Αυστρία Ουγγαρία Από Βιέννη προς Βουδαπέστη και τούμπαλιν

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Για Βουδαπέστη προτείνω να αφιερώσεις λίγο χρόνο στα υπέροχα Spa της πόλης αυτής: Το Szechenyi είναι εξαιρετικό, Szechenyi Bath and Spa Budapest αλλά εκείνο που δεν παίζεται είναι το Spa του ξενοδοχείου Gellert Gellert Spa and Bath - Budapest
Αν θέλεις πιο ανατολίτικη ατμόσφαιρα τότε δοκίμασε χαμάμ: τους ξέμεινανα από την τουρκική κατάκτηση της πόλης. Παραθέτω κάποια site:Budapest Spas and Hot Springs Inc. Budapest Tourism Office - Spa and wellness - City of spas Turkish Baths in Budapest Spas in Budapest – Budapest thermal baths – Budapest Spa Guide -
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Καταπληκτικά είναι και τα καφέ: άλλωστε η Βουδαπέστη είναι η πατρίδα του κεντωευρωπαϊκού καφέ. Φημισμένο το καφέ Gerbeaud Gerbeaud 150 Γ©ve και το New York Cafe το οποίο όμως ενσωματώθηκε σε ένα ξενοδοχείο. Δεν ξέρω αν κράτησε την παλιά αίγλη του. Όταν το είχα επισκεφθεί, παρόλο που ήταν σε παρακμή μου είχε κόψει την ανάσα: πληροφορίες για το τι υπήρξε: http://en.wikipedia.org/wiki/New_York_Palace_(Budapest) και παραθέτω το σύγχρονο site του ξενοδοχείου: Deluxe restaurant budapest - New York Palace Hotel - Boscolo Hotels
Εννοείται οτι ένα βράδι πρέπει να επισκεφθείς οπωσδήποτε το εστιατόριο Gundel Gundel
Παρόλο που θα δεν είναι η κατάλληλη εποχή θα πρέπει να δοκιμάσεις το Foie Gras του εν λόγω εστιατοριου, είναι τέλειο! Η βουδαπέστη έχει πολλά και υπέροχα εστιατόρια, να μην προλαβαίνεις που να πηγαίνεις.
Εννοείται οτι μια βόλτα στην αγορά της Vacci Ucci, θα την κάνεις. Αφου δεις τα υπέροχα κτίρια του κοινοβουλίου και το παλάτι στο λόφο της Βούδας και κάνεις βόλτες στα στενά της, αν έχεις κέφι μπορείς να επισκεφθείς τον ζωολογικό κήπο. Ξέρω οτι η Renata και ο Traveller δεν εγκρίνουν τέτοιες επισκέψεις, αλλά υπάρχει λόγος σοβαρός: ο ζωολογικός κήπος αυτός έχει μεγάλο αρχιτεκτονικό ενδιαφέρον. Τα κτίριά του είναι εμπνευσμένα από το ανατολίτικο παρελθόν της πόλης και από το art nouveau.
Αν θυμηθώ τίποτε άλλο θα σου πω.
 

DRIVER

Member
Μηνύματα
108
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
ΥΠΟ ΣΚΕΨΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Πώς να σας ευχαριστήσω!!! Είστε όλοι άψογοι και ενημερωμένοι. Θα συμπεριλάβω σίγουρα τη Βουδαπέστη, οπότε θα κλέισω για 8 μέρες. Τώρα βέβαια θα σκεφτώ πως θα το οργανώσω, αλλά μου ξεδυαλύνατε αρκετά τα πράγματα. Μου άρεσε πολύ η ιδέα σου trapper. ίσως να το κάνω έτσι (καθόλου δεν το σκέφτηκα για να λέμε την αλήθεια). Επίσης θα ήθελα να ρωτησω τον driver :Πρόλαβες να δεις καπως τη Βουδαπέστη; Είναι εφικτό να πάρεις μια καλή ιδέα; Τι ακριβώς έκανες;

Και πάλι χίλια ευχαριστώ!!!
H αληθεια ειναι οτι σε 7 ωρες που εμεινα Βουδαπεστη δεν μπορεις να κανεις και πολλα. απλως μια μερα που μου περισευε προτοιμησα να παω Βουδαπεστη μονοημερη απο Σαλτσμπουργκ.Σε αυτες τις λιγες ωρες προλαβα να κανω μια βολτα στο κεντρο της πολης ,σε μια υπαιθρια αγορα ,και να παρω γευση Δουναβη.
 

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Nέα Ζηλανδία
Φιλε Driver μηπως μπορεις να μου πεις τι τιμη ειχε το εισητηριο του τρενου για Βουδαπεστη; Και ποιες ωρες ειχε αναχωρηση;
 

DRIVER

Member
Μηνύματα
108
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
ΥΠΟ ΣΚΕΨΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Φιλε Driver μηπως μπορεις να μου πεις τι τιμη ειχε το εισητηριο του τρενου για Βουδαπεστη; Και ποιες ωρες ειχε αναχωρηση;
Δεν νομιζω να μπορω να βοηθησω γιατι εχουν περασει δεκα χρονια και τα δεδομενα θα εχουν αλλαξει.
 

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Nέα Ζηλανδία
Ωχ!Ήρθε η ώρα να φορέσω γυαλιά καθώς φαίνεται!Και να σκεφτείς οτι την είχα διαβάσει την πρώτη σελίδα!:shock::shock:Χαχαχα!Ελεος!
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Καταπληκτικά είναι και τα καφέ: άλλωστε η Βουδαπέστη είναι η πατρίδα του κεντωευρωπαϊκού καφέ. Φημισμένο το καφέ Gerbeaud Gerbeaud 150 Γ©ve και το New York Cafe το οποίο όμως ενσωματώθηκε σε ένα ξενοδοχείο. Δεν ξέρω αν κράτησε την παλιά αίγλη του. Όταν το είχα επισκεφθεί, παρόλο που ήταν σε παρακμή μου είχε κόψει την ανάσα: πληροφορίες για το τι υπήρξε: http://en.wikipedia.org/wiki/New_York_Palace_(Budapest) και παραθέτω το σύγχρονο site του ξενοδοχείου: Deluxe restaurant budapest - New York Palace Hotel - Boscolo Hotels
Εννοείται οτι ένα βράδι πρέπει να επισκεφθείς οπωσδήποτε το εστιατόριο Gundel Gundel
Παρόλο που θα δεν είναι η κατάλληλη εποχή θα πρέπει να δοκιμάσεις το Foie Gras του εν λόγω εστιατοριου, είναι τέλειο! Η βουδαπέστη έχει πολλά και υπέροχα εστιατόρια, να μην προλαβαίνεις που να πηγαίνεις.
Εννοείται οτι μια βόλτα στην αγορά της Vacci Ucci, θα την κάνεις. Αφου δεις τα υπέροχα κτίρια του κοινοβουλίου και το παλάτι στο λόφο της Βούδας και κάνεις βόλτες στα στενά της, αν έχεις κέφι μπορείς να επισκεφθείς τον ζωολογικό κήπο. Ξέρω οτι η Renata και ο Traveller δεν εγκρίνουν τέτοιες επισκέψεις, αλλά υπάρχει λόγος σοβαρός: ο ζωολογικός κήπος αυτός έχει μεγάλο αρχιτεκτονικό ενδιαφέρον. Τα κτίριά του είναι εμπνευσμένα από το ανατολίτικο παρελθόν της πόλης και από το art nouveau.
Αν θυμηθώ τίποτε άλλο θα σου πω.
Ερση ευχαριστώ πολύ πολύ για τα insider tips. Σήμερα είχα το χρόνο να τα δω και να τα ψάξω καλύτερα . Για τα spa δεν ξέρω αν θα έχω χρόνο (αν και είναι δελεαστικό, προϋποθέτει ώρες) αλλά σίγουρα θα δοκιμάσω τα εστιατόρια και τις βόλτες. Μήπως θυμάσαι αν στο κάστρο ή στον πύργο των ψαράδων έχει εισιτήριο; Δεν έχω προμηθευτεί ακόμα οδηγό Βουδαπέστης κι έχω αυτή την απορία. Ό,τι άλλο θυμηθείς ευπρόσδεκτο!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Το Καστρο καταστραφηκε κατα το Β' Παγκοσμιο Πολεμο και δεν εχει μεινει τιποτε να δεις απο το αυθεντικο μεσα. Τωρα περιλαμβανει καποια μουσεια και την εθνικη βιβλιοθηκη τους καθως και την εθνικη πινακοθηκη τους, οποτε φυσικα και πλητωνεις εισιτηριο. Η πινακοθηκη δεν εχει κανενα highlight εκεινο που μου ειχε αρεσει οταν την ειχα επισκεφθει ηταν μια εκθεση -δε θυμαμαι αν ηταν μονιμη η περιοδικη- για τους Ουγγρους ιμπρεσιονιστες. Ηταν πολυ καλοι οι ζωγραφοι αυτοι αν και αγνωστοι.
Για τον πυργο των Ψαραδων δε θυμαμαι αν ειχε εισιτηριο, νομιζω οτι οχι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.994
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Για τον πυργο των Ψαραδων δε θυμαμαι αν ειχε εισιτηριο, νομιζω οτι οχι.
Έιναι 2 επίπεδα. Για το κάτω δεν έχει εισητήριο, για το πάνω έχει. Αλλά δεν αξίζει να το πληρώσεις, ακόμα κι αν ανέβεις δε βλέπεις τίποτα παραπάνω απ' ότι βλέπεις στο κάτω. Επίσης, μέσα στον πύργο στο κάτω επίπεδο έχει ένα ωραιότατο cafe με πανοραμική θέα της πόλης.

Σημείωσε ακόμα ως must μια βόλτα κατά μήκος του Margaret Island (ιδίως αν είναι Κυριακή), και μια βόλτα ολόκληρης της Andrassy από την όπερα μέχρι το πάρκο στο τέλος της. Επίσης αξίζει μια ξενάγηση - ή να δείς μια παράσταση, αν το σηκώνει η τσέπη σου και το πρόγραμμά σου - μέσα στην Όπερα της πόλης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.743
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom