Αυστρία Αυστρία - Ταξίδι στη Βιέννη!!

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Πες μας πότε θα πας και θα σου πω εάν θα βρεις να φας πουθενά χωρίς κράτηση εβδομάδες πριν...
Δεκέμβρη στη Βιέννη μάλλον τρως μόνο στις Χριστουγεννιάτικες αγορές ή σε κανένα ιταλικό εστιατόριο εάν βρεις τραπέζι μετά τις 11 το βράδυ...
Μιλάω ως παθούσα επισκέπτρια του Δεκέμβρη... Πανικός λέμε στη Βιέννη!!!
Θα πάμε 31/12 με 5/1. Έχω κλείσει Figlmuller και Central.
Θα εκτιμούσα οποιεσδήποτε εισηγήσεις!!
 
Last edited:

DimisG

Member
Μηνύματα
48
Likes
241
Καλησπέρα!! Εισηγήσεις για φαγητό στη Βιέννη; Εστιατορια, καντίνες κρασοταβερνες που δεν πρέπει να χάσουμε;
Καλησπέρα,
Δεν έχω πάει την περίοδο που πας, από όσα δοκίμασα μόνο τα παρακάτω μου άρεσαν:
Α) Σάντουιτς με γύρο σε καντίνα έξω ακριβώς από την είσοδο του πάρκου Burrgarten , πάνω στην οδό Burrging
Β) Σνιτζελ + μπέργκερ στο 1516 Brewing Company στην Schwarzenbergstrasse (Έλληνας υπεύθυνος ορόφου φαγητού+μία από τις σερβιτόρες Ελληνίδα), και
Γ) hotdog🌭🌭🌭 στην καντίνα μόλις βγεις από την στάση του μετρό Schwedenplatz.
Καλά να περάσετε.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Θα πάμε 31/12 με 5/1. Έχω κλείσει Figlmuller και Central.
Θα εκτιμούσα οποιεσδήποτε εισηγήσεις!!
Τον Ιούνιο του 2017 έφαγα πολύ καλά σε αυτά:
Placuttas στον δρόμο από Standpark ευθεία απεναντι προ Αγιο Στέφανο (ακριβό αλλα πολύ καλό!!), Figlmuĺer (φθηνό), Landmann (λογικές τιμές και εξαιρετικό περιβάλλον με συνοδεία πιάνου).
Einstein στην περιοχή του Δημαρχείου: Νεανικό περιβάλλον με τίμιο φαγητό σε λογικές τιμές. Επίσης, ωραίο για μπυρίτσα ή κρασάκι.
Τον Δεκέμβρη του 2022 έφαγα καλά σε ένα ιταλικό εστιατόριο ακριβώς απέναντι και αριστερά από το Δημαρχείο. Τα ραβιόλια καρμπονάρα όμως ήταν λίγο βαριά για τα γούστα μας...Δεν θα τα πρότεινα...

Γενικά είχε τεράστιες ουρές σε όλα τα διάσημα καφέ τον Δεκέμβρη... Central, Sacher, Landmann.
Ευτυχώς που τα είχα επισκεφτεί όλα τον Ιούνη γιατί δεν υπήρχε περίπτωση να περιμένω 1 ώρα στην ουρά...
 

STAMMIKE

New Member
Μηνύματα
3
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ-ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Θα πάμε 31/12 με 5/1. Έχω κλείσει Figlmuller και Central.
Θα εκτιμούσα οποιεσδήποτε εισηγήσεις!!
Καλησπέρα!
Σήμερα επιστρέψαμε από Βιέννη, οπότε οι προτάσεις είναι πολύ φρέσκες! Πήγαμε για γκούλας και σνίτσελ στο cafe Tirolenhof, κοντά στο Albertina museum. Εξαιρετικό περιβάλλον, σε ταξιδεύει στο παρελθόν, και ό, τι δοκιμάσαμε μας φάνηκε νοστιμότατο. Χρειάστηκε να περιμένουμε γύρω στο μισάωρο, μιας και δεν είχαμε κάνει κράτηση. Προσοχή, σερβίρουν φαγητό ως τις 8μμ. Γλυκό, η αλήθεια, δεν δοκιμάσαμε. Πληρώσαμε γύρω στα 25€ το άτομο, με (ποτήρι) κρασί, αλλά φύγαμε χορτασμένοι. Πήγαμε και στο Central, εκεί βέβαια η αναμονή ήταν γύρω στο 40λεπτο, αλλά θεωρώ ότι άξιζε τον κόπο 🙂. Δοκιμάσαμε ένα γλυκό με βανίλια σοκολάτα (μου διαφεύγει το όνομά του), εξαιρετικό (ήταν τρίγωνο το κομμάτι, αν βοηθάει) και στρούντελ με παγωτό, το οποίο όμως δεν μας ενθουσίασε. Η ζεστή σοκολάτα εκπληκτική, καθώς και το περιβάλλον - και εδώ ταξίδι στο παρελθόν, συνοδεία πιάνου! Φάγαμε επίσης στο la burger (έχει σε διάφορα σημεία), μοντέρνο στιλ, αρκετά μεγάλες μερίδες, ιδίως αν ζητήσεις το burger να συνοδεύεται με πατάτες και σαλάτα. Για δύο burgers με πατάτες και σαλάτα και μία μπύρα πληρώσαμε περίπου 55€. Τέλος, προτείνω ανεπιφύλακτα την πιτσαρία Pizza Marie, στην Leopold strasse, από τις ωραιότερες πίτσες που έχουμε φάει! Αν πάτε, φροντίστε να έχετε κάνει κράτηση, μιας και το προτιμούν οι ντόπιοι. Δοκιμάσαμε το repieno (κάτι σαν calzone), υπέροχο!! Τα παιδιά πήραν μαργαρίτα, επίσης εξαιρετική και στενοχωρηθήκαμε που δεν είχε στον κατάλογο την πίτσα με σπανάκι και ρικότα (την διαφήμιζε ως πιάτο ημέρας), θα την δοκιμάζαμε και αυτή, σίγουρα! Πάρα πολύ καλό επίσης το τιραμισού και η μους σοκολάτας με σάλτσα κόκκινων φρούτων. Γενικά, η Βιέννη μας άρεσε πάρα πολύ, αποπνέει μια αρχοντιά άλλης εποχής... Πόσω μάλλον παραμονές Χριστουγέννων 🙂. Εύχομαι να περάσετε υπέροχα!
 

Ferezz

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Καλησπερα στην ομαδα

6 -10 Φεβρουαριου πεταμε για Αυστρια μπορειτε να μου πειτε μερικα tips για εισητηρια ΜΜΜ, μεταφορα απο αεροδρομιο (φτανω 00:00) πχ εχει τραινο 24h? tips για φαγητο-ποτο και οτι αλλο θελετε.Επισης αξιζει να παω salzburg με τραινο ή δεν θα προλαβαινω?
αφιξη 6/2 00:00
αναχωρηση 10/2 18:55

σας ευχαριστω!
 

vangelis69

Member
Μηνύματα
155
Likes
193
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή - Παταγονία
Καλησπερα στην ομαδα
Υπάρχουν στο Forum πολλές πληροφορίες και ιστορίες όπου θα βρεις αυτό που ζητάς. Aπλά κοίταξε τις αντίστοιχες ιστορίες και post. Όσο για το Salzburg αξίζει να το επισκεφτείς!
 
Last edited by a moderator:

rea

Member
Μηνύματα
57
Likes
15
:clap:Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους.Θα ήθελα μερικές οδηγίες για 3 ημέρες στη Βιέννη . Μετακινήση και καφέ φαγητό.
τι αξίζει και τί είναι κάτι που προτιμούν οι λιγότερο τουρίστες.Ξέρω υπάρχουν πολλά σχετικά αλλά ειναι παλιά και έλεγα μήπως εχουμε φρέσκα νέα .Θα μείνουμε εδώ και νομίζω είναι καλό σημειο.Τι λέτε φίλοι μου ταξιδιώτες;:)
JOYN Vienna - Serviced Apartments
Serviced Apartments Wien - JOYN Vienna
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, όσο έψαξα δεν βρήκα κάτι. Για βραδινή έξοδο υπάρχει ένας δρόμος με μπαρ και κλαμπ ακριβώς κάτω από τις ράγες του μετρό. Δεν θυμάμαι να έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο. Είναι η οδός Stadtbahnbögen. Είναι πιο χύμα κατάσταση, όχι κυριλέ. Έχει μουσικές για όλα τα γούστα, υπάρχει και κομμάτι που είναι τελείως μπύρα-μαστούρα-Sepultura. Πάρα πολύ καλή φάση.

Είναι λίγο πιο μακριά απ'το κέντρο αλλά Παρασκευή και Σάββατο έχει 24ωρο μετρό. Σε όλους τους σταθμούς πρέπει να υπάρχουν διανυκτερευοντα κεμπάμπτζιδικα. Μάλλον είναι νόμος του κράτους να έχουν καντίνα σε κάθε σταθμό. Πρέπει να είναι η πόλη με τα περισσότερα κεμπάμπτζιδικα ανά κάτοικο που έχω επισκεφθεί.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Βρήκα ένα εισιτήριο για όπερα στη Βιέννη με 14 ευρώ, στις χειρότερες θέσεις, βέβαια, πίσω πίσω και πλάι. Η τιμή είναι σχεδόν ίδια με το τουρ της όπερας που κοστίζει 13 ευρώ.
Αναρωτιέμαι... να πάω τελικά να παρακολουθήσω την παράσταση κι έτσι να δω παράλληλα και την περίφημη όπερα;

Να σημειώσω ότι δεν τρελαίνομαι για όπερα. Δεν έχω παρακολουθήσω ποτέ, αλλά πιστεύω θα βαρεθώ στο μισάωρο.
Άραγε, μπορείς να φύγεις νωρίτερα αν δε σου αρέσει; :)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Βρήκα ένα εισιτήριο για όπερα στη Βιέννη με 14 ευρώ, στις χειρότερες θέσεις, βέβαια, πίσω πίσω και πλάι. Η τιμή είναι σχεδόν ίδια με το τουρ της όπερας που κοστίζει 13 ευρώ.
Αναρωτιέμαι... να πάω τελικά να παρακολουθήσω την παράσταση κι έτσι να δω παράλληλα και την περίφημη όπερα;

Να σημειώσω ότι δεν τρελαίνομαι για όπερα. Δεν έχω παρακολουθήσω ποτέ, αλλά πιστεύω θα βαρεθώ στο μισάωρο.
Άραγε, μπορείς να φύγεις νωρίτερα αν δε σου αρέσει; :)
Να πας και φεύγεις στο διάλειμμα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.019
Likes
40.996
Βρήκα ένα εισιτήριο για όπερα στη Βιέννη με 14 ευρώ, στις χειρότερες θέσεις, βέβαια, πίσω πίσω και πλάι. Η τιμή είναι σχεδόν ίδια με το τουρ της όπερας που κοστίζει 13 ευρώ.
Αναρωτιέμαι... να πάω τελικά να παρακολουθήσω την παράσταση κι έτσι να δω παράλληλα και την περίφημη όπερα;

Να σημειώσω ότι δεν τρελαίνομαι για όπερα. Δεν έχω παρακολουθήσω ποτέ, αλλά πιστεύω θα βαρεθώ στο μισάωρο.
Άραγε, μπορείς να φύγεις νωρίτερα αν δε σου αρέσει; :)
Να καθησεις ως το πρωτο διαλεμμα για να πας για ποτακι στο φουαγιε που ειναι εμπειριαρα, αν το δεις. Μετα φευγεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.333
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom