Απροσδόκητα όμορφες χώρες/πόλεις και χώρες/πόλεις απογοήτευση..

Μηνύματα
117
Likes
983
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαγαδασκάρη
Φυσικά. Εδώ έχω πάει αλλού κι αλλού... :)
:( :( :(μπα βρε συ, εγώ δεν θα πήγαινα. Αν σημαντικό μέρος της εμπειρίας είναι το να δώ πως ζούνε οι άνθρωποι σε ένα τόπο ή να γνωρίσω τον τρόπο ζωής τους, τι ακριβώς θα ήταν αυτό που θα αντίκρυζα στη συγκεκριμένη περίπτωση πέρα από την απόλυτη καταπίεση και τον σκοταδισμο;
Παρατηρω εκπληκτη οτι καποιες φορες επαναλαμβανεται η επωδος "παμε και αφηνουμε τα λεφτα μας σε τετοια καθεστωτα" για μερικους προορισμους.
Λες και περιμεναν τους ταξιδιωτες για να πλουτισουν. Η γενικα λες και διαλεγουμε προορισμους ως επενδυτες/ παμπλουτιδηδες, λες και υπαρχει η λογικη της αποικιοκρατιας στα ταξιδια.
Δεν θεωρώ ότι υπάρχει καποια λογική αποκιοκρατίας ( αυτό αν θες εξήγησε το μου λίγο περαιτέρω, τι ακριβώς θες να πεις) σε αυτά που λέω αλλά υπάρχει νομίζω ένας συμβολισμός γύρω από το που θα πάω στις διακοπές μου και ποιον επιλέγω να στηρίζω με τον πολύ ασήμαντο ίσως οβολό μου (και μετά να ανεβάζω φωτο στο instagram και να διαφημίζω εμμέσως κλπ κλπ) ειδικά όταν μιλάμε για πολύ καταπιεστικά καθεστώτα.Το Ντουμπάι φυσικα και δεν περιμένει εμένα για να επιβιώσει αλλά να μην περιμένει κιολας εμένα να το επικροτήσω σαν προορισμό επειδή έχει καλά ξενοδοχεία, εμπορικά κέντρα και αεροπορική εταιρεία και να αγνοήσω όλα τα υπόλοιπα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Τι να σου πω, εχω παει 3 φορες στη δημοκρατικη Πολωνια που ειναι ο,τι πιο καταπτυστο σε καθεστως στην Ευρωπη κατα τη γνωμη μου. Αλλα επιλογη τους. Δεν το βλεπω ετσι.
Σιγα τη διαφημιση που κανουμε λες και ειμαι καμια Τσενιφερ Λοπεζ των Εξαρχειων.

Επειδη ζητησες εξηγησεις για τη λογικη αποικιοκρατιας, ε πως πρεπει να περιγραψω τη λογικη του Δυτικου που ξερει τι ειναι σωστο και τι λαθος για τον καθε λαο, κριτης και φορεας της απολυτης αληθειας, οταν οι τοπικες πολιτικες και θρησκευτικες παραδοσεις ενος λαου κανουν ανεκτα τα καθεστωτα αυτα? Ο Δυτικος που προερχεται απο την "εξευγενισμενη"? Δυση που ξερει ποιο ειναι "το καλο τους" καπως ετσι μου φαινεται.
 
Last edited:
Μηνύματα
117
Likes
983
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαγαδασκάρη
Επειδη ζητησες εξηγησεις για τη λογικη αποικιοκρατιας, ε πως πρεπει να περιγραψω τη λογικη του Δυτικου που ξερει τι ειναι σωστο και τι λαθος για τον καθε λαο, κριτης και φορεας της απολυτης αληθειας, οταν οι τοπικες πολιτικες και θρησκευτικες παραδοσεις ενος λαου κανουν ανεκτα τα καθεστωτα αυτα? Ο Δυτικος που προερχεται απο την "εξευγενισμενη"? Δυση που ξερει ποιο ειναι "το καλο τους" καπως ετσι μου φαινεται.
[/QUOTE]

Στην Πολωνία συμβαίνουν όντως πολλά κατακριτέα και καλά κάνεις που το λες. Αν καθόμουνα να γράψω ένα κέιμενο για την Πολωνία στην οποία και εγώ έχω πάει, σίγουρα θα αναφερόμουν και σε αυτή την πλευρά της, στο ποιοι εν τέλει είναι οι Πολωνοί του σήμερα και αν τα πολιτικα/νομοθετικά τεκταινόμενα αντικατροπτίζουν τους ανθρώπους και σε ποιον βαθμό.

Εσυ σαν ένας ταξιδιώτης φυσικά και δεν κάνεις την διαφορά, ούτε και εγώ άλλωστε. Δεν είμαστε διάσημοι, δεν έχει τέτοια βαρύτητα η γνώμη μας Όταν όμως ένας προορισμός γίνεται trend όπως το Ντουμπάι, χιλιάδες αν όχι εκατομμύρια άτομα, ασήμαντα ως μονάδες αλλά σημαντικά ως πλήθος μετατρέπουν ένα προορισμό σε word of mouth.

Όσο για την αποικιακή λογική που περιγράφεις, νομίζω ότι διαφωνούμε στην προσέγγιση. Τα θέματα που αναφέρω στο αρχικό μου κέιμενο, τις έντονες διακρίσεις με βάση το φύλο, τον σεξουαλικό προσανατολισμό ή την εθνικότητα, δεν τα θεωρώ δυτικές ή ανατολικές ευαισθησίες αλλά (σε έναν ιδανικό κόσμο) πανανθρώπινες. Και εν τέλει δεν τα θεωρώ διαπραγματεύσημα.

Τέλεια χώρα ή κοινωνία δεν υπάρχει, κοινωνικές παθογένειες υπάρχουν παντού ανά τον πλανήτη, στην Ελλάδα, στις ΗΠΑ, στην Βραζιλία, στη Νότια Αφρική, παντού μα παντού. Είναι όμως η ακραία απόλυτη αντιμετώπιση αυτών των εαίσθητων θεμάτων από το εμιράτο σε αντιδιαστολή με τον πλούτο και τον κοσμοπολιτισιμό που θέλουν να επιδείξουν/ισχυριστούν που εμένα με προκαλεί.

Θέλω πάντως να πω ότι δεν ισχυρίζομαι ότι κάθε ταξιδιώτης πρέπει να έχει σώνει και καλά τα δικά μου κριτήρια πριν κλείσει τις διακοπές του και ούτε θέλω να μετατρέψω αυτό το thread σε κάποια ιδιότυπη κόντρα. Αυτές εν τέλει ήταν οι προσωπικές μου σκέψεις μετά το ταξίδι μου εκεί και ήθελα να τις μοιραστώ.
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Καποιος κανοντας πολλα ταξιδια και ξεφευγοντας απο τα Παρισια,Λονδινα και 3 ημερα στην Ρωμη θα δει διαφορετικους τροπους ζωης και οχι παντα την καλυτερη οψη του νομισματος.Δηλαδη στην Κουβα δεν υπαρχει καταπιεση ,με ενα εντελως αντιθετο απο το Ντουμπαι καθεστως?Και αλλες χωρες εχουν καταπιεση,λογου και ελευθεριας και διαφορετικου πολιτικου καθεστωτος.Σαν ταξιδιωτης ομως θα ειμαι ανοιχτομυαλος να δω και την αλλη μερια του κοσμου και να εκτιμησω καλυτερα το μερος που ζω.Κραζουν το Ντουμπαι αλλα ολοι εχουν την περιεργια να επισκεφτουν την Βορεια Κορεα .

Θελω να παω Ματσου Πιτσου,πυραμιδες,Αφρικη και να δω αξιοθεατα και χωρες με πιο αυθεντικες κουλτουρες,αλλα αυτη τη στιγμη που βλεπω στο φοντο μου Μαλβιδες να κλεισω ενα ταξιδακι με την κοπελα μου και να αραξω σε μια ξαπλωστρα στις Μαλβιδες στα κρυσταλλινα νερα (ενω γραφω με καυσωνα στο διαμερισμα μου αυτη τη στιγμη) και ας ειναι ρηχος προορισμος και ας ειμαι στο ξενοδοχειο τον ονειρων μου και παω μονο στην πρωτευουσα λιγες ωρες πριν φυγει η πτηση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Καποιος κανοντας πολλα ταξιδια και ξεφευγοντας απο τα Παρισια,Λονδινα και 3 ημερα στην Ρωμη θα δει διαφορετικους τροπους ζωης και οχι παντα την καλυτερη οψη του νομισματος.Δηλαδη στην Κουβα δεν υπαρχει καταπιεση ,με ενα εντελως αντιθετο απο το Ντουμπαι καθεστως?Και αλλες χωρες εχουν καταπιεση,λογου και ελευθεριας και διαφορετικου πολιτικου καθεστωτος.Σαν ταξιδιωτης ομως θα ειμαι ανοιχτομυαλος να δω και την αλλη μερια του κοσμου και να εκτιμησω καλυτερα το μερος που ζω.Κραζουν το Ντουμπαι αλλα ολοι εχουν την περιεργια να επισκεφτουν την Βορεια Κορεα .

Θελω να παω Ματσου Πιτσου,πυραμιδες,Αφρικη και να δω αξιοθεατα και χωρες με πιο αυθεντικες κουλτουρες,αλλα αυτη τη στιγμη που βλεπω στο φοντο μου Μαλβιδες να κλεισω ενα ταξιδακι με την κοπελα μου και να αραξω σε μια ξαπλωστρα στις Μαλβιδες στα κρυσταλλινα νερα (ενω γραφω με καυσωνα στο διαμερισμα μου αυτη τη στιγμη) και ας ειναι ρηχος προορισμος και ας ειμαι στο ξενοδοχειο τον ονειρων μου και παω μονο στην πρωτευουσα λιγες ωρες πριν φυγει η πτηση.
Καποιος πρεπει να γραψει καποια στιγμη ενα σοβαρο αρθρο "White Supremacy και η εννοια της "αυθεντικοτητας". Αλλα ποιος. Εχει πολυ ψωμι.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Καποιος πρεπει να γραψει καποια στιγμη ενα σοβαρο αρθρο "White Supremacy και η εννοια της "αυθεντικοτητας". Αλλα ποιος. Εχει πολυ ψωμι.
Τι εννοείς? οι Άραβες δεν ανήκουν στη λευκή φυλή΄? (ή τέλος πάντων ομολογώ ότι δεν κατάλαβα το στέιτμεντ)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Τι εννοείς? οι Άραβες δεν ανήκουν στη λευκή φυλή΄? (ή τέλος πάντων ομολογώ ότι δεν κατάλαβα το στέιτμεντ)
Δεν αντιλαμβανομαι σε ολη της την εκταση την εννοια της αυθεντικοτητας οπως την οριζει ο Δυτικος Λευκος. Πχ για μενα το Ντουμπαι ειναι αυθεντικος προορισμος, με την εννοια οτι ειναι μοναδικος και ανεπαναληπτος (μαλλον). Η πλειοψηφια ομως λεει οτι οχι. Οτι αυθεντικος ειναι η Αιγυπτος και το Ματσου Πιτσου που ομως εχουν κανονικη βιομηχανια τουρισμου αλλα ειναι "αυθεντικοι"
"Αυθεντικη" ειναι η απομονωμενη φυλη που ο μαγος μπορει να σε ψιλοκοψει με τα κρεμμυδακια, αλλα οι αραβες δεν ειναι αυθεντικοι γιατι καταπατωνται τα δικαιωματα.
Αρκετα περιπλοκη η αξιολογικη κλιμακα της αυθεντικοτητας.
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Συμφωνώ. Το καθεστώς των ΗΑΕ τελικά μόνο στα φράγκα διαφέρει από αυτό π.χ. των Ταλιμπάν ή (το αμέσως προηγούμενο) του Σουδάν. Και παρόμοια ισχύουν και για τη Σαουδική Αραβία και τις άλλες χώρες νότια του Περσικού κόλπου. Και τα φράγκα σημαίνουν και PR (όχι μόνο στη Δύση, αλλά ΚΑΙ στη Δύση).

Πείτε με ακραίο, αλλά είναι αυτός λόγος για να μην πας να το δείς; Το να πας εκεί να δεις πως ζούνε, να έχεις δική σου αντίληψη για το πως διατηρούν (ή όχι) την ιστορία τους, σημαίνει κι ότι επικροτείς το καθεστώς; Εσείς ταξιδεύετε μόνο σε μέρη που είναι υπέροχα, wow, τέλεια, δημοκρατικά και ελεύθερα;
Αν θελω να παω να δω πως ζουνε στις χωρες του κολπου, θα παω στο πιο αυθεντικο Ομάν.
Να δω στο Ντουμπάι τι ακριβως ; Τους ουρανοξυστες και τα mall ;

Γενικά ναι, δεδομενου οτι δεν εχω ταξιδεψει στον μισο κοσμο (και παραπανω) οπως ο Yorgos και μερικοι αλλοι εδω, δεν θα προτιμησω τετοιου ειδους κρατη για αρχη.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Δεν αντιλαμβανομαι σε ολη της την εκταση την εννοια της αυθεντικοτητας οπως την οριζει ο Δυτικος Λευκος. Πχ για μενα το Ντουμπαι ειναι αυθεντικος προορισμος, με την εννοια οτι ειναι μοναδικος και ανεπαναληπτος (μαλλον). Η πλειοψηφια ομως λεει οτι οχι. Οτι αυθεντικος ειναι η Αιγυπτος και το Ματσου Πιτσου που ομως εχουν κανονικη βιομηχανια τουρισμου αλλα ειναι "αυθεντικοι"
"Αυθεντικη" ειναι η απομονωμενη φυλη που ο μαγος μπορει να σε ψιλοκοψει με τα κρεμμυδακια, αλλα οι αραβες δεν ειναι αυθεντικοι γιατι καταπατωνται τα δικαιωματα.
Αρκετα περιπλοκη η αξιολογικη κλιμακα της αυθεντικοτητας.
Δεν έχω πάει στο Ντουμπάι οπότε ο λόγος μου έχει ελάχιστη σημασία, καθώς όμως είμαι φανατικός φίλος των ουρανοξυστών από την ενασχόλησή μου μπορώ να σκεφτώ δύο πράγματα. Οι ουρανοξύστες φτιάχνονται για δύο λόγους, πρώτα η ανάγκη και μετά το κύρος. Ο επιτυχημένος συνδυασμός των δύο μας δίνει αριστουργήματα τα οποία είναι από κάθε άποψη αυθεντικότατα, τέτοια είναι το εμπάιρ ή το Ροκφέλλερ. Δεν έχει σημασία αν είναι κάτω των 100 χρόνων, είναι αυθεντικότατα έργα τέχνης και αυθεντικότατος προορισμός. Στην ίδια κατηγορία μπορούν να μπουν πολλά άλλα νεότατα ψηλά και μη κτήρια.
Στην περίπτωση του Ντουμπάι η ανάγκη δεν υπάρχει, περισσεύει το πρεστίζ. Θα το κατανοούσα αν γίνονταν ταυτόχρονα μια προσπάθεια για ελαχιστοποίηση του περιβαλλοντολογικού κόστους και της άσκοπης κατανάλωσης ενέργειας αλλά δεν.. η λογική είναι έχω λεφτά φτιάχνω ότι θέλω, συγγνώμη αλλά σε αυτό το μόνο αυθεντικό είναι η απληστία. Επίσης θα έκανα και λίγο τα στραβά μάτια αν υπήρχε κάποια πρόθεση βοήθειας σε άλλες αραβικές χώρες που υποφέρουν ή έστω αν έκαναν ένα μικρό βήμα εκδημοκρατισμού, αλλά πάλι δεν..
Για να καταλήξω, το μόνο που απομένει αυθεντικό είναι η χυδαία επίδειξη πλούτου, τόσο χυδαία που και το Βέγκας μοιάζει παιδότοπος. Καταλαβαίνω ότι σε πολλούς αρέσει και το έχουν ανάγκη, ο καθένας με ότι μπορεί πορεύεται..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Ειχα κλεισει με 0,19 ευρω εισιτηριο, δυστυχως ακυρωθηκε. Θα πηγαινα και μονο ετσι, η αν μου το χαριζαν.

Φυσικα και ειναι χυδαια και προκλητικη επιδειξη πλουτου. Για ανθρωπους με συγκεκριμενη φιλοσοφικη αφετηρια, αυτο εχει μεγαλο ενδιαφερον, ως ζωολογικος κηπος της ανθρωπινης υπαρξης. Καθολου κατωτερος των "αυθεντικων" φτωχων χωρων που ειναι φτωχες χωρις να προκαλουν (χρησιμοποιω τη φραση που ειπωθηκε απο τον συμφορουμιτη, γιατι τη βρηκα πολυ ευστοχη).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.278
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom