσική, φαγητό στο καλό εστιατόριο του κάμπινγκ, μαγειρέψαμε μία φορά ενώ τα εστιατόρια απλησίαστα(20 ευρώ η μακαρονάδα,8 η μπύρα-2,5 στο σούπερ μάρκετ-25ευρώ ένα απλό πιάτο....)

7η,8η 9η μέρα: Η πανέμορφη Νορβηγία αρχίζει φεύγοντας από το Όσλο προς Μπέργκεν. Μετά από 440 ΚΜ,σε 8 ώρες με μέση ταχύτητα 64 ΚΜ και κατανάλωση 7,4λιτ/100ΚΜ,φτάσαμε στην πόλη των φιόρδ...κάθε στροφή και πίνακας ζωγραφικής, κάθε ΚΜ και ένα πανέμορφο τοπίο...καταρράκτες ,λίμνες, τούνελ, γέφυρες με θέα όπως αεροπλάνο...δεν μπορείς να παραβείς τα όρια, κάμερες παντού και οι οδηγοί τα ακολουθούν...απολαμβάνεις τη διαδρομή ,που πραγματικά αξίζει. Τις επόμενες μέρες εξερευνήσαμε φιόρδ, λίμνες και παγετώνες εκτός του ότι απολαύσαμε την πόλη. Ο καιρός ήταν σύμμαχος(εδώ βρέχει 2 στις 3 μέρες).Εμείς σταθήκαμε τυχεροί...Αξίζει να κόψεις πιθανόν μια μέρα από το Όσλο και να μείνεις στο Φλάμ, με το υπέροχο φιόρδ, κάνοντας ευκολότερη την διαδρομή…Εδώ να αναφέρουμε ότι το κάμπινγκ κόστιζε 100 ευρώ και ήταν μακρύτερα από το Μπέργκεν από ότι έγραφε στην ιστοσελίδα του…


10η,11η,12η μέρα: μετά από 450 ΚΜ-χρειάστηκαν 9 ώρες !!! -φτάσαμε στο βορειότερο σημείο της περιήγησης.
Πολλά καραβάκια ,που σημαίνει καθυστέρηση αλλά και ξεκούραση ψυχοσωματική, πολλά τούνελ...Το κάμπινγκ δίπλα στον ποταμό Μόνα(65 ευρώ η διανυκτέρευση) μας αποζημίωσε ,όπως και η γύρω περιοχή .Άλεσουντ, Μόλντε, Αντέλνες, Γκέιγκερ φιόρδ...δεν σκοτεινιάζει παρά 1-2 ώρες... το καλοκαίρι υπέροχα. .τον χειμώνα άστο καλύτερα...ψαράδες ,περιπατητές, αναρριχητές ,ποδηλάτες...άλλη φιλοσοφία ζωής...
Και το αναπάντεχο...ελληνικά μιλήσαμε σε όλη την εκδρομή μόνο στο πανέμορφο Άλεσουντ όταν είδαμε τσιγγάνες Ρουμάνες που ζητιάνευαν και είχαν περάσει και από Ελλάδα....

Μετά την 13η μέρα αρχίζει η κάθοδος...Μία διανυκτέρευση στο Άρεμαρκ, με την υπέροχη λίμνη (600ΚΜ)στα σύνορα με Σουηδία.
Διασχίσαμε την δυτική Σουηδία την 14η μέρα(55Ο ΚΜ) και το βράδυ πήραμε το καράβι για Γερμανία. Ολονύκτιο ταξίδι ,με τους Σκανδιναβούς να ψωνίζουν μπύρες, τσιγάρα και ποτά αφορολόγητα που οι τιμές στις χώρες τους είναι απλησίαστες(8 ευρώ το πακέτο!!!).Σαφείς και οι προειδοποιήσεις στο πλοίο....έλεγχος αυτόματος για οδηγούς αν έχουν πιει...

15η μέρα: διασχίζοντας από νωρίς το πρωί την Γερμανία(935 ΚΜ) το απογευματάκι φτάνουμε στο Ίνσμπουργκ...Καθυστερήσεις στην αουτομπάν λόγω τροχαίων....όμως άλλες ταχύτητες....115 ΚΜ η μέση με κατανάλωση 9,8 λιτ/100...Υπέροχο το Τυρόλο...ανεβήκαμε και στα 3.150 μέτρα στις Άλπεις.. δροσιά...παιγνίδια στον πάγο...διήμερη διαμονή σε ξενοδοχείο, δίπλα στο ποτάμι. Την 17η μέρα πάμε Βενετία(450ΚΜ) για το πλοίο της επιστροφής. Μικρή στάση στο Μπολζάνο, όπου συναντήσαμε πολύ κίνηση και φοβερό μποτιλιάρισμα προς Τρέντο λόγω ατυχήματος...Θέλει προσοχή η προσέγγιση του λιμανιού στη Βενετία (έχει 8 λιμάνια!!!).Όλα καλά και γύρω στις 5 ξανά στα <ΛΕΥΚΑ ΟΡΗ>. Εντυπωσιακή η αναχώρηση και πολύ καλό ταξίδι...
Παρασκευή 22 Ιουλίου πίσω στην Ελλάδα...Πάτρα-σύντομη στάση Αθήνα και το βράδυ στο ΣΟΥΠΕΡΦΑΣΤ για Ηράκλειο...όλα τα ωραία τελειώνουν. Αφήνουν όμως εμπειρίες και αναμνήσεις...

Απροβλημάτιστες όλες οι μετακινήσεις...οι συνεπιβάτες το χάρηκαν παρά την φυσιολογική κούραση κάποιες μέρες λόγω πολλών ΚΜ. Απαραίτητη παρέα ο πλοηγός...δεν χαθήκαμε πουθενά! Μολονότι στην πράσινη κάρτα είχαμε δηλώσει συνοδηγό την γυναίκα μου δεν χρειάστηκε να οδηγήσει.. τα κατάφερα...και θα το ξανακάνω...καλή εμπειρία....θέλει βέβαια χρόνο στην οργάνωση. Όλα έγιναν μέσω ίντερνετ. Οι χάρτες του google και το ViaMichelin: Maps, route planner, route finder, world maps, hotel booking, travel guides βοήθησαν τα μάλλα...όπως και πολλές αναρτήσεις που διάβασα ψάχνοντας στο ίντερνετ από ανθρώπους που είχαν κάνει αντίστοιχες διαδρομές...τους ευχαριστούμε θερμά...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ωραίο και τολμηρό ταξίδι!
ευχαριστούμε πολύ.
κατάλαβα οτι πήγατε με αυτοκίνητο έτσι?
 

gastrin

New Member
Μηνύματα
2
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΛΠΕΙΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΕΚΟΥΑΔΟΡ
Ναι,το ταξίδι ήταν με αυτοκίνητο,Mitsubishi outlander...και είχαμε κάνει οδική,ταξιδιωτική και ιατρική ασφάλιση....ευτυχώς όλα πήγαν καλά χωρίς κανένα απρόοπτο...βοήθησε η καλή οργάνωση και ο πλοηγός που μας ενημέρωνε για τις διαδρομές επι τόπου και μας καθοδηγούσε σωστά..
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Πολύ καλός
αλλά στραβώθηκα να σε διαβάσω .
Αλλαξε γραμματοσειρά και καλό είναι οι mods να μεταφέρουν το θεμα στην σωστή ενότητα .

Το ταξίδι είναι καταπληκτικό και εδω΄θα χαθεί


Renata :μπα ιδέά σου είναι οτι πήγαν με ιχ !!!! για να γραφει βρε πουλάκι μου τόσες info για βενζίνες -διόδια και χλμ πως αλλιώς μπορεί να πήγαν ???? Με solex και Puch μοτοποδήλατα :bleh::bleh::bleh:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Πολύ καλός
αλλά στραβώθηκα να σε διαβάσω .
Αλλαξε γραμματοσειρά και καλό είναι οι mods να μεταφέρουν το θεμα στην σωστή ενότητα .

Το ταξίδι είναι καταπληκτικό και εδω΄θα χαθεί


Renata :μπα ιδέά σου είναι οτι πήγαν με ιχ !!!! για να γραφει βρε πουλάκι μου τόσες info για βενζίνες -διόδια και χλμ πως αλλιώς μπορεί να πήγαν ???? Με solex και Puch μοτοποδήλατα :bleh::bleh::bleh:
υπάρχει και η μοτοσυκλέτα μεγάλε...και μαλιστα μεγάλου κυβισμού!!:shock:
Ακου να θυμηθεί το solex..:rolleyes:
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
μπραβο για την λιτη περιεκτικη περιγραφη. Ειναι πληροφοριες που ενδιαφερουν αφανταστα οσους κανουν μακρινα οδικα ταξιδια οπως εγω.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Εύγε για το κουράγιο να οδηγήσετε τόσα χιλιόμετρα... έτσι το φανταζόμουνα κι εγώ το ταξίδι στη Νορβηγία αλλά άμα το έλεγα στον οδηγό θα με είχε πετάξει στον ισθμό πριν καλά καλά φτάσουμε Πάτρα. Νομίζω ότι η οδήγηση στη Νορβηγία αποτυπώνεται σωστά: 450χλμ σε 9 ώρες... όταν στις γερμανικές άουτομπαν καταπίνεις τα χιλιόμετρα σε dT
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Πολύ ωραίο ταξίδι! Μπράβο για το κουράγιο να οδηγήσεις τόσο πολύ!
Εγώ 450 χλμ θα έχω σε λίγες μέρες και μου φαίνεται βουνό!!
Βέβαια, δε συζητώ για το ταξίδι, σίγουρα θα ήταν μοναδικό!!!
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Εύγε για το κουράγιο να οδηγήσετε τόσα χιλιόμετρα... έτσι το φανταζόμουνα κι εγώ το ταξίδι στη Νορβηγία αλλά άμα το έλεγα στον οδηγό θα με είχε πετάξει στον ισθμό πριν καλά καλά φτάσουμε Πάτρα. Νομίζω ότι η οδήγηση στη Νορβηγία αποτυπώνεται σωστά: 450χλμ σε 9 ώρες... όταν στις γερμανικές άουτομπαν καταπίνεις τα χιλιόμετρα σε dT
Και τι σε απασχολει παναγιωτη. Με χαρα θα σε παιρναμε μαζι μας.:D:D:D
 
Last edited by a moderator:

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
357
Likes
1.175
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δάση Βόρειου Καναδά
gastrin,θα με τρελαινες.7500Km το ταξιδι μονο;Δεν ξεκαθαρισες οτι ηταν μονο το "πηγαινε".Μ'αναγκασες να μπω google map και να αποτυπωσω το ταξιδι σου για να βεβαιωθω (οπως το περιμενα), οτι εννοουσες τα χιλ. ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΣ.Κι αυτο γιατι κι εγω εχω κανει μια αντιστοιχη προετοιμασια και δεν μου "εκατσαν" τα 7500Km,οταν εγω για να τριγυρισω μονο την Νορβηγια θα κανω 2000Km.Παντως ΜΠΡΑΒΟ,η αποτυπωση παρομοιων λεπτομερειων ειναι που βοηθα τους επιδοξους ταξιδευτες,οπως εμενα,ενω οι φωτο και περιγραφες οσους θελουν να περιηγηθουν νοερα,ή να θυμηθουν δικα τους αντιστοιχα ταξιδια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.074
Μηνύματα
879.686
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom