Αυξάνεστε και πληθύνεστε και κυριεύσατε τη γη

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.418
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Όταν πηγαίνω στην εκκλησία του Αγίου Δημητρίου είναι πολύ πιθανό να έχω φωτογραφηθεί από πολλούς την ώρα που προσεύχομαι ενώ σίγουρα υπάρχω ως αξιοθέατο σε πολλές φωτογραφίες Κορεατών Ινδών Γιαπωνέζων. Δεν ενοχλούμαι .
Για τα υπόλοιπα ατυχής, ατυχέστατη η σύγκριση.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.744
Εσύ.Οκ,Ούτε εγώ.
Οι άλλοι όμως όταν φωτογραφίζονται χωρίς την συναίνεση τους ,όμως μπορεί να ενοχλούνται,
ακόμα και να προσβάλλονται.Δώσε τους το δικαίωμα στην διαφορετικότητα και μην κρίνεις
σύμφωνα με τα δικά σου κριτήρια.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.418
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εσύ.Οκ,Ούτε εγώ.
Οι άλλοι όμως όταν φωτογραφίζονται χωρίς την συναίνεση τους ,όμως μπορεί να ενοχλούνται,
ακόμα και να προσβάλλονται.Δώσε τους το δικαίωμα στην διαφορετικότητα και μην κρίνεις
σύμφωνα με τα δικά σου κριτήρια.
Δεν έκρινα κανέναν, σε αντίθεση με εσένα.
Άλλο πράγμα η κριτική και άλλο οι παρατηρήσεις μου για ένα λαό με βαση το κοινωνικό-πολιτικό πλαίσιο.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Παρόλο που οι Αραβικές χώρες κλαίγονται για το Ισραήλ , όπως είπε και ο @North66 δεν βλέπω να απορροφούν και τους Παλαιστίνιους.
Κατά καιρούς οι Παλαιστίνιοι έχουν απομακρυνθεί από τους "συμμάχους" τους που είναι άλλες Αραβικές χώρες (νομίζω μποϊκοτάρουν διασκέψεις που υπάρχουν και μεγάλες δυνάμεις όπως η Σαουδική Αραβία και τα ΗΑΕ).
Και το χειρότερο δεν είναι ρεαλιστές, προφανώς δεν μπορούν να καταλάβουν το Ισραήλ, δυστυχώς ή ευτυχώς κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει.

Το ότι κάποιος διώχνεται από κάπου δεν είναι ένδειξη.
Αν δεν είναι αυτό ένδειξη τότε τι είναι?
Μην ξεχάσουμε ότι οι Παλαιστίνιοι εκπαιδεύουν τα παιδιά τους από μικρά για να κάνουν πόλεμο με το Ισραήλ. Μην ξεχάσουμε ότι χτύπησαν αθώους αθλητές στο Μόναχο, μην ξεχάσουμε ότι έπιαναν ομήρους σε αεροπλάνο για να εκβιάσουν.
Βασικά μας είχαν ανοίξει πόλεμο από το 1984 με τρομοκρατικές επιθέσεις στην Αθήνα.

Δυστυχώς απορώ που Έλληνες και Ελληνίδες, υποστηρίζουν τους Παλαιστίνιους, την στιγμή που μόνο κακό έχουν προκαλέσει στην Ελλάδα. Ενώ τουλάχιστον με το Ισραήλ υπάρχει κάποια συνεργασία.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.418
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Παρόλο που οι Αραβικές χώρες κλαίγονται για το Ισραήλ , όπως είπε και ο @North66 δεν βλέπω να απορροφούν και τους Παλαιστίνιους.
Κατά καιρούς οι Παλαιστίνιοι έχουν απομακρυνθεί από τους "συμμάχους" τους που είναι άλλες Αραβικές χώρες (νομίζω μποϊκοτάρουν διασκέψεις που υπάρχουν και μεγάλες δυνάμεις όπως η Σαουδική Αραβία και τα ΗΑΕ).
Και το χειρότερο δεν είναι ρεαλιστές, προφανώς δεν μπορούν να καταλάβουν το Ισραήλ, δυστυχώς ή ευτυχώς κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει.



Αν δεν είναι αυτό ένδειξη τότε τι είναι?
Μην ξεχάσουμε ότι οι Παλαιστίνιοι εκπαιδεύουν τα παιδιά τους από μικρά για να κάνουν πόλεμο με το Ισραήλ. Μην ξεχάσουμε ότι χτύπησαν αθώους αθλητές στο Μόναχο, μην ξεχάσουμε ότι έπιαναν ομήρους σε αεροπλάνο για να εκβιάσουν.
Βασικά μας είχαν ανοίξει πόλεμο από το 1984 με τρομοκρατικές επιθέσεις στην Αθήνα.

Δυστυχώς απορώ που Έλληνες και Ελληνίδες, υποστηρίζουν τους Παλαιστίνιους, την στιγμή που μόνο κακό έχουν προκαλέσει στην Ελλάδα. Ενώ τουλάχιστον με το Ισραήλ υπάρχει κάποια συνεργασία.
Για κάθε περιστατικό βίας των μεν υπάρχει για αντιστάθμισμα απάντηση των δε.
Πρόκειται για φαύλο κύκλο. Δε θα κάνουμε όμως εδώ πολιτική ανάλυση.
Εμείς με την @underwater αυτό που αποκομίσαμε ήταν μεγάλες δόσεις αξιοπρέπειας από τους Παλαιστινίους (όχι όλους) και μεγάλο μίσος από τη πλευρά των Εβραίων (όχι όλων) και αυτό παρέθεσα εδώ κανόνας μια υποκειμενική ανάλυση με βάση τη μελέτη του μεταπτυχιακού μου.
Ωστόσο έχω να σου πω ότι στη Βηθλεεμ υπάρχει hot spot προσφύγων από τη Συρία.
Ας μη μπούμε σε συγκρίσεις περί διωξιματος κλπ
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Αν εσυ πιστεύεις οτι οι Παλαιστίνιοι θα καταφέρουν ειρηνικά κ περιμένοντας αιωνίως τον ΟΗΕ να βρουν λύση, θα αφανισθούν απο προσώπου γης
Μόνο με αγώνες κερδίζονται οι μάχες ---
Ολες οι κινήσεις του Ισραήλ είναι προς την επεκτατική κατεύθηνση κάνοντας τη ζωή των παλαιστινίων δύσκολη (οχι μονον τη καθημερινή άλλα κ επεκτείνονται κ σε θέματα ιδιοκτησίας)
Κ τα θρησκευτικά μπαρμπούτσαλα σχετικά με περιοχές που τους ανήκουν απο πριν 2000 χρόνια είναι ωραία για να τονίζουν το εγώ των ισραηλινών κ να δικαιολογούν την πολιτική τους κ να ισχυροποιούν πραγματικά συμφέροντα τους στην περιοχή

Δυστυχώς απ'τη στιγμή που η Δύση κωφεύει κ οι ΗΠΑ είναι κολλητάρια με τους Ισραηλινούς, παλεύουν σε εναν χαμένο αγώνα
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.744
Αν εσυ πιστεύεις οτι οι Παλαιστίνιοι θα καταφέρουν ειρηνικά κ περιμένοντας αιωνίως τον ΟΗΕ να βρουν λύση, θα αφανισθούν απο προσώπου γης
Μόνο με αγώνες κερδίζονται οι μάχες ---
Μάλιστα!!! εδώ δικαιολογείται η χρήση βίας.
Κ τα θρησκευτικά μπαρμπούτσαλα σχετικά με περιοχές που τους ανήκουν απο πριν 2000 χρόνια
Οι Εβραίοι στην περιοχή υπήρχαν από πολύ παλιά,για οικονομία στην συζήτηση θα αναφέρω το μετά.
Το 70 μ.χ. γίνετε ανακατάληψη της Ιερουσαλήμ από το Τίτο.Ένα μεγάλο μέρος των Εβραίων
φεύγει.Αλλά παραμένουν πολλοί.
Επί αυτοκρατορίας του Αδριανού χτίστηκε στην θέση του κατεστραμένου ναού του Σολομώντος
ναός του Διός (αν θυμάμαι καλά) και έχουμε εξέγερση των Ιουδαίων έως το 135 μΧ.
Σκοτώθηκαν χιλιάδες Ιουδαίοι(πάνω από 500.000)Οι υπόλοιποι έμεινα δούλοι.Ναι έμειναν.
Το 638 μ.Χ. οι άραβες μουσουλμάνοι με τον χαλίφη Omar κατέλαβαν τον χώρο του λόφου μετατρέποντάς τον σε ιερό χώρο και για τους ίδιους. Το κατέλαβαν δεν το βρήκαν άδειο
και μπήκαν.

Είμαστε στον 7 αιώνα.
Το 1099 σταυροφόροι από την Ευρώπη σπάζουν την βόρεια Πύλη της Ιερουσαλήμ και καταλαμβάνουν τον Ιερό Λόγο Μορία
Άρα τον 11 αιώνα Είναι στην κυριαρχία των Χριστιανών.
Το 1187 ο Αιγύπτιος Σουλτάνος Saladin κατέλαβε την Ιερουσαλήμ και την έθεσε ξανά υπό αραβική κυριαρχία.
12 αιώνας.
Ο Ιερός λόφος έμεινε υπό αραβική κατάκτηση έως το 1917, οπότε περιήλθε σε Αγγλική αρμοστεία .
20 αιώνας.
Από αυτούς δόθηκε μετά από 50 χρόνια στους Εβραίους.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.744
Δεν μιλάω επί προσωπικού,αλλά γενικά.
Δεν αναφέρθηκα για την στάση σου/σας.
Πάλι προσπέρασες αυτό που είπα προηγουμένως.
γιατί ο γραπτός λόγος μπορεί να παρεξηγηθεί.
.Ή να παρερμηνευθεί.
Και το
οποιοδήποτε χιούμορ να μην γίνει αντιληπτό. :)
Δεν έκρινα κανέναν, σε αντίθεση με εσένα.
Φαντάσου να μην είχα πει τα παραπάνω!
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Αν εσυ πιστεύεις οτι οι Παλαιστίνιοι θα καταφέρουν ειρηνικά κ περιμένοντας αιωνίως τον ΟΗΕ να βρουν λύση, θα αφανισθούν απο προσώπου γης
Μόνο με αγώνες κερδίζονται οι μάχες ---
Μπα δικαιολογούμε και τρομοκρατικές επιθέσεις τώρα?
Αν δεν μπορούν να προσαρμοστούν ας αφανιστούν.
Αλλιώς να μάθουν να συμβιώνουν με το Ισραήλ.

Η διαφορά τους είναι ότι αντί να προσπαθούν να συμβιώσουν με το Ισραήλ, προσπαθούν να το καταστρέψουν. Ενώ ξέρουν ότι αυτό δεν μπορούν να το πετύχουν, συνεχίζουν, απλά και μόνο για να αφήνουν νεκρούς σε τρομοκρατικές επιθέσεις.
 
Last edited:
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Μόνο και μόνο μετά το ποστ του @panpan σχετικά με αυτό τον έρμο το λόφο, σταμάτησα να διαβάζω. Κι αναλογίζομαι διάφορα, κάτι τύπους να σκοτώνονται αιωνίως για ένα λόφο.
Άμα έχει κίνητρο ο άνθρωπος....και τι κίνητρο, αόρατο.
Πάντως κορίτσια, ομολογώ ότι ρούφηξα κάθε λέξη στην περιγραφή σας, ευχαριστώ!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.418
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Γυμνές φωτογραφίες δε μπορώ να σας στείλω @panpan & @North66 που ζητάτε ο ένας στο thread κι ο άλλος σε pm.
Σας αφιερώνω όμως μια φωτογραφία μου από την Παλαιστίνη, με την αλήθεια μου γυμνή
B6C56CB3-4709-4D54-89B9-EBF982B09F8A.jpeg


« Η ελευθερία θέλει κότσια,αρετή και τόλμη που έλεγε κι ο Κάλβος,να το θέλει η ψυχή σου,να μη σε σκιάζει τίποτα. Μόνο μην έχοντας κάτι να χάσεις μπορείς να παλέψεις το ζυγό που σου επεβλήθη.Η τόλμη χρειάζεται σε αυτό.Η αρετή έγκειται στην αγάπη.Μόνο με αγάπη στην ψυχή μπορείς να πας μπροστά. Το μίσος σε αφήνει στάσιμο,μόνιμα σε άμυνα,να μη μπορείς να χαρείς με τα απλά,τα καθημερινά,να βλέπεις παντού εχθρούς.


Αυτό μου δίδαξε η Παλαιστίνη,μια χώρα που μάχεται με αξιοπρέπεια για τα ιδανικά της,κι ας έχει ποδοπατηθεί κι αδικηθεί πολλάκις.Δεν απαντά στο μίσος των Ισραηλινών με μίσος.Απαντά στο μίσος με αγάπη.Έτσι θα τη θυμάμαι πάντα,ως χαρακτηριστικό παράδειγμα αξιοπρέπειας και καλοσύνης κι έτσι θα ονειρεύομαι να τη δω μια μέρα ελεύθερη.( Η φωτογραφία τραβήχτηκε στη μαρτυρική Χεβρώνα,μια πόλη όπου οι Παλαιστίνιοι ζουν με το μόνιμο φόβο. Η Χεβρωνα είναι καλυμμένη από πλαστικά προστατευτικά και σιδερίες για να αποφεύγονται τα σκουπίδια κι οι πέτρες που πετούν οι Ισραηλινοί στους Παλαιστινίους. Οι Ισραηλινοί ζουν σε ψηλά οικήματα που φυλάσσονται μόνιμα από ενόπλους.Διασχιζοντας τις στοές και τις διακλαδώσεις της παλιάς πόλης,δε σταματούσαμε να μετράμε σκουπίδια και πέτρες...)»
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.278
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom