Αφού έκλεισα ταξίδι, βρήκα δουλειά. Τώρα τι κάνουμε;

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Θα σου πρότεινα, συνυπολογίζοντας τις δύσκολες εργασιακές περιόδους, να πας στη δουλειά, να ακυρώσεις το ταξίδι και να ζητήσεις την επιστροφή των χρημάτων που δικαιούσαι σύμφωνα με τους όρους του συμβολαίου ή να ζητήσεις να μεταφερθεί το υπόλοιπο σε μια μελλοντική εκδρομή.

Φυσικά δε μας έχεις πει σε ποιο τομέα είναι η δουλειά, γιατί αρκετές ιδιωτικές εταιρείες σταματάνε έτσι κι αλλιώς για κάποιες μέρες τον Αύγουστο. Απ' την άλλη όμως για να σε προσλαμβάνει τέλη Ιουνίου μάλλον ο εργοδότης χρειάζεται υπαλλήλους και τον Αύγουστο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.686
Likes
50.572
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Oλοκαίνουριος σε δουλειά, καλό είναι να είσαι 100% ειλικρινής. Δεν ξέρω ποιος σου έδωσε άλλη συμβουλή, αλλά αν μη τι άλλο είναι καταστρεπτική.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.088
Ακομη κι αν φιλοτιμηθει να δωσει αδεια το αφεντικο σου τοσο συντομα ( πριν ζητησεις, καλο θα ηταν να δεις τι λεει η νομοθεσια , γιατι αν ζητησεις κατι που δεν δικαιουσαι, εκτιθεσαι) θα ανησυχουσα για το ποση εχθροτητα θα δημιουργουσα σε συναδελφους. Ερχεται ο νεος και με το καλημερα διαλεγει περιοδο αδειας....Μπορει να εχει υποσχεθει σε καποιον παλιοτερο την ιδια περιοδο για να τακτοποιησει σοβαρο οικογενειακο θεμα η θεμα υγειας η και σπουδων, και να ζητησεις προτεραιοτητα για Μαλδιβες. Και ως νεος, το τελευταιο που θα ηθελες θα ηταν εχθροτητα απο την πρωτη μερα.
Οποιος σε συμβουλευει να εισαι απολυτα ειλικρινης για ενα προσωπικο σου ζητημα, οπως το αν θα ακυρωσεις τα εισιτηρια που εκλεισες με τον αντρα σου, χωρις να γνωριζεις πρωτα τις αντιληψεις, τις νοοτροπιες και το κλιμα μεταξυ συναδελφων και αφεντικου, μαλλον σε καθοδηγει επιπολαια.
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Θα σου πρότεινα, συνυπολογίζοντας τις δύσκολες εργασιακές περιόδους, να πας στη δουλειά, να ακυρώσεις το ταξίδι και να ζητήσεις την επιστροφή των χρημάτων που δικαιούσαι σύμφωνα με τους όρους του συμβολαίου ή να ζητήσεις να μεταφερθεί το υπόλοιπο σε μια μελλοντική εκδρομή.
Δε νομίζω ότι αν απλά αναφέρει διερευνητικά για το ταξίδι διακινδυνεύει την πρόσληψη, ούτε ότι χτυπάει άσχημα το να είναι κάποιος ειλικρινής.
Αν της πει όχι ή δυσανασχετίσει συμφωνώ να το ακυρώσει, αλλά ας προσπαθήσει πρώτα να βρει μια άκρη.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
737
Likes
1.884
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Εχοντας στο μυαλο μου τι θα σκεφτομουν ως παλια, για την καινουργια που μολις ηρθε ζητησε -ασχετως αν την πηρε η οχι- αδεια να παει διακοπες στις Μαλδιβες, θα σε συμβουλευα να ακυρωσεις το ταξιδι. Αν μαλιστα η θεση ειναι αυτη που ονειρευοσουν, οπως λες στην αρχη, και δεν τη βλεπεις σαν κατι ευκαιριακο και προσκαιρο, αξιζει η θυςια. Καλως η κακως θα χτυπησει ασχημα στους συναδελφους σου, πολυ περισσοτερο αν στη δωσουν. Σου ευχομαι να πανε ολα καλα, οτι κι αν αποφασισεις.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Νομίζω πήρες μια μεγάλη γκάμα απόψεων με τις περισσότερες να συμφωνούν ότι πρέπει να το πεις από την αρχή.Υπάρχουν και άλλες παράμετροι που αγνοούμε και πρέπει να εκτιμήσεις μόνη σου.΄Οπως το μέγεθος της εταιρείας,τον αριθμό των συναδέλφων σου,αν η θέση είναι ευθύνης και μπορούν να σε αντικαταστήσουν κτλ.Καλύτερα λοιπόν να μιλήσεις με το πρακτορείο για να δεις τι εναλλακτικές υπάρχουν.Και μετά να αποφασίσεις παίρνοντας σοβαρά υπ΄ όψη σου όλα τα παραπάνω που σου έγραψαν σχετικά με τις σχέσεις μεταξύ συναδέλφων και το κλίμα που πιθανόν να δημιουργηθεί αν ζητήσεις άδεια με το καλημέρα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν δεν έχει αλλάξει κάτι δραματικά από την τελευταία φορά που το έλεγξα, άδεια 7 ημερών από το δεύτερο μήνα στη δουλειά σαφώς και δε δικαιούσαι. Αν στη δώσουν, θα είναι χαριστικά, ή επειδή τους βολεύει περισσότερο να την πάρεις τον Αύγουστο παρά στο φόρτε της δουλειάς. Σε κάθε περίπτωση, θα πρέπει να ζητήσεις την άδεια (στη βάση αμοιβαίου συμφέροντος και ψιλοπαρακαλώντας), χωρίς να αναφέρεις τίποτα για προγραμματισμένο ταξίδι που δεν το είχες αναφέρει εξ΄ αρχής (γιατί φαίνεται εκβιαστικό).
 
Last edited:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.423
Να πω κι εγώ την άποψή μου, άλλωστε, σύμφωνα με το γνωστό ρητό, όλοι έχουν από μία (τουλάχιστον, λέω εγώ).
Καταρχήν παίζει ρόλο το μέγεθος της εταιρίας, άλλο εταιρία των 1.000 εργαζομένων, άλλο των 5. Στην πρώτη έχεις συνήθως πιο πολλές πιθανότητες να πάρεις άδεια όταν τη θέλεις.
Σου χρειάζεται άδεια 7 ημερών, την οποία δε δικαιούσαι σύμφωνα με την εργατική νομοθεσία βάσει του χρονικού διαστήματος που θα έχεις δουλέψει έως τότε, οπότε θα την πάρεις κατ'εξαίρεση και ανάλογα με την (καλή ή όχι) διάθεση του προϊσταμένου ή εργοδότη σου. Όσο περισσότερα άτομα στο τμήμα σου τόσο περισσότερες πιθανότητες να πάρεις την άδεια.
Ενδεχομένως, όπως προαναφέρθηκε, τον Αύγουστο να κλείνει η εταιρία ή να υπολειτουργεί, οπότε να σου δώσουν άδεια "ψιλοαναγκαστικά" ούτως ή άλλως (όχι ότι θα σε χαλάσει στην περίπτωσή σου).
Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι θα πρέπει να ενημερώσεις τον εργοδότη σου κατά την υπογραφή της σύμβασης (έστω πληροφοριακά ότι έχεις κλείσει το ταξίδι στις τάδε ημερομηνίες, όχι ότι πρέπει ντε και καλά να πάρεις άδεια τότε). Εφόσον δε πάνε καλά τα πράγματα σε αυτό το "μέτωπο", δες αν μπορείς να ακυρώσεις το ταξίδι (συνήθως σου κρατάνε τα χρήματα από το πρακτορείο και μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις σε κάποια μελλοντική εκδρομή)
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλημέρα. Μου έχει συμβεί, σε δουλειά που ήθελα πολύ, μεγάλος όμιλος, μετά από 1,5 χρόνο άνεργη. Είχα ήδη κλείσει μακρινό ταξίδι περίοδο Χριστουγέννων-Πρωτοχρονιάς. Έπρεπε να εμφανιστώ δουλειά 2 Ιανουαρίου και επέστρεφα από το ταξίδι 7 Ιανουαρίου. Το είπα, πριν τη σύμβαση, το κατανόησαν και πήγα 8 Ιανουαρίου.
Τώρα πώς είχα πάει Νέα Υόρκη 1,5 χρόνο άνεργη; είχα ένα απρόσμενο "τυχερό" και εννοείται πως επέλεξα να τα δώσω όλα σε ταξίδι.
Να πω πάντως ότι σε άδειες καλοκαιρινές αργότερα, έπαιζε αυτό που είπε η @paefstra, τα παραπονάκια/συζητήσεις των συναδέλφων.
 

Katerina-1-

Member
Μηνύματα
130
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Καλημέρα έχω ευχάριστα νέα τελικά!
Το είπα στον εργοδότη για τον Αύγουστο και μου λέει "εντάξει μωρε μην σε απασχολεί, μέχρι τότε έχουμε καιρό, θα τα κανονίσουμε".
Ήταν το πιο αισιόδοξο σενάριο και η πιο κουλ απάντηση που μου είχε περάσει απο το μυαλό.
Δεν ασχολήθηκε περαιτέρω με το θέμα του ταξιδίου, απλώς μου είπε ότι έχει έτοιμη τη σύμβαση να την υπογράψω.
Είμαστε πολλά άτομα στην εταιρεία και μάλιστα εκείνη τη περίοδο υπολειτουργεί καθώς κλείνουν και οι επιχειρήσεις που εξυπηρετούμε. Απ'ότι κατάλαβα, δεν με είχε ανάγκη τότε.
Ο Ιούλιος είναι ο μήνας που έχει δουλειά να βγάλουμε και μετά απο Σεπτέμβριο θα πέσει πολλή δουλειά!

Τελικά όλα πήγαν καλά! Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Είχα αγχωθεί πολύ σε σημείο που δεν κοιμήθηκα αλλά τελικά όλα καλά!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.088
Καλημέρα έχω ευχάριστα νέα τελικά!
Το είπα στον εργοδότη για τον Αύγουστο και μου λέει "εντάξει μωρε μην σε απασχολεί, μέχρι τότε έχουμε καιρό, θα τα κανονίσουμε".
Ήταν το πιο αισιόδοξο σενάριο και η πιο κουλ απάντηση που μου είχε περάσει απο το μυαλό.
Δεν ασχολήθηκε περαιτέρω με το θέμα του ταξιδίου, απλώς μου είπε ότι έχει έτοιμη τη σύμβαση να την υπογράψω.
Είμαστε πολλά άτομα στην εταιρεία και μάλιστα εκείνη τη περίοδο υπολειτουργεί καθώς κλείνουν και οι επιχειρήσεις που εξυπηρετούμε. Απ'ότι κατάλαβα, δεν με είχε ανάγκη τότε.
Ο Ιούλιος είναι ο μήνας που έχει δουλειά να βγάλουμε και μετά απο Σεπτέμβριο θα πέσει πολλή δουλειά!
Χωρις να δουλευω με εργοδοτη αλλα με δ/ντη, η εμπειρια μου λεει οτι η απαντηση "θα τα βρουμε, μη σε απασχολει" ειναι μη- απαντηση.
Ψαξε διακριτικα αν κλεινει τελειως η υπολειτουργει το τμημα σου και ετοιμασε δωρακια αμα τη επιστροφη απο Μαλδιβες για την ομαδα σου, γιατι το "θα τα κανονισουμε" μπορει να σημαινει απο το "βρειτε τα δημοκρατικα μεταξυ σας" μεχρι το "ο νεοτερος κραταει την εταιρεια οσο οι παλιοτεροι εχουν ηδη προαποφασισει τελος Ιουνη τις αδειες" :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.994
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom