Ιταλία Αχ Manarola μου!!! – Ανοιξιάτικο Ταξίδι στις Πέντε Γαίες

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Τυχερούλα!! Μπραβο καταπληκτική ιστορία! Αντε και στο επομενο με το καλο ( και με μια εξισου ωραια αφηγηση ;) )
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
άψογη περιγραφή ενός ταξιδιου σε ένα από τα ωραιότερα μέρη της Ευρωπης. διαλέξατε σίγουρα το ωραιότερο χωριό και επισκεφθήκατε και ένα από τα απωθημένα μου, το Camogli..λόγω στενής σχέσης με το Tristan..
πάντα έτσι..:clap:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ευχαριστουμε πολυ Αννυ.
Χρηστικοτατος ο οδηγος σου και πανεμορφες οι φωτο.
Αυτα τα μερη θα ειναι υπεροχα το καλοκαιρι οπου θα μπορεις να κανεις και το μπανακι σου .Αλλα να υποθεσω οτι ο κοσμος θα ειναι ανυποφορος τοτε.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
άψογη περιγραφή ενός ταξιδιου σε ένα από τα ωραιότερα μέρη της Ευρωπης. διαλέξατε σίγουρα το ωραιότερο χωριό και επισκεφθήκατε και ένα από τα απωθημένα μου, το Camogli..λόγω στενής σχέσης με το Tristan..
πάντα έτσι..:clap:
Όπως καταλαβαίνεις, η γνώμη και η κριτική σου όταν αφορούν ειδικά σε μέρη της Ιταλίας, έχουν ιδιαίτερη βαρύτητα. :D

Ψάχνοντας για πληροφορίες και φωτογραφίες πριν το ταξίδι για την περιοχή και μέσα στο forum και αλλού, καταλήξαμε να επιλέξουμε για διαμονή τη Vernazza, γιατί μας φάνηκε πιο ενδιαφέρουσα. Βέβαια, επιπλέον ρόλο έπαιξε και η γνώμη σου σε παλαιότερη ερώτηση της erminathess.

Όσο για το Camogli, το οποίο δε γνώριζα πριν αρχίσουμε να φτιάχνουμε πρόγραμμα για την εκδρομή, αφορμή για να μην το χάσουμε, ήταν η προτροπή του Traveller προς την erminathess, επίσης στο ίδιο θέμα.

Συμβουλή προς όλους: Να χρησιμοποιείτε την αναζήτηση και να διαβάζετε προσεκτικά τις πληροφορίες. ;)
 

travel_mind

Member
Μηνύματα
52
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Νότιος Αφρική
Αννυ σε ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες που δίνεις μεσα από την υπέροχη περιγραφή των πανέμορφων cinque terre και των υπολοιπων περιοχών τις Ιταλικής ριβιέρας.Οι φωτογραφίες σου είναι εξαιρετικές!!!Μπράβο!!!

Φεύγω κι εγώ την ερχόμενη βδομάδα και σκοπεύω να περάσω 2 μέρες στα Cinque terre. Mε προβληματίζει το που να αφήσω το αυτοκίνητο αν διανυκτερεύσω στην Vernazza.Σκέφτομαι και το ενδεχόμενο να μείνω ή levanto ή La spezia και να κάνω μονοήμερη στα χωριά με το τραίνο. Εσύ τι προτείνεις?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Αννυ σε ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες που δίνεις μεσα από την υπέροχη περιγραφή των πανέμορφων cinque terre και των υπολοιπων περιοχών τις Ιταλικής ριβιέρας.Οι φωτογραφίες σου είναι εξαιρετικές!!!Μπράβο!!!

Φεύγω κι εγώ την ερχόμενη βδομάδα και σκοπεύω να περάσω 2 μέρες στα Cinque terre. Mε προβληματίζει το που να αφήσω το αυτοκίνητο αν διανυκτερεύσω στην Vernazza.Σκέφτομαι και το ενδεχόμενο να μείνω ή levanto ή La spezia και να κάνω μονοήμερη στα χωριά με το τραίνο. Εσύ τι προτείνεις?

Σ'ευχαριστώ πολύ και εύχομαι να περάσεις κι εσύ υπέροχα.

Ειλικρινά δεν ξέρω πού μπορείς και πού είναι καλύτερα να αφήσεις το αμάξι και αυτό γιατί δεν το έψαξα το θέμα, εφόσον κινηθήκαμε μόνο με τρένο.
Δες στο παρακάτω link μήπως βρεις κάποια άκρη:
√ How to reach the Cinque Terre by car

Αν μπορείς να μείνεις σε κάποιο από τα χωριά, σίγουρα θα είναι καλύτερα από το να μείνεις στη La Spezia ή στο Levanto και να πηγαινοέρχεσαι.
Με αυτό τον τρόπο θα ευχαριστηθείς τα χωριά πιο χαλαρά και με καλύτερες συνθήκες.

Επίσης, ανάμεσα σε Levanto και La Spezia, πάλι δεν ξέρω ποιά είναι η καλύτερη επιλογή.

Ίσως μπορεί καποιος άλλος να μας δώσει τα φώτα του. :D
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.724
Likes
14.836
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
ένα ευχαριστώ και απο εμένα anny για την πραγματικά υπέροχη ιστορία σου στην υπέροχη αυτή περιοχή της αγαπημένης Ιταλίας,να είσαι πάντα καλά.:D:clap:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Επίσης, ανάμεσα σε Levanto και La Spezia, πάλι δεν ξέρω ποιά είναι η καλύτερη επιλογή.
η πρώτη. πιο μικρή, πιο ωραία αλλα με λιγότερες επιλογές. όπως σωστά είπες καλύτερα να μείνεις στα χωριά κ δη Vernazza. και να αφήσεις το ΙΧ La Spezia.
Mε προβληματίζει το που να αφήσω το αυτοκίνητο αν διανυκτερεύσω στην Vernazza.Σκέφτομαι και το ενδεχόμενο να μείνω ή levanto ή La spezia και να κάνω μονοήμερη στα χωριά με το τραίνο. Εσύ τι προτείνεις?
Vernazza έχει 2 πάρκιν με 90 θέσεις συνολο. το ΣΚ μόνο έχεις πρόβλημα. συνδέονται με μινι μπας με το κεντρο (1.5 Ε κάθε 15-20').
στα υπόψη ότι υπάρχουν κ Β&Β με δωρεάν πάρκιν. βέβαια δεν θα είναι φτηνά, ούτε στο κέντρο, αν κ οι αποστάσεις είναι μικρές. επικοινώνησε με αυτό που θα κλείσεις. στη La Spezia έχει ανοίξει πολύ πρόσφατα πάρκιν διπλα στο σταθμό αλλά δεν έχω τιμές. τα άλλα έχουν 8-12 την ημέρα.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Anny, σ' ευχαριστώ για την υπέροχη ιστορία και τις πραγματικά "μαγικές" φωτογραφίες!:clap: Χαίρομαι πολύ που έκανες ένα όνειρό σου πραγματικότητα και που περάσατε τόσο όμορφα!:lol:
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Anny, πραγματικά θα με βοηθήσει πολύ η ιστορία σου με τις πολύτιμες πληροφορίες που μας παραθέτεις καθώς θα παω με 2 φίλες 6-11 Ιουλίου. Πετάμε Μιλάνο και θα κινηθούμε προς τα εκεί....

Μετά και από συζήτηση και με την ermina, λέω καθώς φτάνουμε στις 4 το μεσημέρι να νοικιάσουμε αυτοκίνητο και να διανυκτερεύσουμε santa margherita 2 μέρες. Να γυρίσουμε τις εκεί περιοχές (portofino,camogli κα) και στη συνέχεια να κατευθυνούμε προς vernazza και να μείνουμε εκεί για αλλες 2 μερες να δούμε τα χωριά. Τελευταία μέρα να παμε Γένοβα για να δουμε και την πόλη και να φύγουμε πρωι πρωι για Malpensa γιατί πετάμε στις 11 το πρωί.
Τι λετε για το πρόγραμμα????

Αυτό που με απασχολεί ειναι το θέμα του αυτοκινήτου, θα μπορούμε να κινηθούμε?στα 5terre θα είμαστε σβκ και Ιούλιο. Αλλά από την άλλη μήπως ταλαιπωρηθούμε αν δεν νοικιάσουμε? Πέρυσι στο como είχαμε νοικιάσει και ηταν πολύ ωραια, αλλα εδω από ότι καταλαβα υπάρχει θέμα με πάρκινγκ και κόσμο.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Anny, πραγματικά θα με βοηθήσει πολύ η ιστορία σου με τις πολύτιμες πληροφορίες που μας παραθέτεις καθώς θα παω με 2 φίλες 6-11 Ιουλίου. Πετάμε Μιλάνο και θα κινηθούμε προς τα εκεί....

Μετά και από συζήτηση και με την ermina, λέω καθώς φτάνουμε στις 4 το μεσημέρι να νοικιάσουμε αυτοκίνητο και να διανυκτερεύσουμε santa margherita 2 μέρες. Να γυρίσουμε τις εκεί περιοχές (portofino,camogli κα) και στη συνέχεια να κατευθυνούμε προς vernazza και να μείνουμε εκεί για αλλες 2 μερες να δούμε τα χωριά. Τελευταία μέρα να παμε Γένοβα για να δουμε και την πόλη και να φύγουμε πρωι πρωι για Malpensa γιατί πετάμε στις 11 το πρωί.
Τι λετε για το πρόγραμμα????

Αυτό που με απασχολεί ειναι το θέμα του αυτοκινήτου, θα μπορούμε να κινηθούμε?στα 5terre θα είμαστε σβκ και Ιούλιο. Αλλά από την άλλη μήπως ταλαιπωρηθούμε αν δεν νοικιάσουμε? Πέρυσι στο como είχαμε νοικιάσει και ηταν πολύ ωραια, αλλα εδω από ότι καταλαβα υπάρχει θέμα με πάρκινγκ και κόσμο.

Το πρόγραμμά σας είναι καλό για να δείτε αυτά τα μέρη, αλλά το αυτοκίνητο στα Cinque Terre και ειδικά Ιούλιο δε νομίζω ότι θα μπορέσετε να το βολέψετε κάπου.
Μάλλον θα πρέπει να το αφήσετε σε κάποιο χωριό πριν ή μετά τα Cinque Terre και να κινηθείτε αποκλειστικά με το τρένο και τα καραβάκια.

Πάντως και μόνο με το τρένο μπορείτε να δείτε εύκολα πολλά μέρη. Το Camogli, η Santa Margherita, ακόμα και το Rapallo έχουν σταθμό σε εύκολο σημείο. Στο Portofino επίσης καλό είναι να μην πάρετε αυτοκίνητο. Θα πήξετε άσχημα στο δρόμο και στο πάρκινγκ.

Η ermina που κινήθηκε στην περιοχή με αυτοκίνητο μάλλον μπορεί να σε συμβουλεύσει καλύτερα πάνω στο θέμα.
Εγώ πάντως αν ξαναπήγαινα σε αυτά τα μέρη, παρόλο που τα road trips μου αρέσουν πολύ, πάλι με τρένο θα κυκλοφορούσα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.197
Μηνύματα
883.593
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom