Aegean Airlines Απώλεια βαλίτσας Aegean

knightwish

Member
Μηνύματα
49
Likes
5
Εχει τύχει σε κανέναν; Σήμερα το πρωί πετούσα Αθήνα -Αμβούργο και στο Ελ Βενιζελος η κοπέλα μ είπε να περάσω την βαλίτσα μου στ fast track.Για καλή μ τυχη πηρα μαζι μ την χειραποσκευη πάνω στο αεροπλανο γιατι θα μεινω σε hostel για λιγες μερες.Οταν εφτασα στο Αμβουργο μ ηρθε ενα αυτοματοποιημενο μηνυμα τς aegean για την βαλιτσα.αυτό είναι καλό σημάδι?
Πήγα μετα στ desk στ αεροδρομιο τ αμβουργου κ δηλωσα απωλεια βαλιτσας.Ελπιζω και θελω να πιστευω οτι η βαλιτσα εμεινε στ Βενιζελος και οτι θα ερθει με την αυριανή πτήση.Γνωριζει κανεις αν δικαιούμαι καποια αποζημιωση?Μεσα στην βαλιτσα δυστυχως ειχα αφησει και το μπουφαν μου..
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Εχει τύχει σε κανέναν; Σήμερα το πρωί πετούσα Αθήνα -Αμβούργο και στο Ελ Βενιζελος η κοπέλα μ είπε να περάσω την βαλίτσα μου στ fast track.Για καλή μ τυχη πηρα μαζι μ την χειραποσκευη πάνω στο αεροπλανο γιατι θα μεινω σε hostel για λιγες μερες.Οταν εφτασα στο Αμβουργο μ ηρθε ενα αυτοματοποιημενο μηνυμα τς aegean για την βαλιτσα.αυτό είναι καλό σημάδι?
Πήγα μετα στ desk στ αεροδρομιο τ αμβουργου κ δηλωσα απωλεια βαλιτσας.Ελπιζω και θελω να πιστευω οτι η βαλιτσα εμεινε στ Βενιζελος και οτι θα ερθει με την αυριανή πτήση.Γνωριζει κανεις αν δικαιούμαι καποια αποζημιωση?Μεσα στην βαλιτσα δυστυχως ειχα αφησει και το μπουφαν μου..
' Ωρα να αγοράσεις καινούριο μπουφάν με έξοδα της.... :) Δικαιούσαι να αγοράσεις είδη που χρειάζεσαι μέχρι να έρθει η βαλίτσα.Κρατάς τις αποδείξεις και τις υποβάλεις.Τι θα δώσουν είναι άλλη ιστορία..
 

knightwish

Member
Μηνύματα
49
Likes
5
Bασικά για αυτό ρωτάω εδώ αν έχει τύχει σε κανέναν και αν έχει ζητήσει για κάτι αποζημίωση και αν του δώσανεκάτι πίσω .Από τον φόβο μου ελπίζω αν με τ καλό έρθει η βαλίτσα αμβούργο θα πρέπει να πάω αεροδρόμιο να την πάρω.ελπίζω να μ δώσουνε έστω τα λεφτά του εισητηρίου για αεροδρομιο πίσω.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Bασικά για αυτό ρωτάω εδώ αν έχει τύχει σε κανέναν και αν έχει ζητήσει για κάτι αποζημίωση και αν του δώσανεκάτι πίσω .Από τον φόβο μου ελπίζω αν με τ καλό έρθει η βαλίτσα αμβούργο θα πρέπει να πάω αεροδρόμιο να την πάρω.ελπίζω να μ δώσουνε έστω τα λεφτά του εισητηρίου για αεροδρομιο πίσω.
Διάβασε εδώ.΄Εγινε το καλοκαίρι.

https://www.travelstories.gr/community/threads/Χαμενες-αποσκευες.6120/page-6
Και πρέπει να σου φέρουν την βαλίτσα εκεί που είσαι κανονικά.
 

knightwish

Member
Μηνύματα
49
Likes
5
Διάβασε εδώ.΄Εγινε το καλοκαίρι.

https://www.travelstories.gr/community/threads/Χαμενες-αποσκευες.6120/page-6
Και πρέπει να σου φέρουν την βαλίτσα εκεί που είσαι κανονικά.
Καλά μένω σε hostel και δεν εμπιστεύομαι προτιμώ να πάω στο αεροδρόμιο πάλι να την παραλάβω ο ίδιος.Τουλάχιστον ας αποζημιωσει η aegean το εισητηριο κεντρο-αεροδρομιο και πισω.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Καλά μένω σε hostel και δεν εμπιστεύομαι προτιμώ να πάω στο αεροδρόμιο πάλι να την παραλάβω ο ίδιος.Τουλάχιστον ας αποζημιωσει η aegean το εισητηριο κεντρο-αεροδρομιο και πισω.
Εγώ πάντως θα "χτυπούσα" και κανένα μπουφανάκι...Πόσο έχει τώρα στο Αμβούργο;13-15 βαθμούς;
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Bασικά για αυτό ρωτάω εδώ αν έχει τύχει σε κανέναν και αν έχει ζητήσει για κάτι αποζημίωση και αν του δώσανεκάτι πίσω .Από τον φόβο μου ελπίζω αν με τ καλό έρθει η βαλίτσα αμβούργο θα πρέπει να πάω αεροδρόμιο να την πάρω.ελπίζω να μ δώσουνε έστω τα λεφτά του εισητηρίου για αεροδρομιο πίσω.
Αν θυμάμαι καλά το πρώτο 24ωρο δεν δικαιούσαι αποζημίωση, μετά, αν δεν είσαι business member, δικαιούσαι μέχρι 40 ευρώ/μέρα για κάθε μέρα καθυστέρησης για εύλογα εξοδα, όπου εύλογα πχ τα βρακιά σου, κάποια βασικα ρούχα, οδοντοκρεμες κλπ, με αποδείξεις. Πάρε τηλέφωνο πρώτα για να ανοίξουν από εκεί το αίτημα και όταν με το καλό την πάρεις θα παραθέσεις αποδείξεις και θα ζητήσεις τα χ λεφτά. Το έκανα το καλοκαίρι, μου τα δώσανε πίσω σε 3 εβδομαδες.

Τη βαλίτσα μου την έστειλαν με κτελ και όχι, δε μου πλήρωσαν το ταξί μέχρι το κτελ για να την παραλάβω, αλλά δεν το ζήτησα κιόλας. Ωστόσο είμαι 99% σίγουρη ότι δικαιούσαι να στη στείλουν εκεί που βρίσκεσαι, οπότε δε χρειάζεται να πας εσύ στο αεροδρόμιο.
 

knightwish

Member
Μηνύματα
49
Likes
5
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.Αυτο που κανεις track για την χαμενη βαλιτσα ακομη μου γραφει οτι το tracing συνεχιζεται..κακο σημαδι αυτο..που να χάθηκε άραγε.
 

knightwish

Member
Μηνύματα
49
Likes
5
Καλα απιστευτο.Ειχε ξεκολλησει λεει το χαρτακι με το barcode στην βαλιτσα μου ειπανε απο την goldair handling και ευτυχως ταυτοποιησαμε την βαλιτσα απο ενα βιβλιο π ειχα βαλει τελευταια στιγμη στο εξωτερικο φερμουαρ γιατι τα υπολοιπα φερμουαρ τα ειχα κλειδωμενα με λουκετο.Θα μου στειλουνε τη βαλιτσα με την αυριανη πτηση ath-hamburg .Να ρωτησω μεχρι αυριο θα εχουνε περασει 2 24 ωρα αρα διακιουμε 40 +40 εξοδα ή μετραει απο σήμερα μονο 40 ευρω δλδ μεχρι αυριο?Τι να παρω?
Εχω παρει ηδη οδοντοκρεμα, οδοντοβουρτα,αποσμητικο,σαμπουαν,αφρολουτρο,μια μικρη πετσετα προσώπου.Να πάρω κανενα φουτερ η μπουφαν?Εχει βαλει κρυο σμρα εδω
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Νομίζω μπορείς να διεκδικήσεις τα έξοδα από την ημέρα που δηλώθηκε η απώλεια (χωρίς να είμαι σίγουρος).
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Το πρώτο 24ωρο δεν πιάνεται όπως λέει εδώ.

https://el.aegeanair.com/taksidepste/plirofories-aposkevon/kathysterisi-fthora-aposkevis/
Το μπουφάν υποθέτω ότι είναι μέσα στην βασική ανάγκη ημερήσιας ένδυσης.Αλλά με ένα 40άρι θα φτάσει μαζί με τα άλλα;Βέβαια το 40αρι είναι ενδεικτικό αλλά θα δεχθούν ότι κρύωνες;
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Το πρώτο 24ωρο δεν πιάνεται όπως λέει εδώ.
Ναι γιατί η 1η ημέρα δήλωσης δεν μετράει. Μάλλον εγώ δεν το είπα καλά. Μετρούν όλα τα 24ωρα εκτός από το 1ο που την δήλωσες (λογικό γιατί αν κάποιος την δηλώσει βράδυ δεν μπορούν να χρεώσουν στην αεροπορική ολη την ημέρα).
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom