Αργεντινη vs Βραζιλία

Αργεντινή vs Βραζιλία


  • Total voters
    46

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
210
Likes
1.093
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
Μανταλάκι στη μύτη να βάλεις γιατί το άρωμα ουρίας στο Ρίο και στο Σαο είναι έντονο.
@tatooine δε με ενοχλεί καθόλου,έχω αποκτήσει ανοσία λόγω δουλειάς(κάνω και αναλύσεις άμα χρειαστει:p)...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.409
Αν κι έχω πάει μόνο Βραζιλία, η ψήφος μου τη συγκεκριμένη στιγμή πάει στη χώρα των καριόκας. Μόνο το Ρίο, η ωραιότερη πόλη στο κόσμο, θα αρκούσε, αλλά αν βάλεις και τα χάρμα οφθαλμών αποικιακά χωριά, τους καταρράκτες, τα νησιά και το καταπληκτικό φαγητό της μινέϊρο κουζίνας (if you know you know) η τραμπάλα γέρνει μονόπαντα. Το ταξίδι μας στη Βραζιλία ήταν από τα ωραιότερα ταξίδια που έχω κάνει και δεν ένιωσα να κινδυνεύω πουθενά, ούτε στο Ρίο ούτε αλλού.

Tip: για μυθικό ηλιοβασίλεμα, αφού χαρείτε το ζαχαρένιο λόφο, κατεβείτε από κάτω στην Urca, μια φανταστική γειτονιά με παλιά αρχοντικά και αράξτε στο πεζούλι πλάι στο κύμα παρέα με ντόπιους, πεντέξι καϊπιρίνιες και κανά μεζέ. Θα σας μείνει αξέχαστο.

ΥΓ Ήταν η μόνη χώρα που πήγα και ήμουν σχεδόν καθημερινά μεθυσμένος, συνήθως το βράδυ, αλλά κάποιες φορές ήδη από το μεσημέρι. Η καϊπιρίνια πήγαινε σύννεφο και η χαρά συνάμα.

 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.501
Likes
8.021
Αν κι έχω πάει μόνο Βραζιλία, η ψήφος μου τη συγκεκριμένη στιγμή πάει στη χώρα των καριόκας. Μόνο το Ρίο, η ωραιότερη πόλη στο κόσμο, θα αρκούσε, αλλά αν βάλεις και τα χάρμα οφθαλμών αποικιακά χωριά, τους καταρράκτες, τα νησιά και το καταπληκτικό φαγητό της μινέϊρο κουζίνας (if you know you know) η τραμπάλα γέρνει μονόπαντα. Το ταξίδι μας στη Βραζιλία ήταν από τα ωραιότερα ταξίδια που έχω κάνει και δεν ένιωσα να κινδυνεύω πουθενά, ούτε στο Ρίο ούτε αλλού.

Tip: για μυθικό ηλιοβασίλεμα, αφού χαρείτε το ζαχαρένιο λόφο, κατεβείτε από κάτω στην Urca, μια φανταστική γειτονιά με παλιά αρχοντικά και αράξτε στο πεζούλι πλάι στο κύμα παρέα με ντόπιους, πεντέξι καϊπιρίνιες και κανά μεζέ. Θα σας μείνει αξέχαστο.

ΥΓ Ήταν η μόνη χώρα που πήγα και ήμουν σχεδόν καθημερινά μεθυσμένος, συνήθως το βράδυ, αλλά κάποιες φορές ήδη από το μεσημέρι. Η καϊπιρίνια πήγαινε σύννεφο και η χαρά συνάμα.

Αυτες ακριβως οι περιγραφες σου με εκαναν απο εκει που απλα το σκεφτομουν ως ταξιδι να το παρω αποφαση και να το πραγματοποιησω!
 

Mr D.

Member
Μηνύματα
6
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Μπουένος Άιρες
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλικη Πολυνησία

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
:haha: :haha:
Λογικα οπου να 'ναι θα εμφανιστει ο @tripakias να ψηφισει Βραζιλια γιατι την ψηφισε η go2 και η vario :bleh:
Η άποψη μου και για τις δύο χώρες είναι καλή. Θα ψήφιζα Αργεντινή για δύο λόγους: ένας είναι πως η Βραζιλία είναι η γενέτειρα ενός πολύ καλού μου φίλου του Γκουστάβο ο οποίος έχει καταγωγή από το Ρίο και μου έχει πει τα χειρότερα για τη Βραζιλία. Ο ίδιος πλέον έχει Ισπανική υπηκοότητα και δεν δέχεται τη Βραζιλία ως πατρίδα του.
Ο δεύτερος είναι πως στη Βραζιλία δέχθηκε απόπειρα ληστείας και δολοφονική απόπειρα ο κολλητός μου και ούτε να την βλέπει ζωγραφιστη δεν θέλει.

Θα ψηφίσω όμως Βραζιλία όχι γιατί μας πήρε το Μουντιάλ μέσα από τα χέρια αλλά για τις προκλητικές χειρονομίες των παικτών της προς τους αντιπάλους μετά τη νίκη τους.
 
Last edited:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.501
Likes
8.021
Η άποψη μου και για τις δύο χώρες είναι καλή.
Γκουστάβο ο οποίος έχει καταγωγή από το Ρίο και μου έχει πει τα χειρότερα για τη Βραζιλία.
Ο δεύτερος είναι πως στη Βραζιλία δέχθηκε απόπειρα ληστείας και δολοφονική απόπειρα ο κολλητός μου και ούτε να την βλέπει ζωγραφιστη δεν θέλει.
Η αποψη σου πώς ειναι καλη αφου μετα γραφεις τα χειροτερα; 😂
Ελα Παναγια μου!
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Η αποψη σου πώς ειναι καλη αφου μετα γραφεις τα χειροτερα; 😂
Ελα Παναγια μου!
Γιατί η σουρεαλιστική επιχειρηματολογία του δεν σου έκανε εντύπωση; Ο φίλος μου που δεν έχει καλή άποψη για την χώρα, ο κολλητός μου που δέχτηκε ληστεία εκεί και μετά από την άλλη το μουντιαλ και η εθνική τους.
Τιτάνας! Πάλι καλά που δεν επέλεξε βάσει σημαίας ή εθνικού ύμνου!
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.287
Και ψήφισε Βραζιλία. Πιες καφέ τριπακια να ξυπνήσεις.
Σε λίγο θα βγαίνετε με κουλουρακια κρουασανάκια, υποσχέσεις για τζάμπα καϊπιρινια (μπλιαξ) σε παραλίες και πριβέ σάμπα με βραζιλιανούς και βραζιλιανές σε πεντάστερα για να τραβήξετε ψήφους.
Αφήστε παρακαλώ τον κόσμο να ψηφήσει ανεμπόδιστα.
Εγώ κερνάω μπριζόλες εδώ (με μαλμπεκ συνοδεία είναι άλλο πράμα) σε όποιον ψηφήσει Αργεντινή.
Η ψηφοφορία πρέπει να είναι αμερόληπτη χωρίς λαδώματα.
 
Last edited:

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Έχω πάει από 4 φόρες σε κάθε χώρα, στην Αργεντινή έμεινα και τρεις μήνες μια απ' αυτές

"Η ΓΝΩΡΙΜΊΑ... ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΜΙΑΣ ΠΌΛΗΣ"
WITMAN
Rossario η πόλη του Τσε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.861
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom