Γαλλία Ασπρόμαυρη Χριστουγεννιάτικη ιστορία (Γαλλική κουλτούρα στο Παρίσι)

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Γιάννη ίσως στη προηγούμενη σου ζωή να ήσουν Γάλλος ...
Λες; Ισως γι' αυτό να μη τους συμπαθώ τόσο.
Ότι και να ήμουν μάλλον έχω τυραννήσει πολύ κόσμο στη προηγούμενη και τα πληρώνω τώρα σ' αυτή... :haha: :haha: :haha:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Φωτογραφίες από το δεύτερο κεφάλαιο:

Η εικόνα έξω από το ξενοδοχείο
DSC_2373.JPG


Χαμός στη Mouffetard εν αντιθέσει με το βράδυ, όλοι ψωνίζουν για τα Χριστούγεννα
DSC_2384.JPG

DSC_2383.JPG


Ζήλεψα τις κάβες με τα Γαλλικά κρασιά
DSC_2387.JPG


Όχι όμως το σίχαμα το φουαγκρα που εκτιμούν ιδιαίτερα
DSC_2386.JPG


Οι πρώτες εικόνες της πόλης στο 5ο διαμέρισμα
DSC_2396.JPG


Περνώντας μέσα από αξιοθέατα
DSC_2398.JPG

DSC_2407.JPG


Στο μουσείο των όπλων
DSC_2414.JPG

DSC_2428.JPG


Τι έγινε στρατηγέ μου, σα να ψήλωσες ή μου φαίνεται;
DSC_2430.JPG


Η Maréchal Gallieni
DSC_2440.JPG


Tο μουσείο από την άλλη πλευρά
DSC_2443.JPG


Στις γειτονιές περπατώντας προς το 16ο διαμέρισμα. Μια ομορφιά!
DSC_2447.JPG

DSC_2451.JPG


Μα τι είναι αυτό που ξεπροβάλει απ' την ομίχλη; :cool:
DSC_2455.JPG


Μοναδικά ταξιδιωτικά συναισθήματα!
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.569
Likes
12.752
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Γιάννη ίσως στη προηγούμενη σου ζωή να ήσουν Γάλλος ...
Mπορεί να ήταν ο Jean Valjean των Αθλίων κ γι αυτό τον τράβηξε να πάει κ να μας το δείξει ασπρόμαυρο :p
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
756
Likes
3.821
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Γιάννη , πολύ ρομαντικές και συνάμα όμορφες οι φωτογραφίες σου , απίθανες λήψεις !!!
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
987
Likes
2.074
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Ποτέ μη λες ποτέ, γιατί τελικά το αποτύπωμα που αφήνει το Παρίσι στον επισκέπτη μόνο τυχαίο δε μπορείς να το πεις.
Αγαπημένο Παρισάκι! Το δικό μου ξεχωριστό διαμέρισμα είναι το 6ο, Saint Germain des pres, λόγω αγαπημένων συγγραφέων και καφενείων. Πολύ "γκονταρικές" οι φωτογραφίες σου, μπράβο Ψηλέ!
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Mπορεί να ήταν ο Jean Valjean των Αθλίων κ γι αυτό τον τράβηξε να πάει κ να μας το δείξει ασπρόμαυρο :p
Μπορεί και άθλιος σκέτο :haha:
Γιάννη , πολύ ρομαντικές και συνάμα όμορφες οι φωτογραφίες σου , απίθανες λήψεις !!!
Σ' ευχαριστώ. Είναι το Παρίσι που τις κάνει έτσι, ιδανική πόλη γι' αυτό το σκοπό!
Αγαπημένο Παρισάκι! Το δικό μου ξεχωριστό διαμέρισμα είναι το 6ο, Saint Germain des pres, λόγω αγαπημένων συγγραφέων και καφενείων. Πολύ "γκονταρικές" οι φωτογραφίες σου, μπράβο Ψηλέ!
Έρχεται και το κεφάλαιο για το μέρος που περιγράφεις λίγο αργότερα. :cool:
Ευχαριστώ, χαίρομαι που αρέσουν.
ωραίες φώτο @psilos3 .αλλά γιατί ασπρόμαυρες όλες?
Εϊπα να «καινοτομήσω» στην ιστορία αυτή μιας και η πόλη μου δίνει την αφορμή.
Ελπίζω να μη κουράσω.:)
 
Last edited:

Aquarius

Member
Μηνύματα
49
Likes
66
Ασπρόμαυρη Χριστουγεννιάτικη ιστορία (Γαλλική κουλτούρα στο Παρίσι)


Να πω ότι είχα στα πλάνα μου ή στους άμεσους στόχους μου το ταξίδι στο Παρίσι, σίγουρα θα σας πω ψέματα. Τι κι αν έχω μάθει πλέον μετά από τόσα χρόνια στο φόρουμ να κοιτάω κάθε προορισμό ξεχωριστά, να μην απορρίπτω κανέναν, να συλλέγω πληροφορίες και να μη βιάζομαι να κρίνω, αυτός του Παρισίου δεν ήταν σε καμία περίπτωση στις προτεραιότητες μου.

Όχι γιατί δεν ήθελα, ούτε γιατί πίστευα ότι δε θα βρω κάτι να με ελκύει, απλά και μόνο είχε μπει στη πολύ γενική κατηγορία του «εντάξει μωρέ, σα μητρόπολη που είναι να πάμε να τη δούμε κάποια στιγμή», όπως αρκετές ακόμα πόλεις που με ψήνουν μεν, αλλά συνήθως τις αφήνω κατά μέρος.

Στο παροξυσμό που με βρήκε όμως κατά το Β’ εξάμηνο του 2021 δεν επικράτησαν τέτοιες αφελείς θεωρίες, μη σας πω καλύτερα ότι υπήρχε και αλλαγή σκεπτικού, κυριότερα όταν είδα το εισιτήριο για εκδρομή τα Χριστούγεννα σε τέτοια πολύ προσιτή τιμή. Ακόμα και αν ήμουν σίγουρος ότι δε θα βρεθεί παρέα να ακολουθήσει, θεώρησα ότι την εποχή αυτή δε χωρούν άλλες αναβολές για τέτοιους λόγους, με το βάπτισμα του πυρός στα solo ταξίδια να έχει δοθεί λίγο καιρό πριν και με το παραπάνω. Ε δε χρειάστηκε και πολύ να το αποφασίσω.

Με αυτό τον περίεργο θα έλεγα τρόπο λοιπόν, βρέθηκα να βολτάρω τα Χριστούγεννα στη πιο τουριστική ίσως πόλη της Ευρώπης και σε μία από τις πιο σημαντικές του πλανήτη, όντας στο επίκεντρο του κόσμου για πολλούς και διάφορους λόγους επί εκατοντάδες χρόνια.

View attachment 387246

Ούτε καν οι αλλαγές στο σύστημα εισόδου στη χώρα μας αναφορικά με τη τρέχουσα κατάσταση της πανδημίας στάθηκαν ικανές να με φρενάρουν, παρόλο που με προβλημάτισαν σοβαρά. Plan B, Plan C κι έφυγα, ότι χάθηκε, χάθηκε ως τώρα, δε χρειαζόταν να χαθεί ακόμα ένα.

Η συνταγή γνωστή πριν από κάθε ταξίδι, με καλό διάβασμα και αναζήτηση συμβουλών από το travelstories, ωστόσο στην εκδρομή αυτή με βοήθησαν αρκετοί φίλοι και τους ευχαριστώ. Βλέπετε το Παρίσι εκτός των άλλων έχει πολλές και διάφορες «παγίδες» που πρέπει κάποιος να αποφύγει. Μεγάλη η συζήτηση περί διαμονής, αξιοθέατων, μετακινήσεων, αλλά ακόμη μεγαλύτερη αυτή περί ασφάλειας, πράγματα που αν μη τι άλλο προβληματίζουν.

Εξάλλου, οφείλω να πω ότι δεν είχα και ιδέα τι εστί Παρίσι. Ο πιο πολύς -και πιο σοβαρός- κόσμος άλλωστε όταν ακούει την έννοια «Γαλλική κουλτούρα» αντιλαμβάνεται το πιο λογικό, την άνθιση των γραμμάτων και των τεχνών, το διαφωτισμό, τη Γαλλική φινέτσα, ακόμα ίσως και τη ξακουστή σε όλο το κόσμο κουζίνα αυτού του λαού. Εγώ πάλι αυτό που φαντάζομαι και γελάω ακόμα, είναι τούτο δω το ΠΟΝΗΜΑ της καλύτερης σειράς που πέρασε ποτέ από την Ελληνική τηλεόραση, δίνοντας κατά το ήμισυ το τίτλο σ’ αυτή την ιστορία, ενός εκ των δύο αγαπημένων μου επεισοδίων.


Πάμε να δούμε λοιπόν μέσα από τη δική μου οπτική γωνία τη καταπληκτική & σπουδαία αυτή πόλη – σύμβολο, τις ομολογουμένως λίγες ημέρες και ώρες που βρέθηκα εκεί , σε μια τολμώ να πω ταραγμένη ταξιδιωτική περίοδο, που δε θα μπορούσε να μην έχει αντίκτυπο (αρνητικό και θετικό) στην εκδρομή.

*Όπως ίσως ήδη καταλάβατε από το τίτλο αφού το σκέφτηκα πολύ, εν τέλει θα το επιχειρήσω, προσεγγίζοντας αυτή την ιστορία διαφορετικά σε σχέση με τις προηγούμενες μου, αλλά και τη φωτογενέστατη -photogénique όπως θα λέγαν και οι Γάλλοι- αυτή πόλη σχεδόν χωρίς χρώμα. Εξάλλου έχουμε πολλές εξαιρετικές ιστορίες για το Παρίσι, ας είναι η δική μου λίγο διαφορετική.

Η ιδέα μου ήρθε αρχικά το πρωί των Χριστουγέννων, όταν καθισμένος στο παγκάκι της Place Louis Aragon στο Σηκουάνα χρησιμοποίησα το αντίστοιχο φίλτρο στο Instagram μετά από μια λήψη, μένοντας ενθουσιασμένος από το αποτέλεσμα, επιβεβαιώνοντας το λίγες μέρες αργότερα, συμμετέχοντας και στο αντίστοιχο
νήμα για τις ασπρόμαυρες φωτογραφίες σε μια πόλη.

Αν η ιστορία μου βγει αλλάζοντας τρόπο γραφής και παρουσίασης, αν το αποτέλεσμα με δικαιώσει ή όχι, αν καταντήσει κουραστική λόγων ή εικόνων, θα το κρίνετε εσείς όπως πάντα.


Ξεκινάμε!
Κι εγώ βρέθηκα Παρίσι την ίδια περιοδο (από Θεσ/νίκη) με τους ίδιους προβληματισμούς κ τις ίδιες ανησυχίες περι covid. Τελικά, η περπετεια προεκυψε απο αλλου κ δν είχε σχέση μ ε κορονοιο!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.875
Likes
14.367
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Γιάννη με τέτοια γαλλική μυτούλα σίγουρα Γάλλος ήσουν στην προηγούμενη ζωή 😂
Χωρίς πλάκα υπάρχουν μέρη που νιώθεις σα να έχεις ξαναζήσει εκεί. Αυτή είναι η μαγεία του ταξιδιού, άλλα μέρη να σε διώχνουν και σε άλλα να νιώθεις σα να είσαι σπίτι σου. Εγώ νιώθω σπίτι μου την Κωνσταντινούπολη πχ.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Κι εγώ βρέθηκα Παρίσι την ίδια περιοδο (από Θεσ/νίκη) με τους ίδιους προβληματισμούς κ τις ίδιες ανησυχίες περι covid.
Μα δεν ήταν δώρο αυτή η Χριστουγεννιάτικη πτήση; Όχι πες! ;)
Τελικά, η περπετεια προεκυψε απο αλλου κ δν είχε σχέση μ ε κορονοιο!
Ελπίζω κι εύχομαι να μη κόστισε πολύ. Αν έχει σχέση με το Παρίσι και θες να το μοιραστείς εδώ είμαστε.

Γιάννη με τέτοια γαλλική μυτούλα σίγουρα Γάλλος ήσουν στην προηγούμενη ζωή 😂
Γελάει και ο κάθε πικραμένος. Για του λόγου το αληθές ακολουθεί φωτό προφίλ έξω από διάσημο αξιοθέατο της πόλης σε επόμενο κεφάλαιο! Ας αποφασίσει το κοινό.:haha:
Αυτή είναι η μαγεία του ταξιδιού, άλλα μέρη να σε διώχνουν και σε άλλα να νιώθεις σα να είσαι σπίτι σου
Ακριβώς έτσι. Νιώθεις μεγάλη οικειότητα.
Αυτό ήθελα να πω και με πρόλαβες γι' ακόμη μια φορά.
Η Κωνσταντινούπολη είναι το μεγαλύτερο τέτοιο παράδειγμα.
Όχι γιατί είναι μόνο η αρχιτεκτονική που σε μερικά στενά της νιώθεις λες και είσαι στη Θεσσαλονίκη, όχι γιατί είναι μόνο οι φάτσες που βλέπεις και είναι απόλυτα οικείες (το ουνα φατσα-ουνα ράτσα κολλάει με τους Τούρκους, όχι τους Ιταλούς), είναι και η αύρα που βγάζει αυτή η πόλη τόσο κοντινή και ταιριαστή με τη δικιά μας.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.069
Likes
2.829
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Μα δεν ήταν δώρο αυτή η Χριστουγεννιάτικη πτήση; Όχι πες! ;)

Ελπίζω κι εύχομαι να μη κόστισε πολύ. Αν έχει σχέση με το Παρίσι και θες να το μοιραστείς εδώ είμαστε.


Γελάει και ο κάθε πικραμένος. Για του λόγου το αληθές ακολουθεί φωτό προφίλ έξω από διάσημο αξιοθέατο της πόλης σε επόμενο κεφάλαιο! Ας αποφασίσει το κοινό.:haha:

Ακριβώς έτσι. Νιώθεις μεγάλη οικειότητα.

Αυτό ήθελα να πω και με πρόλαβες γι' ακόμη μια φορά.
Η Κωνσταντινούπολη είναι το μεγαλύτερο τέτοιο παράδειγμα.
Όχι γιατί είναι μόνο η αρχιτεκτονική που σε μερικά στενά της νιώθεις λες και είσαι στη Θεσσαλονίκη, όχι γιατί είναι μόνο οι φάτσες που βλέπεις και είναι απόλυτα οικείες (το ουνα φατσα-ουνα ράτσα κολλάει με τους Τούρκους, όχι τους Ιταλούς), είναι και η αύρα που βγάζει αυτή η πόλη τόσο κοντινή και ταιριαστή με τη δικιά μας.

εγω οταν το λεω αυτο ολοι με βριζουνε....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom