Αυστρία Αυστρία - Ταξίδι στη Βιέννη!!

penelopebek

Member
Μηνύματα
255
Likes
260
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Απέφυγε αυτές τις δυο που αναφέρεις. Ψάξε Wiener Philharmoniker στο Musikverein
ή Wiener Symphoniker στο Vienna Konzerthaus
Αυτές είναι το real thing, με πιο γνωστή την πρώτη.

Edit: Δεν ξέρω τι θα βρεις, μάλλον έχεις αργήσει λίγο. Πάντως ψάξε σε αυτούς τους χώρους.
Ευχαριςτω πολυ. Θα το κοιτάξω τώρα. Ελπίζω να βρω

Ευχαριςτω. Θα το δω
 
Last edited by a moderator:

penelopebek

Member
Μηνύματα
255
Likes
260
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Απέφυγε αυτές τις δυο που αναφέρεις. Ψάξε Wiener Philharmoniker στο Musikverein
ή Wiener Symphoniker στο Vienna Konzerthaus
Αυτές είναι το real thing, με πιο γνωστή την πρώτη.

Edit: Δεν ξέρω τι θα βρεις, μάλλον έχεις αργήσει λίγο. Πάντως ψάξε σε αυτούς τους χώρους.
Δυστυχώς για τις μέρες των Χριστουγέννων δεν βγάζει κάν παραστάσεις.
Ευχαριςτω πάντως πολυ
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Πολυ ωραίο το κείμενο σου MaryM. Βοηθάει πολυ κάποιον που θα ταξιδέψει για πρώτη φορά στη Βιέννη. Σκοπεύουμε να ταξιδέψουμε στη Βιέννη τα Χριστούγεννα. Έχω δυο παιδια 18-13 χρόνων. Βέβαια από Θεσσαλονικη η σύνδεση είναι λίγο δύσκολη (όπως πάντα) όποτε θα έρθουμε η μέσω Σοφίας η με κάποιο πρακτορείο (που έχουν πτήσεις τσάρτερ).
H Θεσσαλονίκη συνδέεται απευθείας με Βιέννη με πτήσεις της AUSTRIA AIRLINES σε πολύ καλές ώρες αναχώρησης και επιστροφής! Δεν ξέρω βέβαια τι διαθεσιμότητα θα βρεις για τις ημέρες των Χριστουγέννων. Εάν επιλέξεις να πάτε μόνοι σας ίσως θα ήταν καλύτερα και πιο φθηνά εάν ταξιδεύατε την προηγούμενη εβδομάδα πριν τα Χριστούγεννα.
 

Bill margaritis

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Έρχομαι βιεννη 5 με 8 Δεκέμβρη για το πσιχνιδι αουστρια αεκ....ερχομαι μονος μου.... το ξενοδοχειο ειναι κοντα στο γηπεδο.... Η ερώτηση μου είναι για το τι πρέπει να προσέξω....
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
@schumigirl αυτές είναι οι δικές μου προτάσεις από post που ξαναέγραψα σε άλλο θέμα.

Θα σου προτείνω μερικά από τα μουσεία / αξιοθέατα που είδα στην πρόσφατη επίσκεψη μου στην Βιέννη στα οποία μπαίνεις δωρεάν με τη Vienna Pass, για να υπολογίσεις εάν σε συμφέρει να την βγάλεις. Πολύ συχνά δίνουν έκπτωση 10% στην τιμή της, εάν την αγοράσεις από το internet.

1ο. Μουσείο Ιστορίας της Τέχνης/ Kunsthistorisches Museum (15€): Εξαιρετική πινακοθήκη και εντυπωσιακή μνημειώδη αρχιτεκτονική!! / TIP:στο ισόγειο υπάρχει μια εκπληκτική συλλογή γλυπτικής και διακοσμητικών τεχνών, που δεν έχω δει παρόμοια πουθενά!

2ο. Upper Belvedere (14€): με έργα των Gustav Klimt και Egon Schiele

3ο. Schönbrunn Palace:
με το πλήρες εισιτήριο Classic Pass (24 €) ή το Grand Tour (17,50 €)! Οι κήποι δε θα είναι εντυπωσιακοί τον χειμώνα…
Εάν θα πάτε και στο Hofburg
επιλέξτε το Sisi Ticket (29,90 €)

4ο.
State Hall, Austrian National Library (7€): Η εντυπωσιακή Εθνική βιβλιοθήκη της Βιέννης είναι ένα κρυφό διαμάντι!!
(
https://www.onb.ac.at/en/museums/state-hall/about-the-state-hall/ )
5ο. Μουσείο φυσικής ιστορίας (10€): Με εντυπωσιακή αρχιτεκτονική, αλλά ειδικού ενδιαφέροντος εκθέματα. Μου άρεσε μόνο το ισόγειο με τη συλλογή μετεωριτών, πετρωμάτων, δεινοσαύρων και το πλανητάριο. Στον 1ο όροφο έχει άπειρα βαλσαμωμένα ζώα και έναν προϊστορικό σκελετό φάλαινας και μυρίζει φορμόλη!

6ο. Vienna Hofburg
( Imperial Apartments - Sisi Museum - Imperial Silver Collection)
Το χειμερινό παλάτι Hofburg στην πόλη με τις 3 συλλογές του δεν αξίζει ιδιαίτερα εκτός εάν είσαι θαυμαστής της Sisi.

7o. St. Stephen's Cathedral: είσοδος στον ναό (4.50 €) & εξτρά εισιτήριο για την άνοδο στον Νότιο Πύργο (3.50 €).
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Ωραιοι, απο Θεσ/νικη για Βιεννη 247,00 22/12 και απο Σόφια 136,00 !!!
Δυστυχώς από Θεσσαλονίκη για Βιέννη η Austrian πάντα τέτοια εποχή κοστίζει 200+ ευρώ. Αφού βρήκες από Σόφια με 136€ δεν είναι άσχημη ιδέα να πεταχτείς μιά βόλτα να πετάξεις από εκει....
 

evi.vienna

Member
Μηνύματα
10
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Νίκαια, Γαλλία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
@Elena2508 @evi.vienna @paefstra κορίτσια από μουσεία ποια προτείνετε ;;

Προσανατολίζονται για hodburg & belvedere ..
το Mozarthaus αξίζει ;;

Κ στο hofburg μουσείο Σισης η imperial apartments ??

@schumigirl προσωπικά αγαπώ τα μουσεία και η Βιέννη έχει υπέροχα μουσεία! Όλα όσα σου πρότεινε η @Elena2508 αξίζουν. Αν δεν μπορείς να πας σε όλα προτείνω ανεπιφύλακτα το μουσείο ιστορίας τέχνης, το Belvedere και την Albertina. Για μένα στα καλύτερα είναι και το Leopold με υπέροχα έργα του Klimt (αν θες να δεις μόνο το φιλί του πας στο Belvedere). Και το Σισσυ στο Hofburg είναι ωραίο αν και κάποιοι το βρίσκουν λίγο κιτς εμένα μ΄αρέσει. Αν έχεις χρόνο και σου αρέσουν τα μουσεία γενικά προτείνω να πας και στο μουσείο φυσικής ιστορίας και στο Weltmuseum.
Αν δεν είσαι και πολύ των μουσείων τότε Σίσσυ και ιστορίας τέχνης είναι καλά για να πεις ότι πήγες σε δύο αντιπροσωπευτικά μουσεία της Βιέννης.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Να προσθέσω στα παραπάνω και το Μουσείο Κέρινων Ομοιωμάτων Madame Tussauds στο Πράτερ. Θα δεις τους Μότσαρντ, Μπετόβεν, Χάιντ, Σούμπερτ, Αινστάιν, Έλβις Πρίσλει, Μαντόνα, Τζούλια Ρόμπερτς, Κάτυ Πέρυ, Καιλι Μινόγκ, Χάιντι Κλουμ, Γουιλ Σμιθ, Κλούνει, Γκάντι, Δαλάι Λάμα, Μέρκελ, Πάπα Βενέδικτο, Όσκαρ Σίντλερ, Αν Φρανκ, Σίσυ, Ελισάβετ κλπ...
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
255
Likes
260
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Ειχα ρωτησει πριν 2 βδομαδες για καποιο κοντσερτο που αξιζει να παρακολουθησουμε. Ο ταξιδιωτης katkats μου προτεινε που πρεπει να ψαξω , δυστυχως δεν υπαρχουν καν παραστασεις εκεινες τις μερες των Χριστουγεννων. Ο γιος μου αγαπαει πολυ τη μουσικη και θελει να τον παω να ακουσει. Εχει καποιος απο σας παρακολουθησει καποια απο τις παρακατω ορχηστρες. Γνωριζω οτι δεν ειναι η Συμφωνικη της Βιεννης , αλλα ας συμβηβαστουμε σε κατι αλλο. Ομως αυτο το κατι αλλο να μην ειναι και χασιμο χρονου και χρηματων.
Βρηκα τα εξης : Vienna Baroque Orchestra
Vienna Royal Orchestra
Vienna Hofburg Orchestra
Schonenbrunn Palace Orchestra
Συγνωμη που σας ζαλιζω δευτερη φορα για το ιδιο θεμα , αλλα πραγματικα θελω να τον παω να δει κατι που του αρεσει.
Ευχαριστω πολυ πολυ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.447
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom