Αυστρία Αυστρία - Ταξίδι στη Βιέννη!!

DimisG

Member
Μηνύματα
48
Likes
241
Ευχαριστώ πολύ. Έχουμε κλείσει στο best western plus media wien ξενοδοχείο. Για το πακέτο του hofburg και του Schönbrunn τι συμφέρει να κλείσω? Έχει πολλά πακέτα? Οι κήποι λογικά νοεμβριο δεν αξιζουν σκεφτομαι.Να τα κλείσω ηλεκτρονικα γιατι μπορεί να εχει πολυ κόσμο για να μην περιμένω στην ουρα? Μόνο για το zoo Schönbrunn είμαι σίγουρος? Τα μουσεία Φυσικής Ιστορίας και Ιστορίας της Τέχνης όπως και του Λεοπολδου αξίζουν?
Καλησπέρα
Από την μεριά μου θα σου πρότεινα να κλείσεις τα εισιτήρια από εκεί στο Schönburn. Εκτός από αυτόματα μηχανήματα απ' όπου μπορείς να προμηθευτείς τα εισιτήρια, έχει και γκισέ όπου σου εξηγούν με χάρτες τι περιλαμβάνει το κάθε πακέτο. Αναμονή 8 περίπου λεπτά τέλη Απριλίου.
Για τα υπόλοιπα που ρωτάς ψηφίζω δαγκωτό Μουσείο Ιστορίας της Τέχνης, αξίζει σίγουρα τα λεφτά του. Μηδενική αναμονή πήγαμε, βγάλαμε τα εισιτήρια και μπήκαμε αμέσως.

Καλημερα σας!έχω κλείσει ταξίδι στην Βιέννη για τον Νοέμβριο από 7 έως 13 του μηνα και θέλω να μου δώσετε πληροφορίες για την Βιεννη. Για την προσβαση στο κεντρο απο αεροδρομιο ποιο τρενο απο τα δυο συστήνετε?Έχω δει μερικά αξιοθεατα που θελω να παω άλλα επειδή είναι πάρα πολλα θα θελα να μου πείτε και τις εντυπώσεις σας για το ποια αξίζουν πιο πολύ. Κάποια ωραία εστιατορια ή cafe αν έχετε να προτείνετε. Επίσης τα εισιτήρια για τα αξιοθεατα πχ. Schönbrunn, Hofburg και άλλα πρέπει να τα κλείσω ηλεκτρονικά και αν απο ποιο site αξιόπιστο. Το get your guide είναι αξιόπιστο που εχω βρει? Ακόμη σκεφτόμαστε να πάμε halstatt μονοήμερη έχω βρει εισιτηρια και σκεφτόμαστε να τα κλεισουμε ηλεκτρονικα μεσω το oebb 19,90 το ατομο ή να τα κλεισουμε οταν θα ειμαστε wien για πιο Μονοήμερη Bratislava ή Βουδαπέστη αν βγαινει το προγραμμα αξίζει.Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!
Για την μετακίνηση από το αεροδρόμιο προς κέντρο δεν χρειάζεται καθόλου άγχος. Αφού περπατήσεις αρκετά και φτάσεις στον χώρο παραλαβής των αποσκευών, βγάζεις εισιτήρια σου από αυτόματα μηχανήματα.
Προσωπικά προτίμησα το πιο ακριβό και πιο άνετο CAT. Υπάρχει όμως και το S7 όπως ανέφερε παραπάνω ο mourohlavos.
Μουσείο Albertina, πάρκο PRATER και πάρκο Stadtpark.
Αν βγαίνει το πρόγραμμα Βουδαπέστη. Αν είσαι τσίμα - τσίμα Μπρατισλάβα.
 

Travelfox

Member
Μηνύματα
32
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες +
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγωνία-Γη του Πυρός

Mairi-Mairi

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Καλησπέρα σας. Για την Βιέννη έψαξα και βρήκα ότι δεν χρειΖεται κάποιο πιστοποιητικό η τεστ για το αεροπορικό ταξίδι και την είσοδο στη χώρα ;Έτσι δεν είναι; Επίσης ούτε ούτε στα καφέ και στα εστιατόρια; Για το ibis στη στη Wien Sant Markt έχει κάποιος εμπειρια; Πως φτανεις από το αεροδρόμιο Τι προτείνεται για τις μετακίνησεις 4 ημερών ; Κάποιο πακέτο εισιτηρίων; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Καλησπέρα σας. Για την Βιέννη έψαξα και βρήκα ότι δεν χρειΖεται κάποιο πιστοποιητικό η τεστ για το αεροπορικό ταξίδι και την είσοδο στη χώρα ;Έτσι δεν είναι; Επίσης ούτε ούτε στα καφέ και στα εστιατόρια; Για το ibis στη στη Wien Sant Markt έχει κάποιος εμπειρια; Πως φτανεις από το αεροδρόμιο Τι προτείνεται για τις μετακίνησεις 4 ημερών ; Κάποιο πακέτο εισιτηρίων; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Δεν χρειάζεται τίποτα για την είσοδο.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλησπέρα σας. Για την Βιέννη έψαξα και βρήκα ότι δεν χρειΖεται κάποιο πιστοποιητικό η τεστ για το αεροπορικό ταξίδι και την είσοδο στη χώρα ;Έτσι δεν είναι; Επίσης ούτε ούτε στα καφέ και στα εστιατόρια; Για το ibis στη στη Wien Sant Markt έχει κάποιος εμπειρια; Πως φτανεις από το αεροδρόμιο Τι προτείνεται για τις μετακίνησεις 4 ημερών ; Κάποιο πακέτο εισιτηρίων; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Όπως ειπώθηκε δεν χρειάζεται τίποτα για είσοδο κλπ. Για τις μεταφορές και τα συναφή κοιτάξτε πιο πάνω ποστ στο θέμα. Για το ξενοδοχείο θα σας πρότεινα να κοιτούσατε για κάτι πιο κεντρικό ή/και σε καλύτερη τοποθεσία.
 

Mairi-Mairi

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Σας ευχαριστώ για Τίς απαντήσεις. Τόσο χάλια είναι η περιοχή; Εκανα μια προ κράτηση γιατί υπάρχει πιθανότητα να μη καταφέρουμε να ταξιδέψουμε κ επειδή το εκανα χθες όλα τα πιο κεντρικά μου φαίνονταν πολύ ακριβά 😞
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.597
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Καλησπέρα σας. Για την Βιέννη έψαξα και βρήκα ότι δεν χρειΖεται κάποιο πιστοποιητικό η τεστ για το αεροπορικό ταξίδι και την είσοδο στη χώρα ;Έτσι δεν είναι; Επίσης ούτε ούτε στα καφέ και στα εστιατόρια; Για το ibis στη στη Wien Sant Markt έχει κάποιος εμπειρια; Πως φτανεις από το αεροδρόμιο Τι προτείνεται για τις μετακίνησεις 4 ημερών ; Κάποιο πακέτο εισιτηρίων; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Για μετακινήσεις έως 7 μέρες εβγαλα για την κόρη μου ηλεκτρονικά εισιτήριο με έναρξη την ημέρα της άφιξης της. Κόστος 17,10 € για όλα τα μέσα. Έκδοση από την εφαρμογή.
Δεν είναι η Vienna Card ούτε το εβδομαδιαίο εισιτήριο που καλύπτει Δευτέρα με Δευτέρα πρωί στις 9 π.μ.
Έκοψε και από ένα συμπληρωματικό εισιτήριο 1,90 για το αεροδρόμιο προς την πόλη και αντίστροφα.
 

ArisAthens

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Για μετακινήσεις έως 7 μέρες εβγαλα για την κόρη μου ηλεκτρονικά εισιτήριο με έναρξη την ημέρα της άφιξης της. Κόστος 17,10 € για όλα τα μέσα. Έκδοση από την εφαρμογή.
Δεν είναι η Vienna Card ούτε το εβδομαδιαίο εισιτήριο που καλύπτει Δευτέρα με Δευτέρα πρωί στις 9 π.μ.
Έκοψε και από ένα συμπληρωματικό εισιτήριο 1,90 για το αεροδρόμιο προς την πόλη και αντίστροφα.
@Elena2508 Αυτό το συμπληρωματικό 1,90 δεν το βρίσκω ηλεκτρονικά, μήπως μπορείς να μου πεις σε ποιό app είναι και πώς ακριβώς λέγεται? Ευχαριστώ!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Στα μηχανήματα είχε παλαιότερα επιλογή να βάλεις ότι είσαι κάτοχος pass και σου έβγαζε/υπολόγιζε αυτόματα να πληρώσεις μόνο τη διαφορά (1.90). Ίσως υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην εφαρμογή, δεν το θυμάμαι.
Εναλλακτικά βάλε από το αεροδρόμιο προς Schwechat, που είναι στα όρια της πόλης και είσαι ΟΚ.
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Γκαλαπάγκος
Καλησπέρα!! Εισηγήσεις για φαγητό στη Βιέννη; Εστιατορια, καντίνες κρασοταβερνες που δεν πρέπει να χάσουμε;
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.597
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Καλησπέρα!! Εισηγήσεις για φαγητό στη Βιέννη; Εστιατορια, καντίνες κρασοταβερνες που δεν πρέπει να χάσουμε;
Πες μας πότε θα πας και θα σου πω εάν θα βρεις να φας πουθενά χωρίς κράτηση εβδομάδες πριν...
Δεκέμβρη στη Βιέννη μάλλον τρως μόνο στις Χριστουγεννιάτικες αγορές ή σε κανένα ιταλικό εστιατόριο εάν βρεις τραπέζι μετά τις 11 το βράδυ...
Μιλάω ως παθούσα επισκέπτρια του Δεκέμβρη... Πανικός λέμε στη Βιέννη!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom