Αυστρία Αυστρία - Ταξίδι στη Βιέννη!!

MaryM

Member
Μηνύματα
51
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο, Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λας Βέγκας, Κούβα
Καλησπερα,
πολυ χρησιμες οι πληροφοριες..

κ εγω ετοιμαζομαι για βιεννη αρχες δεκεμβρη...

εκλεισα οπερα, πληρωσα κιολας αλλα δε μ εβγαλε κατι για θεσεις..

ηθελα να ρωτησω τη κυριακη ποια μερη ειναι ανοικτα???

κ εαν εχεις να προτεινεις κατι για βραδυ ισως με λαιβ μουσικη ..
ευχαρστω
Την Κυριακή γενικά στο κέντρο είναι τα καφέ, μαγαζιά με σουβενίρ... εστιατόρια. Θα ήθελες κάτι συγκεκριμένο? Με λαιβ μουσική δεν έχω βρει κάτι να με ενθουσιάσει.Το μόνο μαγαζί που είναι ξεχωριστό από τα παλιά της Βιέννης είναι το Eden Bar με ζωντανή μουσική.. μικρό .. γύρω στα 25-30 ευρώ το άτομο... θέλει να κάνεις κράτηση. Παίζει jazz ή καμπαρέ στυλ αναλόγως... Επίσης μπορείς να μπεις στο wien-ticket.at και να δεις τι υπάρχει τις συγκεκριμένες ημερομηνίες..πχ. καμπαρέ... συναυλίες...
 

schumigirl

Member
Μηνύματα
101
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Ειχα στο μυαλο μ καποιο πιανο μπαρ .. κατι που να "μυριζει" βιεννη με κλασσικη μουσικη ..κρασακι...

Και μεχρι τι ωρα πειπου βλεπεις κοσμο εξω? θα ειναι και το κρυο τσουχτερο υποθετω..
 

MaryM

Member
Μηνύματα
51
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο, Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λας Βέγκας, Κούβα
Ειχα στο μυαλο μ καποιο πιανο μπαρ .. κατι που να "μυριζει" βιεννη με κλασσικη μουσικη ..κρασακι...

Και μεχρι τι ωρα πειπου βλεπεις κοσμο εξω? θα ειναι και το κρυο τσουχτερο υποθετω..
Πιάνο μπαρ δεν γνωρίζω κάτι να σου προτείνω. Εκείνο τον καιρό πηγαίνουν όλοι στις χριστουγεννιάτικες αγορές που έχει σε όλη τη Βιέννη και είναι πολύ ωραία. Αυτές κλείνουν 22:00- 23:00 ανάλογα ποια. Γενικά στις 23:00 όλοι πηγαίνουν στα σπίτια τους εκτός από Παρασκευή Σαββατο που έχει περισσότερο κόσμο το βράδυ. Τα καταστήματα είναι μέχρι 20:00 άλλα μέχρι 21:00... Μέχρι εκείνη την ώρα έχει περισσότερη κίνηση. Κρύο θα έχει πολύ επομένως προτείνω ισοθερμικά
 

schumigirl

Member
Μηνύματα
101
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες..

κατι τελευταιο...θα μεινω κ εγω erdberg για να ειμαι κοντα στη σταση για μπρατισλαβα..
θα παρω μια καρτα 72 ωρων για τις μεταφορες...

υπαρχει καποιος φοβος για το βραδυ???

ειδα ενα σχολιο απο καποιον πριν..ποτε δε πιστευα οτι θα εχει εγκληματικοτητα στη ΒΙΕΝΝΗ...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.784
Τα περισσοτερα ιστορικα Βιενεζικα καφε εχουν πιανο απο το απογευμα. Η εμπειρια ειναι φουλ "Βιενεζικη", τωρα αν θελεις μπαρ ως αργα, δεν εχω ιδεα.
Περι εγκληματικοτητας, καθε πολη εχει τις περιεργες περιοχες της. Η περιοχη γυρω απο τον Σταθμο εχει περιεργες φυσιογνωμιες. Δεν ενιωθες κινδυνο, αλλα δεν ενιωθες και ανετα. Επισης στα στενα εκει γυρω μπορει να δεις και οικους ερωτικων εξυπηρετησεων, ας πουμε.
Καπως πολυ εκτος κεντρου η περιοχη σσς, θα σας δυσκολεψουν οι καθημερινες μετακινησεις.
 

schumigirl

Member
Μηνύματα
101
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Εχω μεινει στο ιδιο ξενοδοχειο κ σε αλλα μερη της Ευρώπης γι αυτο και το επελεξα..
ειναι αρκετα φθηνό και κοντα στο σταθμο !Είναι 5 στασεις απο το κεντρο και δε γυρναμε ποτε στα ταξιδια μας στο ξενοδοχειο...φευγουμε πρωι κ γυρναμε αργα το βραδυ!!!
Παρ ολαυτα εχω δωρεαν ακυρωση . και βρηκα καποια αλλα στο κεντρο γι αυτο κ το συζηταω..

Να πω την αληθεια πρωτη φορα μ μπαινει κατι τετοιο στο νου απλα μ εκανε εντυπωση το σχολιο οπως ειπα ειδικα για μια πολη σαν τη βιεννη με τα καλυτερη ποιοτητα ζωης στην Ευρωπη!
 
Last edited by a moderator:

MaryM

Member
Μηνύματα
51
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο, Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λας Βέγκας, Κούβα
Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες..

κατι τελευταιο...θα μεινω κ εγω erdberg για να ειμαι κοντα στη σταση για μπρατισλαβα..
θα παρω μια καρτα 72 ωρων για τις μεταφορες...

υπαρχει καποιος φοβος για το βραδυ???

ειδα ενα σχολιο απο καποιον πριν..ποτε δε πιστευα οτι θα εχει εγκληματικοτητα στη ΒΙΕΝΝΗ...
Στη Βιεννη γενικά το βράδυ θέλει προσοχή γιατί κυκλοφορούν πολλοί περιεργοι.....Στο Erdberg έχει πάντα κίνηση λόγω των λεωφορείων. Αν μείνεις κοντά στο μετρό ή το σταθμό δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα. Επίσης αν είσαι με παρέα μην φοβάσαι τίποτα. Σου εύχομαι με το καλό να έρθεις!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
αααα οκ θα το δω!!! στο don pasquale θα παμε αυτο παιζει τοτε!! μπερδεμα κ αυτη η οπερα βρε παιδι μ..κριμα να μην ειμαι κουλτουριαρα να συχναζω σε αυτα να τα παιζω στα δαχτυλα αχαχα
Μπορείς να διαλέξεις θέσεις στον εξώστη 1ο ή 2ο όροφο για να ρίξεις το κόστος. Εάν βρεις μπροστινές θέσεις θα βλέπεις μια χαρά γιατί η όπερα της Βιέννης δεν έχει μεγάλο μήκος, οπότε δεν απέχεις πολύ από την σκηνή.
Όσο πιο νωρίς κλείσεις, τόσο πιο φθηνά θα τα βρεις τα εισιτήρια!! Όρθια δεν το συνιστώ γιατί θα είναι ταλαιπωρία! Καθισμένη, θα έχεις μπροστά σου μια μικρή οθόνη με υπότιτλους και στα αγγλικά, οπότε θα καταλάβεις όλη την υπόθεση!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Καλησπερα,
πολυ χρησιμες οι πληροφοριες..

κ εγω ετοιμαζομαι για βιεννη αρχες δεκεμβρη...

εκλεισα οπερα, πληρωσα κιολας αλλα δε μ εβγαλε κατι για θεσεις..

ηθελα να ρωτησω τη κυριακη ποια μερη ειναι ανοικτα???

κ εαν εχεις να προτεινεις κατι για βραδυ ισως με λαιβ μουσικη ..
ευχαρστω
Τι εννοείς έκλεισες στην όπερα και δεν σου έβγαλε θέσεις; Αφού επιλέγεις πρώτα τις θέσεις και μετά σου εμφανίζει το κόστος ανάλογα με τις θέσεις. Ξανακοιτάξε τα εισιτήρια σου.
 

schumigirl

Member
Μηνύματα
101
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Καλημερα,

μ εβγαλε διαζωμα να επιλεξω οπου διαλεξα το G και πληρωσα μεσω καρτας.
Στο εμαιλ παρατηρησα οτι λεει "οι ακριβεις θεσεις δεν ειναι ακομα διαθεσιμες".

Στη προπονηση των αλογων "spanish riding school" το πρωι στις 11 εχει παει καποιος να μας πει εαν αξιζει???
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες..

κατι τελευταιο...θα μεινω κ εγω erdberg για να ειμαι κοντα στη σταση για μπρατισλαβα..
θα παρω μια καρτα 72 ωρων για τις μεταφορες...

υπαρχει καποιος φοβος για το βραδυ???

ειδα ενα σχολιο απο καποιον πριν..ποτε δε πιστευα οτι θα εχει εγκληματικοτητα στη ΒΙΕΝΝΗ...
Αμαρτία είναι σε τόσο όμορφη πόλη όσο η Βιέννη να πάτε να μείνετε σε μια από τις πιο άχαρες περιοχές της, ειδικα αν εχετε πιο κεντρική εναλλακτική.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Καλημερα,

μ εβγαλε διαζωμα να επιλεξω οπου διαλεξα το G και πληρωσα μεσω καρτας.
Στο εμαιλ παρατηρησα οτι λεει "οι ακριβεις θεσεις δεν ειναι ακομα διαθεσιμες".

Στη προπονηση των αλογων "spanish riding school" το πρωι στις 11 εχει παει καποιος να μας πει εαν αξιζει???
Αυτή είναι η επίσημη σελίδα της όπερας της Βιέννης. Είσαι σίγουρη ότι έκλεισες από εκεί;
https://www.wiener-staatsoper.at/en/your-visit/ticket-sales/
Διάζωμα G εγώ δεν είδα όταν έκλεισα, αλλά ούτε και τώρα. Εάν επιτρέπεται, για ποια παράσταση έκλεισες; Μήπως δεν είναι όπερα, αλλά παράσταση συμφωνικής ορχήστρας, οπότε και δίνει άλλου είδους θέσεις;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.730
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom