Αυστρία Αυστρία - Ταξίδι στη Βιέννη!!

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.956
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Η πόλη δεν ήταν έρημη, αλλά ήταν υποτονική και σίγουρα δεν με προϊδέαζε για διασκέδαση, αλλά κυρίως για να πάω για ύπνο.....Δεν ξέρω αν εγώ δεν ανακάλυψα αυτό το "κάτι" στη πόλη, απλά περιγράφω αυτό που βίωσα.
Ίσως επειδή δεν υπάρχει κάποιο σημείο αναφοράς, το κέντρο ίσως που είναι μαζεμένη η νυχτερινή ζωή, τι να πω. Μπορεί πάλι να μη το χω ανακαλύψει ακόμα, συμφωνώ μαζί σου σε γενικές γραμμές.

με τη διασκέδαση της είναι η Ρώμη
Με τη ποιά;
Έχει τέτοιο πράγμα στη Ρώμη; Ακόμα το ψάχνω!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Με τη ποιά;
Έχει τέτοιο πράγμα στη Ρώμη; Ακόμα το ψάχνω!
:haha: :haha: :haha: :haha:
Η αλήθεια είναι, όπως σου είπα, οτι δεν ασχολήθηκα με το θέμα, όσο ήμουν εκεί. Επειδή όμως η πόλη γενικά όλη μέρα μου έβγαζε μία ζωντάνια σε συνδυασμό με χαλαρότητα μέχρι νωρίς το βραδάκι που ήμουν έξω (γιατί μαζευόμουν νωρίς λόγο κούρασης), είχα εκφράσει την ίδια απορία και εγώ γυρνώντας. Ένας φίλος μου όμως που έχει σπουδάσει Ιταλία μου είπε οτι η διασκέδαση στη Ρώμη γίνεται σε χώρους όπου πρέπει να είσαι μέλος. Υπάρχουν νυχτερινά μαγαζιά αλλά όλα λειτουργούν ως κλειστά κλάμπ......Οπότε ναι, θέλει ψάξιμο εκεί και επειδή δεν έχω μπει στη διαδικασία να το ψάξω ακόμα, δεν θέλω να μιλώ για κάτι που δεν γνωρίζω κατ' ιδίαν.....

Γι αυτό και ζητώ, απο όσους λένε οτι η Βιέννη έχει νυχτερινή ζωή, να πούν που και ποια είναι αυτή. Μπορεί όντως να έχει, δεν ξέρω....Πάντως σαν πόλεις, η Βιέννη και η Ρώμη, αν τις συγκρίνω (πήγα και στις δύο Νοέμβριο μήνα), η Ρώμη έχει πιο πολύ ζωντάνια και παλμό. Στρίβεις στα στενά της Ρώμης και συναντάς μικρομάγαζα που πίνουν το κρασάκι τους παρέες φωνακλάδων Ιταλών....η Βιέννη είναι ντιπ μουντή! Τρώνε και πίνουν χωρίς να μιλάνε και το βράδυ νωρίς νωρίς για ύπνο :haha:
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Καλημέρα!
Δεν θα διαφωνήσω ότι η νυχτερινή διασκέδαση στην Αυστρία απέχει πολύ από της Ελλάδας και με βάση τα δικά μας δεδομένα είναι ανύπαρκτη,όμως πρέπει να λάβουμε υπόψιν τη διαφορά νοοτροπίας στη διασκέδαση.
Αν ψάχνεις ωραία μέρη για να πιεις το ποτό σου στη Βιέννη φτάνει μόνο.. να κοιτάξεις ψηλά! Loft, Sky bar ,Aurora είναι μόνο κάποια απ' τα rooftop bars που μαζεύουν νεολαία γύρω απ' την περιοχή του Leopoldstadt.
Υπάρχουν και clubs που λειτουργούν Παρασκευή Σάββατο ( δε θυμάμαι καθόλου τα ονόματα ) τα οποία είχε τιμήσει δεόντως ο αδερφός μου όσο ήταν φοιτητής στην Βιέννη. Η αλήθεια είναι πως το καλοκαίρι έχει περισσότερες επιλογές για βραδινές εξορμήσεις αλλά προσωπικά το θεωρώ λογικό λόγω του κλίματος και του τρόπου ζωής των ανθρώπων.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Τώρα γιατί με πληγώνεις; :haha:

ΥΓ. Τα σημείωσα σε περίπτωση που ξαναβρεθώ στη πόλη, αν και θα το ψάξω πριν πάω...


Δεν έχω πάει στην Ίμπιζα, αλλά δεν θεωρώ διασκέδαση το ολονύχτιο ξεφάντωμα και την αχαλίνωτη κατανάλωση αλκοολ, αλλά το όλο feeling της πόλης....για αρχή, να περπατάς στη πόλη και να βλέπεις κόσμο να μπαινοβγαίνει σε μαγαζιά διασκέδασης (όλων των ειδών). Να μπαίνεις μέσα στα μαγαζιά και να υπάρχει κινητικότητα και παλμός....δεν ξέρω πως αλλιώς να το εξηγήσω! Και δεν είναι ανάγκη όλο αυτό να γίνεται μόνο τη νύχτα.....Η διασκέδαση μπορεί να υπάρξει κάλλιστα όλες τις ώρες του 24ώρου και όλες τις μέρες της εβδομάδος!.......... Ε, αυτό το πράγμα δεν υπάρχει στη Βιέννη ή τουλάχιστον δεν το είδα εγώ.
Θυμάμαι το Babylon Wien και το O-the Club, το τραβάνε μέχρι τις 2 το πρωί περίπου. Υπάρχουν διάφορα παιδιά, απλά εμείς (μιλάω για τον εαυτό μου και τους φίλους συνομήλικους όταν ζούσα Φρανκφούρτη και Βιέννη) δεν τα ξέρουμε και δεν πάμε. Εγώ προσωπικά ούτε Αθήνα πάω. Θυμάμαι την πρώτη φορά που μου είπε Γερμανίδα συνάδελφος πως η κόρη της γύρισε από clubbing 6 το πρωί (να σας πω ιστορίες από Γερμανίδες μάνες να δείτε πόσο μοιάζουμε οι άνθρωποι) και την είχα ρωτήσει έκπληκτη πού στο καλό ξενυχτάνε έξω στη Φρανκφούρτη και μου είχε ψιλοανοίξει τα μάτια. Τύχαινε να γυρνάω 11 το βράδυ σπίτι και να τα βλέπω ουρά έξω από κλαμπάκια τα μικρά. Άσε τις μαζώξεις σε σπίτι της ηλικίας μου που μου έτυχε να μου πουν έλα για ποτάκι και έφυγα 4 το πρωί.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
245
Likes
630
Καλησπέρα σας,

Έχω κλείσει και εγώ με το αγόρι μου Πρωτοχρονιά στη Βιέννη.

Διάβασα ότι και φέτος ακυρώθηκε το Silvesterpdaf (ή όπως το λένε) και απογοητεύτηκα!

Τι προτείνετε να κάνουμε για παραμονή Πρωτοχρονιάς;

Το θέμα είναι ότι φτάνουμε εκεί στις 10 το βράδυ ( αν δεν μας τα αλλάξει πάλι η wizzair). Οπότε θεωρώ πως για εστιατόριο θα είναι αργά, σωστά;

Θεωρείτε ότι παρά την ακύρωση του φεστιβάλ θα υπάρχει κόσμος στο δρόμο, βεγγαλικά, μαγαζάκια με φαγητό και κρασί;

Την πρώτη του μήνα κάνουν κανονικά παραστάσεις στην όπερα; Σκεφτόμασταν να κλείσουμε να δούμε μια παράσταση!

Γενικά οποιαδήποτε πρόταση για φαγητό, μουσεία κλπ καλοδεχούμενη!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Καλησπέρα σας,

Έχω κλείσει και εγώ με το αγόρι μου Πρωτοχρονιά στη Βιέννη.

Διάβασα ότι και φέτος ακυρώθηκε το Silvesterpdaf (ή όπως το λένε) και απογοητεύτηκα!

Τι προτείνετε να κάνουμε για παραμονή Πρωτοχρονιάς;

Το θέμα είναι ότι φτάνουμε εκεί στις 10 το βράδυ ( αν δεν μας τα αλλάξει πάλι η wizzair). Οπότε θεωρώ πως για εστιατόριο θα είναι αργά, σωστά;

Θεωρείτε ότι παρά την ακύρωση του φεστιβάλ θα υπάρχει κόσμος στο δρόμο, βεγγαλικά, μαγαζάκια με φαγητό και κρασί;

Την πρώτη του μήνα κάνουν κανονικά παραστάσεις στην όπερα; Σκεφτόμασταν να κλείσουμε να δούμε μια παράσταση!

Γενικά οποιαδήποτε πρόταση για φαγητό, μουσεία κλπ καλοδεχούμενη!
Εάν φτάνει η πτήση σου στις 10 το βράδυ να υπολογίζεις ότι θα αλλάξεις τον χρόνο στον δρόμο... Υποθέτω ότι λόγω της παραμονής τα δρομολόγια στα τρένα και παντού θα είναι λιγότερα.

Στην όπερα να μπεις να δεις τις παραστάσεις τώρα και να κλείσεις έγκαιρα τα εισιτήρια γιατί μετα θα βρίσκεις με τιμή πάνω να από 50 €, εαν θα βρεις τιποτα.
Για φαγητό σε εστιατόριο μετά τις 11 προφανώς δεν θα βρεις γιατί η κουζίνα κλείνει το αργότερο στις 10 μμ.
Οι περισσότερες χριστουγεννιάτικες αγορές κλείνουν τα Χριστούγεννα και συνεχίζουν μόνο 1-2 μέχρι την Πρωτοχρονιά. Δες την σχετική σελίδα για να δεις ποιες συνεχίζουν.
Οι περισσότεροι τουρίστες κλείνουν ρεβεγιόν στα ξενοδοχεία τους.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
245
Likes
630
Εάν φτάνει η πτήση σου στις 10 το βράδυ να υπολογίζεις ότι θα αλλάξεις τον χρόνο στον δρόμο... Υποθέτω ότι λόγω της παραμονής τα δρομολόγια στα τρένα και παντού θα είναι λιγότερα.

Στην όπερα να μπεις να δεις τις παραστάσεις τώρα και να κλείσεις έγκαιρα τα εισιτήρια γιατί μετα θα βρίσκεις με τιμή πάνω να από 50 €, εαν θα βρεις τιποτα.
Για φαγητό σε εστιατόριο μετά τις 11 προφανώς δεν θα βρεις γιατί η κουζίνα κλείνει το αργότερο στις 10 μμ.
Οι περισσότερες χριστουγεννιάτικες αγορές κλείνουν τα Χριστούγεννα και συνεχίζουν μόνο 1-2 μέχρι την Πρωτοχρονιά. Δες την σχετική σελίδα για να δεις ποιες συνεχίζουν.
Οι περισσότεροι τουρίστες κλείνουν ρεβεγιόν στα ξενοδοχεία τους.
Σκεφτόμαστε να πάρουμε ταξί από το αεροδρόμιο έτσι ώστε να προλάβουμε να είμαστε στην αλλαγή στο ξενοδοχείο ή στο κέντρο!

Δηλαδή εφόσον ακυρώθηκε το φεστιβάλ δεν θα υπάρχει κάτι θεωρείς στον δρόμο να κάνουμε ε? Θα είναι όλα κλειστά ή ενδέχεται να υπάρχει κόσμος έξω?

Πρέπει να ρωτήσουμε στο ξενοδοχείο μας αν θα έχει κάτι σαν ρεβεγιόν! Εναλλακτικά, γνωρίζει κανείς κάποιο μέρος που να οργανώνει ρεβεγιόν?
 

nikostss

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημερα σας, προκειται να επισκεφθω την βιεννη με την κοπελα μου στις 13-18 Δεκεμβριου. Εχουμε φτιαξει ενα προχειρο προγραμμα και σκοπευουμε να επισκεφθουμε τα εξης: hofburg palace, schobrunn, Albertina museum, st Stephen cathedral, Kunsthistorisches museum, belvedere , museum of natural history, church of Assisi και τις χριστουγεννιατικες αγορες. Θεωρειτε ειναι αρκετα ?
Επισης, ειμαστε αναμεσα στον ζωολογικο κηπο και στο ενυδρειο, τι θα προτεινατε? Για να δουμε μια παρασταση στην οπερα θα πρεπει να κλεισουμε απο τωρα για να βρουμε φθηνα εισητηρια? Οσο αφορα τις μετακινησεις, μπορω να εκδοσω εβδομαδιαιο εισητηριο στο αεροδρομιο η θα πρεπει να το αγορασω ονλαιν? Και τελος, ποια μερη προτεινετε για καφε και φαγητο?
Ευχαριστω πολυ
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Καλημερα σας, προκειται να επισκεφθω την βιεννη με την κοπελα μου στις 13-18 Δεκεμβριου. Εχουμε φτιαξει ενα προχειρο προγραμμα και σκοπευουμε να επισκεφθουμε τα εξης: hofburg palace, schobrunn, Albertina museum, st Stephen cathedral, Kunsthistorisches museum, belvedere , museum of natural history, church of Assisi και τις χριστουγεννιατικες αγορες. Θεωρειτε ειναι αρκετα ?
Επισης, ειμαστε αναμεσα στον ζωολογικο κηπο και στο ενυδρειο, τι θα προτεινατε? Για να δουμε μια παρασταση στην οπερα θα πρεπει να κλεισουμε απο τωρα για να βρουμε φθηνα εισητηρια? Οσο αφορα τις μετακινησεις, μπορω να εκδοσω εβδομαδιαιο εισητηριο στο αεροδρομιο η θα πρεπει να το αγορασω ονλαιν? Και τελος, ποια μερη προτεινετε για καφε και φαγητο?
Ευχαριστω πολυ
Καλησπέρα.
Νομίζω από μουσεία είστε καλυμμένοι (εκτός αν είστε τόσο φαν).
Ζωολογικό κήπο κι ενυδρείο δε θα πήγαινα σε κανένα από τα δύο, όχι ότι είναι άσχημα, απλά δε θα τα θεωρούσα "must".
Εβδομαδιαίο εισητήριο μπορείς να βγάλεις είτε στα εκδοτήρια είτε online, σας βολεύει για τις ημερομηνίες που ανέφερες καθώς η ισχύς τους είναι Δευτέρα με Κυριακή.
Λοιπές/άπειρες πληροφορίες μπορείς να βρεις στο παρόν thread πηγαίνοντας προς τα πίσω, αλλά κι εδώ: Ταξιδιωτικοί Οδηγοί
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Σκεφτόμαστε να πάρουμε ταξί από το αεροδρόμιο έτσι ώστε να προλάβουμε να είμαστε στην αλλαγή στο ξενοδοχείο ή στο κέντρο!

Δηλαδή εφόσον ακυρώθηκε το φεστιβάλ δεν θα υπάρχει κάτι θεωρείς στον δρόμο να κάνουμε ε? Θα είναι όλα κλειστά ή ενδέχεται να υπάρχει κόσμος έξω?

Πρέπει να ρωτήσουμε στο ξενοδοχείο μας αν θα έχει κάτι σαν ρεβεγιόν! Εναλλακτικά, γνωρίζει κανείς κάποιο μέρος που να οργανώνει ρεβεγιόν?
Vienna Christmas Markets 2021 Dates, Tips & Map

Εδώ θα δεις τις 2 χριστουγεννιάτικες αγορές που συνεχίζουν μέχρι τις 9/1/22 και κλείνουν στις 23.00.
Όλες οι άλλες θα έχουν κλείσει μέχρι τις 26/12/21.
Η μία είναι η "Winter Market in the Prater at Riesenradplatz".
Η δεύτερη είναι η "Wintergarden at Museumsquartier" που φαίνεται ότι είναι μοντέρνα σαν στήσιμο... Αυτή παραμένει μέχρι τις 23.00 ανοιχτή και είναι κεντρικά. Στην περιοχή της πλατείας έχει περιμετρικά μπαράκια που λογικά θα βρεις κόσμο.
Δεν έχω πάει Πρωτοχρονιά στην Βιέννη και δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Δυστυχώς η κατάσταση είναι δυναμική και πολύ διαφορετική από το 2019 προ covid...
Διάβασε τους περιορισμούς που υπάρχουν για την είσοδο στις χριστουγεννιάτικες αγορές.


Η επίσημη ιστοσελίδα της όπερας της Βιέννης είναι αυτή.
Ticket sales

Εχει παραστάσεις κάθε μέρα. Άλλες είναι μουσικές και άλλες είναι όπερας. Αυτήν την στιγμή βλέπω πολλά διαθέσιμα ακριβά εισιτήρια και λίγα φθηνά. Με 26€ στα πλαινά θεωρεία στην 2η σειρά, θα έχεις πολύ περιορισμένη ορατότητα στη σκηνή και θα αναγκάζεσαι να σηκώνεσαι όρθια για να βλέπεις το θέαμα....
Μετά ανεβαίνεις κατηγορία και έχεις καλύτερη θέαση.
 

LTS

Member
Μηνύματα
25
Likes
48
Καλησπέρα σας,



Έχουμε κλείσει οικογενειακώς ταξίδι για τη Βιέννη 19 με 24 Δεκεμβρίου. Το πρόβλημα είναι ότι η μικρή μας κόρη είναι 10 ετών, και ενώ οι υπόλοιποι έχουμε κάνει εμβόλιο και είμαστε ΟΚ σε όλους τους περιορισμούς, για την μικρή δεν υπάρχει πουθενά ξεκάθαρη ενημέρωση για το τι ισχύει. Μίλησα με πρεσβεία, προξενείο, καταστήματα στη Βιέννη, κτλ… κανένας δεν ξέρει τι ακριβώς ισχύει και ποια τεστ είναι αποδεκτά. Και το βασικότερο για πόσο διάστημα είναι αποδεκτά ? πχ.. κάποιοι λένε ότι τα Rapid test δεν είναι καθόλου αποδεκτά, και κάποιοι λένε ότι είναι αποδεκτά για παιδιά κάτω των 12 ετών. … κάποιοι άλλοι λενε ότι τα PCR test για τα παιδιά σε αυτή την ηλικία ισχύουν για 72 ώρες και κάποιοι για 48 ώρες.

Έχουμε χάσει τη «μπάλα» και είμαστε στο τσακ να τα ακυρώσουμε όλα ….και είναι κρίμα και από οικονομικής απόψεως αλλά και γιατί τα παιδιά το περιμένουν πως και πως.

Αν κάποιος φίλος/φίλη εδώ έχει περισσότερες πληροφορίες που θα μπορούσε να μοιραστεί μαζί μας είναι περισσότερο από ευπρόσδεκτος.

Συγνώμη προκαταβολικά αν το έχω ανεβάσει σε λάθος σημείο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom