Αυστρία Αυστρία - Ταξίδι στη Βιέννη!!

evi.vienna

Member
Μηνύματα
10
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Νίκαια, Γαλλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
περιμενω πως κ πως τις απειρες βολτες που εχω να κανω στις χριστουγεννιατικες αγορες!!! ειμαι τρελη για τα χριστουγεννααααααααααα :D
Χαχα κι εγώ το ίδιο, αγαπώ τα Χριστούγεννα :icon_biggrin: !!! Και το ζεστό κρασί
 

evi.vienna

Member
Μηνύματα
10
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Νίκαια, Γαλλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Για την εγκληματικότητα και τις περίεργες περιοχές, είμασταν το καλοκαίρι (με τον καύσωνα) στη Βιέννη και πήγαμε στο Λούνα παρκ στο Prater, με τον σύζυγό μου. Φύγαμε μετά τις 10.30, απ' έξω είχε πολύ κόσμο, λόγω της ζέστης, κάθονταν στο πάρκο (μιας και δεν υπάρχουν air conditions στα σπίτια) και πήγαμε στο Praterstern BahnHof, όπου.... ναι, φοβηθήκαμε λίγο. Δεν ζούμε και σε γυάλα, σε δύσκολη περιοχή της Αθήνας ζούμε, αλλά ήταν λίγο άγρια τα πράγματα. Μού θύμισε λίγο, Ομόνοια.
@aathena1971 για την εγκληματικότητα που είπες έχεις δίκιο ότι η περιοχή του Prater είναι λίγο περίεργη αλλά δεν θα έλεγα ότι είναι επικύνδινη. Δυστυχώς στη Βιέννη υπάρχουν πολλοί άστεγοι και πολλοί αλκοολικοί οι οποίοι μαζεύονται τα βράδυα στις περιοχές όπως το Prater, Westbahnhof, Hauptbahnhof και Franz-Josephs Bahnhof, επειδή είναι σταθμοί τρένων οπότε και υπάρχουν σούπερ μάρκετ ανοιχτά ώς τα μεσάνυχτα για τους ταξιδιώτες όπως και MC Donalds ανοιχτά ως αργά από όπου μπορούν να αγοράσουν πολύ φτηνό φαγητό. Αρκετοί επίσης μαζεύονται και στη Schwedenplatz επειδή κι εκεί υπάρχουν καντίνες με φτηνό φαγητό που είναι ανοιχτές μέχρι και μετά τα μεσάνυχτα. Δεν ξέρω πως είναι στην Αθήνα αλλά εδώ παρόλο που υπάρχουν όλοι αυτοί οι άνθρωποι δεν σε ενοχλούν, το πολύ να σε πλησιάσουν για να ζητήσουν λεφτά για να αγοράσουν αλκοόλ αλλά αν δεν τους δώσεις απλά φεύγουν ή το πολύ να μαλώσουν μεταξύ τους. Επίσης στο Prater υπάρχει αστυνομικό τμήμα (λίγο καμουφλαρισμένο) αλλά και σε όλες αυτές τις περιοχές οι αστυνομία περιπολεί όλο το βράδυ. Δεν χρειάζετε να φοβάστε τίποτα, ακόμα και μέσα από πάρκα μπορείτε να περάσετε το βράδυ, θα συναντήσετε περισσότερο ανθρώπους που βγάζουν βόλτα τα σκυλάκια τους παρά περίεργους. Απλά ναι για βόλτα δεν πας σ΄αυτές τις περιοχές γιατί είναι κάπως και δεν έχει και τίποτα ευχάριστο να δεις. Αλλά αν χρειαστεί να περάσετε από κει βράδυ μην φοβάστε οι πιθανότητες να σας πειράξει κάποιος είναι μηδαμηνές.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Vienna 1234.jpg
Vienna 1236.jpg
Vienna 1246.jpg
@amfitriti για σένα κάποιες δικές μου φωτογραφίες του χώρου, μήπως και σε βοηθήσω στην επιλογή της θέσης.
Δεν μπορούσα να τις στείλω με μήνυμα... Καλή τύχη!
 
Last edited:

schumigirl

Member
Μηνύματα
101
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
@Elena2508 τελεια σε ευχαριστω πολυ!!!


@evi.vienna σε ευχαριστω θα το εχω υποψη! απο μπυραριες -μπαρακια τι προτεινεις, εκτος απο τις τουριστικες???

Σας ζηλευω που μενετε Βιεννη!!!!!!!!!!
 

aathena1971

Member
Μηνύματα
81
Likes
45
evi.vienna, ναι, η αλήθεια είναι ότι υπήρχε περιπολικό και πέσαμε σε φάση με κάτι τυπους που τους προκάλεσαν κάπως, (όχι κάτι φοβερό, γελούσαν και τους έδειχναν και οι αστυνομικοί ήταν λίγο αγριεμένοι) και ναι, είχε πρεζάκια και αλκοολικούς. Απλά, μού έκανε εντύπωση που λίγο πιο πέρα, όπως είπες, είχε κόσμο που έκανε βόλτα, καθόταν στο πάρκο και σκεφτόμουν πόσο τέλειο είναι να ζεις σε αυτή την πόλη (εκτός από τη ζέστη, δεν παλεύεται) και λίγα μέτρα πιο 'κει.... άλλη φάση.
Πάντως, είναι φανταστική πόλη, φανταστική χώρα και ελπίζω να ξαναπάω.
 

evi.vienna

Member
Μηνύματα
10
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Νίκαια, Γαλλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
evi.vienna, ναι, η αλήθεια είναι ότι υπήρχε περιπολικό και πέσαμε σε φάση με κάτι τυπους που τους προκάλεσαν κάπως, (όχι κάτι φοβερό, γελούσαν και τους έδειχναν και οι αστυνομικοί ήταν λίγο αγριεμένοι) και ναι, είχε πρεζάκια και αλκοολικούς. Απλά, μού έκανε εντύπωση που λίγο πιο πέρα, όπως είπες, είχε κόσμο που έκανε βόλτα, καθόταν στο πάρκο και σκεφτόμουν πόσο τέλειο είναι να ζεις σε αυτή την πόλη (εκτός από τη ζέστη, δεν παλεύεται) και λίγα μέτρα πιο 'κει.... άλλη φάση.
Πάντως, είναι φανταστική πόλη, φανταστική χώρα και ελπίζω να ξαναπάω.
@aathena1971 ναι η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ όμορφη και ασφαλής και οργανωμένη, αλλά μετά από λίγο καιρό σου φαίνεται λίγο βαρετή... πρέπει να συνηθήσεις τον τρόπο διασκέδασης τον Αυστριακών γιατί αλλιώς δεν την παλεύεις. Όσο για τη ζέστη μην ανυσηχείς, ο καιρός σου κάνει σκωτσέζικο ντους κανονικά, όταν έχει λίγες μέρες καύσωνα και φτάνει μέχρι και 37 βαθμούς εκεί που σκας από τη ζέστη αποφασίζει να σε αποζυμιώσει και ξαφνικά ξυπνάς ένα πρωί και η θερμοκρασία έχει πέσει στους 14 και χρειάζεσαι μπουφάν.. και ξαφνικά πάλι ένα πρωί ξυπνάς και έχει 35. Είναι πολύ απότομη η αλλαγή του καιρού! Επίσεις tipp για όσους έρχονται Βιέννη καλοκαίρι, έχει πάααρα πολλές πισίνες για να δροσιστείς και πάρα πολλές λίμνες σε λίγα χιλιόμετρα απόσταση όπου μπορείς να κάνεις μπάνιο και να δροσιστείς και βαρκάδα ή ηλιοθεραπεία. Προτείνω κοντά στη Βιέννη Neusiedlersee και να επισκεφτείτε εκεί το χωριό Podersdorf.
 

evi.vienna

Member
Μηνύματα
10
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Νίκαια, Γαλλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
@Elena2508 τελεια σε ευχαριστω πολυ!!!


@evi.vienna σε ευχαριστω θα το εχω υποψη! απο μπυραριες -μπαρακια τι προτεινεις, εκτος απο τις τουριστικες???

Σας ζηλευω που μενετε Βιεννη!!!!!!!!!!
@schumigirl προτείνω Pubs: Bockshorn Irish Pub, Molly Darcy´s, Golden Harp, 1516 Brewing Company, Flanagans, και για ποτό: Motto am Fluss, Medusa, Freiaraum, Liebling, Alt Wien, Specht, Blue Mustard, όλα είναι κετνρικά : )
 
Last edited by a moderator:

schumigirl

Member
Μηνύματα
101
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
@schumigirl προτείνω Pubs: Bockshorn Irish Pub, Molly Darcy´s, Golden Harp, 1516 Brewing Company, Flanagans, και για ποτό: Motto am Fluss, Medusa, Freiaraum, Liebling, Alt Wien, Specht, Blue Mustard, όλα είναι κετνρικά : )
Μάλλον έχω κάνει καλο ψάξιμο .. είχα στα υπόψη Moro an fluss , medusa alt wine και το mustard για το οποίο διάβασα πολύ Καλα λόγια κ ότι είναι καινούργιο ...
θα κοιτάξω και τα υπόλοιπα που μ είπες ..

Γι φαγητό κατέληξα σίγουρα στο figlmuller ribs of Vienna ..
Μ άρεσε σαν χώρος το the bank και σκέφτομαι κ το placutta hietzung .. ισωσ Και το ef16..προφανώς κ θα κάνω κράτηση ... θα ήθελα την άποψη σ ..
Ν αρέσει πολύ να ψάχνω και να οργανώνω το ταξίδι μ ..
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες ....
 

evi.vienna

Member
Μηνύματα
10
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Νίκαια, Γαλλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Μάλλον έχω κάνει καλο ψάξιμο .. είχα στα υπόψη Moro an fluss , medusa alt wine και το mustard για το οποίο διάβασα πολύ Καλα λόγια κ ότι είναι καινούργιο ...
θα κοιτάξω και τα υπόλοιπα που μ είπες ..

Γι φαγητό κατέληξα σίγουρα στο figlmuller ribs of Vienna ..
Μ άρεσε σαν χώρος το the bank και σκέφτομαι κ το placutta hietzung .. ισωσ Και το ef16..προφανώς κ θα κάνω κράτηση ... θα ήθελα την άποψη σ ..
Ν αρέσει πολύ να ψάχνω και να οργανώνω το ταξίδι μ ..
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες ....
@schumigirl τέλεια! το Motto am Fluss και το Medusa είναι από τα αγαπημένα μου! Το Figglmüller και το Plachutta είναι φυσικά πολύ καλά αλλά και πολύ ακριβά!! Αν θες κάτι ποιο οικονομικό (μιλάμε οικονομικό 10-15 ευρώ το πιάτο) προτείνω το Brandauers (υπάρχει σε 3 σημεία στη Βιέννη, το καλύτερο για μένα είναι αυτό στην περιοχή Spittelau), και το Leopoldauer Alm (είναι έξω από την πόλη αλλά αξίζει). Μπορείς να δεις τα μενού με τις τιμές τους στα σάιτ τον μαγαζιών στο ίντερνετ. Άλλα ωραία είναι το Augustinerkeller ή το 12Apostelkeller, είναι επίσης αυστριακή κουζίνα, κατεβαίνεις υπόγεια είναι σαν να είσαι σε σπηλιά! Στο EF16 δεν έχω πάει να σου πω. Εννοείτε πως θα κάνεις κράτηση για φαγητό ή και για ποτό ειδικά αν είναι Παρασκευή ή Σάββατο. Βέβαια μην υποτιμάς και τα μικρότερα αυστριακά μαγαζιά που δεν είναι τόσο γνωστά και έχουν λίγα τραπέζια μέσα... αυτά είναι ακόμα ποιο παραδοσιακά και εξίσου νόστιμα τα πιάτα τους. Πάντως όπου και να πάτε ακόμα και για καφέ ή σε μπυραρία παντού σερβίρουν και ολοκληρωμένα γεύματα οπότε ανα πάσα στιγμή μπορείτε να φάτε. Προσοχή όμως γιατί στα περισσότερα η κουζίνα κλείνει στις 10 οπότε μετά δύσκολα να βρείτε φαγητό, μόνο καντίνες και Mc Donalds.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.569
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom