Απροσδόκητα όμορφες χώρες/πόλεις και χώρες/πόλεις απογοήτευση..

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Η Costiera Amalfitana, είναι από τα ωραιότερα μέρη στο κόσμο, τόσο σαν φυσικό τοπίο, όσο και σαν αρχιτεκτονική. Το μέρος είναι άντε γεια, αλλά από την άλλη ο υπερ-τουρισμός ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα που αλλοιώνει και διαβρώνει μέρη, τοπία και ανθρώπους. Φυσικά και τέτοια μέρη είναι έγκλημα να τα κάνεις σε ημερήσια, τρεχάλα με τη γλώσσα έξω και αποκτάς εντελώς στρεβλή εικόνα. Αλλά δε θα αρνηθώ ότι ο πολύς κόσμος (μιλάμε για τουρίστες) πια με χαλάει σε οποιοδήποτε μέρος.
Costiera Amalfitana είχα πάει αρχές Ιουνίου του 2011 και ήταν μαγικά και χωρίς πάρα πολύ κόσμο. Η Βενετία δηλ. σε αντιδιαστολή, με χάλασε περισσότερο το 2010-2011. Δυστυχώς οι ορδές δρουν διαβρωτικά.
 
Μηνύματα
239
Likes
2.650
Αριτεκτονικα δηλαδή το Ραβέλλο, με βίλα Ρούφολο, Βίλα Σιμπρόνε (έστω και μόνο αυτά) και τόσα άλλα σε απογοήτευσε?
Δεν επισκέφτηκα κάποια βίλα (αν και τη Rufulo θα την επισκεπτόμουν αν έβγαινε), αλλά ναι, στάθηκε κατώτερο των προσδοκιών μου, αν και ομολογώ ότι μεγαλύτερη απογοήτευση ήταν το Ποζιτάνο, που επισκέφτηκα πρώτο, κι απλώς οι άλλοι οικισμοί δεν κατάφεραν να μου ανατρέψουν αυτή την εντύπωση.

Από την άλλη, αν κάποιος απογοητευόταν αρχιτεκτονικά από την Αθήνα (για την οποία μπορεί να είχε φανταστεί/ακούσει ότι είναι η ομορφότερη πόλη της Ευρώπης από κάποιον με αμφιλεγόμενο γούστο), δεν θα του αντιπαρέβαλλα την Ακρόπολη, τα Προπύλαια και το Ζάππειο, οπότε δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω την ερώτηση. Αντίστροφα, δεν νομίζω να τον ρωτούσα «Δηλαδή, περπάτησες στο Ποζιτάνο κι είπες, “ναι, αρχιτεκτονικά αυτό εδώ είναι από τα ομορφότερα μέρη που έχουν δει τα μάτια μου”;»

Γιατί τα δικά μου έχουν δει και καλύτερα και οι προσδοκίες που είχα (που βασίστηκαν σε δηλώσεις σαν του ακριβώς προηγούμενου ποστ) ήταν ανώτερες των όσων τελικά συνάντησα (εξ ου και η απογοήτευση, που είναι και το θέμα του τόπικ κατά το ήμισυ). Τόσο απλό. :)
 

Butterflyeva

Member
Μηνύματα
6
Likes
41
Ας γράψω και εγώ την άποψή μου.. μια πόλη που με απογοήτευσε μπορώ να πω με σιγουριά ότι είναι το Παρίσι. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι όταν πήγα δεν πέρασα όμορφα. Πραγματικά ήταν ένα όμορφο ταξίδι για μένα μου άρεσε σαν πολύ δεν λέω το αντίθετο αλλά σχετικά με τις προσδοκίες που είχα ήταν μία μίνι απογοήτευση. Δεν ένιωσα κανέναν ρομαντισμό,δεν ένιωσα κανένα ιδιαίτερο vibe, ή χρωμα του τόσο πολυσυζητημένου Παρισιού, δεν ενθουσιάστηκα με το φαγητό ίσως βέβαια να μην είναι οι γεύσεις μου αυτές.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Κι εγώ που ρομαντισμό ένιωσα στο Παρίσι και σαν πόλη το θεωρώ πολύ ωραίο, σε θέμα φαγητού και συμπεριφοράς ντόπιων το βάζω πολύ πιο κάτω από άλλες πρωτεύουσες της Ευρώπης.
 

blade_

Member
Μηνύματα
177
Likes
163
Κι εγώ που ρομαντισμό ένιωσα στο Παρίσι και σαν πόλη το θεωρώ πολύ ωραίο, σε θέμα φαγητού και συμπεριφοράς ντόπιων το βάζω πολύ πιο κάτω από άλλες πρωτεύουσες της Ευρώπης.
Ας γράψω και εγώ την άποψή μου.. μια πόλη που με απογοήτευσε μπορώ να πω με σιγουριά ότι είναι το Παρίσι. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι όταν πήγα δεν πέρασα όμορφα. Πραγματικά ήταν ένα όμορφο ταξίδι για μένα μου άρεσε σαν πολύ δεν λέω το αντίθετο αλλά σχετικά με τις προσδοκίες που είχα ήταν μία μίνι απογοήτευση. Δεν ένιωσα κανέναν ρομαντισμό,δεν ένιωσα κανένα ιδιαίτερο vibe, ή χρωμα του τόσο πολυσυζητημένου Παρισιού, δεν ενθουσιάστηκα με το φαγητό ίσως βέβαια να μην είναι οι γεύσεις μου αυτές.
Εγω δεν ψηνομουν να παω με τιποτα...τελικα,πηγα 2 φορες σε 2 χρονια και το λατρεψα..με στεναχωρει που θελει μια εξτρα προσοχη οσο κυκλοφορεις,αλλα το θεωρω πανεμορφο..
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Παρόλο που είχα διαβάσει για την Trier ότι είναι η παλαιότερη Γερμανική πόλη και ότι έχει ρωμαικα αρχαία σε πολύ καλή κατάσταση πήγα με χαμηλές προσδοκίες. Ίσως επειδή οι άλλες γερμανικές πόλεις που έχω δει δεν μου είπαν και πολλά. Με διέψευσε πανηγυρικά! Η porta nigra είναι φανταστική, η αρένα μου άρεσε επίσης πολύ αλλά αυτό που με κέρδισε περισσότερο ήταν το μουσείο Rheinisches Landesmuseum. Πολλά εντυπωσιακά εκθεματα σε τρομερή κατάσταση.

Το κέντρο της πόλης είναι επίσης όμορφο και γραφικό. Αυτός ο συνδυασμός γερμανικής πόλης με ρωμαικα αρχαία έχει πολύ ενδιαφέρον. Το βράδυ μου φάνηκε εντελώς ψοφια παρόλα αυτά νομίζω θα την ξαναεπισκεφθω σε συνδυασμό με την ευρύτερη περιοχή.

Και επειδή οι λεπτομέρειες κάνουν την διαφορά. Φανάρι Karl Marx!

IMG_20220320_125624.jpg
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Εμένα απροσδόκητα όμορφη πόλη , που δεν το περίμενα με τίποτα , θεωρώ πως είναι η Βέρνη , η πρωτεύουσα της Ελβετίας ... Όσο για τη πόλη που απογοητεύτηκα λίγο στο 30% ήταν η Κωνσταντινούπολη ...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ψιλουποψιασμενος πήγα, αλλά ξεπέρασε κάθε προσδοκία η Αλβανία. Τρομερά αρχαία, ωραία χωριά, πολύ ιδιαίτερη κατάσταση πολιτιστικά, θα ξαναπάω σίγουρα. Και πάμφθηνα, σε βαθμό να νιώθεις άσχημα.
 

GALERA

Member
Μηνύματα
85
Likes
96
Ψιλουποψιασμενος πήγα, αλλά ξεπέρασε κάθε προσδοκία η Αλβανία. Τρομερά αρχαία, ωραία χωριά, πολύ ιδιαίτερη κατάσταση πολιτιστικά, θα ξαναπάω σίγουρα. Και πάμφθηνα, σε βαθμό να νιώθεις άσχημα



Αλβανία αγαπημένη... Φοβερή φύση, αρχαία, ιστορία, φιλοξενία, αρχιτεκτονική. Οσες φορές και να πήγαμε τις θυμάμαι όλες για διαφορετικό λόγο με μεγάλη συγκίνηση.
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
292
Likes
921
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Εμένα απροσδόκητα όμορφη πόλη , που δεν το περίμενα με τίποτα , θεωρώ πως είναι η Βέρνη , η πρωτεύουσα της Ελβετίας ... Όσο για τη πόλη που απογοητεύτηκα λίγο στο 30% ήταν η Κωνσταντινούπολη ...
Αχ πηγα κι εγω φέτος.....κι ενώ εν έτει 2009 την είχα αγαπήσει με πάθος,φετος με απογοήτευσε. "Αγρίεψε" η Πόλη....και σ'αυτο συμφωνούν και ντόπιοι έλληνες τους οποίους είχα την τύχη να γνωρίσω και να συναναστραφώ.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Αχ πηγα κι εγω φέτος.....κι ενώ εν έτει 2009 την είχα αγαπήσει με πάθος,φετος με απογοήτευσε. "Αγρίεψε" η Πόλη....και σ'αυτο συμφωνούν και ντόπιοι έλληνες τους οποίους είχα την τύχη να γνωρίσω και να συναναστραφώ.
Όταν λες ότι αγρίεψε, τι εννοείς?
Ετοιμάζομαι να κλείσω τους επόμενους μήνες, για αυτό ρωτάω.
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
292
Likes
921
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Όταν λες ότι αγρίεψε, τι εννοείς?
Ετοιμάζομαι να κλείσω τους επόμενους μήνες, για αυτό ρωτάω.
Δεν εννοώ οτι έχει περισσότερη εγκληματικότητα απ' οτι ίσως είχε στο παρελθόν. Όχι οτι μπορεί να μην ισχύει, απλά εγώ δεν έζησα κάτι που να με τρόμαξε.
Εννοώ κυρίως οτι η οικονομική κατάσταση είναι τόσο δυσχερής που φαίνεται.... Έχει καταβάλλει τους ανθρώπους. Η ψυχολογία τους δεν είναι και η καλύτερη, είναι λίγο στην τσίτα. Οταν είχα πάει το 2009 έτυχα διαφορετικής αντιμετώπισης ενώ τώρα ο κόσμος ήταν πιο απότομος. Πιο φοβισμένος.
Σε καμία περίπτωση δεν επηρρέασε το γεγονος οτι ημουν Ελληνίδα πάντως! Αντιθέτως! Τολμώ να πω οτι ο απλος λαός μας νιώθει κοντά του τους Έλληνες, κι ας γίνεται εκ των ανωτέρων προσπαθεια για το αντίθετο.
Αυτό που με στεναχώρησε πιο πολύ είναι βεβαια η κατασταση της Αγιας Σοφιάς καθώς και το οτι έμαθα πως πολλές πρώην εκκλησίες, ενω ηταν μουσεία, εχουν ήδη μετατραπει σε τζαμιά ή προκειται να μετατραπούν στο άμεσο μέλλον. Με στεναχωρέι προσωπικα αυτή η στροφή της Πόλης προς ανατολάς και η προσπάθεια εξάλειψης του διαφορετικού. Αυτο βεβαια είναι δικό μου θεμα...Ενας Γαλλος, Αγγλος, Ιταλος δε νομίζω οτι θα νοιαζόταν ιδιαίτερα.
Αυτά τα ολίγα!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom