Αργεντινη vs Βραζιλία

Αργεντινή vs Βραζιλία


  • Total voters
    46

depy!!!

Member
Μηνύματα
740
Likes
1.963
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Ψήφισα Αργεντινή καθαρά και μόνο για το θέμα της εγκληματικότητας και της ανασφάλειας που ένιωθα όλες τις μέρες στην Βραζιλία Μόνο στο illa grande ένιωσα να χαλαρώνω. Μπορεί η Βραζιλία να έχει ωραίους ανθρώπους, όπως λέει ο Γιώργος ,αλλά αν τιναζεσαι κάθε φορά που σε πλησιάζει η σε αγγίζει κατά λάθος κάποιος, τι να το κάνεις και πως να τους γνωρίσεις;
 
Μηνύματα
115
Likes
614
Ζήτω συγνώμη δεν έχω πάει ποτέ μου Λατινική Αμερική αλλά τόσο επικίνδυνα είναι;
Φοβάστε να …..μην σας αγγίξουν;
Έχω ακούσει κάποιες περίεργες φάσεις για εκεί αλλά σε μόνο 2 σελίδες και ήδη δυο μέλη κιόλας γράφουν για πολύ ζόρικες φάσεις!
Μπας και υπερβάλλεται;
Για τη νύχτα ίσως σε ένα μεγάλο κομμάτι της Λατινης Αμερικής να είναι περίεργα αλλά αν είναι γενικώς τόσο πολύ ζόρικα γιατί κάποιοι πηγαινεται;
Δεν έχω επισκεφτεί το σημειώνω καμία χώρα κάτω απο τις ΗΠΑ.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.530
Likes
8.106
Ψηφισα Βραζιλια.
Εχω επισκεφθει μονο την Βραζιλια, απο Αργεντινη μονο λιγο "πατησα" λογω Ιγκουασου, αλλα και σε καμια απο τις 2 να μην ειχα παει, παλι Βραζιλια θα ψηφιζα...

Δεν αμφιβαλλω οτι και η Αργεντινη ειναι ομορφη χωρα ΑΛΛΑ η Βραζιλια για μενα δεν ειναι απλα ομορφη, ειναι ξεχωριστη!
(1) Ναι οk η Αργεντινη εχει γεωγραφικη ποικιλομορφια αλλα η φυση της Βραζιλιας με τον Αμαζονιο, τα τροπικα δαση και τις απιθανες παραλιες της ειναι πιο κοντα στα γουστα μου.
Προσωπικα, εχοντας παει σε αρκετα επονομαζομενα "εξωτικα" νησια αλλα κυριως ζωντας στην Ελλαδα, δεν περιμενα οτι μπορει πια να με συνεπαρει αλλη θαλασσα. Αμ δε! Επαθα πλακα στην Βραζιλια με τα νησακια της και τις παραλιες της.
(2) Η Αργεντινη δεν εχει Ριο! Θεωρω οτι δεν υπαρχει πιο ομορφη και ζωντανη πολη απο το Ριο... κι ας ειναι και επικινδυνη.
(3) Η αφρικανικη κληρονομια της Βραζιλιας ειναι πολυ πιο εντονη κι ειναι κατι που μου αρεσει πολυ. Θεωρω οτι παιζει μεγαλο ρολο στο πώς εχει διαμορφωθει το βραζιλιανικο ταμπεραμεντο. Συγκριτικα, οι αργεντινοι μου φαινονται "αποστειρωμενοι".
(4) Οι ανθρωποι! Το ταμπεραμεντο των βραζιλιανων απλα δεν υπαρχει. Και δεν εννοω μονο τους χορους και τα πανηγυρια, εννοω σε επιπεδο ευγενειας, φιλικοτητας και της "ενεργειας" που εχουν.
(5) Η μουσικη. Και δεν αναφερομαι στην χορευτικη samba, αλλα στην υπεροχη bossa nova.
(6) Ο Ayrton Senna, το πρωτο μου crush.
(7) Tα acai και η caipirinha.
(8) Το Καρναβαλι.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.461
Likes
5.403
Ζήτω συγνώμη δεν έχω πάει ποτέ μου Λατινική Αμερική αλλά τόσο επικίνδυνα είναι;
Φοβάστε να …..μην σας αγγίξουν;
Έχω ακούσει κάποιες περίεργες φάσεις για εκεί αλλά σε μόνο 2 σελίδες και ήδη δυο μέλη κιόλας γράφουν για πολύ ζόρικες φάσεις!
Μπας και υπερβάλλεται;
Για τη νύχτα ίσως σε ένα μεγάλο κομμάτι της Λατινης Αμερικής να είναι περίεργα αλλά αν είναι γενικώς τόσο πολύ ζόρικα γιατί κάποιοι πηγαινεται;
Δεν έχω επισκεφτεί το σημειώνω καμία χώρα κάτω απο τις ΗΠΑ.
Η άξια της ζωής είναι λίγο διαφορετική εκεί.
Ας πούμε ότι αξίζει λιγότερο από ένα Αιφον 6 μεταχειρισμένο.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ψήφισα Βραζιλία γιατί την ψηφίζει η @varioAthens :)
Επίσης αν με ρώταγες σε ποιο από τα δύο μέρη θα πήγαινα αν είχα την δυνατότητα αύριο αυτό θα ήταν η Βραζιλία. Στην Αργεντινή δεν είχα ποτέ κάποια ιδιαίτερη επιθυμία να πάω.. Στην Βραζιλία το μόνο πράγμα που με χαλάει είναι η γλώσσα.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.530
Likes
8.106
Ψήφισα Βραζιλία γιατί την ψηφίζει η @varioAthens :)
Επίσης αν με ρώταγες σε ποιο από τα δύο μέρη θα πήγαινα αν είχα την δυνατότητα αύριο αυτό θα ήταν η Βραζιλία. Στην Αργεντινή δεν είχα ποτέ κάποια ιδιαίτερη επιθυμία να πάω.. Στην Βραζιλία το μόνο πράγμα που με χαλάει είναι η γλώσσα.
:haha: :haha:
Λογικα οπου να 'ναι θα εμφανιστει ο @tripakias να ψηφισει Βραζιλια γιατι την ψηφισε η go2 και η vario :bleh:
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.888
Likes
26.865
να ψηφισει Βραζιλια γιατι την ψηφισε η go2 και η vario
Ψήφισα Βραζιλία γιατί ψήφισε η go2 και η vario και θα ψηφίσει ο Τριπάκιας.
Δεν έχω πάει σε καμία από τις δυό και ούτε σκέφτομαι να πάω.
Έχω απλά μια αντιπάθεια για τους Αργεντινούς γενικά.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.530
Likes
8.106
Ψήφισα Βραζιλία γιατί ψήφισε η go2 και η vario και θα ψηφίσει ο Τριπάκιας.
Δεν έχω πάει σε καμία από τις δυό και ούτε σκέφτομαι να πάω.
Έχω απλά μια αντιπάθεια για τους Αργεντινούς γενικά.
:haha: Παει πυραμιδα!!! Θα κερδισουμε!!!
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.270
Likes
6.816
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Σπαώ την Αλυσίδα και ψηφίζω Αργεντινή.
Θές τα ισπανικά που γνωρίζω, θες η ποικιλομορφία της χώρας, θες οι ιστορίες από τον παππού για την παταγονία των αρχών του 20ου αιώνα, θες οι ταινιάρες και οι αργεντίνικες σειρές που είναι εξαιρετικές (συμπεριλαμβανομένου του απίστευτου Ρικάρντο Νταρίν αλλά και άλλων πολλών) πάντα με έκαναν να θέλω να ταξιδέψω προς τα εκεί.
Αντίθετα με την Βραζιλία που έχει να προσφέρει μια από τις πιο "βλάχικες" γλώσσες που έχω ακούσει, τις ατέλειωτες υγρές ζούγκλες που καθόλου δεν με ενδιαφέρουν, τις βαρετές λαϊκές σαπουνόπερες του χειρίστου είδους και φυσικά την μεγάλη επικινδυνότητα (που εκτός του forum μου έχουν μεταφέρει συγγενείς και φίλοι ναυτικοί).
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.530
Likes
8.106
Σπαώ την Αλυσίδα και ψηφίζω Αργεντινή.
Θές τα ισπανικά που γνωρίζω, θες η ποικιλομορφία της χώρας, θες οι ιστορίες από τον παππού για την παταγονία των αρχών του 20ου αιώνα, θες οι ταινιάρες και οι αργεντίνικες σειρές που είναι εξαιρετικές (συμπεριλαμβανομένου του απίστευτου Ρικάρντο Νταρίν αλλά και άλλων πολλών) πάντα με έκαναν να θέλω να ταξιδέψω προς τα εκεί.
Αντίθετα με την Βραζιλία που έχει να προσφέρει μια από τις πιο "βλάχικες" γλώσσες που έχω ακούσει, τις ατέλειωτες υγρές ζούγκλες που καθόλου δεν με ενδιαφέρουν, τις βαρετές λαϊκές σαπουνόπερες του χειρίστου είδους και φυσικά την μεγάλη επικινδυνότητα (που εκτός του forum μου έχουν μεταφέρει συγγενείς και φίλοι ναυτικοί).
Απο οσα ειπες μονο ο Ρικαρντο -κι αυτο γιατι ειναι πατερας του θεουλη του Τσινο-με συγκινησε :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.030
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom