Αυστρία Αυστρία - Ταξίδι στη Βιέννη!!

JChris

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
1)Παλιά πόλη Innere Stadt. Έχει πάρα πολλά να δεις και να ανακαλύψεις μέσα στην παλιά πόλη. Γύρω από την παλιά πόλη η κυκλική κεντρική λεωφόρος Ring. Κατά μήκος του ring βρίσκονται τα πιο σημαντικά αξιοθέατα της Βιέννης όπως το Πανεπιστήμιο, το Δημαρχείο, το Κοινοβούλιο, η πλατεία Maria-Theresien-Platz και πλατεία Heldenplatz, το πάρκο Volksgarten, η Όπερα της Βιέννης και κοντά της η πλατεία Karlsplatz και πλατεία Schwarzenbergplatz. Από εκεί προσεγγίζεις τα ανάκτορα του Belvedere. Μουσεία τέχνης έχει πάρα πολλά η Βιέννη. Επίσης πιο απομακρυσμένο από το κέντρο είναι το παλάτι Schοnbrunn που πας με τη γραμμή του μετρό U4.

Νομίζω πως σε δυο μέρες οριακά μπορείς να τα δεις αυτά γιατί βραδιάζει νωρίς. Θα πετύχετε και τις μεγάλες χριστουγεννιάτικες αγορές. Επειδή είναι πολλά και ειδικά η παλιά πόλη έχει πολλά σημεία ενδιαφέροντος διάβασε εδώ. https://www.travelstories.gr/community/threads/Από-το-u-f-o-για-ηλιοθεραπεία-στη-Βιέννη.55422/
Εγώ είχα 3 μέρες αλλά ήταν άνοιξη, όμως θα έχεις μια εικόνα για να φτιάξεις ένα πρόγραμμα 2 ημερών.

2)Πολυτελές εστιατόριο αλλά και για ποτό με εξαιρετική πανοραμική θέα μάλιστα είναι το Das LOFT του ξενοδοχείου Sofitel Vienna. Να πάτε σε κάποιο από τα ιστορικά καφέ της Βιέννης όπως το Sacher Wien, Demel, Café Landtmann, Cafe Central.

3)Υπηρεσία μεταφοράς εννοείς να έχει το κατάλυμα σας? Αυτό θα πρέπει να το ρωτήσετε και να κρίνετε εσείς αν η τιμή είναι συμφέρουσα. Δεν γνωρίζω πόσο κοστίζει το ταξί αλλά λογικά το uber θα είναι φτηνότερο.

Πάντως αν είστε κοντά στον σταθμό τρένων Wien Mitte ή Wien Praterstern το τρένο S7 πάει απευθείας στο αεροδρόμιο σε 25 λεπτά και το εισιτήριο κοστίζει 4,20€. Το πρώτο δρομολόγιο από τον σταθμό Wien Mitte είναι 04:49 και μετά 05:19.
Υπάρχει και το γρήγορο τρένο CAT από τον σταθμό Wien Mitte που κάνει 16 λεπτά μέχρι το αεροδρόμιο και κοστίζει 11€. Το πρώτο είναι στις 05:37.
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο που αφιέρωσες και για τις χρήσιμες συμβουλές σου!!!
 
Last edited by a moderator:

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.640
Μπορεί να χιονιζει;
Να το έχεις ψιλοσιγουρο.... Ή αν δεν χιονίζει σίγουρα αρνητικές θερμοκρασίες.... Έχω πάει τέλη Δεκεμβρίου και είχε - 16 Βιέννη χωρίς χιόνι... Και Γενάρη Σαλτσμπουργκ 1 μέτρο χιόνι....
 

irenev

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα. Ξέρετε αν με το πάσο από τα ελληνικά πανεπιστήμια μπορώ να έχω τις φοιτητικές εκπτώσεις στα εισιτήρια μουσείων;
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Θα κάνουμε Πρωτοχρονιά στη Βιέννη. Έχω λύσει όλα τα υπόλοιπα πέρα απ το φαγητό τις "κρίσιμες" ημέρες. Δηλαδή το δείπνο της παραμονής και το γεύμα της 1ης Ιανουαρίου. Καθώς είναι οι μέρες τέτοιες αλλά και επειδή θα είμαστε με τα παιδιά, δεν θέλω δυσάρεστες εκπλήξεις.
Μπορείτε να μου δώσετε ιδέες ώστε να κάνω κράτηση όσο είναι ακόμα καιρός; Δεν ψάχνω gourmet καταστάσεις. Ένα εστιατόριο (δυο βασικά :p ) να φάμε καλά.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
875
Likes
796
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Καλησπερα απο την πανεμορφη Βιεννη!!! Παιδια μπορω να βρω καπου σουβενιρ κατω απο 5 6 ευρω? Μαγνητακια και μπρελοκ εννοω.. και κατ επεκταση φθηνα σουβενιρ!! Επισης νερο οικονομικο αυριο που ειναι κυριακη απο που να παρω???
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλησπερα απο την πανεμορφη Βιεννη!!! Παιδια μπορω να βρω καπου σουβενιρ κατω απο 5 6 ευρω? Μαγνητακια και μπρελοκ εννοω.. και κατ επεκταση φθηνα σουβενιρ!! Επισης νερο οικονομικο αυριο που ειναι κυριακη απο που να παρω???
Απεναντι απο την εισοδο του καθεδρικου εχει ενα στενο Jasomirgottstrasse, το πρωτο μαγαζι δεξια το εχει ενας Τουρκος με μαγνητακια 2,50€. Οικονομικα σουβενιρ εχει στη Naschmarkt. Και Maysedergasse απεναντι απο Abertina (στο δεξι σου χερι οπως κοιτας τo Abertina εχει ενα outlet με καποια οικονομικα (τα περισσοτερα παιζουν στις τιμες των αλλων).
Νερο παρε απο σημερα
 

spyros91

Member
Μηνύματα
875
Likes
796
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Απεναντι απο την εισοδο του καθεδρικου εχει ενα στενο Jasomirgottstrasse, το πρωτο μαγαζι δεξια το εχει ενας Τουρκος με μαγνητακια 2,50€. Οικονομικα σουβενιρ εχει στη Naschmarkt. Και Maysedergasse απεναντι απο Abertina (στο δεξι σου χερι οπως κοιτας τo Abertina εχει ενα outlet με καποια οικονομικα (τα περισσοτερα παιζουν στις τιμες των αλλων).
Νερο παρε απο σημερα
Naschmarkt ηθελα απλα δεν προλαβα σημερα ,αυριο ειναι κλειστα και Δευτερα φευγω! Το outlet το ειδα χθες ακριβο ηταν ιδιες ριμες με αλλα..το αλλο θα το κοιταξω! Νερο σημερα απο κανα mcdonalds η starbucks ελπιζω να εχουν κανονικες τιμες!! Ευχαριστω!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σουπερμαρκετ

Και Schonbrunn πισω απο τα τουριστικα λεωφορεια εχει ενα με καπως πιο οικονομικα. Κουπες μπορεις να παρεις και απο τις αγορες. Σοκολατες Μοτσαρτ κλπ απο Billa (βρηκα και στο αεροδρομιο με φθηνες τιμες) και Spar
 

spyros91

Member
Μηνύματα
875
Likes
796
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Και Schonbrunn πισω απο τα τουριστικα λεωφορεια εχει ενα με καπως πιο οικονομικα. Κουπες μπορεις να παρεις και απο τις αγορες. Σοκολατες Μοτσαρτ κλπ απο Billa και Spar
Ωραιος σε ευχαριστω παρα πολυ!!! Τωρα περιμενω figlmueller μια τεραστια ουρα γ να φαωω! Και εχω αφησει την κοπελα μου βασικη ουρα και ηρθα ankeruhr αλλαγη ωρας να δω αν αξιζει!

Ειναι κυριακη αυριο και ειναι κλειστα! Και σημερα δεν προλαβα!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.705
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom