Αυστρία Αυστρία - Ταξίδι στη Βιέννη!!

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Ρε παιδιά πείτε ποια είναι αυτά! Αν ξαναβρεθούμε εκεί να ξέρουμε προς τα που να "στρίψουμε".....όλοι λέτε οτι υπάρχει βραδινή ζωή...που όμως;;;; χαχαχα
Δεν ξέρω τι λειτουργεί τώρα..Flex-Opera-Volksgarten..Εντάξει δεν λέμε ότι έχει την βραδινή ζωή αλλά κάτι έχει....Ειδικά όταν είσαι 19...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Εγώ θέλω να μου πει, έστω και ένας απο αυτούς που λένε οτι έχει νυχτερινή ζωή η Βιέννη, που είναι αυτή η "βραδινή ζωηράδα",
Εντάξει, δεν ειναι και Ίμπιζα, ωστόσο κατι κινείται Παρασκευή - Σάββατο.
Βασίστηκα στο στανταρακι (Ιρλανδικές μπυραρίες) και δικαιώθηκα απόλυτα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Εντάξει, δεν ειναι και Ίμπιζα, ωστόσο κατι κινείται Παρασκευή - Σάββατο.
Βασίστηκα στο στανταρακι (Ιρλανδικές μπυραρίες) και δικαιώθηκα απόλυτα.
Σωστά.Πάντα Παρασκευή-Σάββατο.Τις άλλες μέρες όντως νέκρα...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ειδικά όταν είσαι 19...
Τώρα γιατί με πληγώνεις; :haha:

ΥΓ. Τα σημείωσα σε περίπτωση που ξαναβρεθώ στη πόλη, αν και θα το ψάξω πριν πάω...

Εντάξει, δεν ειναι και Ίμπιζα, ωστόσο κατι κινείται Παρασκευή - Σάββατο.
Βασίστηκα στο στανταρακι (Ιρλανδικές μπυραρίες) και δικαιώθηκα απόλυτα.
Δεν έχω πάει στην Ίμπιζα, αλλά δεν θεωρώ διασκέδαση το ολονύχτιο ξεφάντωμα και την αχαλίνωτη κατανάλωση αλκοολ, αλλά το όλο feeling της πόλης....για αρχή, να περπατάς στη πόλη και να βλέπεις κόσμο να μπαινοβγαίνει σε μαγαζιά διασκέδασης (όλων των ειδών). Να μπαίνεις μέσα στα μαγαζιά και να υπάρχει κινητικότητα και παλμός....δεν ξέρω πως αλλιώς να το εξηγήσω! Και δεν είναι ανάγκη όλο αυτό να γίνεται μόνο τη νύχτα.....Η διασκέδαση μπορεί να υπάρξει κάλλιστα όλες τις ώρες του 24ώρου και όλες τις μέρες της εβδομάδος!.......... Ε, αυτό το πράγμα δεν υπάρχει στη Βιέννη ή τουλάχιστον δεν το είδα εγώ.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Τώρα γιατί με πληγώνεις; :haha:

ΥΓ. Τα σημείωσα σε περίπτωση που ξαναβρεθώ στη πόλη, αν και θα το ψάξω πριν πάω...


Δεν έχω πάει στην Ίμπιζα, αλλά δεν θεωρώ διασκέδαση το ολονύχτιο ξεφάντωμα και την αχαλίνωτη κατανάλωση αλκοολ, αλλά το όλο feeling της πόλης....για αρχή, να περπατάς στη πόλη και να βλέπεις κόσμο να μπαινοβγαίνει σε μαγαζιά διασκέδασης (όλων των ειδών). Να μπαίνεις μέσα στα μαγαζιά και να υπάρχει κινητικότητα και παλμός....δεν ξέρω πως αλλιώς να το εξηγήσω! Και δεν είναι ανάγκη όλο αυτό να γίνεται μόνο τη νύχτα.....Η διασκέδαση μπορεί να υπάρξει κάλλιστα όλες τις ώρες του 24ώρου και όλες τις μέρες της εβδομάδος!.......... Ε, αυτό το πράγμα δεν υπάρχει στη Βιέννη ή τουλάχιστον δεν το είδα εγώ.
Και εγώ πληγωμένος είμαι....:haha: Οι πληροφορίες ήταν από τον ανιψιό(21) που βρήκε την βραδινή ζωή της Βιέννης καλύτερη από ότι την περίμενε..Και έχει πάει σε καμμιά 12άρια χώρες σε Νότιο και Βόρειο Ευρώπη...Για αυτό το είπα και επειδή ταίριαζε η ηλικία του παιδιού που ρώτησε....
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Υπόσχομαι θα επιστρεψω με αναλυτικές πληροφοριες για το ποσες επιλογες εχει ενας 19χρονος για νυχτερίνη ζωη στη Βιέννη... Αν βέβαια θέλουν κατι τετοιο τα παιδιά...Μπυραρίες είναι για μας τους λιγο μεγαλύτερους να πουμε οτι βγηκαμε, το καναμε και αυτο... Και μετα βιξ στο ξενοδοχείο...
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Η νυχτερινή ζωή σε μια πόλη εξαρταται απο την εποχή που την επισκέπτεσαι.
Τον Ιούνιο του 2019 η Βιέννη έσφυζε από ζωή το βράδυ. Η πλατεία των μουσείων Museum quarter) ήταν γεμάτη από νεαρό κόσμο που έπινε το ποτό είτε στο χέρι ή σε σε κάποιο από τα μπαράκια γύρω από την πλατεία. Δεν έβρισκες παγκάκι να καθήσεις, όχι καρέκλα σε μπαράκι.
Ομοίως, όλα τα μαγαζιά στις μικρές πλατείες γύρω από τον καθεδρικό του Αγίου Στεφάνου ήταν γεμάτα. Εστιατόρια και μπαρ που έσφυζαν από ζωή! Και στην πλατεία πίσω από το δημαρχείο στα φοιτητικά στέκια τύπου Einstein βρήκαμε πολύ κόσμο να κυκλοφορεί.
Εάν πηγαίνετε χειμώνα με παγωνιά σε μία πόλη
θα δείτε κόσμο είτε στις χριστουγεννιατικες αγορές, είτε στα μη τουριστικά μπαρ εκτός κέντρου που τα γνωρίζουν οι ντόπιοι.
Εμείς πάντως 5 βράδια στη Βιέννη δεν βαρεθήκαμε ούτε ένα.
Βέβαια, δεν αναζητήσαμε club με δυνατή μουσική να ξημερώσουμε... Αλλά δεν πας για αυτά στη Βιέννη.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Μπυραρίες είναι για μας τους λιγο μεγαλύτερους να πουμε οτι βγηκαμε, το καναμε και αυτο...
Τις μπυραρίες τις είδα, τον παλμό δεν είδα.....
Και μετα βιξ στο ξενοδοχείο...
:haha::haha::haha:

Η νυχτερινή ζωή σε μια πόλη εξαρταται απο την εποχή που την επισκέπτεσαι.
Τον Ιούνιο του 2019 η Βιέννη έσφυζε από ζωή το βράδυ. Η πλατεία των μουσείων Museum quarter) ήταν γεμάτη από νεαρό κόσμο που έπινε το ποτό είτε στο χέρι ή σε σε κάποιο από τα μπαράκια γύρω από την πλατεία. Δεν έβρισκες παγκάκι να καθήσεις, όχι καρέκλα σε μπαράκι.
Ομοίως, όλα τα μαγαζιά στις μικρές πλατείες γύρω από τον καθεδρικό του Αγίου Στεφάνου ήταν γεμάτα. Εστιατόρια και μπαρ που έσφυζαν από ζωή! Και στην πλατεία πίσω από το δημαρχείο στα φοιτητικά στέκια τύπου Einstein βρήκαμε πολύ κόσμο να κυκλοφορεί.
Εάν πηγαίνετε χειμώνα με παγωνιά σε μία πόλη
θα δείτε κόσμο είτε στις χριστουγεννιατικες αγορές, είτε στα μη τουριστικά μπαρ εκτός κέντρου που τα γνωρίζουν οι ντόπιοι.
Εμείς πάντως 5 βράδια στη Βιέννη δεν βαρεθήκαμε ούτε ένα.
Βέβαια, δεν αναζητήσαμε club με δυνατή μουσική να ξημερώσουμε... Αλλά δεν πας για αυτά στη Βιέννη.
Βρε Ελενάκι μου είναι δυνατόν η διασκέδαση να εξαρτάται απο την εποχή και το καιρό; Αυτό συμβαίνει μόνο σε άκρως τουριστικά μέρη, τύπου Κάβος στη Κέρκυρα πχ, μέρη δλδ που ζούνε καθαρά απο αυτό και σε συγκεκριμένες χρονικές περιόδους!
Να ξαναπώ οτι δεν μιλώ για νυχτερινή ζωή μόνο τύπου κλάμπ κτλ, αλλά γενικώς για διασκέδαση και τον γενικότερο παλμό μιας πόλης. Η διασκέδαση μιας πόλης έχει να κάνει κυρίως με τη νοοτροπία των ίδιων των κατοίκων της και μετά με τους επισκέπτες της. Δλδ στη Βιέννη ο νεαρόκοσμος βγαίνει μόνο το καλοκαίρι; Αν ναι, τότε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί μία πρωτεύουσα χώρας υστερεί απο διασκέδαση.....Και εγώ την ημέρα έβλεπα κόσμο να μπαινοβγαίνει σε μπυραρίες και καφετέριες, αλλά μετά τις 17:00 ο κόσμος μειώνονταν αισθητά και αυτό που μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση ήταν οτι και η Χριστουγεννιάτικη αγορά ήταν νέκρα απο το απόγευμα και μετά λες και έκανες βόλτα στη Βαρβάκειο για τα ψώνια των εορτών το πρωί και μετά σπίτι.....

Τη Βιέννη δεν τη συγκρίνω με Ελλάδα (εννοείται!!), αλλά με άλλες Ευρωπαϊκές πόλεις. Παράδειγμα η Κολωνία είναι πολύ ζωντανή πόλη! Βγαίνεις το πρωί για καφέ και πριν φύγεις απο το μαγαζί έχεις πιεί και τη μπύρα σου, όχι γιατί βγήκες να πιείς μπύρες, αλλά γιατί σε προδιαθέτει η ατμόσφαιρα γύρω σου! Κάνεις βόλτα το απόγευμα και μπαίνεις σε μία μπυραρία να ξαποστάσεις και η μπυραρία είναι τίγκα στο κόσμο, όχι απο νεαρόκοσμο, αλλά απο ανθρώπους μέσης ηλικίας που διασκεδάζουν με τις παρέες τους και όχι γιατί πήγαν απλά να φάνε και να πιούνε μία μπύρα.....Για το βράδυ μόνο δεν μπορώ να μιλήσω για τη Κολωνία, γιατί η παρέα ήταν του βιξ, αν και έχω διαβάσει τα καλύτερα και για τη νυχτερινή ζωή της. Επίσης η Χριστουγεννιάτικη αγορά της Κολωνίας είναι μέρα με τη νύχτα με αυτή της Βιέννης! Να μην μιλήσω και για τη Βουδαπέστη τώρα, γιατί η Βιέννη θα εξαφανιστεί απο το χάρτη της διασκέδασης.....

Δεν ξέρω αν είμαι υπερβολική ή όχι, αλλά ο καθένας έχει τα στάνταρ για τη διασκέδαση του και αυτό επίσης παίζει ρόλο! Σίγουρα πάντως δεν πήγα στη Βιέννη για να ξεφαντώσω, αλλά όχι και για να καλογερέψω :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Εντάξει, δεν ειναι και Ίμπιζα, ωστόσο κατι κινείται Παρασκευή - Σάββατο.
Βασίστηκα στο στανταρακι (Ιρλανδικές μπυραρίες) και δικαιώθηκα απόλυτα.
Κι ομως τα wine bars ειναι καλα. Ενα που ειχαμε παει ειχε μονο κρασια, μεγαλη γκαμα, και φιστικια σε γαβαθες τα οποια καθαριζες απο τα τσοφλια και τα εριχνες κατω. Σοκ για Βιεννη. Το ξυλινο πατωμα ειχε ενα παχυ στρωμα απο τσοφλια. Τετοιο χυμαδιο δεν εχω δει ουτε στον μεσογειακο Νοτο, που στο κατω κατω η Βιεννη ειναι αντικειμενικα η πολη που πριν μπεις θελεις να βγαλεις τις παντοφλες σου μην τη λερωσεις :p.
Ομως θελει ψαξιμο να τα βρεις. Δεν ειναι Δουβλινο που το παρτι αρχιζει απο το μεσημερι.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Δεν έχω πάει στην Ίμπιζα, αλλά δεν θεωρώ διασκέδαση το ολονύχτιο ξεφάντωμα και την αχαλίνωτη κατανάλωση αλκοολ, αλλά το όλο feeling της πόλης....
Ούτε εγώ, το είπα χάριν υπερβολής.
Είναι άλλου τύπου διασκέδαση αυτή, όχι ότι δεν είναι.
το όλο feeling της πόλης....για αρχή, να περπατάς στη πόλη και να βλέπεις κόσμο να μπαινοβγαίνει σε μαγαζιά διασκέδασης (όλων των ειδών). Να μπαίνεις μέσα στα μαγαζιά και να υπάρχει κινητικότητα και παλμός....δεν ξέρω πως αλλιώς να το εξηγήσω!
Καταλαβαίνω πολύ καλά τι εννοείς, είναι ο παλμός της πόλης όπως σωστά λες, τύπου Δουβλίνο, Βερολίνο, ακόμα ακόμα Βουκουρέστι κ.α.
Προφανώς και δε βρήκα κάτι τέτοιο στη Βιέννη, ίσως όμως να μη το ανακάλυψα εγώ. Μπαράκια πάντως είδα γεμάτα κόσμο, όπως είδα και αρκετό κόσμο έξω Π/Σ βράδυ. Τώρα αν παίζει κάτι άλλο δε το ξέρω, πάντως σωστά το θέτεις, σημείο αναφοράς δεν υπάρχει.

Καλά εννοείται ότι έχουμε υψηλά στάνταρ και δε πρέπει να συγκρίνουμε με την Ελλάδα. Τίποτα δε συγκρίνεται με την Ελλάδα σ' αυτό.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ούτε εγώ, το είπα χάριν υπερβολής.
Είναι άλλου τύπου διασκέδαση αυτή, όχι ότι δεν είναι.
Συμφωνώ, εγώ δεν το διατύπωσα σωστά.
Προφανώς και δε βρήκα κάτι τέτοιο στη Βιέννη, ίσως όμως να μη το ανακάλυψα εγώ. Μπαράκια πάντως είδα γεμάτα κόσμο, όπως είδα και αρκετό κόσμο έξω Π/Σ βράδυ. Τώρα αν παίζει κάτι άλλο δε το ξέρω, πάντως σωστά το θέτεις, σημείο αναφοράς δεν υπάρχει.
Έψαξα να δω τι μέρες ήμουν εκεί, γιατί έχουν περάσει και 5 χρόνια. Πήγα 18/11/16 και έφυγα 22/11/16, συνολικά 4 γεμάτες μέρες και η μισή της αναχώρησης με παρ/σαβ μέσα.....Η πόλη δεν ήταν έρημη, αλλά ήταν υποτονική και σίγουρα δεν με προϊδέαζε για διασκέδαση, αλλά κυρίως για να πάω για ύπνο.....Δεν ξέρω αν εγώ δεν ανακάλυψα αυτό το "κάτι" στη πόλη, απλά περιγράφω αυτό που βίωσα. Πάντως δεν με θεωρώ άνθρωπο που δεν βγαίνει στα ταξίδια, ειδικά όταν επισκέπτομαι πόλεις. Η διασκέδαση των κατοίκων δείχνει πολλά γι αυτούς. Είναι μέρος της κουλτούρας τους και για μένα έχει ενδιαφέρον.

ΥΓ. Τώρα που το σκέφτομαι, η μοναδική πόλη που δεν ασχολήθηκα με τη διασκέδαση της είναι η Ρώμη, παρόλο που είχα κάτσει 6 ολόκληρες μέρες.....της το χρωστάω!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom