1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Ιούνιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Αυστρία Αυστρία - Ταξίδι στη Βιέννη!!

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ευρώπη' που ξεκίνησε από το μέλος MaryM, στις 26 Σεπτεμβρίου 2017.

1. filippia

filippia Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Λατινική Αμερική
    Καλημέρα σε όλους. Έχω πάει 2 φορές στη Βιέννη αλλά η τελευταία ήταν πριν 9 χρόνια. Τώρα θα ξαναπάμε για ένα διήμερο, με την κόρη μας. Έχετε να προτείνετε κανένα ωραίο, ίσως καινούριο εστιατόριο-καφέ που αξίζει να επισκεφθούμε, πέρα από τα γνωστά κλασικά. Αν κάποιος πήγε πρόσφατα και ενθουσιάστηκε με κάποιο.:)

2. fraulina

fraulina Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Βαρκελώνη
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Λατινική Αμερική
    escursione and filippia like this.
  3. Ioanna Sp.

Ioanna Sp. Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Νυρεμβέργη
    Καλημέρα! Πήγαμε το Μάϊο και καθήσαμε σε αυτό : Vollpension , Schleifmuehlgasse 16 1040 Vienna, Βιέννη 1040 Αυστρία Βίντεν , 0,8 χλμ. από Μουσείο Ιστορίας της Τέχνης. Πολύ ωραίο ζεστό και διαφορετικό στο οποίο γλυκήτατες ηλικιωμένες γυναίκες σερβίρουν σπιτικά γλυκά, λεμονάδες και άλλα καλούδια! Η περιοχή δεν είναι τουριστική.

4. Zorz59

Zorz59 Member

Καλησπερες... Wien bikes έχει χρησιμοποιήσει κάποιος? Βγάζεις κάρτα από όλα τα σημεία που παίρνεις και bike ή από ίντερνετ?
    Φαντάζομαι ποδηλατοδρομοι φουλ...
    Εάν έχει κάνει κάποιος παραποτάμια ποδηλατάδα εάν αξίζει
    Thnx

5. Καλομοιρα

Καλομοιρα New Member

Γεια σασ!! Εχω κλεισει για Βιέννη 21 Νοέμβρη με 25 Νοέμβρη!
    Θα ήθελα να ρωτήσω θα υπάρχουν οι χριστουγεννιάτικες αγορές?
    Ήθελα ενα προγραμμα για τα χριστουγεννα 2019 και διαβασα οτι σιγα σιγα θα έχουν ξεκινήσει.
    Αν ηξερε καποιοσ ασ μου απαντησει
    Ευχαριστω!!!

6. mourohavlos

mourohavlos Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Παταγoνία
    Δες εδώ:
    http://www.visitingvienna.com/sights/christmasmarkets/when-open/

7. panlek30

panlek30 Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Περού, Ν. Αφρική, Ινδία
    Εδω θα βρεις την διαδρομη που ειχαμε κανει καποτε https://www.travelstories.gr/community/threads/Πράγα-Βιέννη-Βουδαπέστη-πόσες-μέρες.47896/page-7

8. fraulina

fraulina Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Βαρκελώνη
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Λατινική Αμερική
    Ναι, η κεντρική αγορά (μπροστά στο Δημαρχείο) θα έχει ανοίξει σίγουρα, και η πόλη θα έχει στολιστεί χριστουγεννιατικα. Όλες οι αγορές ανοίγουν μέχρι 25/11. Δες εδώ αναλυτικα https://www.wien.info/de/einkaufen-essen-trinken/maerkte/weihnachtsmaerkte

9. GiorgosK79

GiorgosK79 Member

Παιδιά καλησπέρα σε όλους! Ήθελα να κάνω μια συγκεκριμένη ερώτηση σχετικά με τις συγκοινωνίες στη Βιέννη...
    Υπάρχει πιθανότητα η πτήση αναχώρησης (απο Βιέννη) να είναι πρωί στις 7. Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν συγκοινωνίες όλο το 24ωρο; Διαβάζοντας στο αυστριακό site γράφουν ότι κάποιες είναι 20h.. Αν υποθέσουμε ότι εγώ θέλω να φύγω απο το ξενοδοχείο 5 παρα το πρωι για ναμαι γύρω στις 6 παρα στο αεροδρόμιο, υπάρχει μετρό τόσο νωρίς;
    Ευχαριστώ!!!

10. fraulina

fraulina Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Βαρκελώνη
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Λατινική Αμερική
    Το μετρο την Παρασκευή και το Σάββατο είναι 24ωρο και επίσης υπάρχουν και νυχτερινά λεωφορεία. Το τρένο s7 που πάει αεροδρόμιο, ξεκινάει γύρω στις 4.30

GiorgosK79 and chris7 like this.
  11. GiorgosK79

GiorgosK79 Member

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

fraulina likes this.
  12. GiorgosK79

GiorgosK79 Member

Λοιπόν, ψάχνω τι με συμφέρει καλύτερα τις 6 μέρες που θα είμαι Βιέννη. Αρχικά σκέφτηκα να πάρω (ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ 1) μια Vienna City Card για 72h (29€) που μαζί με τα attractions έχει μέσα και δωρεάν συγκοινωνίες για 72h. Τα attractions πες οκ, αλλά οι συγκοινωνίες που θέλω να μετακινούμαι για 6 μέρες; Οπότε σκέφτηκα μήπως να βγάλω καλύτερα (ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ 2) ενα weekly ticket για τις συγκοινωνίες (17€) και να πάρω ξεχωριστά ενα Vienna Pass (μόνο για attractions χωρίς συγκοινωνίες) αλλά αυτό για 3 μέρες είναι 112€! Έχετε αν ξέρετε, να μου προτίνετε κάτι καλύτερο; Ίσως να καταλήξω σε εναν συνδυασμό Vienna City Card για 72h που ανέφερα στην αρχή, που είναι και για συγκοινωνίες για 3 μέρες και μετά για τις υπολοιπόμενες 3 να πάρω ενα weekly ticket (17€)για τις συγκοινωνίες;

Βασικά απότι είδα στην Βιέννη προσφέρονται δυο κάρτες για τους τουρίστες α) η Vienna City Card 24h 48h ή 72h που προσφέρει αξιοθέατα και δωρεάν συγκοινωνίες και β) η Vienna Pass 24h 48h ή 72h που σου δίνει την δυνατότητα να την αγοράσεις μόνο για αξιοθέατα και εαν το θες και για συγκοινωνίες αλλά κοστίζει παρα πολύ περισσότερο επειδή έχει δωρεάν εισόδους σε μεγάλα αξιοθέατα.
    Τώρα, άσχετα και πέρα απο αυτές τις κάρτες μπορεί να βγάλει κανείς μια κάρτα 1 ημέρας μέχρι και μιας εβδομάδας (weekly ticket) ή 8 ημερών για δωρεάν συγκοινωνίες απο κάποιο κισέ σε σταθμό.

Last edited: 21 Οκτωβρίου 2019