Αυστρία Αυστρία - Ταξίδι στη Βιέννη!!

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Απ' ότι κατάλαβα θέλουν 3 διανυκτερεύσεις σε Salzburg για να κάνουν μονοήμερες στα γύρω μέρη. Αφού θέλετε να κινηθείτε με τρένο προτίμηστε να πάτε Wien-Hallstatt (1 διανυκτέρευση) και μετά Salzburg (2 διανυκτερεύσεις ). To Hallstatt θέλει μια μέρα ολόκληρη αφού θέλετε να πάτε και 5 fingers. Το καλοκαίρι είναι ανοιχτά και τα αλατορυχεια οπότε θα είναι καλή ευκαιρία να κάνετε τα τουρ. Τον Ιουλιο στις 7 το βράδυ δεν θα έχει νυχτώσει ακόμα.
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.639
Καλα Ιουλιο εκει νυχτωνει 22.30 ανετα....
Λοιπον οπως λεει και Tsampi.... Βιεννη οσα βραδια θελετε, τρενο για χαλσταατ, διαμονη εκει , τρενο για Salzburg...
προταση μου για μονοημερη απο salzburg πολθ πιο κοντα και μαγευτικα
Βαυαρια
Μπερχτεσγκάντεν και
Schönau am Königssee

Πανρμορφα μερη, διπλα στο salzburg το πολυ μιση ωρα, τεραστια λιμνη με ηλεκτικα βαρκακια, πανω στο βουνο η Αετοφωλια του Χιτλερ, το αλπικο του κρυσφυγετο
δαση και φυση στο φουλ
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Καλα Ιουλιο εκει νυχτωνει 22.30 ανετα....
Λοιπον οπως λεει και Tsampi.... Βιεννη οσα βραδια θελετε, τρενο για χαλσταατ, διαμονη εκει , τρενο για Salzburg...
προταση μου για μονοημερη απο salzburg πολθ πιο κοντα και μαγευτικα
Βαυαρια
Μπερχτεσγκάντεν και
Schönau am Königssee

Πανρμορφα μερη, διπλα στο salzburg το πολυ μιση ωρα, τεραστια λιμνη με ηλεκτικα βαρκακια, πανω στο βουνο η Αετοφωλια του Χιτλερ, το αλπικο του κρυσφυγετο
δαση και φυση στο φουλ
Πολύ καλή ιδέα! Για την περιοχή αυτή χρειάζεται μετακίνηση με λεωφορεία ή αμάξι,αν δεν κάνω λάθος. Αλλά είναι όντως πανέμορφη!
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Πολύ ωραία και κοντινά τα μέρη που σου πρότεινε παραπάνω ο Zorz59 για ημερήσια εκδρομή.

Εναλλακτικά να σε ενημερώσω επειδή είναι καλοκαίρι με μεγάλη διάρκεια ημέρας ότι μπορείς να πας και στο Μόναχο χρησιμοποιώντας το Bayern-Ticket με εισιτήριο 32€ για 2 άτομα πήγαινε - έλα με τη μονή διαδρομή να χρειάζεσαι 1 ώρα και 50 λεπτά περίπου. Το αν αξίζει να πας για 10-12ώρες στο Μόναχο εσύ θα το αποφασίσεις.

Γενικά πάντως ακόμα και στο Σάλτσμπουργκ να αποφασίσεις να μείνεις έχει αρκετά πράγματα να δεις και να γεμίσεις 2-3 ημέρες άνετα, ανάλογα φυσικά και με τα ενδιαφέροντα του καθενός!

Σου προτείνω :
Τελεφερίκ για Κάστρο, 2 σπίτια Μότσαρτ, Παλάτι Μιραμπέλ, ανελκυστήρας για θέα στην κορυφή του λόφου Moenchsberg και επίσκεψη στο Μουσείο Μοντέρνας Τέχνης, Panorama Museum να δείτε τον κυκλικό πίνακα του Sattler με περιφέρεια 26 μέτρα), Μουσείο Φυσικής Ιστορίας και Τεχνολογίας (περιλαμβάνει όμορφο ενυδρείο), Μουσείο παιχνιδιών, Μουσείο-ζυθοποιία Stiegl's Brauwelt (αξίζει και ξενάγηση), Ζωολογικός κήπος πολύ καλός, καφεδάκι στο ιστορικό Café Tomaselli και μία τούρτα Σάχερ στο Café Hotel Sacher, Για μπυρίτσα και λουκάνικο Εστιατόριο-Ζυθοποιία Augustiner Brau-Kloster Mülln (Müllner Bräu) από το 1621




Καλησπέρα και από εμένα,
Ελπίζω να είστε όλοι καλά και υγιής!!
Καταρχήν να σας πω ότι είμαι μέλος και σας παρακολουθώ αρκετό καιρό άσχετα αν δεν μιλάω καθότι σίγουρα δεν γνωρίζω όσα εσείς για τα ταξίδια λόγω και του νεαρού της ηλικίας μου ( 19 ).
Χρειάζομαι λοιπόν την βοήθεια σας στο εξής.
Λόγω των εξευτελιστικά χαμηλών τιμών της Austrian Airlines (ATH-VIE alle retour στα 86 ευρω με τον κωδικο SALE2020 13-19 Ιουλίου) αποφάσισα με την παρέα μου να κλείσουμε για την περίοδο που ανέφερα. Ως λάτρης των ταξιδιών και καθώς ήδη έχασα αρκετά ( 3 ) λόγω της κάταστασης απόφασισα να το οργανώσω εγω.
Σκέφτηκα 3 διανυκτερεύσεις στην Βιέννη ( η πτήση φτάνει στις 07:55 CET) οπότε θα έχουμε έτσι 3 γεμάτες μέρες, την 4η μέρα αναχώρηση με τρένο για Salzburg και να αφιερώσουμε την μέρα εκεί ( 3 νύχτες στο Salzburg) , 5η μέρα Hallstatt και αν βγαίνει σε μία μέρα 5 fingers, 6η μέρα κάποιο αλπικο χωρίο πχ Zell am See ή Inssuburg ( εδώ χρειάζομαι την κρίση σας) και 7η μέρα τελευταίες βόλτες στο Salzburg και αναχώρηση το απόγευμα για αεροδρόμιο Βιέννης ( η πτήση για Αθήνα είναι στις 21:40).
Ήθελα την γνώμη σας, καθώς σίγουρα γνωρίζετε πολλά παραπάνω αν φτάνουν 3 μέρες για Βιέννη η θέλει και μία 4η και αν συμφωνείτε με το όλο πρόγραμμα γενικότερα.
Περιμένω τα φώτα σας για να δω τι θα κάνω.😃
 

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Εάν σου αρέσουν τα μουσεία και δεν σε αφήνουν αδιάφορο τα παλάτια, τότε έκανες πολύ καλά και αφιερώνεις τελικά 4 μέρες στην Βιέννη. Το παλάτι Schonbrunn είναι must και από μέσα, όπως και 2 τουλάχιστον μουσεία, εάν σε ενδιαφέρουν οι πινακοθήκες. Υπάρχουν πολλές πληροφορίες και συστάσεις για τα μουσεία της Βιέννης στο forum.
Σχετικά με τις 3 διανυκτερεύσεις στο Salzburg έχω κάποια ένσταση γιατί νομίζω ότι είναι πάρα πολλές. Είναι πανέμορφο σαν πόλη, αλλά πέρα από το κάστρο του, κάτι ωραίους κήπους και το μουσείο του Μότσαρτ, δεν θυμάμαι να είχε κάτι άλλο σημαντικό να δεις. Ισως να του αφιέρωνες 1 διανυκτέρευση για να το δεις και βράδυ που είναι όμορφο και μία ή μιάμιση μέρα για την εξερεύνηση του.
Για τα υπόλοιπα μέρη που αναφέρεις δεν έχω άποψη γιατί δεν έχω πάει.
Για το Salzburg θα του αφιερώσω όπως λες μια με μιάμιση μέρα. Τις υπόλοιπες θα κάνουμε μονοήμερες με βάση το Salzburg. Δηλαδή θα φεύγουμε πρωί και θα γυρίζουμε βράδυ για ύπνο. Αλλιώς ισχύει ότι είναι πολλές μέρες μόνο για Salzburg.
Σε ότι αφορά την Βιέννη και εγώ νομίζω ότι καλύτερα που αυξήσαμε τις μέρες για να δούμε και κάποια μουσεία από μέσα. Στο παλάτι Schonbrunn εννοείτε ότι θα το δούμε και από μέσα😀
Τώρα και τις πινακοθήκες, στην ηλικία που είμαι δεν τρελένομαι αλλά θα το έχω υπόψην μου

Απ' ότι κατάλαβα θέλουν 3 διανυκτερεύσεις σε Salzburg για να κάνουν μονοήμερες στα γύρω μέρη. Αφού θέλετε να κινηθείτε με τρένο προτίμηστε να πάτε Wien-Hallstatt (1 διανυκτέρευση) και μετά Salzburg (2 διανυκτερεύσεις ). To Hallstatt θέλει μια μέρα ολόκληρη αφού θέλετε να πάτε και 5 fingers. Το καλοκαίρι είναι ανοιχτά και τα αλατορυχεια οπότε θα είναι καλή ευκαιρία να κάνετε τα τουρ. Τον Ιουλιο στις 7 το βράδυ δεν θα έχει νυχτώσει ακόμα.
Αυτό δεν το είχα σκεφτεί και μπορώ να πω ότι μου αρέσει περισσότερο αφού θα έχουμε και περισσότερο χρόνο στο Hallstatt. Δύο θέματα έχω. Πως θα είμαστε να σέρνουμε τις βαλίτσες και ποιες είναι οι τιμές των χοτελ στο Hallstatt. Επίσης δεν είναι λίγο κουραστικό να αλλάζεις ξενοδοχεία?
Αυτά τα δυο με προβληματίζουν σε αυτό το σενάριο. Αλλιώς ακούγεται πολύ πιο ωραίο από τον αρχικό σχεδιασμό.

Καλα Ιουλιο εκει νυχτωνει 22.30 ανετα....
Λοιπον οπως λεει και Tsampi.... Βιεννη οσα βραδια θελετε, τρενο για χαλσταατ, διαμονη εκει , τρενο για Salzburg...
προταση μου για μονοημερη απο salzburg πολθ πιο κοντα και μαγευτικα
Βαυαρια
Μπερχτεσγκάντεν και
Schönau am Königssee

Πανρμορφα μερη, διπλα στο salzburg το πολυ μιση ωρα, τεραστια λιμνη με ηλεκτικα βαρκακια, πανω στο βουνο η Αετοφωλια του Χιτλερ, το αλπικο του κρυσφυγετο
δαση και φυση στο φουλ
Την περιοχή της Βαυαρίας θα ήθελα να την αφήσω σε άλλο ταξίδι το οποίο θα είναι αποκλειστικά για την Βαυαρία. Νομίζω και κάποιο άλλο μέλος μου είχε προτείνει το Neuschwanstein Castle αλλά θα τα ήθελα όλα αυτά τα υπέροχα μέρη που προτείνεται σε άλλο ταξίδι. Εξάλλου του χρόνου μέσω του Erasmus που θα κάνω στο Μόναχο ( καλα να είμαστε) θα έχω την ευκαιρία να τα δω.
Βέβαια αυτό μου λες εσύ είναι όντως πάρα πολύ κοντά και είναι δελεαστικό...
Τέλος πάντων. Θα το δω

Πολύ ωραία και κοντινά τα μέρη που σου πρότεινε παραπάνω ο Zorz59 για ημερήσια εκδρομή.

Εναλλακτικά να σε ενημερώσω επειδή είναι καλοκαίρι με μεγάλη διάρκεια ημέρας ότι μπορείς να πας και στο Μόναχο χρησιμοποιώντας το Bayern-Ticket με εισιτήριο 32€ για 2 άτομα πήγαινε - έλα με τη μονή διαδρομή να χρειάζεσαι 1 ώρα και 50 λεπτά περίπου. Το αν αξίζει να πας για 10-12ώρες στο Μόναχο εσύ θα το αποφασίσεις.

Γενικά πάντως ακόμα και στο Σάλτσμπουργκ να αποφασίσεις να μείνεις έχει αρκετά πράγματα να δεις και να γεμίσεις 2-3 ημέρες άνετα, ανάλογα φυσικά και με τα ενδιαφέροντα του καθενός!

Σου προτείνω :
Τελεφερίκ για Κάστρο, 2 σπίτια Μότσαρτ, Παλάτι Μιραμπέλ, ανελκυστήρας για θέα στην κορυφή του λόφου Moenchsberg και επίσκεψη στο Μουσείο Μοντέρνας Τέχνης, Panorama Museum να δείτε τον κυκλικό πίνακα του Sattler με περιφέρεια 26 μέτρα), Μουσείο Φυσικής Ιστορίας και Τεχνολογίας (περιλαμβάνει όμορφο ενυδρείο), Μουσείο παιχνιδιών, Μουσείο-ζυθοποιία Stiegl's Brauwelt (αξίζει και ξενάγηση), Ζωολογικός κήπος πολύ καλός, καφεδάκι στο ιστορικό Café Tomaselli και μία τούρτα Σάχερ στο Café Hotel Sacher, Για μπυρίτσα και λουκάνικο Εστιατόριο-Ζυθοποιία Augustiner Brau-Kloster Mülln (Müllner Bräu) από το 1621
Θα τα δω όλα ένα προς ένα ειδικά τα εστιατόρια και τις καφετέριες😂
Μόναχο θα το αφήσω για άλλη φορά...
Ευχαριστώ πολύ πάντως
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.639
Την περιοχή της Βαυαρίας θα ήθελα να την αφήσω σε άλλο ταξίδι το οποίο θα είναι αποκλειστικά για την Βαυαρία. Νομίζω και κάποιο άλλο μέλος μου είχε προτείνει το Neuschwanstein Castle αλλά θα τα ήθελα όλα αυτά τα υπέροχα μέρη που προτείνεται σε άλλο ταξίδι. Εξάλλου του χρόνου μέσω του Erasmus που θα κάνω στο Μόναχο ( καλα να είμαστε) θα έχω την ευκαιρία να τα δω.
Βέβαια αυτό μου λες εσύ είναι όντως πάρα πολύ κοντά και είναι δελεαστικό...
Τέλος πάντων. Θα το δω
Ωραιος...
παντως κατα την προσωπικη μου αποψη θα χωριζα τη Βιεννη και το Salzburg σε 2 ταξιδια, και τι εννοω
Βιεννη, Μελκ, Κρεμς, Μπρατισλαβα το ενα
και Σαλτζμπουργκ, Χααλστατ, λιμνεσ Σαλτζμπουργκ, Zeel am see, και νοτια Βαυαρια λιμνη Konigsee σε αλλο
βεβαια οπου και να πας ωραια θα ειναι και ωραια θα περασεις
 

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Ωραιος...
παντως κατα την προσωπικη μου αποψη θα χωριζα τη Βιεννη και το Salzburg σε 2 ταξιδια, και τι εννοω
Βιεννη, Μελκ, Κρεμς, Μπρατισλαβα το ενα
και Σαλτζμπουργκ, Χααλστατ, λιμνεσ Σαλτζμπουργκ, Zeel am see, και νοτια Βαυαρια λιμνη Konigsee σε αλλο
βεβαια οπου και να πας ωραια θα ειναι και ωραια θα περασεις
Η αλήθεια είναι ότι τώρα δύσκολο να το αλλάξουμε!
Θέλω να πιστεύω ότι και με τον αρχικό σχεδιασμό μας καλά θα μας βγει
Πάντως ευχαριστώ για τις συμβουλές.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Schonbrunn με κλειστα ματια...και μεσα στο παλατι να μην θες να μπεις αν θες να το γυρισεις ολο το χωρο(παλατι,gloriette και κηπους)θες 2ωρο στο νερο!πιστευω ομως οτι αξιζει και η επισκεψη εσωτερικα του παλατιου και καφε στο gloriette μετα..για εκδρομες δε ξερω να σε κατατοπισω αλλα σιγουρα οσες μερες και να μεινεις βιεννη δε θα βαρεθεις!αν εχετε σκοπο να βλεπετε αξιοθεατα μονο απ εξω οι μερες που εχετε ηδη για Βιεννη ειναι αρκετες αλλα ειναι κριμα να μην μπεις σε μερικα
εγω παντως 2 ωρες τις χαλασα στο να βγαζω φωτο στο schonbrunn !!! :) 😂😂
 

valia*

Member
Μηνύματα
52
Likes
10
καλησπερα σε ολους!!ειμαι σε αναζητηση για 3μερο ταξιδακι στη βιεννη και θα ηθελα τα φωτα σας.θελω να μου πειτε που να μεινω για να μπορω να μετακινηθω με ΜΜΜ οικονομικα,πως μπορω να φτασω στην πολη απ'το αεροδρομιο.καθως και τι budget θα πρεπει να υπολογισω για 2 ατομα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
καλησπερα σε ολους!!ειμαι σε αναζητηση για 3μερο ταξιδακι στη βιεννη και θα ηθελα τα φωτα σας.θελω να μου πειτε που να μεινω για να μπορω να μετακινηθω με ΜΜΜ οικονομικα,πως μπορω να φτασω στην πολη απ'το αεροδρομιο.καθως και τι budget θα πρεπει να υπολογισω για 2 ατομα.
Οικονομικα τα μμμ στην Βιεννη δε τα λες οπως επισης δε λες τι αξιοθεατα θες να δεις...οπως επισης ορισε μας ενα budget δικο σου γιατι ο καθενας το οικονομικα το οριζει αλλιως
 

valia*

Member
Μηνύματα
52
Likes
10
Οικονομικα τα μμμ στην Βιεννη δε τα λες οπως επισης δε λες τι αξιοθεατα θες να δεις...οπως επισης ορισε μας ενα budget δικο σου γιατι ο καθενας το οικονομικα το οριζει αλλιως

δεν ξερω να σου πω γιατι δεν εχω παει.ξερω μονο οτι θα ειμαι εκει για 3 μερες(η πτηση φτανει 10 το βραδυ οποτε την πρωτη μερα δεν θα μπορω να κανω τιποτα.).τι αξιοθεατα προτινεις?και το οικονομικα ειναι αλλο ενα θεμα που θα ηθελα να τα φωτα σας.ειναι ακριβη πολη?π.χ. στη ρουμανια χαλασαμε 200 ευρω για 3 μερες και δεν πηγα σε βασικα αξιοθεατα,οποτε δεν εχω ιδεα τι πρεπει να εχω στο νου μου.ακομα μονο ια τα αεροπορικα εχω μια πρωτη ιδεα και τωρα κοιταω για ξενοδοχειο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.545
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom