Αυστρία Αυστρία - Ταξίδι στη Βιέννη!!

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.740
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Τα 47 ευρώ θα τα πληρώσει κάποιος που αγαπάει πολύ την όπερα ως είδος και θεωρεί και αξιόλογο το συγκεκριμένο έργο
Δεν το βλέπετε και μια φορά στο YouTube να δείτε αν θα αντέξετε ένα τρίωρο ( γιατί με το μεγάλο διάλειμμα στα υπέροχα ομολογουμένως φουαγιέ τόσο θα κρατήσει) . Εγώ πάντως για λίγα έργα θα τα έδινα. Αλλιώς και οι φτηνότερες θέσεις είναι εντάξει.
Η αλήθεια είναι ότι εάν κάποιος πάει μόνο για την εμπειρία μπορεί να πάρει και τις θέσεις περιορισμένης ορατότητας των 13 € και να μην βλέπει απολύτως τίποτα ή να σηκώνεται που και που όρθιος και να ρίχνει μια ματιά στη σκηνή. Και αυτό να κάνει, πάλι ωραία θα είναι η εμπειρία για πρώτη φορά!
Εφόσον δεν αντέξει το θέαμα και έχει δώσει μόνο 13 € μπορεί να φύγει και στο διάλειμμα, όπως έκαναν και κάποιοι στην αίθουσα...
Το δε θέαμα εάν είναι αξιόλογο θα το κρίνει εκ των υστέρων και μόνο εάν έχει δει και άλλες ανάλογες παραστάσεις.
Σε κάθε περίπτωση, εάν κάποιος μπορεί να διαθέσει τα 32 € για το εισιτήριο, τουλάχιστον θα έχει μέτρια ορατότητα προς τη σκηνή και θα βλέπει κάτι χωρίς να στέκεται όρθιος.
 
Last edited by a moderator:

aathena1971

Member
Μηνύματα
81
Likes
45
Για την εγκληματικότητα και τις περίεργες περιοχές, είμασταν το καλοκαίρι (με τον καύσωνα) στη Βιέννη και πήγαμε στο Λούνα παρκ στο Prater, με τον σύζυγό μου. Φύγαμε μετά τις 10.30, απ' έξω είχε πολύ κόσμο, λόγω της ζέστης, κάθονταν στο πάρκο (μιας και δεν υπάρχουν air conditions στα σπίτια) και πήγαμε στο Praterstern BahnHof, όπου.... ναι, φοβηθήκαμε λίγο. Δεν ζούμε και σε γυάλα, σε δύσκολη περιοχή της Αθήνας ζούμε, αλλά ήταν λίγο άγρια τα πράγματα. Μού θύμισε λίγο, Ομόνοια.
 

schumigirl

Member
Μηνύματα
103
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Αυτή είναι η επίσημη σελίδα της όπερας της Βιέννης. Είσαι σίγουρη ότι έκλεισες από εκεί;
https://www.wiener-staatsoper.at/en/your-visit/ticket-sales/
Διάζωμα G εγώ δεν είδα όταν έκλεισα, αλλά ούτε και τώρα. Εάν επιτρέπεται, για ποια παράσταση έκλεισες; Μήπως δεν είναι όπερα, αλλά παράσταση συμφωνικής ορχήστρας, οπότε και δίνει άλλου είδους θέσεις;
Δε τα εκλεισα απο αυτο το σαιτ ισως γι αυτο... βλεπω κ αλλες τιμες σε αυτο που μ εστειλες!!

ΑΛλα ειναι οπερα...εχω κλεισει στο LULU στις 9/12
 
Last edited by a moderator:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.740
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Δε τα εκλεισα απο αυτο το σαιτ ισως γι αυτο... βλεπω κ αλλες τιμες σε αυτο που μ εστειλες!!

ΑΛλα ειναι οπερα...εχω κλεισει στο LULU στις 9/12
Μην ανησυχείς. Όλα καλά! Προφανώς έκλεισες τις θέσεις από άλλο site και θα τις πλήρωσες με προμήθεια.
Δεν πειράζει όμως ... Θα απολαύσεις όπερα με γερμανικό λιμπρέτο! Οπότε εάν ξέρεις και γερμανικά κάτι θα πιάσεις. ;) Δεν ξέρω τι είδους θέσεις έκλεισες και εάν προβλέπεται οθόνη με υπότιτλους στα αγγλικά μπροστά σου.
Για καλό και για κακό, θα πρότεινα να ψάξεις την υπόθεση της όπερας και το περιεχόμενο των πράξεων στα αγγλικά και να τα διαβάσεις για να καταλάβεις και λίγο τι γίνεται...
Εγώ αυτό έκανα και με βοήθησε πολύ για να καταλάβω και να απολαύσω την κάθε σκηνή της όπερας που είδα.
ΠΡΟΣΟΧΗ! Δεν εννοώ να κατεβάσεις όλο το λιμπρέτο της όπερας που θα δεις. Απλά την περιγραφή των σκηνών που θα εκτυλιχτούν. Καλή θέαση!
 
Last edited:

schumigirl

Member
Μηνύματα
103
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Ελενα μ , για καλη μ τυχη, μιλαω γερμανικα , για την ακριβεια καταλαβαινω τα παντα αλλα πλεον δε μ βγαινει η ομιλια!! εχω ζησει κ γερμανια για ενα διαστημα...

το ετερον ημιση δε ξερω τι θα κανει...ελπιζω οι θεσεις να ειναι αναπαυτικες γιατι τον υπνο τον εχει ευκολο...!!!!!

Τα τσεκαρα ολα κ απο οτι βλεπω δεν εχει διαφορα στη τιμη. Επικοινωνησα και στο σαιτ κ μ εστειλαν αμεσως ακριβως τις θεσεις!!

Ειμαι σχεδον στη ευθεια στο Rang 2 box 12 χ αλλα δυστυχως 3η σειρα!!!! θα το διαπραγματευτω....χιχιχι

Και κατι τελευταιο.. στο DAs Loft πιστευεις οτι αξιζει να κλεισω για ενα κρασακι η καλυτερα να αφεθουμε στις υπαιθριες χριστουγεννιατικες αγορες καθε βραδυ??
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.740
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
@schumigirl Μεγαλεία!!!! Είσαι σε σούπερ θέση!!! Θα βλέπεις τέλεια χωρίς να χρειαστείς να σηκώνεσαι. Δεν είναι θέσεις περιορισμένης ορατότητας αυτές. Θα βλέπετε και τους υπότιτλους στα αγγλικά από τις οθόνες που έλεγα και θα περάσετε μια χαρά. Και το δικό μου ταίρι δεν είχε ξαναδεί μεγάλη παράσταση όπερας, αλλά ενθουσιάστηκε από την εμπειρία γιατί διάβαζε τους υπότιτλους στα αγγλικά και καταλάβαινε τι έβλεπε...Κάνε και την προετοιμασία που σου είπα και θα την ευχαριστηθείτε την παράσταση.
Για το Das loft δεν έχω άποψη γιατί δεν πήγα. Ζηλεύω όμως την χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα που θα συναντήσεις στη Βιέννη! :D Εμείς πήγαμε φέτος τον Ιούνιο και την βρήκαμε ζεστή και ηλιόλουστη, αλλά όχι στολισμένη....
Ελπίζω να ξαναπάω κάποτε Δεκέμβρη...
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.740
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
9-12don pascale.JPG
να σε ρωτησω αυτη η θεση σε ποιο ποσο ειναι??γιατι προσπαθω να την βρω να καταλαβω το σχεδιαγραμμα!
Δεν ξέρω πόσο τις πλήρωσε τις θέσει η @schumigirl αλλά στην δική σου παράσταση δυστυχώς δεν είναι διαθέσιμες.
Δες το κυκλάκι στο θεωρείο για να καταλάβεις την περιοχή. Εάν πας στη κάτοψη της όπερας και πας πάνω στη θέση που θέλεις σου βγάζει όλα τα στοιχεία δηλ. διάζωμα (rang loge link), αρ. θεωρείου (box) και την σειρά στο θεωρείο 1η- 3η.
https://www.wiener-staatsoper.at/en/season-tickets/events/refDate/2017-11-30/

Οι πιο φθηνές που βρίσκω με περιορισμένη ορατότητα σε θεωρείο είναι στο box 9 στο δεύτερο διάζωμα. Υπάρχουν 2 θέσεις με 13 € στη 3η σειρά, αλλά δε θα βλέπεις σχεδόν τίποτα και θα αναγκάζεσαι να σηκώνεσαι που και που για να ρίχνεις μια ματιά στη σκηνή....
 
Last edited:

amfitriti

Member
Μηνύματα
27
Likes
10
View attachment 217042

Δεν ξέρω πόσο τις πλήρωσε τις θέσει η @schumigirl αλλά στην δική σου παράσταση δυστυχώς δεν είναι διαθέσιμες.
Δες το κυκλάκι στο θεωρείο για να καταλάβεις την περιοχή. Εάν πας στη κάτοψη της όπερας και πας πάνω στη θέση που θέλεις σου βγάζει όλα τα στοιχεία δηλ. διάζωμα (rang loge link), αρ. θεωρείου (box) και την σειρά στο θεωρείο 1η- 3η.
https://www.wiener-staatsoper.at/en/season-tickets/events/refDate/2017-11-30/
ναι οκ το επιασα αυτο!! στην δικη μ ειδα εχει πανω πανω πρωτη σειρα στην παρασταση της 30ης/11!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.740
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
ναι οκ το επιασα αυτο!! στην δικη μ ειδα εχει πανω πανω πρωτη σειρα στην παρασταση της 30ης/11!
Δες λίγο το παραπάνω μνμ γιατί πρόσθεσα κάτι. Εάν δεν πας στα 13€ με περιορισμένη ορατότητα θα πας στις μωβ θέσεις με 32 € όσο υπάρχουν βέβαια ακόμη....
 

evi.vienna

Member
Μηνύματα
10
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Νίκαια, Γαλλία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ελενα μ , για καλη μ τυχη, μιλαω γερμανικα , για την ακριβεια καταλαβαινω τα παντα αλλα πλεον δε μ βγαινει η ομιλια!! εχω ζησει κ γερμανια για ενα διαστημα...

το ετερον ημιση δε ξερω τι θα κανει...ελπιζω οι θεσεις να ειναι αναπαυτικες γιατι τον υπνο τον εχει ευκολο...!!!!!

Τα τσεκαρα ολα κ απο οτι βλεπω δεν εχει διαφορα στη τιμη. Επικοινωνησα και στο σαιτ κ μ εστειλαν αμεσως ακριβως τις θεσεις!!

Ειμαι σχεδον στη ευθεια στο Rang 2 box 12 χ αλλα δυστυχως 3η σειρα!!!! θα το διαπραγματευτω....χιχιχι

Και κατι τελευταιο.. στο DAs Loft πιστευεις οτι αξιζει να κλεισω για ενα κρασακι η καλυτερα να αφεθουμε στις υπαιθριες χριστουγεννιατικες αγορες καθε βραδυ??
Καλησπέρα σε όλη την παρέα! Μιας και ζω κι εγώ τα τελευταία 4 χρόνια στη Βιέννη θα χαρώ να απαντήσω σε ερωτήσεις και να δώσω πληροφορίες :) @schumigirl να πω ότι το Loft έχει πολύ ωραιά θέα αξίζει να πας για να δεις τη Βιέννη από ψηλά αλλά κατά τ' άλλα δεν το προτιμώ σαν μαγαζί. Είναι κάπως ΄΄κρύο΄΄ μιας και είναι μπαρ/εστιατόριο ξενοδοχείου. Επίσης τα τραπέζια για ποτό κρασί βρίσκονται στη μέση ενώ τα τραπέζια ακριβώς δίπλα στο παράθυρο είναι για φαγητό. Έχω πάει πολλές φορές για καφέ ενώ μόνο μια φορά για ποτό το βράδυ. Ο κόσμος μέσα ήταν λίγο στημένος και οι περισσότεροι ξένοι τουρίστες. Οι Βιεννέζοι γενικά δεν προτιμούν τέτοια μαγαζιά, προτιμούν χαλαρά μπαράκια και μπυραρίες, οπότε σε μαγαζιά όπως το Loft, to Do&Co, SkyBar και FashionTV Cafe θα δεις περισσότερο τουρίστες και κυρίως από τα Βαλκάνια ή Ρωσία. Οι Βιεννέζοι τα θεωρούν δήθεν και ακριβά. Όπως καταλαβαίνεις, γνώμη μου είναι να πάτε το βράδυ στις χριστουγεννιάτικες αγορές, έχει παρά πολλές, για ζεστό κρασί καί όταν κλείσουν συνεχίζετε σε κάποια μπυραρία. Αν θέλετε να δείτε τη Βιέννη από ψηλά προτείνω να πάτε στο Loft απλά για έναν καφέ, μη φάτε όλο το βράδυ σας εκεί, ή πολύ ωραία θέα έχει και από το Donauturm ή να ανεβείτε σε έναν από τους πύργους του Αγ. Στεφάνου.
 

amfitriti

Member
Μηνύματα
27
Likes
10
χριστουγεννιάτικες αγορές, έχει παρά πολλές, για ζεστό κρασί
περιμενω πως κ πως τις απειρες βολτες που εχω να κανω στις χριστουγεννιατικες αγορες!!! ειμαι τρελη για τα χριστουγεννααααααααααα :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom