ΗΠΑ Από την Νέα Υόρκη στο Μαϊάμι

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Ότι ολοι εκεί είναι τιγκα στην πλαστική επέμβαση
:D

για το μαιάμι σίγουρα θα ισχύει αυτό!

για το ορλάντο απλά εννοώ ότι αν δεν έχεις πιτσιρίκια για να ξετρελλαθούν στα πάρκα κατα τα άλλα έχει μηδέν ενδιαφέρον
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Και ελεγα οτι αυτα γινονται κυριως στο LA και στο Brazil βεβαιως βεβαιως
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.129
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχεις σκεφτεί για λίγες μέρες Νέα Ορλεάνη? αυθεντικότατος προορισμός, καμία σχέση με το πλαστικό Ορλάντο και το Μαιάμι. Τζάζ, βουντού, θαλασσινά, ποταμόπλοια και μπέρμπον. επιστρέφεις ΝΥ απευθείας
Είσαι σίγουρος? Μου έχουν μεταφέρει ότι πρόκειται για ένα από τους πλέον overrated προορισμούς, που πρακτικά περιορίζεται σε ένα δρόμο και κάτι... (Louisiana εκτός N.O., Mississipi, Tenessee, Kentucky κλπ sound good βέβαια!)
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Είσαι σίγουρος? Μου έχουν μεταφέρει ότι πρόκειται για ένα από τους πλέον overrated προορισμούς, που πρακτικά περιορίζεται σε ένα δρόμο και κάτι... (Louisiana εκτός N.O., Mississipi, Tenessee, Kentucky κλπ sound good βέβαια!)
Προσωπικα δεν εχω παει, αλλα ο αντρας μου πριν αρκετα χρονια εμεινε 6 μηνες Αλαμπαμα με τη δουλεια του (χαλια μαυρα) και εκανε αρκετες εκδρομες σε εκεινα τα μερη, Νεα Ορλεάνη και Τενεσι δεν του αρεσαν ΚΑ-ΘΟ-ΛΟΥ. Τωρα αυτα γουστα ειναι βεβαια...
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
καλημερα σας.θα ήθελα μερικές πληροφορίες για ένα ταξίδι στην νέα υόρκη και το miami. θέλω να οργανώσω ένα ταξίδι 12 ήμερο σε νέα υόρκη και miami για τον αύγουστο.καταρχήν το ταξίδι θα είναι ατομικό.συμφέρει να κλείσω μονος μου τα αεροπορικά εισιτήρια και τα ξενοδοχεία η με συμφέρει να αγοράσω κάποιο πακέτο για αμερική από κάποιο τουριστικό γραφείο?αν με συμφέρει να παο με ατομικό πακέτο από τουριστικό γραφείο ξέρετε κάποιο αξιόλογο τουριστικό που θα μπορέσω να εμπιστευτώ?επίσης υπάρχουν χρεώσεις που είναι κρυφές και θα τις δω στην πορεία χωρίς να ξέρω? το κόστος διαβατηρίου & της Esta/Visa ποσο είναι και τι minimum ποσο θα χρειαστεί για αυτό το ταξίδι.γενικά ότι πληροφορίες μπορείτε να μου δώσετε είναι ευπρόσδεχτες
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.714
Likes
50.709
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Tι ακριβώς σε τραβάει στο Μαϊάμι, ξέρεις τι θέλεις να επισκεφθείς; Επίσης, τι ααπιτήσεις έχεις από τα καταλύματα για να μπορούμε να υπολογίσουμε κόστος.
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
miami έχω φίλους που θέλω να τους επισκεφτώ, έχω μάθει φυσικά ότι έχει μονο το όνομα δεν έχει κάτι να σου προσφέρει.τώρα εγώ θα έχω άτομα να με γυρίζουν που έχουν κώνε σε clubs και τέτοια καταλαβαίνεις.επίσης ακούω καλά λόγια για το las vegas και μου έχουν παροτρύνει φίλοι μου να το βάλω ως No1 στόχο αν παο αμερική.επίσης για το κατάλυμα που με ρώτησες δεν έχω καμια τεραστια απαίτηση πχ να μένω south beach ιδιαιτερα, απλά να είναι καθαρό και ασφαλές , γιατί όλοι τι μέρα θα είμαι έξω μονο να κοιμάμαι θα πηγαίνω. οποτε 4 η 3 stars.
 

NL*

Member
Μηνύματα
31
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
Πριν 2 εβδομάδες επέστρεψα απο Λας Βέγκας και Νέα Υόρκη. Ρώτα με ότι θες. Εγώ να σου πω ότι έκλεισα αεροπορικά και διαμονή από τουριστικό λόγω του ότι μας ερχόταν πιο φτηνά λόγω Λας Βέγκας. Μόνο για Νέα Υόρκη θα σου πρότεινα να κλείσεις μόνος σου. Επίσης επειδή είναι πολύ νωρίς μπορεί να βρεις πολύ καλές τιμές. Για Μαϊάμι δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Να σου πω τα εξής.

1) Τον Αύγουστο στη Νέα Υόρκη έχω μάθει ότι η ατμόσφαιρα είναι αποπνικτική λόγω υγρασίας. Όπως επίσης και στο Λας Βέγκας έχει απίστευτη ζέτη λόγω της ερήμου. Εγώ πήγα Νοέμβριο μήνα στο Λας Βέγκας και ήμουν με κοντομάνικο ενώ στη Νέα Υόρκη είχε -4 βαθμούς.

2) Η ESTA στοιχίζει γύρω στα 14 ευρώ αν δεν κάνω λάθος. Μπες στο site να το δεις.

3) Η έκδοση διαβατηρίου μαζί με φωτό και παράβολα κοστίζει γύρω στα 100 ευρώ.

Για μένα το Λας Βέγκας αξίζει να πας έστω για μία φορά. Έχει φοβερή πολυτέλεια που θα σε ενυπωσιάσει.

Η Νέα Υόρκη είναι απίστευτη και σίγουρα θα ξετρελαθείς.

Οι 12 μέρες και για Νέα Υόρκη και για Μαϊαμι θεωρώ ότι είναι λίγες. Εμείς μόνο στη Νέα Υόρκη καθήσαμε 10 μέρες και άλλες 4 στο Λας Βέγκας.

Ότι άλλο χρειαστείς ευχαρίστως να σε βοήθησω
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
κάπου διάβασα ότι υπάρχει και διαβατήριο 3 μηνών, είναι αλήθεια η μονο το 5 αιτίας υπάρχει? βγαίνεις από το jfk και το ξενοδοχείο σου είναι στο manhattan, με τι συγκοινωνία πας? metro taxi λεωφορείο? πως είναι η άνθρωποι εκεί , είναι φιλικοί σε βοηθάνε αν το χρειαστείς? πια μέρη prpei να αποφύγω στην νέα υόρκη και θα μπορώ να κυκλοφορώ έξω το βραδυ?και γενικά με τι συγκοινωνία χρησιμοποίησες για τις μετακίνησης σου στην νέο york
 

NL*

Member
Μηνύματα
31
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
κάπου διάβασα ότι υπάρχει και διαβατήριο 3 μηνών, είναι αλήθεια η μονο το 5 αιτίας υπάρχει? βγαίνεις από το jfk και το ξενοδοχείο σου είναι στο manhattan, με τι συγκοινωνία πας? metro taxi λεωφορείο? πως είναι η άνθρωποι εκεί , είναι φιλικοί σε βοηθάνε αν το χρειαστείς? πια μέρη prpei να αποφύγω στην νέα υόρκη και θα μπορώ να κυκλοφορώ έξω το βραδυ?και γενικά με τι συγκοινωνία χρησιμοποίησες για τις μετακίνησης σου στην νέο york
1) Για διαβατήριο 3 μηνών δεν γνωρίζω. Εγώ έβγαλα για 5 έτη/
2) Εμένα επειδή για τις μεταφορές από και προς το αεροδρόμιο είχε κανονίσει το ταξιδιωτικό δεν χρειάστηκε να πάρω μέσα μεταφοράς για το ξενοδοχείο. Αλλά για να πας από το jfk στο Μανχάταν πάει το μετρό. Για το ποια γραμμή ψάξε στο internet. Θα βρεις πολλές πληροφορίες. Αν πάλι θες να πάρεις ταξί να του πεις ακριβώς σε ποιο δρόμο είναι το ξενοδοχείο σου και η ταρίφα είναι περίπου 45$. Θεωρώ όμως ότι το μετρό συμφέρει περισσότερο διότι οι δρόμοι της Νέας Υόρκης έχουν φοβερή κίνηση.
3) Οι άνθρωποι είναι ιδιαίτερα φιλικοί και σε ότι τους ρωτήσεις σου απαντούν.
4) Γενικά στη Νέα Υόρκη εγώ δεν ένοιωσα ανασφάλεια. Καλό είναι όμως το βράδυ να είσαι λιγάκι προσεχτικός όπως θα ήσουν εδώ και λιγότερο να σου πω. Μιλάω για το Μανχάταν. Για περιοχές όπως Bronx και Brooklyn δεν ξέρω.
5) Η μόνη συγκοινωνία που χρησιμοποίηση ήταν το μετρό. Πας απλά παντού. Δεν υπήρχε μέρος που να θες να πας και δεν μπορούσες. Πάρε την 7ήμερα κάρτα και το χρησιμοποιείς απεριόριστα. Υπάρχουν και τα λεωφορεία που σε κάνουν τον γύρω της Νέας Υόρκης. Αξίζει μόνο αν θές να δεις το πάνω και κάτω μέρος του Μανχάταν χωρίς πολύ περπάημα. Προσοχή να μην πάρεις το πορτοκαλί λεωφορείο (κυκλοφορούν διάφορα χρώματα, κόκκινο, πράσινο) διότι είναι το μόνο που δεν μπαίνει μέσα στο Χάρλεμ. Αν έχεις υπομονή με την κίνηση πάρτο. Εγώ το πήρ αλλά μετάνιωσα. Προτιμούσα να περπατάω.
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου, κατι που ξεχασα να ρωτησο, με το κινητο τηλ τι γινεται ? βασικα θελω να εχω παντου mobile internet τι κανω?μπορω να αγορασω καποια καρτα αμερικανικου δικτυου και να χρησιμοπιω ?
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
κάπου διάβασα ότι υπάρχει και διαβατήριο 3 μηνών, είναι αλήθεια η μονο το 5 αιτίας υπάρχει?
Αυτο που εχεις ακουσει,περι τριμηνου,ειναι οτι για να μπεις στις ΗΠΑ,δεν υπαρχει πια βιζα,αλλα η esta,που ειναι για ταξιδι μεχρι 3 μηνες και ειναι η αδεια να μπεις.Πρεπει να κανεις αυτην την αιτηση οπωσδηποτε,ηλεκτρονικα.Το διαβατηριο εχει ισχυ 5 ετων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.242
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
newrevie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom