Αργεντινή vs Χιλή.

Αργεντινή vs Χιλή.


  • Total voters
    36

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Την πρώτη την έχουμε συνδέσει με τον Maradona, με κάτι νεανικές σειρές των 90's και το τάνγκο (ακούω κάτι Ουρουγουανούς να μουρμουρίζουν τώρα). Την δεύτερη με την Isabelle Alliende και τον Pablo Neruda. Σημαντικό αξιοθέατο της Αργεντινή είναι οι καταρράκτες του Ιγουαζού. Της Χιλής οι έρημοι και οι προβατοκάμηλοι (καλά, τα λάμα, δεν μπορεί ούτε επίδειξη να κάνει κανείς).
Ποιά προτιμάτε, ποιά σας τραβά περισσότερο;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Φύση: Λίγα πράγματα η Αργεντινή, πλην Perito Moreno βέβαια. Η Χιλή έχει της Παναγίας τα μάτια, από Ατακαμα μέχρι Νησί του Πάσχα και φυσικά Torres del Paine. Χιλή, εύκολα.

Αρχαία: Και μόνο για το Νησί του Πάσχα, κερδίζει με τα χερια κάτω η Χιλή , αλλά έχει κι άλλα. 2-0 η Χιλή

Κόσμος: Οι Χιλιανοι είναι στριφνοι, αντικοινωνικοι, καταθλιπτικοί και ξενέρωτοι. Οι Αργεντινοι είναι ό,τι πιο κοντινό στους Έλληνες (σοβινιστές, ναρκισιστες, ξερόλες, με κόμπλεξ ανωτερότητας, κουτοπονηροι) αλλά πρώτον δε βαριέσαι, δεύτερον οι εκτός Μπουένος Άιρες δεν είναι καθόλου απαράδεκτοι και τρίτον έχουν μια κοινωνικότητα, ένα μπρίο. Δεν το πιστεύω, αλλά δίνω πόντο στην Αργεντινή για τον κόσμο της, μόνο απέναντι στους μαμουχαλους τους Χιλιανους θα γινόταν αυτό.

Αρχιτεκτονική: Η Χιλή έχει τσακιστεί από σεισμούς, θα δώσω πόντο στην Αργεντινή. Όχι ότι σκίζει, δεν ειναι η Κουβα, αλλά είναι ανώτερη, δεν το συζητάμε . 2-2

Φαγητό: Ξύγκια απέναντι σε θαλασσογκουρμεδιες και pairings. Δεν υπάρχει σύγκριση, εύκολα Χιλή, οι άλλοι όλο μπριζόλες και παϊδάκια είναι, σαν τα βλάχικα στη Βάρη, άντε και κανένα ψωροιταλικο, πού πας ρε Καραμητρο απέναντι στη Χιλή. Στο παγωτό σκίζουν οι Αργεντινοι, αλλά η Χιλή είναι άλλη κλάση συνολικά, 3-2 προηγείται.

Κόστος: Εδώ παίζεται. Εξαρτάται από την ισοτιμία στη μαύρη αγορά της Αργεντινής, αν έχει και αριστερή κυβέρνηση η υποτίμηση είναι εγγύηση. Η Χιλή δεν είναι φτηνή και θέλει περισσότερα αεροπλάνα και έχει ακριβές δραστηριότητες. Πάω με την Αργεντινή, 3-3

Ασφάλεια: Χωρίς να είναι καμία ιδιαίτερα επικίνδυνη, η Αργεντινή έχει πιο προβληματικές γειτονιές, 4-3 οι Χιλιανοι που είναι τόσο αντικοινωνικοι που.ουτς για να σε κλέψουν δε σου μιλάνε.

Ποικιλία: Θα δώσω τον πόντο στη Χιλή γιατί για άλλη μια φορά τη σώζει το Νησί του Πάσχα. Έχει και η Αργεντινή διαφορετικά τοπία και κλιματολογικές ζώνες αλλά είναι πιο μέτρια, ενώ δεν έχει την ινδιανικη και πολυνησιακη κουλτούρα της Χιλής και για τόσο μεγάλη χώρα παραείναι ομοιογενής πολιτιστικά. Χιλή, 5-3

Αυθεντικότητα: Η Αργεντινή παρότι πιο "διεθνής " ή εξωστρεφής χώρα, έχει λίγο αναλογικά τουρισμό εκτός πρωτευούσης και μάλλον κααααπως περισσότερες παραδόσεις. Οριακά τον παίρνει τον πόντο, καμία δεν είναι βέβαια Περού, Ιαπωνία, κλπ.

Σύνολον 5-4 Για τη Χιλή, λόγω ΤΟΥ νησιού κυρίως και μετριότητας αντιπάλου.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
@Yorgos , όταν λέγαμε να πάμε (και τελικά αλλάξαμε με Ισλανδία κτλ), είχαμε μαρκάρει κάποια μέρη εκεί κοντά στη Salta - Purmamarca και διαδρομές ενδιαφέρουσες, τουλάχιστον από όσα έβλεπα online.
Καμία άποψη, πιάνουν κανένα δεκαδικό στο poll?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
@Yorgos , όταν λέγαμε να πάμε (και τελικά αλλάξαμε με Ισλανδία κτλ), είχαμε μαρκάρει κάποια μέρη εκεί κοντά στη Salta - Purmamarca και διαδρομές ενδιαφέρουσες, τουλάχιστον από όσα έβλεπα online.
Καμία άποψη, πιάνουν κανένα δεκαδικό στο poll?
Συγκριτικά με την υπόλοιπη Αργεντινή είναι κάπως πιο ενδιαφέρουσα τοπία, αλλά δε θα ταξίδευα το μισό πλανήτη για να δω αυτά, όταν η υπόλοιπη ήπειρος έχει πραγματικά φυσικά θαύματα, πχ Περού, Βραζιλία, Βενεζουέλα, Βολιβια, Εκουαδόρ από πλευράς φύσης ειναι κλασεις ανώτερες, και ανώτερες είναι και η Χιλή με την Κολομβία. Γενικώς μέτρια για μένα.

Καλά δεν το συζητώ, η Ισλανδία για Φυσιολατρικό τουρισμό είναι κλάσεις ανώτερη της Αργεντινής, ούτε μία σύγκριση.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Μπορεί κανονικά να μη στέκει σα μέθοδος για να βγάλουμε ένα ασφαλές συμπέρασμα γιατί αν το πάμε έτσι αν δει κάποιος ελληνικές σειρές θα πιστέψει πως όλοι απαυτωνόμαστε οικογενειακά αλλά παρακολουθώντας τις Guapas ή το Ciega a citas (μην κάνετε το λάθος), κι εγώ σκεφτόμουν "καλά αυτοί είναι ΙΔΙΟΙ με εμάς", πιο ίδιοι δηλαδή δε γίνεται!
Να το αποδώσω στη νοτιοϊταλική επιρροή;
Οι Χιλιανοί πάλι απ' όσα διαβάζω φαίνεται κοντράρονται με τους Ούγγρους στη φιλικότητα και την εξωστρέφεια. Γιατί να το παθαίνουν αυτό κάποιοι λαοί 🤔 ;
Ξέχασα και την Παταγονία, τα εγκεφαλικά μου κύτταρα πεθαίνουν κάθε ξημέρωμα.
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Την πρώτη την έχουμε συνδέσει με τον Maradona, με κάτι νεανικές σειρές των 90's και το τάνγκο (ακούω κάτι Ουρουγουανούς να μουρμουρίζουν τώρα). Την δεύτερη με την Isabelle Alliende και τον Pablo Neruda. Σημαντικό αξιοθέατο της Αργεντινή είναι οι καταρράκτες του Ιγουαζού. Της Χιλής οι έρημοι και οι προβατοκάμηλοι (καλά, τα λάμα, δεν μπορεί ούτε επίδειξη να κάνει κανείς).
Ποιά προτιμάτε, ποιά σας τραβά περισσότερο;
Δεν εχω πετυχει Αργεντινο μεταξυ 20-33 που να μην ξερει τη σειρα Cebollitas (οι Ατρομητοι στην Ελλαδα) 😅😅
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Η Χιλή μου φαίνεται πιο ενδιαφέρων προορισμός από την Αργεντινή που μου κάνει λίγο Ελλάδα με περισσότερη φτώχεια, μεγάλο αναλφαβητισμό και χωρίς τις φυσικές ομορφιές όμως διστάζω να ψηφίσω γιατί άλλο είναι να έχεις μια εντύπωση άλλο να έχεις βρεθεί εκεί.
Επειδή ένας μόνο αιτιολόγησε την επιλογή του, κανένας άλλος δεν έχει κάτι να πει; Ξέρω γω "έβλεπα Φλορισιέντα", δεν υπάρχει απαγόρευση κριτηρίων...
Ή να κάνω κανένα poll Αρτέμιδα vs Κάλαμος 🤔 ;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σχεδόν ισοπαλία το ματς, χωρίς αξιολογήσεις πάντως . Για να είμαι ειλικρινής πίστευα πως θα κέρδιζε εύκολα η Αργεντινή.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.281
Περισσότερη ποικιλία και ενδιαφέροντα σε όλα στην Χιλή,ακόμη και χωρίς το μεγάλο + του Νησιού του Πάσχα νομίζω ότι πάλι θα κέρδιζε η Χιλή στα σημεία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom