Ταϊλάνδη Αρχαριοι και Βασιλιαδες.!!!

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
PHUKET (1)

PHUKET

Το μαργαριταρι του νοτου.

Αν ο Θεος εδινε στους ανθρωπους τα κλειδια του παραδεισου,
αυτά τα κλειδια θα ξεκλειδωναν το Πουκετ.

1.500.000 -2.000.000 τουριστες κάθε χρονο ψαχνουν να βρουν το χαμενο τους παραδεισο σ`αυτό το νησι της Ταυλανδης.

Ο λογος για μενα είναι πολύ απλος και είναι ο εξης.

Ο ΧΡΟΝΟΣ στο Πουκετ μετριεται με την ΑΠΟΛΑΥΣΗ.


Η ΧΡΥΣΗ ΣΥΝΤΑΓΗ ΤΟΥ ΠΟΥΚΕΤ-όχι δεν είναι του Μαμαλακη-

Αν πουμε σε έναν απλο ανθρωπο,να βαλει διπλα στο Πουκετ την πρωτη λεξη που του ερχεται στο μυαλο αυτή θα είναι τουλαχιστον μια από τις ακολουθες.

Εξωτικο,παραδεισος ,διακοπες,Ταυλανδη,τσουναμι,ζουγκλα,φοινικες,παραλιες,διασκεδαση,γυναικες.
Ας εξαιρεσουμε από τις παραπανω λεξεις αυτή που προστεθηκε τα 4 τελευταια χρονια το τσουναμι.
Ολες οι υπολοιπες είναι λαχταριστες και φανερωνουν,ευτυχια.!!!
Κάθε ευτυχια όμως εχει και το αντιτιμο της.
Η χρειαζεται ένα κινητρο για να την βρουμε.?!

Οποτε περνουμε άλλη μια λεξη και την πασπαλιζουμε πανω στις υπολοιπες.Η λεξη αυτή ειναι....

ΦΘΗΝΑ.
Ετοιμο το πιατο μας.Λιχουδια εξωτικη..

Αυτή τη χρυση συνταγη ακολουθουν οι χιλιαδες τουριστες κάθε χρονο,προσπαθοντας να υλοποιοισουν το ονειρο τους.
Αφησαμε όμως απεξω το τσουναμι,και καλα καναμε γιατι το μονο που καταφερε εκτος το θανατικο που εσπειρε ηταν να κανει το νησι ακομα πιο διασημο.

Μετα την τσουναμι εποχη παραδοξως οι τουριστες εγιναν περισσοτεροι.

Οι εικονες που βλεπω μεσα από το ταξι πηγαινοντας στο ξενοδοχειο είναι φανταστικες,και από φυσικης πλευρας δεν θυμιζουν καθολου την Μπανγκοκ.
Mε τιποτα δεν θα μπορουσα να φανταστω αν δεν εβλεπα με τα ιδια μου τα ματια την οργιωδη βλαστηση και το πρασινο χρωμα σε ολες τις παραλλαγες του.
Εδώ ακομα και οι πετρες φυτρωνουνε,οι βραχοι είναι καταπρασινοι ,όλα είναι πρασινα,και μονο η ανθρωπινη παρεμβαση σταματαει το οργιο της φυσης.

Στα δεξια μου η θαλασσα Ανταμαν κειτεται ηρεμη και λαχταριστη σαν γυναικα με περισσες χαρες.
Με τιποτα δεν παει το μυαλο μου ότι είναι αυτή που βγηκε στην στερια και εσπειρε τον τρομο και τον θανατο πριν μερικα χρονια.
Σε λιγο περναμε από την παραλια Πατονγκ όπως μας λεει ο ταξιτζης,κοιταζω γυρω μου αλλα τιποτα δεν μαρτυραει τις φρικιαστικες εικονες που εδειχνε η τηλεοραση τα Χριστουγεννα του 2004.
Όλα καινουργια και ομορφα,σαν να περασε το θηριο αλλα δεν ακουμπησε..
Το πρωτο ξενοδοχειο που ειχα στις επιλογες μου μας φιλοξενει για ολες τις μερες της διαμονης μας.

Τυχεροι -σαν αρχαριοι-,ειχε δωματια και κλεισαμε αμεσως μολις το ειδαμε.
Αξιοπρεπεστατο,πεντακαθαρο,με πισινα, safebox, aircon κλπ…κλπ…

Γραφω μας φιλοξενει γιατι φιλοξενια το θεωρω αφου σαν κοστος μας ερχεται στον καθενα δωματιο και δικυκλο-που νοικιασαμε- 16 ευρω ημερησιως σε high season.!!

Κάθε συγκριση τιμης με αντιστοιχο στην Ελλαδα είναι ματαιη.
Είναι και σε υψωμα,για περιπτωση τσουναμι, και ησυχο μακρυα από την βαβουρα,γιατι την βαβουρα πρεπει να την βρισκεις εσυ και όχι το αντιθετο.
Ο καιρος υγρος και ζεστος, λαχταρας να πας στην παραλια,και οι παραλιες του νησιου είναι μερικα χιλιομετρα αμμου,με πρωτη και καλυτερη την Πατονγκ....:surf1:


ΥΓ.http://www.sawadee.com/hotel/TH_phuket_nernsai.html
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Χαιρομαι που διαβαζω travelstories απο μερη που εχω επισκεφτει πριν χρονια , ετσι για να δω τι αλλαξε..ειδικα στο Πουκετ που περασε και ενα τσουναμι απο τη δικη μου μεχρι τη δικη σου επισκεψη.
Ωραιο το ξενοδοχειο και...σε υψωμα ε?:bleh:
Συνεχεια πληζ!!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Χαιρομαι που διαβαζω travelstories απο μερη που εχω επισκεφτει πριν χρονια , ετσι για να δω τι αλλαξε..ειδικα στο Πουκετ που περασε και ενα τσουναμι απο τη δικη μου μεχρι τη δικη σου επισκεψη.
Ωραιο το ξενοδοχειο και...σε υψωμα ε?:bleh:
Συνεχεια πληζ!!
go2dbeach δεν ξερω αν αλλαξε κατι μεσα σ`αυτο το διαστημα.
Το σιγουρο που φανταζομαι ειναι οτι θα κοπηκανε καποια 100δες δεντρα,για
να παρουν τη θεση τους 5στερα resort.
Oσο αφορα το ξενοδοχειο,σταθηκαμε τυχεροι,η μαλλον τα πολυωρα ξενυχτια αφιερωμενα στην ανερευση του βρηκαν το στοχο τους.
Το οτι ηταν σε υψωμα δεν το`ξερα.Ετυχε.
Super.!!!:cool:
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Τέλεια, τέλεια... όλα όσα γράφεις...
Έκανα το ίδιο ταξίδι πέρσι τον Αύγουστο αλλά οργανωμένο και συμφωνώ μαζί σου ότι 2,5 μέρες στην Μπανγκόγκ και γενικά το δεκαήμερο στην Ταϋλάνδη είναι πολύ λίγες μέρες!
Παίρνεις όμως μια εικόνα και σου αφήνει μέσα σου την επιθυμία να ξαναγυρίσεις πίσω όσο πιο σύντομα μπορείς!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Phuket 2

Πριν ξεκινησω οποιαδηποτε περιγραφη πρεπει να ομολογησω ότι με τις θαλασσες του Πουκετ δεν ξετρελαθηκα.
Λογω πολυκοσμιας και με όλα τα αρνητικα επακολουθα αυτης.

Patongk beach.
Εδώ σιγουρα θα βρειτε μια ομπρελα και ξαπλωστρες,και αν ειστε και λατρεις των θαλασσιων σπορ,δυσκολα θα ξεκολλησετε.
Είναι η μεγαλυτερη μερικων χιλιομετρων και μαζευη πολύ κοσμο σε καμμια όμως περιπτωση τον κοσμο που μαζευουν οι δικες μας πλαζ τους θερινους μηνες.
Το βραδυ ο κοσμος μεταφερεται λιγο πιο πανω για ξεφρενη διασκεδαση και θα γινει must αν αναζητατε κατι τετοιο.

Μολις λιγα χιλιομετρα πιο περα είναι η μικροτερη παραλια Καρον με λιγοτερο κοσμο, δεν εχει σε τιποτα να ζηλεψη από τη Πατονγκ.
Με το που πατησης το ποδι σου στην παχια ασπρη αμμο θα λαχταρισης να κανεις μια βουτια στην τροπικη θαλασσα και να δροσιστης από τον εξωτικο ηλιο που σε πολιορκει,ενώ κοιτοντας προς τα πισω ενας λοφος πνιγμενος στο πρασινο θα σε μαγνητηση και το ματι θα σταματηση στα πολυτελη resorts που δυσκολα ξεχωριζουν μες` την πυκνη βλαστηση.
Το καλυτερο που εχεις να κανεις είναι να ξαπλωσης στην σκια της ομπρελας σου να απολαυσης νωχελικα την παγωμενη καρυδα σου και να αφεθης στα εμπειρα χερια καποιας μασερ που εχει αναλαβει αυτή να σε προστατεψει από τις χρυσες καυτες ακτινες του ηλιου με καποια δροσερη αρωματικη αλοιφη,
........ενώ στο πισω μερος του μυαλου σου θα ευγνωμονεις τον Θεο που εσυ βρισκεσαι εκει,και καποιοι αλλοι ταλαιπωροι τρεχουν χειμωνιατικα σε ρυθμους μεγαλουπολης χιλιαδες χιλιομετρα μακρυα κατακεραυνωμενοι από το αγχος.

Το κεντρο της Καρον είναι πιο ησυχο από την Πατονγκ χωρις να του λοιπουν τα τουριστικα καταστηματα,μπαρ και εστιατορια,τραπαζες,μαρκετ, και ένα σωρο άλλες υπηρεσιες.

Λιγα χιλιομετρα παρακατω στην μικροτερη Κατα, αφου κανετε τις βουτιες σας θα αραξετε στην σκια καποιου φοινικα και θα κανεται ακριβως ότι και στην προηγουμενη παραλια με την διαφορα ότι εδώ θα απολαμβανετε και τη θεα από το καταπρασινο νησακι καταμεσης της θαλασσας.
Μην εκπλαγειτε αν ακουσετε να μιλανε ελληνικα καπου κοντα σας η ακομα και διπλα σας.!!
Yπαρχει και βορειοτερα της Πατονγκ η παραλια Καμαλα.
Κι`αυτή αμμουδερη και πολύ πιο ησυχη από τις προηγουμενες,και ευκολα μπορειτε να βρειτε μια ξαπλωστρα κατω από τον παχυ ισκιο των δεντρων κασουαρινα αλλα εχει ένα μειονεκτημα.
Παλιοτερα καπου εκει ηταν μουσουλμανικο νεκροταφειο.Μπρρρ!!!

Εγω αυτό που θυμαμαι παντως από αυτην την παραλια ηταν ένα περιποιημενο γευμα σε παραθαλλασιο ταβερνακι με τηγανιτο ρυζι με λαχανικα και κασιους,μια μεριδα γαριδες ταιγκερ, μπυριτσα τσανγκ,και για φρουτο ραμπουταν,πεντανοστιμο,γλυκο.!!

Κάθε φορα που ετρωγα ραμπουταν φυλαγα τα κουκουτσια σε μια χαρτοπετσετα για να τα φυτεψω στην Ελλαδα.
Συμπερασμα.?!
Οσο εχω παει εγω στις Βρυξελλες,άλλο τοσο φυτρωσε και το ραμπουταν στην Ελλαδα.

Ολο το παραπανω γευμα με 4 ευρω γιατι οι ταιγκερ είναι ακριβες.
Ολο χουβαρνταλικια ημαστε.

Σε ολες τις παραλιες να σημειωσω υπαρχουν ταμπελες όπως τις δικες μας οδικης κυκλοφοριας,αλλα με την διαφορα ότι αυτές λενε για ποσα μετρα μπηκε το τσουναμι στην συγκεκριμενη περιοχη, και οδηγιες για περιπτωση τσουναμι,που δεν ειναι τιποτα περισσοτερο... απ`το οταν ηχηση ο συναγερμος,να σπασετε το ρεκορ του Κεντερη στο τρεξιμο....


H πρωτη βολτα μας φυσικα εγινε στο επικεντρο του Πουκετ στην Πατονγκ.

Εδώ η οδηγηση είναι ευκολη και το μονο που πρεπει να προσεχουμε είναι να μην μπουμε στο αντιθετο ρευμα συνηθισμενοι από την χωρα μας,μιας και οδηγουν αναποδα.
Το μονο που χρειαζεται για να νοικιασετε ένα δικυκλο είναι το διαβατηριο η μια φωτοτυπια του.
Για αμαξι δεν ρωτησα.
Εξαλλου παντα καλοκαιρι εδώ.
Το μηχανακι είναι ότι πρεπει,αρκει να το κατεχετε το αθλημα μιας και ολο καποιος σουρωμενος τουριστας θα βρεθει εκει που δεν πρεπει.

Μια δυσκολια που αντιμετωπισα είναι δεν εβρισκα ευκολα να το παρκαρω-και ομως ναι-
Αυτά τα δικυκλα υπαρχουν χιλιαδες εκει-πολύ περισσοτερα από δω-

Επισης οι ντοπιοι προσθετουν άλλο ένα τροχο-τρικυκλο το παπι-προσαρμοζουν και ένα μεγαλο κιβωτιο με τεντουλα από πανω για να πουλανε την πραματεια τους.
Έτσι θα δειτε παπια μαναβικα,παγωτατζιδικα και ότι άλλο βαλει ο λογισμος σας.
Είναι η αυτοκινουμενη επιχειρηση της οικογενειας.

Τα τουκ-τουκ στο Πουκετ ειναι μικρα βανακια χωρις πορτες,κοκκινου χρωματος,με 4 τροχους,διαφορετικα από την Μπανγκοκ.

Oσο αφορα τα δικυκλα παλι.
Το κρανος υποχρεωτικο στον οδηγο,κι`ας καθονται από πισω αλλοι τρεις νοματεοι,γιατι γραφουνε-7ευρω η κληση-
Πως το εμαθα ε??
Μια εμπειρια κι`αυτό!!
Όχι δεν ηταν κρανος,αλλα παρανομη σταθμευση,στο εμπορικο κεντρο διπλα στο carrefoyr.
Μπορειτε και δω να βρειτε ευκολα ταξι,η να νοικιασετε αμαξι,από 15 περιπου ευρω τη μερα.
Η βολτα ξεκιναει ποδαρατο στον μεγαλο παραλιακο δρομο,που εχει πολύ κοσμο να χαζευει τα πολλα μαγαζια στη σειρα ,και τους υπαιθριους παγκους.
Θα βρειτε ένα σωρο απομιμησεις ρουχων,ρολογιων,τσαντων,βαλιτσων,σπαθια,κινεζικες ομπρελες, dvd και ότι άλλο αξεσουαρ και δωρο φανταζεστε και αναζητα η καταναλωτικη σας ορεξη.
Υπαρχουν πολλα εστιατορια ταυλανδεζικης και ευρωπαικης κουζινας,εκατονταδες ξενοδοχεια,φαστφουνταδικα,φαρμακεια που πουλανε μεχρι και τσιγαρα, σουπερ μαρκετ,τραπεζες,ανταλλακτηρια, μασαζομαγαζα.
Υπαρχει μεχρι και χωρος διαμορφωμενος για αγωνες thai boxing για μαχες μεχρι τελικης πτωσεως.
Φυσικα από ολο αυτό το συνοθυλεμα δεν λειπει και το Ελληνικο στοιχειο.
Θα δειτε ταμπελες στα Ελληνικα όπως Μυκονος,φραπε,ουζο,κλπ
Αρκετοι Ελληνες εχουν επειχηρησεις στο Πουκετ.
Οσο περνα όμως η ωρα ενας δρομος και τα γυρω στενα του μαζευουν τον περισσοτερο κοσμο.!!!


Όταν η νυχτα πεσει στην Bangla road,και τα γυρω στενα της,
η Μυκονος πεφτει στην Β εθνικη!!!.........
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
2 μήνες στην Κίνα
Xenos, η αφήγηση είναι καταπληκτική.

Τη μετέφερα στις ταξιδιωτικές ιστορίες της Ασίας. Φυσικά μπορείς να τη συνεχίσεις εδώ.
 
Μηνύματα
78
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα μάλλον..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία Θιβέτ Νεπάλ
Εϊχα πάει στο Πουκέτ πριν 2 χρόνια συμφωνώ απόλυτα μαζί σου έμενα στη Νάι Χάρν στο νότιο μέρος του νησιού είχε μία από τις καλύτερες παραλίες, ήσυχα με ζεστά ρηχά νερά και το καλύτερο παραθαλάσσιο μασάζ!! Προσοχή όμως με τα λάδια που σου βάζουν γιατί εμένα κάηκε η πλάτη μετά, έφυγε το αντιλιακό μου και έμεινα με το λάδι.. ευτυχώς όχι πολύ! Το τηγανιτό ρύζι με γαρίδες και καβούρια και όλες τις παραλλαγές απλά θεικό, ο γιός μου 3 ετών τότε επι 10 μέρες έτρωγε καρχαρία, απλά πεντανόστιμος όπως και να τον φας. Πήγες στο Phuket FantaSea? Αχ τι μου θύμησες!!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
lthanos ευχαριστω πολυ.Λεω να το συνεχισω οπου κι αν το βαλεις,μιας και γραφοντας το,
το ξαναζω για δευτερη φορα.

fellow-traveller,σε μια απο τις περιπλανησεις μας περασα απο την Ναι-χαρν,εχει και μια τεχνιτη λιμνη πριν φτασουμε εκει.Ειναι αρκετα πιο ησυχο μερος απο τις δυτικες παραλιες του νησιου.Σιγουρα αξιζει.Ειναι το αλλο Πουκετ προς τα εκει.

Στο Phuket fantasea δεν πηγα.
Δεν το αποκλειω ομως να παω καποια στιγμη στο μελλον,μιας και παντα θαχω ανεξοφλητους λογαριασμους με αυτη τη χωρα.:lol:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ουτε εγω πηγα στο Πουκετ φαντασι και πρεπει να ειναι φανταστικο αν και ακρως τουριστικο σοου.
Αυτα τα πιατα με τα κασιους ηταν ονειρο! Ακομα θυμαμαι τη γευση..
Συνεχισε να μας θυμιζεις xene!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
πότε πήγες ?? τελευταία φορά άρχισε να με απογοητεύει .....αλλα θα επανέλθω !!!! για να ακούσω ...ειχα παει ολομόναχη τελευταία φορά ,επειδή το ήξερα πιά καλά .αλλα βρέ παιδί μου σαν να ειχε χάσει την μαγεία του...αν με ακούει η λίτσα με τον τάκη απο ορεστιάδα ,που τους βρήκα εκεί τυχαία και κάναμε παρέα , i say hello!!!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
τελευταία φορά άρχισε να με απογοητεύει ...ειχα παει ολομόναχη τελευταία φορά ,επειδή το ήξερα πιά καλά .αλλα βρέ παιδί μου σαν να ειχε χάσει την μαγεία του...
Το εχω σκεφτει αρκετες φορες το πως θα ξαναβλεπα ενα μερος που εχω επισκεφτει παλιοτερα. Ενα κομματι μου θα απογοητευτει νομιζω βλεποντας την αναποφευκτη αλλαγη στα μερη που αγαπησα. Η αλλαγη ειναι καλη σαν εννοια , αλλα οταν γινεται εις βαρος του φυσικου , του αυθεντικου , του ντοπιου χρωματος τοτε σημαινει χανω τη μαγεια.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Η πρωτη φορα που θα δεις ενα προορισμο,ειναι και η μαγικη.
Την επομενη φορα που θα δεις το ιδιο μερος, η ανθρωπινη παρεμβαση,δρα εναντιον και του πιο ονειρεμενου τοπιου,στις περισσοτερες των περιπτωσεων.
Η φυσικη ομορφια χανεται.

Παραδειγματα παντου γυρω μας,νησια,παραλιες....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.780
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom