Αυστρία Αυστρία - Ταξίδι στη Βιέννη!!

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Μάλλον έχω κάνει καλο ψάξιμο .. είχα στα υπόψη Moro an fluss , medusa alt wine και το mustard για το οποίο διάβασα πολύ Καλα λόγια κ ότι είναι καινούργιο ...
θα κοιτάξω και τα υπόλοιπα που μ είπες ..

Γι φαγητό κατέληξα σίγουρα στο figlmuller ribs of Vienna ..
Μ άρεσε σαν χώρος το the bank και σκέφτομαι κ το placutta hietzung .. ισωσ Και το ef16..προφανώς κ θα κάνω κράτηση ... θα ήθελα την άποψη σ ..
Ν αρέσει πολύ να ψάχνω και να οργανώνω το ταξίδι μ ..
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες ....
@schumigirl έχεις κάνει φοβερό ψάξιμο από ότι βλέπω!!! Εάν θέλεις να φας όμως σνίτσελ στο παραδοσιακό Figlmuller μέσα στη στοά, θα πρέπει να κάνεις κράτηση από τώρα γιατί δε θα βρεις σίγουρα! Η κράτηση γίνεται αποκλειστικά μέσω της σελίδας τους στο internet. Εμείς 5 μέρες στη Βιέννη δεν καταφέραμε να φάμε σε αυτό το μαγαζί γιατί δεν είχαμε κάνει έγκαιρα κράτηση... Το πρώτο βράδυ που πήγαμε μας είπαν τον τρόπο της κράτησης, αλλά δεν υπήρχαν διαθέσιμα τραπέζια για δείπνο τις επόμενες 5 μέρες!!
Τελικά φάγαμε στο 2ο μαγαζί τους που είναι παραδίπλα, το οποίο όμως πάλι ήταν γεμάτο και μας έχωσαν σε κάτι αίθουσες πίσω που ήταν χάλια!!! Έπρεπε και εκεί να κάνουμε κράτηση για καλύτερο τραπέζι ίσως... Πάντως έχει το καλύτερο σνίτσελ που έχω φάει στη ζωή μου! Αφράτο, τεράστιο και με περίεργο πανάρισμα!!!
 

schumigirl

Member
Μηνύματα
103
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Ωραια σε ευχαριστω πολυ και παλι...
Ειχα διαβασει για τα αλλα αλλα ειναι λιγο εκτος... θα δουμε....
νομιζω οτι θα επιλεξω το Ausgustinerkeller που ειναι και στο κεντρο..γιατι το zwolf Apostol ειχε καποια αρνητικα σχολια...

Νομιζω οτι ειμαι πανετοιμη... κ ειναι ενα ταξιδι που ηθελα καιρο..
 

schumigirl

Member
Μηνύματα
103
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
New York
@Elena2508 Ελενα μ το καταλαβα απο αυτα ποθ διαβασα..μπηκα στο σαιτ κ για δεκεμβρη που ερχομαι ειναι ολα free οποτε θα κανω τις επομενες ημερες κρατηση.. το κεντρικο ειναι το Wollzeile ετσι??

Μη νομιζεισ οτι ειναι απαραιτητα και τοσο καλο που το ψαχνω τοσο πολυ..αγχωνομαι καποιες φορες εκει γιατι θελω να τα δω και να τα προλαβω ολα!!!!

Ωστοσο επειδη δουλευω πολυ τα ταξιδια και η οργανωση τους ειναι τροπος διαφυγης απο τη καθημερινοτητα..παντα γυρναω "γεματη"!!!! να περνας τελεια!!!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Να ρωτήσω μια βλακεια?τι ρουχα φορας στην όπερα??????o_O
Καλά θα είναι να πας όμορφα ντυμένη για να μην αισθανθείς εσύ άβολα. Δεν χρειάζεται να είναι κάτι επίσημο. Ένα απλό φόρεμα ή ένα παντελόνι με μια όμορφη μπλούζα ή πουκάμισο. Οι άνδρες με υφασμάτινο παντελόνι και ένα πουκάμισο μονόχρωμο είναι καλυμμένοι. Πάντως μην πας με τζην και αθλητικά ή πολύ χοντροκομμένες μπότες. Οι περισσότεροι εκεί μέσα είναι πολύ καλά ντυμένοι. Εμείς τον Ιούνη που πήγαμε οι περισσότεροι άνδρες φορούσαν κουστούμια και οι κυρίες φορέματα. Όχι τουαλέτες, αλλά βραδινά φορέματα.
Βέβαια υπήρχαν και κάποιοι τουρίστες που έκαναν εμφάνιση με σαγιονάρα και πολύ πρόχειρα ρούχα και απορώ πως τους έβαλαν μέσα... Η εμφάνιση θα πρέπει να δείχνει και λίγο σεβασμό προς τον χώρο, αλλά και τους ντόπιους που πληρώνουν εισιτήριο 150- 220 € για να δουν μια παράσταση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Η εμφάνιση θα πρέπει να δείχνει και λίγο σεβασμό προς τον χώρο, αλλά και τους ντόπιους που πληρώνουν εισιτήριο 150- 220 € για να δουν μια παράσταση.
Θα ελεγα πιο πολυ προς ενα θεαμα που μπορει να περιλαμβανει πανω απο 50 καλλιτεχνες που εκαναν εξαντλητικες προβες. Δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι παρομοιο σε ογκο καλλιτεχνων, αν βαλεις ορχηστρα, χορωδια, τραγουδιστες, συν τους αλλους συντελεστες.
Αυτους που πληρωσαν 200 ευρω για εισιτηριο, γιατι να τους σεβαστω περισσότερο από αυτούς που πηγαίνουν με το υστερημά τους σε φτηνές θεσεις;
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Θα ελεγα πιο πολυ προς ενα θεαμα που μπορει να περιλαμβανει πανω απο 50 καλλιτεχνες που εκαναν εξαντλητικες προβες. Δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι παρομοιο σε ογκο καλλιτεχνων, αν βαλεις ορχηστρα, χορωδια, τραγουδιστες, συν τους αλλους συντελεστες.
Αυτους που πληρωσαν 200 ευρω για εισιτηριο, γιατι να τους σεβαστω περισσότερο από αυτούς που πηγαίνουν με το υστερημά τους σε φτηνές θεσεις;
Ο σεβασμός εννοείται ότι είναι προς όλους τους συντελεστές και τους παρευρισκόμενους ! Η μνεία έγινε για τους ντόπιους τους Αυστριακούς που έχουν χρυσοπληρώσει το εισιτήριο για απολαύσουν μια παράσταση στην όπερα τους και να κάνουν και grande εμφάνιση και έχουν απέναντι τους κάποιους τουρίστες που προκειμένου να πουν ότι μπήκαν στην όπερα δεν διστάζουν να κάνουν εμφάνιση με βερμούδα και σαγιονάρα, όπως αυτούς που είδα εγώ...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Η μνεία έγινε για τους ντόπιους τους Αυστριακούς που έχουν χρυσοπληρώσει το εισιτήριο για απολαύσουν μια παράσταση στην όπερα τους και να κάνουν και grande εμφάνιση και έχουν απέναντι τους κάποιους τουρίστες που προκειμένου να πουν ότι μπήκαν στην όπερα δεν διστάζουν να κάνουν εμφάνιση με βερμούδα και σαγιονάρα, όπως αυτούς που είδα εγώ...
Ας δουμε και μια αλλη περίπτωση που μου εκανε εντυπωση.Η όπερα της Βουδαπέστης όταν πήγα βουλιαζε απο Αυστριακους που ειχαν ερθει προφανως να παρακολουθήσουν παρόμοιο θέαμα στο 1/5 της τιμής. Ειδα Ουγγρες με τα νυφικά τους για να τιμήσουν την όπερά τους, η διαφορά ομως στην αξία των ρουχων εκανε μπαμ από χιλιόμετρα. Ποιοι είναι άξιοι σεβασμού σε αυτή την περίπτωση; Πάλι οι Αυστριακοί τουρίστες; Και υποθέτω οτι θα τους χάλασε η αισθητικη των Ούγγρων που δεν φορεσαν ρουχα απο επώνυμους οικους για να τιμησουν επαρκώς τους πλουσιότερους τουρίστες;
Τέλος παντων αυτή η συζήτηση για το αν ειναι πιο αξιοσέβαστοι οσοι πληρώνουν 200 ευρώ εισιτήριο απο αυτούς που πληρώνουν 20 ή αν ειναι αξιοσεβαστοι οι ντοπιοι η οι τουρίστες ειναι περίεργη και σταματώ εδώ. Μαλλον τα βλέπουμε διαφορετικά τα πράγματα.
 

evi.vienna

Member
Μηνύματα
10
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Νίκαια, Γαλλία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Να ρωτήσω μια βλακεια?τι ρουχα φορας στην όπερα??????o_O
@ntomata! παιδιά απλά θα βάλετε ένα απλό βραδυνό ρούχο, κατα προτίμιση μαύρο. Εγώ συνήθως με τακούνια ούτε πολύ ψηλά ούτε πολύ χαμηλά (ανεβαίνεις πολλά σκαλία!) και ένα μαύρο απλό φόρεμα ή ένα μαύρο υφασμάτινο παντελόνι με πουκάμισο ή μπλουζάκι. Δεν χρειάζεται υπερβολές, έχω δει να έρχονται και με τζιν αλλά ναι είναι η μειοψηφία. Το παλτό πρέπει να το δώσεις στην γκαρνταρόμπα οπότε ότι και να φοράς από κάτω θα φανεί. Αθηλητικά σίγουρα όχι πάντως, βάλτε ένα μαύρο παπούτσι ας είναι και χαμηλό. Τώρα για τον σεβασμό και τον καλοντυμένο κόσμο ντάξει ο σεβασμός πιστεύω είναι για τους χορευτές/μουσικούς κτλ και όχι για τον υπόλοιπο κόσμο. Επίσης οι Αυστριακοί δεν πάνε και τόσο συχνά στην όπερα, με όσους έχω μιλίσει εντυπωσιάζονται μάλιστα που πηγαίνω εγώ, και γενικά οι Αυστριακοί είναι λίγο τσιγκούνηδες, δηλαδή και να πάνε δεν θα δώσουν 200 και ευρώ για να δούνε μια παράσταση. Αυτά θα τα δώσουν αυτοί που είναι πραγματικοί λάτρεις της όπερας και έχουν πολλά χρήματα οι οποίοι προέρχονται από διάφορες χώρες.

@Elena2508 Οι τουρίστες μπήκαν με σαγιονάρα στην όπερα επειδή προφανώς πλήρωσαν το εισητήριο των 3 ευρώ που είναι για όρθιους και μιας και είδαν άδειες θέσεις στρογγυλοκάθισαν. ΄Ηρθαν για να δουν την όπερα ως αξιοθέατο και όχι για να παρακολουθήσουν την παράσταση. Φυσικά και οι αρμόδιοι στην όπερα τους άφησαν να μπουν αφού γι΄αυτό υπάρχει και το εισητήριο αυτό, πληρώνεις 3 ευρώ αλλά είσαι όρθιος, αν είσαι βέβαια τυχερός και έχει άδειες θέσεις κάθεσαι και όταν βαρεθείς φεύγεις. Μπορεί απλά να περνούσαν κι απ΄έξω εκείνη την ώρα και να είπαν α έχει παράσταση δεν μπαίνουμε να δούμε? Γενικά εδώ στην Αυστρία δεν τρως πουθενά πόρτα. Είναι πολύ συγκεκριμένα τα μαγαζιά που έχουν dresscode και ίσως να σου κάνουν παρατήρηση. Πολύ απλά γιατί οι Αυστριακοί δεν είναι καθόλου επιδιξιομανείς και η κυρία που είναι ντυμένη με ρούχα από H&M και πάει να μπει σε ένα ακριβό εστιατόριο μπορεί να είναι πολύ πλούσια (Luis Vuitton, αν και έχει τεράστια μπουτίκ στο κέντρο δεν θα δεις κανέναν να κρατάει), γενικότερα δεν φοράνε μάρκες ή τουλάχιστον δεν είναι εμφανές, αυτοί που ψωνίζουν από πάρα πολύ ακριβά μαγαζιά είναι αυτοί που πραγματικά το φυσάνε κτλ κτλ Γενικά δεν δίνουν και τόσο μεγάλη σημασία στη εμφάνιση , αυτοί που κυκλοφορούνε με τα γουναρικά, τις UGG και τις ακριβές τσάντες στο κέντρο είναι κυρίως τουρίστες.
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
255
Likes
260
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Πολυ ωραίο το κείμενο σου MaryM. Βοηθάει πολυ κάποιον που θα ταξιδέψει για πρώτη φορά στη Βιέννη. Σκοπεύουμε να ταξιδέψουμε στη Βιέννη τα Χριστούγεννα. Έχω δυο παιδια 18-13 χρόνων. Βέβαια από Θεσσαλονικη η σύνδεση είναι λίγο δύσκολη (όπως πάντα) όποτε θα έρθουμε η μέσω Σοφίας η με κάποιο πρακτορείο (που έχουν πτήσεις τσάρτερ). Δυσκολεύομαι βέβαια να βρω ξενοδοχείο σχετικά κεντρικό για 4ατομα. Εάν έχεις κάτι στο νου σου θα ήθελα να μου το προτείνεις. Αυτό όμως που θα ήθελα να σε ρωτησω είναι το εξής : θελουμε να επισκευθουμε κάποια παράσταση της Συμφωνικής ορχήστρας της Βιέννη. Έχω βρει στο Ίντερνετ το " Vienna Royal Orchestra" στο Imperial Hall.
Έχω βρει όμως και το Residence Orchestra . Αυτά τα είδα σε κάποιο site : musicofvienna.com. και Viennaconcerts.com
Θα μπορούσες να μου πεις τι ακριβώς πρέπει να κλείσω? Ευχαριςτω πολυ πολυ.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αυτό όμως που θα ήθελα να σε ρωτησω είναι το εξής : θελουμε να επισκευθουμε κάποια παράσταση της Συμφωνικής ορχήστρας της Βιέννη. Έχω βρει στο Ίντερνετ το " Vienna Royal Orchestra" στο Imperial Hall.
Έχω βρει όμως και το Residence Orchestra . Αυτά τα είδα σε κάποιο site : musicofvienna.com. και Viennaconcerts.com
Θα μπορούσες να μου πεις τι ακριβώς πρέπει να κλείσω? Ευχαριςτω πολυ πολυ.
Απέφυγε αυτές τις δυο που αναφέρεις. Ψάξε Wiener Philharmoniker στο Musikverein
ή Wiener Symphoniker στο Vienna Konzerthaus
Αυτές είναι το real thing, με πιο γνωστή την πρώτη.

Edit: Δεν ξέρω τι θα βρεις, μάλλον έχεις αργήσει λίγο. Πάντως ψάξε σε αυτούς τους χώρους.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.011
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Πολυ ωραίο το κείμενο σου MaryM. Βοηθάει πολυ κάποιον που θα ταξιδέψει για πρώτη φορά στη Βιέννη. Σκοπεύουμε να ταξιδέψουμε στη Βιέννη τα Χριστούγεννα. Έχω δυο παιδια 18-13 χρόνων. Βέβαια από Θεσσαλονικη η σύνδεση είναι λίγο δύσκολη (όπως πάντα) όποτε θα έρθουμε η μέσω Σοφίας η με κάποιο πρακτορείο (που έχουν πτήσεις τσάρτερ). Δυσκολεύομαι βέβαια να βρω ξενοδοχείο σχετικά κεντρικό για 4ατομα. Εάν έχεις κάτι στο νου σου θα ήθελα να μου το προτείνεις. Αυτό όμως που θα ήθελα να σε ρωτησω είναι το εξής : θελουμε να επισκευθουμε κάποια παράσταση της Συμφωνικής ορχήστρας της Βιέννη. Έχω βρει στο Ίντερνετ το " Vienna Royal Orchestra" στο Imperial Hall.
Έχω βρει όμως και το Residence Orchestra . Αυτά τα είδα σε κάποιο site : musicofvienna.com. και Viennaconcerts.com
Θα μπορούσες να μου πεις τι ακριβώς πρέπει να κλείσω? Ευχαριςτω πολυ πολυ.
Για ξενοδοχείο δες το παρακάτω. Δεν είναι εντός του δακτυλίου αλλα κεντρικό θεωρείται. Περίπου 100€ για το τετράκλινο που θες.
https://www.booking.com/hotel/at/me...rpvid=290d341251b80105;type=total&#map_closed
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.477
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom