Απροσδόκητα όμορφες χώρες/πόλεις και χώρες/πόλεις απογοήτευση..

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.116
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Μου αρέσει πάντως που αυτες τις μέρες υπαρχουν 2 θεματα που μοιαζουν στην κεντρική. Το '' δυο ξανθιές στο Ντουμπάι'' που οι κοπέλες ξεκινησανε να μας λενε τι ωραια που περασανε και τι ομορφο που είναι το Ντουμπάι και το ''κανενας μα κανενας λογος να πας''.
Γενικά να πω κιεγω λοιπόν με τη σειρα μου οτι συμφωνώ με ολες τις αποψεις αφού τα εκατερωθεν επιχειρήματα ειναι ισχυρα. Δε συμφωνω με τον τιτλο γιατί αν ο Γιαννης δεν ειχε παει στο Ντουμπαι δε θα είχαμε ολη αυτη τη συζήτηση και πιστεύω οτι εστω και ως μια κακη εμπειρία κατι του προσφερε αυτο το ταξιδι.
Επισης λογω της συζητησης για ηθικους λόγους που δεν θα έπρεπε να παει καποιος στα Εμιρατα μου ερχονται στο μυαλο travellers που πήγανε στη Βορεια Κορεα και μετα λενε δεν έπρεπε να παω γιατι ενισχυσα με τον τροπο μου ενα '' κακο'' καθεστώς. Βεβαια θεωρώ οτι το ξερανε απο πριν αλλα αμα εχεις το '' μικροβιο'' μεσα σου θα πας οπως και να εχει οπως αυριο μεθαύριο θα πας και στο Αφγανισταν των Ταλιμπαν..
Υ. Γ. Οταν καποτε φτιαχτηκε ο Πύργος του Αιφελ ειμαι σιγουρος οτι στα travelstories καφενεία της εποχης υπηρχε η αποψη 'ελα μωρε κατι παλιοσιδερα ειναι, τερμα φτιαχτό, δεν ειναι αυτο το αυθεντικό Παρισι' 'οποτε το οτι το Ντουμπάι ειναι κατι' 'φτιαχτό' ' νομιζω οτι δεν ειναι ισχυρό
 

alma

Member
Μηνύματα
3.726
Likes
15.092
Δηλαδη στην Κουβα δεν υπαρχει καταπιεση ,με ενα εντελως αντιθετο απο το Ντουμπαι καθεστως?Και αλλες χωρες εχουν καταπιεση,λογου και ελευθεριας και διαφορετικου πολιτικου καθεστωτος.Σαν ταξιδιωτης ομως θα ειμαι ανοιχτομυαλος να δω και την αλλη μερια του κοσμου και να εκτιμησω καλυτερα το μερος που ζω.Κραζουν το Ντουμπαι αλλα ολοι εχουν την περιεργια να επισκεφτουν την Βορεια Κορεα .
Κοίτα, όντως δεν υπάρχει πανανθρώπινη συμφωνία για το πιο καθεστώς είναι "χειρότερο"(με ή χωρίς εισαγωγικά).
Ας πούμε συμφωνώ μαζί σου για τη Βόρεια Κορέα, όντως κι εγώ δεν θα πήγαινα(άσε τι γράφουμε πότε-πότε για πλάκα για τον Κιμ).
Αλλά προσωπικά αυτές οι χώρες που αναφέρθηκαν για μένα είναι πολύ διαφορετικές μεταξύ τους.
Ποτέ δεν θα έκανα σύγκριση της Κούβας ή της Πολωνίας με τη Βόρεια Κορέα και το Αφγανιστάν. Θεωρώ αγεφύρωτες τις διαφορές. Εννοείται πως πήγα και θα ξαναπήγαινα Κούβα και Πολωνία θέλω πολύ να πάω.

Στους Ταλιμπάν δεν θα άφηνα όντως ούτε μισο ευρώ και όχι μόνο επειδή είμαι γυναίκα. Ούτε στη Βόρεια Κορέα θα πήγαινα, ξέρω πως δεν θα μπορούσα καν να κινηθώ στα μέρη που ήθελα(πέραν όλων των άλλων).

Όσους πολυταξιδεμένους φίλους έχω (κυρίως βορειοευρωπαίους)και οι ομοφυλόφιλοι και οι ετεροφυλόφιλοι, και οι άντρες και οι γυναίκες, ποτέ μα ποτέ δεν θα έκαναν σύγκριση όμως της Κούβας με τη Βόρεια Κορέα που μπορεί να σου κάνουν βασανιστήρια γιατί έσκισες μια αφίσα, ούτε σύγκριση φυσικά των Ταλιμπάν που πετούν τους ομοφυλόφιλους από την ταράτσα, με την Πολωνία που π.χ. μπορεί να μην της αρέσουν τα pride.

Για να στο πω αλλιώς. Έχουν γυρίσει τις περισσότερες χώρες στον κόσμο. Πολωνία και Κούβα έχουν πάει πολλές φορές. Αφγανιστάν δεν θα πήγαιναν ούτε στην προ Ταλιμπάν εποχή.

Ε, περίπου έτσι το βλέπω κι εγώ που έχω επισκεφτεί μερικές δεκάδες χώρες σε Ευρώπη, Ασία και Λατινική Αμερική κυρίως, αλλά από Αφρική ας πούμε, δεν έχω δει σχεδόν τίποτα.

Από την άλλη καλώς ή κακώς ακόμα και η ηθική είναι υποκειμενική στον κόσμο που ζούμε.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.970
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν θελω να παω να δω πως ζουνε στις χωρες του κολπου, θα παω στο πιο αυθεντικο Ομάν.
Να δω στο Ντουμπάι τι ακριβως ; Τους ουρανοξυστες και τα mall ;

Γενικά ναι, δεδομενου οτι δεν εχω ταξιδεψει στον μισο κοσμο (και παραπανω) οπως ο Yorgos και μερικοι αλλοι εδω, δεν θα προτιμησω τετοιου ειδους κρατη για αρχη.
Καλά, και το Ομάν μια από τα ίδια είναι. Απλά έχει συντηρήσει κάποια μνημεία παραπάνω, και έχει κρατήσει χαμηλό ύψος στα κτίρια κλπ. Από άποψη δικαιωμάτων, μια από τα ίδια είναι κι αυτοί.

Τι θα δεις στο Dubai; Ότι θες να δεις. Να εξετάσεις τι παίζει με τους Εμίρηδες. Να εξετάσεις τι παίζει με το Αλκοόλ και την κρυφή κατανάλωσή του. Να πας στο Eataly και να ψάξεις το section με τα κρασιά. Να μιλήσεις με κάποιο ξένο εργαζόμενο (ντόπιους δε θα βρεις και να θες). Να τη στήσεις σε ένα mall και να παρατηρείς συμπεριφορές των ντόπιων. Να πας στη Φιλιπινέζικη Εκκλησία μια Κυριακή. Ή έστω να πας να φάς εξαιρετικό κινέζικο/βραζιλιάνικο/γαλλικό/ιαπωνικό/ότι-θες-εκτός-από-αραβικό. Εγώ πήγα για πολύ λίγο, και έχω ακόμα ένα σωρό απορίες για την κοινωνία τους και το πως δουλεύει (ΟΚ, από αξιοθέατα ξεμπέρδεψα γρήγορα).

Παράκληση (το λέω για το @Yorgos αλλά ισχύει και για μένα και φαντάζομαι για πολλούς), όταν αναφέρεστε ονομαστικά σε κάποιο μέλος, καντε τον κι ένα tag (βάζοντας ένα @ πριν από το username) για να παίρνει ειδοποίηση ότι μιλάμε γι αυτόν - δεν παρακολουθούμε όλοι όλα τα θέματα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.970
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επισης λογω της συζητησης για ηθικους λόγους που δεν θα έπρεπε να παει καποιος στα Εμιρατα μου ερχονται στο μυαλο travellers που πήγανε στη Βορεια Κορεα και μετα λενε δεν έπρεπε να παω γιατι ενισχυσα με τον τροπο μου ενα '' κακο'' καθεστώς.
Για το Jacob Laukaitis λες;
 

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.116
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Για το Jacob Laukaitis λες;
Ναι ενας απο Λιθουανία ειναι αν δεν κανω λαθος,δεν θυμομουν ονομα. Το έχω δει το βίντεο που εκανε. Απλα θεωρω οτι δεν ηταν ειλικρινης γιατι αν και σε νεαρη ηλικια νομιζω ηξερε που παει. Ας ελεγε το ηξερα ειναι '' κακο'' καθεστως αλλα ηθελα να παω να δω κιεγω. Οπως θα παω κιεγω οταν μου δοθεί η ευκαιρια γτ απλα θελω να παω.
 
D

Delmem37668

Guest
εδώ για χρόνια συντηρούμε το καθεστώς της Κούβας (μάλιστα κάποιος απόθεσε φόρο τιμής στην κηδεία του δικτάτορα χρησιμοποιώντας δημόσιο χρήμα και μέσα για τις μετακινήσεις του) και υπάρχουν ένθερμοι υποστηρικτές της και θα κολλήσουμε στο Ντουμπάϊ και στη νότιο Κορέα;
δεν θα ξεχάσω όμως ότι στην επιστροφή μας από το νησί στην βαλίτσα μέσα βρήκαμε πούρα που μας τα βάλανε αυτοί για το αντίο.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.116
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
εδώ για χρόνια συντηρούμε το καθεστώς της Κούβας (μάλιστα κάποιος απόθεσε φόρο τιμής στην κηδεία του δικτάτορα χρησιμοποιώντας δημόσιο χρήμα και μέσα για τις μετακινήσεις του) και υπάρχουν ένθερμοι υποστηρικτές της και θα κολλήσουμε στο Ντουμπάϊ και στη νότιο Κορέα;
δεν θα ξεχάσω όμως ότι στην επιστροφή μας από το νησί στην βαλίτσα μέσα βρήκαμε πούρα που μας τα βάλανε αυτοί για το αντίο.
Δεν νομιζω οτι συντηρουμε κανενα καθεστως στην Κουβα. Ισα ισα βοηθάμε ενα λαο που επελεξε την αξιοπρεπεια παροτι δεχεται μεγαλη πίεση απο διπλα να σταθει στα ποδια του. Και ο τουρισμός για την Κουβα και το λαο της ειναι ισως η βασική πηγη εσοδων γιαυτους
 
D

Delmem37668

Guest
Δεν νομιζω οτι συντηρουμε κανενα καθεστως στην Κουβα. Ισα ισα βοηθάμε ενα λαο που επελεξε την αξιοπρεπεια παροτι δεχεται μεγαλη πίεση απο διπλα να σταθει στα ποδια του. Και ο τουρισμός για την Κουβα και το λαο της ειναι ισως η βασική πηγη εσοδων γιαυτους
ο λαός δεν επέλεξε τίποτε. οι κυβερνώντες έχουν επιλέξει για το λαό.
και στην προκειμένη περίπτωση δεν τίθεται θέμα αν η κότα έκανε το αυγό και τούμπαλιν.
όλα τα χρήματα που αφήνει ο τουρίστας πάνε στα κρατικά ταμεία.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.116
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
ο λαός δεν επέλεξε τίποτε. οι κυβερνώντες έχουν επιλέξει για το λαό.
και στην προκειμένη περίπτωση δεν τίθεται θέμα αν η κότα έκανε το αυγό και τούμπαλιν.
όλα τα χρήματα που αφήνει ο τουρίστας πάνε στα κρατικά ταμεία.
Και στη συνεχεια στη δωρεαν υγεια και παιδεια. Υπαρχει μεγαλη βελτιωση στο βιοτικο επίπεδο του λαού, συγκριτικα πάντα με καποια χρονια πριν, προφανως υπαρχουν προβληματα. Αν δεν υπηρχε το εμπαργκο και η διεθνης απομονωση γιατι απλα δεν τους '' γουσταρουν'' επειδή πάνε κοντρα θα μεγαλουργουσανε.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Κοίτα, όντως δεν υπάρχει πανανθρώπινη συμφωνία για το πιο καθεστώς είναι "χειρότερο"(με ή χωρίς εισαγωγικά).
Ας πούμε συμφωνώ μαζί σου για τη Βόρεια Κορέα, όντως κι εγώ δεν θα πήγαινα(άσε τι γράφουμε πότε-πότε για πλάκα για τον Κιμ).
Αλλά προσωπικά αυτές οι χώρες που αναφέρθηκαν για μένα είναι πολύ διαφορετικές μεταξύ τους.
Ποτέ δεν θα έκανα σύγκριση της Κούβας ή της Πολωνίας με τη Βόρεια Κορέα και το Αφγανιστάν. Θεωρώ αγεφύρωτες τις διαφορές. Εννοείται πως πήγα και θα ξαναπήγαινα Κούβα και Πολωνία θέλω πολύ να πάω.

Στους Ταλιμπάν δεν θα άφηνα όντως ούτε μισο ευρώ και όχι μόνο επειδή είμαι γυναίκα. Ούτε στη Βόρεια Κορέα θα πήγαινα, ξέρω πως δεν θα μπορούσα καν να κινηθώ στα μέρη που ήθελα(πέραν όλων των άλλων).

Όσους πολυταξιδεμένους φίλους έχω (κυρίως βορειοευρωπαίους)και οι ομοφυλόφιλοι και οι ετεροφυλόφιλοι, και οι άντρες και οι γυναίκες, ποτέ μα ποτέ δεν θα έκαναν σύγκριση όμως της Κούβας με τη Βόρεια Κορέα που μπορεί να σου κάνουν βασανιστήρια γιατί έσκισες μια αφίσα, ούτε σύγκριση φυσικά των Ταλιμπάν που πετούν τους ομοφυλόφιλους από την ταράτσα, με την Πολωνία που π.χ. μπορεί να μην της αρέσουν τα pride.

Για να στο πω αλλιώς. Έχουν γυρίσει τις περισσότερες χώρες στον κόσμο. Πολωνία και Κούβα έχουν πάει πολλές φορές. Αφγανιστάν δεν θα πήγαιναν ούτε στην προ Ταλιμπάν εποχή.

Ε, περίπου έτσι το βλέπω κι εγώ που έχω επισκεφτεί μερικές δεκάδες χώρες σε Ευρώπη, Ασία και Λατινική Αμερική κυρίως, αλλά από Αφρική ας πούμε, δεν έχω δει σχεδόν τίποτα.

Από την άλλη καλώς ή κακώς ακόμα και η ηθική είναι υποκειμενική στον κόσμο που ζούμε.
Καλή μου alma, αν και δεν έχω πάει στην Πολωνία (και ούτε και το πολυεπιθυμώ για να είμαι ειλικρινής), τα μηνύματα που εισπράττω τόσο εκεί, όσο και για την Ουγγαρία, δεν είναι διόλου θετικά για να ταξιδέψει ένα gay ζευγάρι αυτή τη στιγμή στη χώρα. Πέρα από την "αλλεργία" στα prides, υπάρχει κανονική αντι- LGBTQI νομοθεσία πια σε αυτές τις 2 χώρες, που πραγματικά μπορεί να σου δημιουργήσει μπελάδες σε περίπτωση μιας "στραβής"....
Καλή η θεωρητικολογία, καλές οι αναλύσεις περί Κούβας ή Αφγανιστάν ή Εμιράτων, αλλά σε τελική ανάλυση για τον καθένα μας το αποτέλεσμα και το κατά πόσο νιώθει ασφαλής σε μια συγκεκριμένη χώρα θα βαρύνει στην τελική επιλογή του ταξιδιού. Και ίσως για κάποιους το αποτέλεσμα της σύγκρισης μεταξύ Εμιράτων και Πολωνίας να μην έχει και μεγάλη διαφορά. Για την ιστορία βρέθηκα στο Ντουμπάι το μακρινό 2004. 17 χρόνια νεώτερος και πραγματικά τότε και μόνο που είδα πραγματική έρημο για πρώτη φορά στη ζωή μου, έκανα μπάνια μήνα Μάρτιο δίπλα από το πανέμορφο Burj Al-Arab, και είδα για πρώτη φορά αραβικές παραδοσιακές αγορές (σουκ), με έκαναν να περάσω καλά. Ουσιαστικά ήταν το πρώτο μου εκτός Ευρώπης ταξίδι. Δεν είμαι όμως σίγουρος πια με τί μάτι θα το έβλεπα εάν πήγαινα τώρα....(να σημειώσω ότι αρχιτεκτονήματα τύπου "Burj Al-Khalifa, ή χιονοδρομικό μέσα σε εμπορικό κέντρο δεν υπάρχαν τότε).
Βέβαια, καλό θα ήταν τον κάθέ τόπο να τον κρίνουμε με τα δεδομένα της κουλτούρας του λαού του και της ευρύτερης περιοχής. Επ' ουδενί δεν περιμένω να δω φιλο- LGBTQI νομοθεσία και αντιμετώπιση σε μια αραβική χώρα. Απεναντίας από χώρες που ουσιαστικά είνια κομμάτι του ευρωπαικού πολιτιστικού γίγνεσθαι (όπως η Πολωνία, των τόσο αγαπημένων σκηνοθετών), με πληγώνει και με θυμώνει πολύ περισσότερο να βλέπω ρατσιστικές νομοθεσίες
 
D

Delmem37668

Guest
Και στη συνεχεια στη δωρεαν υγεια και παιδεια. Υπαρχει μεγαλη βελτιωση στο βιοτικο επίπεδο του λαού, συγκριτικα πάντα με καποια χρονια πριν, προφανως υπαρχουν προβληματα. Αν δεν υπηρχε το εμπαργκο και η διεθνης απομονωση γιατι απλα δεν τους '' γουσταρουν'' επειδή πάνε κοντρα θα μεγαλουργουσανε.
Αν δεν υπήρχε το καθεστώς δεν θα υπήρχε το εμπάργκο και ίσως θα μεγαλουργούσανε..
πρέπει να βάζουμε τα πράγματα με τη σειρά και όχι όπως μας αρέσει.
οσο για το κόστος της δώρεάν υγείας και οι συνθήκες αυτής δεν ξέρω αν πραγματικά υπάρχει και σε τι επίπεδο ειναι γιατί δεν έχω δει Νοσοκομείο η ιατρείο η ακόμα και σχολείο.
ολοι αγαπάμε την Κούβα και τους κατοίκους της, όχι όμως το καθεστώς της.
εκτος ίσως απο κάποιους σφετεριστές που πήγαν εκεί για να βγάλουν χρήματα.
 
D

Delmem37668

Guest
Καλή μου alma, αν και δεν έχω πάει στην Πολωνία (και ούτε και το πολυεπιθυμώ για να είμαι ειλικρινής), τα μηνύματα που εισπράττω τόσο εκεί, όσο και για την Ουγγαρία, δεν είναι διόλου θετικά για να ταξιδέψει ένα gay ζευγάρι αυτή τη στιγμή στη χώρα. Πέρα από την "αλλεργία" στα prides, υπάρχει κανονική αντι- LGBTQI νομοθεσία πια σε αυτές τις 2 χώρες, που πραγματικά μπορεί να σου δημιουργήσει μπελάδες σε περίπτωση μιας "στραβής"....
Καλή η θεωρητικολογία, καλές οι αναλύσεις περί Κούβας ή Αφγανιστάν ή Εμιράτων, αλλά σε τελική ανάλυση για τον καθένα μας το αποτέλεσμα και το κατά πόσο νιώθει ασφαλής σε μια συγκεκριμένη χώρα θα βαρύνει στην τελική επιλογή του ταξιδιού. Και ίσως για κάποιους το αποτέλεσμα της σύγκρισης μεταξύ Εμιράτων και Πολωνίας να μην έχει και μεγάλη διαφορά. Για την ιστορία βρέθηκα στο Ντουμπάι το μακρινό 2004. 17 χρόνια νεώτερος και πραγματικά τότε και μόνο που είδα πραγματική έρημο για πρώτη φορά στη ζωή μου, έκανα μπάνια μήνα Μάρτιο δίπλα από το πανέμορφο Burj Al-Arab, και είδα για πρώτη φορά αραβικές παραδοσιακές αγορές (σουκ), με έκαναν να περάσω καλά. Ουσιαστικά ήταν το πρώτο μου εκτός Ευρώπης ταξίδι. Δεν είμαι όμως σίγουρος πια με τί μάτι θα το έβλεπα εάν πήγαινα τώρα....(να σημειώσω ότι αρχιτεκτονήματα τύπου "Burj Al-Khalifa, ή χιονοδρομικό μέσα σε εμπορικό κέντρο δεν υπάρχαν τότε).
Βέβαια, καλό θα ήταν τον κάθέ τόπο να τον κρίνουμε με τα δεδομένα της κουλτούρας του λαού του και της ευρύτερης περιοχής. Επ' ουδενί δεν περιμένω να δω φιλο- LGBTQI νομοθεσία και αντιμετώπιση σε μια αραβική χώρα. Απεναντίας από χώρες που ουσιαστικά είνια κομμάτι του ευρωπαικού πολιτιστικού γίγνεσθαι (όπως η Πολωνία, των τόσο αγαπημένων σκηνοθετών), με πληγώνει και με θυμώνει πολύ περισσότερο να βλέπω ρατσιστικές νομοθεσίες
Η Ουγγαρία και η Πολωνία εχει μεγάλη γκει κοινότητα, και ειναι φιλικοί οι κάτοικοι, στη Βουδαπέστη υπάρχουν γκει μαγαζιά και λειτουργούν ανενόχλητα, όπως και στη Πολωνία επίσης. συνιστώ ανεπιφύλακτα και τις δυο χώρες σε ΛΑΟΤΚΙ ζευγαρια η παρέες, στις αραβικές χώρες μπορεί να μην υπάρχουν μέρη αποκλειστικά για γκει όμως η ΛΑΟΤΚΙ κοινότητα ειναι μεγάλη. Και οι άνθρωποι της εξαιρετικά φιλικοί και πρόσχαροι. Μπορείς να κανεις σχεδόν τα πάντα αλλα χρειάζεστε προσοχή να μην δείξεις φανερά τις σεξουαλικές σου προτιμήσεις. για τις γκει γυναίκες ειδικά αν ταξιδεύουν μόνες είναι λίγο πιο δύσκολο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom