Αχ ,βαχ!!!Τραβατε με κι ας κλαιω!

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Και αμα πεσει το αεροπλανο τι σε νοιαζει? Δικο σου ειναι?
 

meropi

Member
Μηνύματα
50
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία ή Ταλίν
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη τη γη με αυτοκίνητο
Μη μασάς και μην ακούς κανένα. Ποιό πετοφοβική από μένα δεν νομίζω να υπάρχει γιατί εκτός των άλλων δεν μπορώ να πολυαναφέρω τη φοβία μου και το μεγεθός της(με άντρα πιλότο και για χρόνια να δουλεύω σε αεροπορική εταιρεία...καταλαβαίνεις το δράμα μου).Εχω χάσει αρκετά και καλά ταξίδια με άυτή τη φοβία μου όμως όταν πρέπει να μπώ στο αεροπλάνο κανω κάποια τρικ για να απαλύνω τη φοβία μου όσο γίνεται.Μια βδομάδα πριν το ταξίδι μαζεύω όλες τις εξωτερικές δουλειές του σπιτιού μου της δουλειάς μου των φίλων των συγγενών και τρέχω σε στιλ έχω πολλά τώρα να διεκπεραιώσω και να οργανώσω άρα δεν πολύ σκέφτομαι το αεροπλάνο.Την τελευταία ημέρα τώρα, αν η πτηση είναι απόγευμα και μετά ,κάνω πολλές δουλειές στο σπίτι ώστε να είμαι αρκετά κουρασμένη και να ανυπομονώ να μπω επιτέλους στο αεροπλάνο για να κοιμηθώ.Ναι μου έχει συμβεί και αυτό και με ένα ποτάκι, μόνο ένα ,ξύπνησα μια ώρα πριν φτάσω Ταυλάνδη για τέτοια κούραση μιλάμε.Η άλλη μου συμβουλή είναι να διώχνεις όλες εκείνες τις εικόνες που σου έρχονται αυθόρμητα στο μυαλό και έχουν να κάνουν με ότι κακό μπορεί να σου συμβεί εκεί μέσα,(πτώσεις αεροπειρατείες κλπ, ξέρεις εσύ),με το να λες στο εαυτό σου , ελα μωρέ αυτά σε έργα συμβαίνουν ή κάτι τετοια.Τέλος το ηρεμιστικό παλιότερα το είχα πάντα στη χειραποσκευή μου,αλλά να ξέρεις ότι έχουν και στο αεροπλάνο για τον πολύ απλό λόγο ότι περισσότεροι από τους μισούς επιβάτες φοβούνται εκεί πάνω ίσως λιγότερο ,ίσως και περισσότερο από σένα απλά δεν το λένε και το παίζουν ψύχραιμοι, δεν είναι.Δεν μπορείς να φανταστείς πόσων τα χέρια εκεί πάνω είναι παγωμένα από φόβο.Παρόλα αυτά και τα ταξιδάκια τους δεν τα χάνουν και φαίνονται και ατρόμητοι.Αν θες δοκίμασε κάτι από τα τρικ αυτά, ίσως σε βοηθήσουν. Σου εύχομαι καλή πτήση με τη λιγότερη κατα το δυνατόν φοβία,και αν ανακαλύψεις και άλλα κόλπα για να γίνουμε αναίσθητες με τις πτήσεις μην τα κρατήσεις κρυφά υπάρχουν ενδιαφερόμενοι άφθονοι να σε σίγουρη.
 

MAriaORF

Member
Μηνύματα
177
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!!!!!
Μη μασάς και μην ακούς κανένα. Ποιό πετοφοβική από μένα δεν νομίζω να υπάρχει γιατί εκτός των άλλων δεν μπορώ να πολυαναφέρω τη φοβία μου και το μεγεθός της(με άντρα πιλότο και για χρόνια να δουλεύω σε αεροπορική εταιρεία...καταλαβαίνεις το δράμα μου).Εχω χάσει αρκετά και καλά ταξίδια με άυτή τη φοβία μου όμως όταν πρέπει να μπώ στο αεροπλάνο κανω κάποια τρικ για να απαλύνω τη φοβία μου όσο γίνεται.Μια βδομάδα πριν το ταξίδι μαζεύω όλες τις εξωτερικές δουλειές του σπιτιού μου της δουλειάς μου των φίλων των συγγενών και τρέχω σε στιλ έχω πολλά τώρα να διεκπεραιώσω και να οργανώσω άρα δεν πολύ σκέφτομαι το αεροπλάνο.Την τελευταία ημέρα τώρα, αν η πτηση είναι απόγευμα και μετά ,κάνω πολλές δουλειές στο σπίτι ώστε να είμαι αρκετά κουρασμένη και να ανυπομονώ να μπω επιτέλους στο αεροπλάνο για να κοιμηθώ.Ναι μου έχει συμβεί και αυτό και με ένα ποτάκι, μόνο ένα ,ξύπνησα μια ώρα πριν φτάσω Ταυλάνδη για τέτοια κούραση μιλάμε.Η άλλη μου συμβουλή είναι να διώχνεις όλες εκείνες τις εικόνες που σου έρχονται αυθόρμητα στο μυαλό και έχουν να κάνουν με ότι κακό μπορεί να σου συμβεί εκεί μέσα,(πτώσεις αεροπειρατείες κλπ, ξέρεις εσύ),με το να λες στο εαυτό σου , ελα μωρέ αυτά σε έργα συμβαίνουν ή κάτι τετοια.Τέλος το ηρεμιστικό παλιότερα το είχα πάντα στη χειραποσκευή μου,αλλά να ξέρεις ότι έχουν και στο αεροπλάνο για τον πολύ απλό λόγο ότι περισσότεροι από τους μισούς επιβάτες φοβούνται εκεί πάνω ίσως λιγότερο ,ίσως και περισσότερο από σένα απλά δεν το λένε και το παίζουν ψύχραιμοι, δεν είναι.Δεν μπορείς να φανταστείς πόσων τα χέρια εκεί πάνω είναι παγωμένα από φόβο.Παρόλα αυτά και τα ταξιδάκια τους δεν τα χάνουν και φαίνονται και ατρόμητοι.Αν θες δοκίμασε κάτι από τα τρικ αυτά, ίσως σε βοηθήσουν. Σου εύχομαι καλή πτήση με τη λιγότερη κατα το δυνατόν φοβία,και αν ανακαλύψεις και άλλα κόλπα για να γίνουμε αναίσθητες με τις πτήσεις μην τα κρατήσεις κρυφά υπάρχουν ενδιαφερόμενοι άφθονοι να σε σίγουρη.


ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!!!!!!! Αυτα ακριβως κανω κι εγω πριν απο καθε ταξιδι με μονη διαφορα οτι αφηνω κι οδηγιες σε 2 φιλες σε περιπτωση που "ταξιδεψω" πως να οργανωσουν τα παντα και ποια θα αναλαβει τα παιδια!!!!!Πες πες ςχω αρχισει να ξεχνιεμαι..καλη η ψυχοθεραπεια στο φορουμ!!!
 

MAriaORF

Member
Μηνύματα
177
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!!!!!
(Φτου...και απο την αρχη!!!!Κατι πατησα και χαθηκε η απαντηση μου λιγο πριν πατησω υποβολη)

Μαρακι,κοιταμε καλα μεσα στα ματια (αν εχεις διαβασει ΜΙΚΡΟ ΝΙΚΟΛΑ,σκεψου τον κ. Σουπ....ε,τον κ.Ντεπον ηθελα να πω).

Σου μιλάει μια ομοιοπαθουσα!Αυτο που με τρομαζει στο αεροπλανο,ειναι το γεγονος οτι δεν εχω επιλογες.Αν δηλ αποφασισω οτι κουραστηκα και θελω να κατεβω,δεν υπαρχει τετοια περιπτωση και νιωθω εγκλωβισμενη!Και οταν νιωθω εγκλωβισμενη,δεν μπορω να λειτουργησω φυσιολογικα!Μετα ερχονται και οι αρνητικες σκεψεις και ολοι οι φοβοι μου μαζεμενοι,χανω τον ελεγχο και δεν ξερω που παταω και που βρισκομαι!!!

Για μενα το αεροπλανο χωριζετε σε θεμα ασφαλειας και θεμα αν-ασφαλειας!

ΘΕΜΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ:
-Αν σκεφτεις ποσες πτησεις εκτελουνται καθημερινα, και ποσα ατυχηματα εχουν καταγραφει στην ιστορια,οι πιθανοτητες να παει κατι στραβα ειναι απο ελαχιστες εως μηδαμινες!Περισσοτερες πιθανοτητες εχεις να πεσεις απο εναν ουρανοξυστη εθελοντικα ή να σου ερθει κεραυνος στο κεφαλι!!
-Σκεψου και το προσωπικο των πτησεων!Αεροσυνοδοι,πιλοτοι,φροντιστες....βλαμμενοι ειναι να ρισκαρουν την ζωης τους για λιγα ευρωπουλα?

Εμ βλαμμενοι ειναι τι ειναι..νηπιαγωγος και αεροσυνοδος ΠΟΤΕ!!!!!!!


Αρα,μαλλον εμεις ειμαστε τα βλαμμενα!!!Εγω δηλαδη.....ΕΣΥ εχεις ΗΔΗ ανεβει επιπεδο!!!!

ΘΕΜΑ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑΣ
Ειναι ακριβως αυτο που σου περιεγραψα πιο πανω!Το ολο θεμα ανασφαλειας ,πηγαζει απο το "ξενο" περιβαλλον,δηλ κατι που μας ειναι αγνωστο!Νομιζω ολοι μας λιγο πολυ φοβομαστε το αγνωστο!Τουλαχιστον εγω ετσι πιστευω!

Εσυ εφοσον ταξιδευεις με τον αντρα σου,τι εχεις να φοβηθεις?Εγω εχω τρομερη εμπιστοσυνη στον αντρα μου,νιωθω απιστευτη ασφαλεια και ξερω οτι ακομα και αν κατι παει στραβα (σε οποιαδηποτε περιπτωση και φαση της ζωης μου)αυτος θα διορθωσει το λαθος!Αρα....μην φοβασαι!Αν εχεις τον αντρα σου διπλα σου,προχωρα!!Δες το σαν μια καλη ευκαιρια,εν ωρα πτησης,να κανετε μια πολυ ωραια εκ βαθεων συζητηση!

Χαχαχαχαχα ειναι ειδημων σε ο,τι αεροπορικο!!! Μονο τα νευρα μου σπαει ι ψυχραιμια του...!!!

Πολλα πραγματα μπορεις να κανεις στο αεροπλανο!Διαβασε το αγαπημενο σου βιβλιο,δες μια ταινια,πιασε κουβεντα με τους γυρω σου και τις αεροσυνοδους!Φαε!Κοιμησου!Προσευχησου!!Κρυψου στο μπανιο!!!

Ααα....και ενα τελευταιο:Αυτο που παρατηρησα σε μενα,δεν ειναι οτι φοβαμαι τοσο πολυ την πτηση....απλα εχω μαθει να λεω φοβαμαι,δεν μπορω,χωρις πραγματικα να το αισθανομαι ετσι μονο και μονο για να με νταντευουν οι αλλοι...μηπως βαθια μεσα σου κανεις και εσυ το ιδιο και δεν το εχεις καταλαβει???Εν κακο!!Γυναικες ειμαστε!!!!!!

Μπααααααα γενικα ειμαι ατρομητη αφου απορω με τον εαυτο μου πως εχω καταντησει ετσι να τρεμω σαν μωρο!!!!!!

Αντε,καλο ταξιδι.....με το καλο να πας,με το καλο να γυρισεις,καλα να περασεις και με το καλο να μου φερεις μια καταλευκη γουνα δωρο!Φιλια!!!
Εχει και στην Καστορια..μηπως να την παρουμε απο εκει?????Εχουμε και γνωστους!!!!:haha:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Θα σας παρακαλουσα να μην ξανασχοληθειτε με την παρτη μου κυριε Τριπακια..:bleh:
Δυσκολο... Ειναι 4 παρα στις 5 δουλευω, μολις εφαγα, υπνος δε με πιανει και δεν εχω με τι αλλο να ασχοληθω... Συγνωμη χασατε! Προσπαθηστε ξανα...
 

meropi

Member
Μηνύματα
50
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία ή Ταλίν
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη τη γη με αυτοκίνητο
Maria από τα γραφόμενά σου κατάλαβα ότι υπάρχουν παιδιά. Πίστεψέ με δεν υπάρχει καλύτερη ψυχοθεραπεία από το να πετάς μόνη με παιδί.Δικό σου ή ξένο.Αναγκάστηκα να το κάνω και με τις δύο περιπτώσεις σε πτήσεις εσωτερικού βέβαια που είναι και σύντομες.Το ξένο παιδί λόγω δουλειάς το συνόδεψα σε 40λεπτη πτήση και από την έννοια μου να μην κλάψει να μη ζητήσει τη μαμά του κλπ.το απασχολούσα συνεχώς και δεν κατάλαβα για πότε φτάσαμε. Στην επιστροφή όμως που ήμουν μόνη μου έκαναν παρέα όλες μου οι φοβίες.Τη φορά δε που μου έλαχε ο κλήρος να πάω με την μικρή μου ταξιδι με αεροπλάνο,και επειδή ήταν η πρώτη της φορά που θα πετούσε,επειδή φοβήθηκα μήπως της μεταδόσω τη φοβία μου και τραβάει εξ αιτίας μου το καημένο ότι και γω,με το που μπηκαμε στο αεροπλάνο και η μικρή ήταν λίγο μαζεμένη άρχισα να της λέω χαλάρωσε,άσε το σώμα σου να νοιώσει τις αναταράξεις είναι τελείως ακίνδυνες απόλαυσέ το, νοιώσε πόσο υπέροχο είναι να πετάς, τέτοιες βλακείες. Η πλάκα όμως είναι ότι εκτός από την κόρη μου που πράγματι απόλαυσε την πτήση και όλες όσες της τύχανε από τότε,πίστεψα και ΄γω αυτά που της έλεγα και χωρίς να είμαι κουρασμένη από τα τρεχάματα που λέγαμε πριν,χωρίς το ηρεμιστικούλι,και χωρίς καθόλου ποτάκι(και στις δύο περιπτώσεις που συνόδευα παιδία),ήταν η πιο γαλήνια πτήση που έκανα ποτέ.Τι σου κάνει η αυθυποβολή....
 

MAriaORF

Member
Μηνύματα
177
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!!!!!
Αχ Μεροπη μου η κορη μου εχει το μικροβιο του μπαμπας της ...!! Γουσταρει τρελα να ανεβαινει σε αεροπλανο και μαλιστα ειναι τοσο κουλ που μου την εδωσε μια φορα σε πτηση για Καιρο και της λεω "καλα δεν φοβασαι???" μεσα στα νευρα ..το πιρπιρι να πηγαινει εγια μολα εγια λεσα και η μικρη να ζωγραφιζει!! Δεν λεω χαιρομαι που δεν εχουν θεμα ..λιγο απο την αναισθησια τους να ειχα ρε παιδακι μου!!!:)
 

MAriaORF

Member
Μηνύματα
177
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!!!!!
Δυσκολο... Ειναι 4 παρα στις 5 δουλευω, μολις εφαγα, υπνος δε με πιανει και δεν εχω με τι αλλο να ασχοληθω... Συγνωμη χασατε! Προσπαθηστε ξανα...

ΑΑΑΑΑΑ μας χρησιμοποιειται λοιπον κυριε Τριπακια για να περνατε την ωρα σας και μετα μας πετατε σαν στημενη λεμονοκουπα εεεεεε????Ντροπη σας!!!!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ο,τι μπορει κανει ο καθενας

(Καλα βρε Μαριω τωρα με καταλαβες;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.868
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom