Από Θεσσαλονίκη Λαπωνία!

Chchmouf

New Member
Μηνύματα
4
Likes
17
Καλησπέρα σε όλη την υπέροχη ομάδα διαβάζω εδώ και πολύ καιρό ιστορίες σας και πραγματικά έχω μάθει πολλά πράγματα!!

Στο κομμάτι του road trip αυτό που έχω κάνει είναι από Θεσσαλονίκη έφτασα μέχρι Πράγα και πίσω!!

Τώρα θέλω να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις για το πόσο πιθανό 😊 είναι να κάνω ένα ταξίδι που για μένα είναι Όνειρο ζωής ❤
Λοιπον από Θεσσαλονίκη θέλω να φτάσω στον αρκτικό κύκλο Λαπωνία, οι μέρες οι οποίες έχουμε στη διάθεση μας λόγω εργασίας είναι 10 και θα ήθελα να με συμβουλέψετε:
Στο κομμάτι του αν βγαίνει αυτό σε 10 μέρες έστω και με λίγο στρίμωγμα;;;
Που πιστεύετε ότι θα ήταν καλύτερο να κάνουμε στάσεις;
Αν είναι εφικτό τον μήνα Φεβρουάριο να διασχίσω από το Ελσίνκι το οδικό δίκτυο της Φινλανδίας με κάποια υποτυπώδης ασφάλεια;;;
Ποιο πιστεύεται ότι είναι το κόστος του συγκεκριμένου ταξιδιού;

Η πορεία που έχω σκεφτεί βλέποντας το Google Maps είναι: Θεσσαλονίκη ➡
βόρεια Μακεδονία➡
Σερβία➡
Ουγγαρία➡
Πολωνία➡
Λιθουανία➡
Λετονία και τέλος Εσθονία στο Ταλίν όπου θα πάρω το καραβάκι για να πάω στο Ελσίνκι!!

Είμαστε δύο οδηγοί και θα έχουμε ένα Dacia Duster πετρελαιοκίνητο στα 1.500 κυβικά!
Το χρονικό διάστημα που θέλουμε να το κάνουμε είναι τέλη Φεβρουαρίου με αρχές Μαρτίου!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον σας✌
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Καλησπέρα σε όλη την υπέροχη ομάδα διαβάζω εδώ και πολύ καιρό ιστορίες σας και πραγματικά έχω μάθει πολλά πράγματα!!

Στο κομμάτι του road trip αυτό που έχω κάνει είναι από Θεσσαλονίκη έφτασα μέχρι Πράγα και πίσω!!

Τώρα θέλω να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις για το πόσο πιθανό 😊 είναι να κάνω ένα ταξίδι που για μένα είναι Όνειρο ζωής ❤
Λοιπον από Θεσσαλονίκη θέλω να φτάσω στον αρκτικό κύκλο Λαπωνία, οι μέρες οι οποίες έχουμε στη διάθεση μας λόγω εργασίας είναι 10 και θα ήθελα να με συμβουλέψετε:
Στο κομμάτι του αν βγαίνει αυτό σε 10 μέρες έστω και με λίγο στρίμωγμα;;;
Που πιστεύετε ότι θα ήταν καλύτερο να κάνουμε στάσεις;
Αν είναι εφικτό τον μήνα Φεβρουάριο να διασχίσω από το Ελσίνκι το οδικό δίκτυο της Φινλανδίας με κάποια υποτυπώδης ασφάλεια;;;
Ποιο πιστεύεται ότι είναι το κόστος του συγκεκριμένου ταξιδιού;

Η πορεία που έχω σκεφτεί βλέποντας το Google Maps είναι: Θεσσαλονίκη ➡
βόρεια Μακεδονία➡
Σερβία➡
Ουγγαρία➡
Πολωνία➡
Λιθουανία➡
Λετονία και τέλος Εσθονία στο Ταλίν όπου θα πάρω το καραβάκι για να πάω στο Ελσίνκι!!

Είμαστε δύο οδηγοί και θα έχουμε ένα Dacia Duster πετρελαιοκίνητο στα 1.500 κυβικά!
Το χρονικό διάστημα που θέλουμε να το κάνουμε είναι τέλη Φεβρουαρίου με αρχές Μαρτίου!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον σας✌
Χωρίς να γνωρίζω πολλές λεπτομέρειες, έχεις δει ότι θέλεις περίπου 90 ώρες (4 μέρες) συνεχόμενης οδήγησης πήγαινε - έλα?
Δε θα διανυκτερεύσετε στο δρόμο? Οι 4 μέρες θα γίνουν τουλάχιστον 5 (ή και 6) και μαλιστα χειμώνα, όπου οι συνθήκες οδήγησης δεν είναι οι καλύτερες
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.089
Likes
23.822
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καλησπέρα σε όλη την υπέροχη ομάδα διαβάζω εδώ και πολύ καιρό ιστορίες σας και πραγματικά έχω μάθει πολλά πράγματα!!

Στο κομμάτι του road trip αυτό που έχω κάνει είναι από Θεσσαλονίκη έφτασα μέχρι Πράγα και πίσω!!

Τώρα θέλω να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις για το πόσο πιθανό 😊 είναι να κάνω ένα ταξίδι που για μένα είναι Όνειρο ζωής ❤
Λοιπον από Θεσσαλονίκη θέλω να φτάσω στον αρκτικό κύκλο Λαπωνία, οι μέρες οι οποίες έχουμε στη διάθεση μας λόγω εργασίας είναι 10 και θα ήθελα να με συμβουλέψετε:
Στο κομμάτι του αν βγαίνει αυτό σε 10 μέρες έστω και με λίγο στρίμωγμα;;;
Που πιστεύετε ότι θα ήταν καλύτερο να κάνουμε στάσεις;
Αν είναι εφικτό τον μήνα Φεβρουάριο να διασχίσω από το Ελσίνκι το οδικό δίκτυο της Φινλανδίας με κάποια υποτυπώδης ασφάλεια;;;
Ποιο πιστεύεται ότι είναι το κόστος του συγκεκριμένου ταξιδιού;

Η πορεία που έχω σκεφτεί βλέποντας το Google Maps είναι: Θεσσαλονίκη ➡
βόρεια Μακεδονία➡
Σερβία➡
Ουγγαρία➡
Πολωνία➡
Λιθουανία➡
Λετονία και τέλος Εσθονία στο Ταλίν όπου θα πάρω το καραβάκι για να πάω στο Ελσίνκι!!

Είμαστε δύο οδηγοί και θα έχουμε ένα Dacia Duster πετρελαιοκίνητο στα 1.500 κυβικά!
Το χρονικό διάστημα που θέλουμε να το κάνουμε είναι τέλη Φεβρουαρίου με αρχές Μαρτίου!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον σας✌
Πάρα πολύ δύσκολο αν όχι αδύνατο ειδικά για την εποχή που ενδιαφέρεστε.
 

MIAT

Member
Μηνύματα
416
Likes
1.124
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Αυτό που έχω να πώ είναι ότι αν φτάσεις Ελσίνκι τελοσπάντων από Ελσίνκι για να πας π.χ Ροβανιέμι αν όχι πιο πάνω π.χ Σίρκα (1000) Inari 1200 κλπ) είναι περίπου 850-900χλμ. Το οδικό δίκτυο τησ Φινλανδιας είναι μια χαρά και με χιονολαστιχα οδηγεις χωρίς κανενα πρόβλημα.ΑΛΛΑ: Το όριο ταχύτηταs όσο ανεβαίνει βόρεια είναι 80 χλμ/ ώρα χωρίς να έχει παγετό που τότε περιορίζεται στα 60χλμ/ ώρα. Επίσης αν χιονίζει που ειναι 80% πιθανό πας ακόμη με πιο λίγα γιατί οι δρόμοι ειναι ενα ρεύμα πήγαινε-έλα και όταν περνανε φορτηγα σου πετανε ενα κιλό χιόνι στο παμπριζ για πλάκα (αχαχα). Οπότε κάνεις τα μαθηματικά και αποφασίζεις.
 

Chchmouf

New Member
Μηνύματα
4
Likes
17
Αυτό που έχω να πώ είναι ότι αν φτάσεις Ελσίνκι τελοσπάντων από Ελσίνκι για να πας π.χ Ροβανιέμι αν όχι πιο πάνω π.χ Σίρκα (1000) Inari 1200 κλπ) είναι περίπου 850-900χλμ. Το οδικό δίκτυο τησ Φινλανδιας είναι μια χαρά και με χιονολαστιχα οδηγεις χωρίς κανενα πρόβλημα.ΑΛΛΑ: Το όριο ταχύτηταs όσο ανεβαίνει βόρεια είναι 80 χλμ/ ώρα χωρίς να έχει παγετό που τότε περιορίζεται στα 60χλμ/ ώρα. Επίσης αν χιονίζει που ειναι 80% πιθανό πας ακόμη με πιο λίγα γιατί οι δρόμοι ειναι ενα ρεύμα πήγαινε-έλα και όταν περνανε φορτηγα σου πετανε ενα κιλό χιόνι στο παμπριζ για πλάκα (αχαχα). Οπότε κάνεις τα μαθηματικά και αποφασίζεις.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Για το συγκεκριμένο ταξίδι την περίοδο την οποία ενδιαφέρομαι ποια πιστεύετε ότι είναι η ιδανική διάρκεια;
 

MIAT

Member
Μηνύματα
416
Likes
1.124
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Αυτό είναι μια φωτογραφία διαδρομή Ροβανιεμι-Σιρκα 7 Μάρτη 2022
4B403293-4830-4407-8195-521B5355D251.jpeg
 

MIAT

Member
Μηνύματα
416
Likes
1.124
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Για το συγκεκριμένο ταξίδι την περίοδο την οποία ενδιαφέρομαι ποια πιστεύετε ότι είναι η ιδανική διάρκεια;
Για το κομμάτι της Φινλανδιας εγώ θα έλεγα 4 ημέρες min … ανάλογα βέβαια και πόσο βόρεια θες να πας και ποσό θες να δεις και 2-3 πράγματα . Μετά αφού θα εισαι με αμάξι δεν θα περάσεις και Σουηδική Λαπωνία;(Kiruna ας πουμε;) )Λέω τώρα εγώ…
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.401
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom