Αυστρία Αριστοκρατική Βιέννη-πληροφορίες

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Λέμε να πάμε τελευταία βδομάδα του Νοεμβρίου, αν είμαστε καλά...

Ισχύει ότι έχουν αρχίσει ήδη τα χριστουγεννιάτικα παζάρια?
Αξίζουν τον κόπο?

Και αν ναι, θα είναι λειτουργούν κανονικά ή θα είναι όπως στο Prater τον Μάρτιο λίγο πριν ανοίξει, όπου όλα ήταν στο περίπου να ανοίξουν, αλλά ήταν ουσιαστικά κλειστά?
Ήμουν στη Βιέννη την τελευταία βδομάδα του Νοεμβρίου του 2011 και όλες οι Χριστουγεννιάτικες αγορές λειτουργούσαν κανονικά, δίνοντας ένα γιορτινό κλίμα σε όλη την πόλη. Σε κάποιες μάλιστα γινόταν Ο χαμός τα απογεύματα (πχ στο Rathaus). Οι Χριστουγεννιάτικες αγορές ανοίγουν στα μέσα Νοεμβρίου και κλείνουν παραμονές Χριστουγέννων.

Είχα βρει σημαντικές πληροφορίες για τις ακριβείς ημερομηνίες, τα ωράρια κλπ εδώ: Comprehensive Guide to Vienna Christmas Markets 2011. Απ' ό,τι βλέπω μάλιστα, κάποιες αγορές (στο Rathaus και στο Schönbrunn) έχουν ήδη ανακοινώσει την ακριβή ημερομηνία της έναρξής τους για φέτος.
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Bahari (ή όποιος άλλος γνωρίζει), άλλη μια ερώτηση αν έχεις την καλοσύνη!

Τι καιρό είχε πέρσι την τελευταία βδομάδα του Νοεμβρίου? Είχε βροχές?
Αρχές Μαρτίου που είχα πάει φέτος για 5 μέρες δεν πετύχαμε βροχή, παρα μόνο κάτι ψιχάλες για 2 ωρίτσες...
Θερμοκρασία γύρω στους 2-10 βαθμούς, αλλά κυκλοφορούσες άνετα!
 

Photini1986

Member
Μηνύματα
75
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Eιχε παει δικος μου ανθρωπος περυσι τελευταια εβδομαδα του Νοεμβρη.Δεν ειχε βρεξει,ειχε πολυ ομιχλη και αρκετο κρυο 0-7 νομιζω.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Bahari (ή όποιος άλλος γνωρίζει), άλλη μια ερώτηση αν έχεις την καλοσύνη!

Τι καιρό είχε πέρσι την τελευταία βδομάδα του Νοεμβρίου? Είχε βροχές
Δεν είχαμε καθόλου βροχή, αλλά το κρύο ήταν τσουχτερό.
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Γνωρίζει κάποιος αν στο γραφείο τουρισμού που βρίσκεται στην αίθουσα όπου παραλαμβάνεις τις βαλίτσες στο αεροδρόμιο μπορείς να πάρεις εβδομαδιαίο εισιτήριο για τα ΜΜΜ?

Θέλω να πάρω αυτό που ισχύει από Δευτέρα έως Δευτέρα και λέω να γλιτώσω το 2ο απλό εισιτήριο που πρέπει να αγοράσεις για να πας στο κέντρο αν δεν έχεις το εβδομαδιαίο ...
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Γνωρίζει κάποιος αν στο γραφείο τουρισμού που βρίσκεται στην αίθουσα όπου παραλαμβάνεις τις βαλίτσες στο αεροδρόμιο μπορείς να πάρεις εβδομαδιαίο εισιτήριο για τα ΜΜΜ?

Θέλω να πάρω αυτό που ισχύει από Δευτέρα έως Δευτέρα και λέω να γλιτώσω το 2ο απλό εισιτήριο που πρέπει να αγοράσεις για να πας στο κέντρο αν δεν έχεις το εβδομαδιαίο ...
Ναι μπορείς, αν και εμείς πέρσι το Νοέμβριο δεν καταφέραμε να το προμηθευτούμε από το γραφείο του αεροδρομίου, μια και είχαμε φτάσει Σάββατο πρωί και μας είπαν ότι δεν μπορούσαμε να το προαγοράσουμε και ότι η πώλησή του ξεκινά Δευτέρα πρωί.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Μια πολύ ωραία εκδρομή που κάναμε πέρσι, περίπου αυτόν τον καιρό, ήταν στο Grinzing. Ενώ στη Βιέννη έκανε πολύ κρύο, αλλά δε χιόνιζε, στο Grinzing είχε ρίξει λίγο χιονάκι. Καθώς κάναμε τις βόλτες μας στο χωριό, φτάσαμε μέχρι το σημείο που τέλειωναν τα σπίτια και άρχιζαν οι αμπελώνες και το δάσος. Τα τοπίο ήταν πολύ όμορφο και εντυπωσιακό και όταν είδαμε ένα λεωφορείο να μας προσπερνά και να διασχίζει το δάσος, έπεσε η ιδέα να πάρουμε το επόμενο που θα περνούσε και να πάμε στο άγνωστο με βάρκα (λεωφορείο, εν προκειμένω) την ελπίδα:haha:

Η ιδέα αποδείχτηκε εξαιρετική, το χιόνι γινόταν όλο και πιο πολύ, το χιονισμένο δάσος ήταν πανέμορφο και η βόλτα στο Kahlenberg, τελικό προορισμό του λεωφορείου 38Α, μας άφησε μαγεμένες από την ομορφιά του τοπίου. Λίγα μέτρα πιο πέρα από τη μπαρόκ εκκλησία του St. Joseph, ανάμεσα στο καφέ και το εστιατόριο, υπάρχει ένα «παρατηρητήριο» απ’ όπου, όταν ο καιρός είναι καλός, μπορεί κανείς να δει όλη τη Βιέννη. Εμείς δεν είχαμε αυτήν την ευκαιρία, απολαύσαμε όμως την ομορφιά και τη γαλήνη του χιονισμένου δάσους.
 

Attachments

newtraveller

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Στις 28 του Δεκεμβρη φευγω με κατι φιλες μου για Βιεννη..Γνωριστηκαμε στο πανεπιστημιο και ειπαμε να κανουμε ενα ταξιδακι..εχω ομως καποιες ερωτησεις που νομιζω δεν εχουν απαντηθει στη συγκεκριμενη συζητηση..εβγαλα την αστυνομικη μου ταυτοτητα στη β γυμνασιου..τωρα λοιπον που ενηληκιωθηκα χρειαζεται να κανω καποια ανανεωση ή αντικατασταση της ταυτοτητας για το ταξιδι στο εσωτερικο..και κατι αλλο.λεγαμε να παμε και στο σαλτσμπουργκ..απ'οτι ειδα ομως τα εισητηρια κυμαινονται στα 80-90 ευρω ..αξιζει λοιπον??
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Βιέννη-Σαλτσμπουργκ απέχουν περίπου 3 ώρες με το τρένο..Για το λόγο αυτό πιστεύω ότι δεν αξίζει να χάσεις 6 ώρες πηγαινέλα από τη Βιέννη..Κι εγώ ήθελα να πάω Σάλτσμπουργκ, αλλά τελικά διέθεσα το χρόνο μου για να γνωρίσω καλύτερα την πανέμορφη πρωτεύουσα της Αυστρίας και δεν το μετάνιωσα!
Όσον αφορά την ταυτότητα που ρωτάς, αν είναι από τις καινούριες δεν υπάρχει πρόβλημα (δηλαδή αυτές που αναγράφουν τα στοιχεία σου και στα αγγλικά). Αν όχι, θα πρέπει να βγάλεις καινούρια, όμως μην ανησυχείς, η διαδικασία είναι γρήγορη, προλαβαίνεις ως τα Χριστούγεννα.
 

newtraveller

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Ναι το εψαξα κι εγω στην ιστοσελιδα της ελλ. αστυνομιας και απ'οτι φαινεται δεν χρειαζεται αντικατασταση ταυτοτητας λογω ενηλικιωσης..ευτυχως..κριμα παντως για το Σαλτσμπουργκ..Θα ηθελα μια μερα να παω..
Και μια τελευταια ερωτηση..Εχω ακουσει για την οπερα της Βιεννης οτι μπορει καποιος να παρακολουθησει εχοντας εισητηριο 4 ευρω και να στεκει..Ισχυει κατι τετοιο?Κι αν ναι, εχει κανεις παραπανω πληροφοριες?
 

bantou

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
πραγα,βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια,ταιτη
Ναι το εψαξα κι εγω στην ιστοσελιδα της ελλ. αστυνομιας και απ'οτι φαινεται δεν χρειαζεται αντικατασταση ταυτοτητας λογω ενηλικιωσης..ευτυχως..κριμα παντως για το Σαλτσμπουργκ..Θα ηθελα μια μερα να παω..
Και μια τελευταια ερωτηση..Εχω ακουσει για την οπερα της Βιεννης οτι μπορει καποιος να παρακολουθησει εχοντας εισητηριο 4 ευρω και να στεκει..Ισχυει κατι τετοιο?Κι αν ναι, εχει κανεις παραπανω πληροφοριες?
αν θυμαμαι καλα εχει φτηνο εισητηριο για πρωινες παραστασεις ή σε καμια παιδικη παρασταση.....οσο για σαλτσμπουργκ και εγω ειχα δει να παω με τραινο αλλα ηταν πανακριβα.....αλλα μετα εμαθα οτι μπορεις να πας με λεωφορειο...κατι σαν τα δικα μας τα κτελ με πολυ λιγοτερα χρηματα....το κακο ειναι οτι δεν θυμαμαι απο που φευγουν....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom