Αρχαιολογικοί χώροι στην Ελλάδα...Ποιους αγαπάμε περισσότερο;

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.045
Επειδή το θέμα είναι ποιους αγαπάμε περισσότερο, ξεχωρίζω το Ναό του Επικούρειου Απόλλωνα στις Βάσσες γιατί από σύμπτωση βρέθηκα εκεί με τον Μανόλη Κορρέ και τους μεταπτυχιακούς του και κατά παράβαση μας άφησε να μπούμε μέσα "φωτίζοντας" κάθε γωνίτσα του. Και γιατί αυτό το στέγαστρο είναι τελείως σουρεάλ στη μέση του πουθενά.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Επειδή το θέμα είναι ποιους αγαπάμε περισσότερο, ξεχωρίζω το Ναό του Επικούρειου Απόλλωνα στις Βάσσες γιατί από σύμπτωση βρέθηκα εκεί με τον Μανόλη Κορρέ και τους μεταπτυχιακούς του και κατά παράβαση μας άφησε να μπούμε μέσα "φωτίζοντας" κάθε γωνίτσα του. Και γιατί αυτό το στέγαστρο είναι τελείως σουρεάλ στη μέση του πουθενά.
ΤΥΧΕΡΗ.... ;)
 

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
Αρχαια Μεσσηνη. στην πρωτη επισκεψη μας πριν μερικα χρονια νομιζαμε οτι καναμε κατι λαθος.πλησιαζοντας στον χωρο οδρομος περναγε μεσα απο μια απο τις ορθιες πυλες της αρχαιασ πολης.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.045
Θα συμφωνήσω, αλλά για άλλο λόγο: γιατί άκουσα για πρώτη φορά την αγωνία του ειδικού που αναμετριέται με τα μνημεία και το χρόνο, το πώς λαμβάνονται οι κρίσιμες αποφάσεις, το μέγεθος του ανθρώπου τελικά.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ο πλέον αγαπημένος μου είναι ο Ναός του Ποσειδώνα στο Σούνιο! Όλες τις ώρες, όλες τις εποχές! Απλά λατρεύω το συγκεκριμένο σημείο και την ενέργειά του!
Δεύτερο το Ιερό των Μεγάλων Θεών στην αγαπημένη Σαμοθράκη!

Από εκεί και πέρα δεν ξεχνάω την παιδική συγκίνηση όταν πρωτοανέβηκα στην Ακρόπολη, ούτε εκείνη της πρώτης παράστασης που είδα στην Επίδαυρο!
Από την άλλη, είναι πολλοί οι αρχαιολογικοί χώροι που δεν έχω πάει και θέλω πολύ να τα καταφέρω, όπως η Κνωσσός, το Ακρωτήρι και η Βεργίνα!
Επίσης, είναι αρκετοί αυτοί που με άφησαν αδιάφορη.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.496
Likes
8.014
Κι οτι ετοιμαζομουν να πω "μα κανενας δεν αναφερει το Ναο του Ποσειδωνα στο Σουνιο?".
Ειναι ο αγαπημενος μου μαζι με Ακροπολη, Λινδο και ακολουθει η Κνωσσος.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Κι οτι ετοιμαζομουν να πω "μα κανενας δεν αναφερει το Ναο του Ποσειδωνα στο Σουνιο?".
Ειναι ο αγαπημενος μου μαζι με Ακροπολη, Λινδο και ακολουθει η Κνωσσος.
Τον είχαμε ξεχάσει, όντως αγαπημένος...Μέχρι στιγμής μου δίνετε λόγους να επισκεφτώ τη Σαμοθράκη, την Κρήτη, τη Ρόδο (ξανά) και τον Κάλαμο! :)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.333
Ακρόπολη, Αρχαία Αγορά - Στοά Αττάλου, Άρειος Πάγος (γενικώς όλα τα πέριξ του Βράχου) και Σούνιο, Μαραθώνας.
 

depo

Member
Μηνύματα
68
Likes
160
Επόμενο Ταξίδι
Βερόνα
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του Πάσχα
Πολλοί οι ωραίοι αρχαιολογικοί χώροι αλλά αγαπημένος μου είναι το Δίον.

Μου αρέσουν επίσης: η Ακρόπολη, η Ολυμπία, η Κνωσσός και το Ευπαλίνειο όρυγμα στη Σάμο.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Για μενα μακραν υποβλητικοτερος ειναι ο χωρος των Δελφων και απο πλευρας τοπιου και θεας η Λινδος.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Σαμοθράκη είναι αυτό που είπες στην αρχή βρέθηκα εκεί με πανσέληνο Αύγουστο πριν κάποια χρόνια.Στον αρχαιολογικό χωρο πήγαμε αργά το απόγευμα που έδυε ο ήλιος. Ηταν όλα τόσο μαγευτικά που έχω λατρέψει όλο το νησί.
Επόμενη στη λίστα η Κνωσός και φυσικά Δελφοί. Δεν εχω πάει στο Σούνιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom