ΗΠΑ Από την Νέα Υόρκη στο Μαϊάμι

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
και μιας και θα τα μελετησεις ολα τα παραπανω μπες και σε αυτο το σαιτ Avoya Travel να δεις πανω κατω τι κρουαζιερες παιζουν και ποσο στοιχιζουν.
υπαρχουν και αλλα σαιτ αλλα αυτο ειχα ευκαιρο στο μυαλο μου,αν κατασταλαξεις στην ιδεα της κρουαζιερας σου στελνουμε και τα υπολοιπα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.974
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πλακώσανε οι παραλιόπληκτοι στο θέμα και δίνουν συμβουλές... Αν θες μέρη μόνο με παραλίες, παπούδια κλπ, χωρίς τίποτε άλλο, πήγαινε Φλόριδες, Μαϊάμια και Καραϊβικές. Αν όμως θες κάτι με ποικιλία, ζωή και ενδιαφέρον, η California είναι η απάντηση. Πήγαινε ένα San Francisco και στα πέριξ... Καναδάς, Σικάγο κλπ είναι για άλλη εποχή, ξέχνα τα για Δεκέμβρη.
Εναλλακτικά, κάνε ένα μικρό roadtrip στον αμερικάνικο νότο (αλλά προς Τέξας/Μισσισίπι/Memphis, όχι στον Ατλαντικό).
Ως Δεύτερη εναλλακτική για την εποχή, τα εθνικά πάρκα σε Utah/Arizona/New Mexico/Nevada.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.787
Likes
18.217
Πρόσεξε εσύ νέε μου μη μας μείνεις πουθενά από την υπερδραστηριότητα και σε χάσουμε, κασκαντέρ μου εσύ....αλήθεια, έχεις πάει ποτέ στα μέρη στα οποία αναφέρσαι τόσο υποτιμητικά? Αν όχι, κάνε 10 κάμψεις και στοπ γιατί από τη πολύ τεστοστερόνη θα κάψεις καμιά φλάντζα.

Άσε που είσαι και off topic. Άνοιξε νέο θέμα και πρότεινε εκεί διαδρομές που σου αρέσουν, δε θα χαθούν κι όλας μέσα στο (ο θεός να το κάνει ενδιαφέρον) παρόν θέμα που έχει σαφή τίτλο και περιεχόμενο....

Ρε τα παπούδια...:haha:
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Γιατι η Νεα Υόρκη ειναι καλύτερη απο τον Καναδα για Δεκεμβριο? Το ιδιο ψοφοκρυο έχει.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πλακώσανε οι παραλιόπληκτοι στο θέμα και δίνουν συμβουλές...
Πήγαινε ένα San Francisco και στα πέριξ...
τα εθνικά πάρκα σε Utah/
λογικό αφού μιλάμε για δεκέμβριο..
στην Καλιφόρνια πώς είναι το Δεκέμβριο? δεν έχει storms κλπ?
γιατι στη Utah που πήγα τελη μαρτη-απρίλη το κρύο ήταν τσουχτερό..το δεκέμβρη θα είναι αρκετά υπό το μηδέν...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.377
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πλακώσανε οι παραλιόπληκτοι στο θέμα και δίνουν συμβουλές...
Έλα ντε..μα σε θέμα για Μαιάμι να απανταμε οι παραλιόπληκτοι , που ακούστηκε! Μη μας παρεξηγείς , φταίει το αλτσχάιμερ :haha:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.974
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
λογικό αφού μιλάμε για δεκέμβριο..
στην Καλιφόρνια πώς είναι το Δεκέμβριο? δεν έχει storms κλπ?
γιατι στη Utah που πήγα τελη μαρτη-απρίλη το κρύο ήταν τσουχτερό..το δεκέμβρη θα είναι αρκετά υπό το μηδέν...
Στη Ρώμη πως είναι το Δεκέμβριο? Ε κάπως έτσι είναι κι εκεί....Δεκέμβρη μήνα στο Β. Ημισφαίριο τον λιγότερο καλό καιρό τον περιμένεις.

Και όταν μιλάω για Utah το τοποθέτησα πολύ συγκεκριμένα: Όχι Salt Lake City (όπου πήγες εσύ, φαντάζομαι), αλλά στα εθνικά πάρκα, στην άλλη άκρη της πολιτείας, πιο κοντά στο Las Vegas (5-15 βαθμοί εκείνη την εποχή). Και είναι απλώς ένα μικρό μέρος από μια ιδέα που έδωσα ως δεύτερη εναλλακτική....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Στη Ρώμη πως είναι το Δεκέμβριο? Ε κάπως έτσι είναι κι εκεί....Δεκέμβρη μήνα στο Β. Ημισφαίριο τον λιγότερο καλό καιρό τον περιμένεις.
Και όταν μιλάω για Utah το τοποθέτησα πολύ συγκεκριμένα: Όχι Salt Lake City (όπου πήγες εσύ, φαντάζομαι), αλλά στα εθνικά πάρκα, στην άλλη άκρη της πολιτείας, πιο κοντά στο Las Vegas (5-15 βαθμοί εκείνη την εποχή). Και είναι απλώς ένα μικρό μέρος από μια ιδέα που έδωσα ως δεύτερη εναλλακτική....
όλα μέρη δηλ που αν πετύχεις κακό καιρό πάνε οι διακοπές σου..για αυτό δεν ρισκάρεις σε τετοιο ταξίδι με τετοιο κόστος, αφήνεις αυτά τα μέρη για την κατάλληλη περίοδο και πας στα σίγουρα. δηλ. Μαιάμι + κρουαζιέρα..;)

ps. σωστά υπέθεσες για το Salt..
 

Sugar

Member
Μηνύματα
206
Likes
126
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
Samion;321784 αφήνεις αυτά τα μέρη για την κατάλληλη περίοδο και πας στα σίγουρα. δηλ. Μαιάμι + κρουαζιέρα..;) [/quote said:
Nα μαι κι εγώ η ενδιαφερόμενη... ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις προτάσεις σας. Κι εγώ εκ του ασφαλούς ορμώμενη και με την ιδέα του ΜΙΑ να μου έχει κάτσει σκέφτηκα τα κρουαζιερο-παραλιο-κουβαδάκια μέρη (αν και η ιδέα του taver για αμερικάνικο νότο μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα αλλά δεν ξέρω πώς μπορεί να συνδυαστεί με ΜΙΑ).
Εχουμε και λέμε λοιπόν: Φθάνω στις 30/11 Νewark και θέλω να επιστρέψω στις 8/12 στη ΝΥ. Να πάω απευθείας ΜΙΑ να μείνω 3 βράδια και να κάνω 4ημέρη κρουζιέρα? Απ' ότι βλέπω οι 4μερες κρουαζιέρες έχουν μόνο τις Μπαχάμες. Να μην μείνω καθόλου ΜΙΑ και να κάνω 7-8 μέρες κρουαζιέρας? Τί λες ειδικέ Samion?

p.s. θα ήθελα και καμμιά γνώμη του GTS του οποίου μου αρέσουν τα ψαξίματα για να γίνει και το topic πιο ενδιαφέρον

Taver η ιδέα σου με κέντρισε πολύ αλλά μάλλον θα πρέπει να αποκλείσω το Μαϊάμι.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.787
Likes
18.217
Ειδικός είναι ο Σαμίων για θέματα Μαϊάμι & κρουαζιέρας. Αν θες ντε και καλά Μαϊάμι, άκουσέ τον, έχει πάει τόσες φορές. Αν δεν πας καθόλου Μαϊάμι και σκέφτεσαι απευθείας για Καραϊβική από ΝΥ, εδώ είμαστε :lol:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Να πάω απευθείας ΜΙΑ να μείνω 3 βράδια και να κάνω 4ημέρη κρουζιέρα? Απ' ότι βλέπω οι 4μερες κρουαζιέρες έχουν μόνο τις Μπαχάμες. Να μην μείνω καθόλου ΜΙΑ και να κάνω 7-8 μέρες κρουαζιέρας?
ναι να πας Μαιάμι και σε ένα νησί για 4-5 μέρες ή κρουαζιέρα. φυσικά θα σου πρότεινα κρουαζιέρα παρόλο που οι μέρες δεν βοηθούν, όχι Μπαχάμες όμως. δες το destiny για Jamaica, Cayman ή το imagination για key west, cozumel. και σε πολυ χαμηλές τιμές..
</title> <script src="/CMS/javascript/jquery-1.4.2.min.js" type="text/javascript"></script> <link href="/CMS/BookingEngine/cruise-search/css/cruise-search.css" rel="stylesheet" type="text/css" /> <link rel="stylesheet" href="/CMS/PageElements/2010/co
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Αφού δεν σας ενοχλεί το κρύο (για να πηγαίνετε Ν.Υ Χριστούγεννα) τότε γιατί σώνει και καλά να πάτε Φλόριντα? Δεν μπορώ να φανταστώ χειρότερη περίοδο για να πάει κάποιος στη Φλόριντα. Υπάρχουν υπέροχα μέρη για να περάσει κανείς Χριστούγεννα στη Βόρεια Αμερική. Πολύ κρύο ναι, αλλά πολύ όμορφα παράλληλα.

Τουλάχιστον αν καταλήξετε στη Φλόριντα, ξεχάστε προσφορές κτλ, και φροντίστε να αγοράσετε εισιτήρια που σας επιστρέφουν στην Ευρώπη κατ'ευθείαν από εκεί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.197
Μηνύματα
883.598
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom