Ιταλία Αχ Manarola μου!!! – Ανοιξιάτικο Ταξίδι στις Πέντε Γαίες

Μηνύματα
16
Likes
0
Ρώμη θα κάτσουμε 8 μέρες αλλά δεν μας πολυενδιαφέρει να δούμε πολλά μουσεία και τέτοια. Μας αρέσει περισσότερο να βλέπουμε τοπία. Απ ότι έχω ακούσει και απο άλλους 3-4 μέρες μπορείς να δεις τα σημαντικά στη Ρώμη. Το τρένο απο Ρώμη κάνει 2.30 ώρες και αυτό που βρήκα θα φτάσουμε η ώρα 10 το πρωί La Spezia. Προλαβαίνουμε μέχρι τις 4 να πάμε να δούμε τουλάχιστον το Manarola; Στις 4 φεύγει το τρένο από La Spezia για Πίζα που κανει 50 λεπτα και θα έχουμε μέχρι τις 9 να δούμε τον πύργο που και πάλι δεν μας ενδιαφέρει να ανέβουμε πανω να γυρίσουμε γενικά Πίζα απλα να δούμε εκεί τον πύργο θέλουμε. Γενικά όλο το σκεπτικό μας είναι οτι μετά απο αρκετά χρόνια θα μπορέσουμε να ξανα πάμε Ιταλία και δεν θέλουμε να πάμε μόνο Ρώμη αλλά να δουμε και ακόμα 2-3 μέρη. Τι λέτε;;
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
γιατι δν καθεστε 1 βραδυ;;)
 
Μηνύματα
16
Likes
0
Το σκευτήκαμε αλλά επειδή έχουμε ήδη κλείσει το ξενοδοχείο στην Ρώμη για όλα τα βράδια και θα έχουμε και τα τρένα να πληρώσουμε θα βγούμε πολύ εκτός με τα χρήματα γι αυτό το ψάχνω αν είναι εφικτό να το κάνουμε σαν μονοήμερη.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
779
Απο τις 10 μεχρι τις 4 προλαβαινετε να δειτε κ τα 5 χωριουδακια, που ειναι εξισου ομορφα (ισως κ πιο ομορφα), αλλα στο τρεξιμο βεβαια...
 
Μηνύματα
16
Likes
0
Κι εγώ αυτό σκεύτηκα οτι 6 ώρες, 5 αν βγάλεις τις καθυστερήσεις με τα τρένα θα προλάβουμε να δούμε τουλάχιστον το Maranola που το έχω τόσο μεγάληηη επιθυμία να το δω απο κοντά !!! Η απορία μου είναι λίγο στις λεπτομέριες γιατί δεν θα έχουμε το χρόνο να το ρωτήσουμε και να το ψάξουμε εκεί. Όταν φτάσουμε La Spezia θα κατέβουμε απο το τρένο και υπάρχει άλλη γραμμή εκεί που πάει στα χωριά; Θα αγοράσουμε εισητήριο και μπορούμε να πηγενοερχόμαστε όσες φορές θέλουμε; Είναι κοντά οι αποστάσεις και απο La Spezia-Maranola πόση ώρα θέλεις με το τρένο;
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Κι εγώ αυτό σκεύτηκα οτι 6 ώρες, 5 αν βγάλεις τις καθυστερήσεις με τα τρένα θα προλάβουμε να δούμε τουλάχιστον το Maranola που το έχω τόσο μεγάληηη επιθυμία να το δω απο κοντά !!! Η απορία μου είναι λίγο στις λεπτομέριες γιατί δεν θα έχουμε το χρόνο να το ρωτήσουμε και να το ψάξουμε εκεί. Όταν φτάσουμε La Spezia θα κατέβουμε απο το τρένο και υπάρχει άλλη γραμμή εκεί που πάει στα χωριά; Θα αγοράσουμε εισητήριο και μπορούμε να πηγενοερχόμαστε όσες φορές θέλουμε; Είναι κοντά οι αποστάσεις και απο La Spezia-Maranola πόση ώρα θέλεις με το τρένο;
Aν πατε τελικα μην πατε μονο για την Μαναρολα, δειτε και Vernazza και Riomaggiore;) μην πατε Μοντεροσο δεν αξιζει, μονο για μπανιο ειναι , και Κορνιλια θα φατε ωρα...
απ τη La Spezia η Μαναρολα ειναι 10 λεπτα... εχει ημερησιο εισιτηριο ναι! οτι αλλο θες εδω ειμαστε...:D Πιζα μην πατε:bleh:
 
Μηνύματα
16
Likes
0
Σας ευχαριστώ πάαααρα πολύ, είδη με βοηθήσατε πολύ !! :D
Ξανά ρωτώ για να διευκρινίσω. Όταν θα ερχόμαστε επο τη Ρώμη με το τρένο θα κατέβουμε La Spezia Centrale εκεί αγοράζουμε άλλο εισητήριο και παίρνουμε άλλο τρένο και ο σταθμός του άλλου τρένου είναι εκεί στη La spezia Centrale που θα κατέβουμε;
Να μην πάμε Πίζα λες δεν αξίζει; Το σκεύτομαι επειδή είναι πολύ κοντά και είναι στο δρόμο μας για την επιστροφή προς Ρώμη. :/
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Παιρνετε τρενακι απο Τερμινι στις 8 και φτανετε La Spezia 12. Tρενο για Vernazza, την βλεπετε την χαιρεστε μετα παλι τρενο για Manarola καθεστε και εκει και επειτα μεσα απ το μονοπατακι Via de l Amore πατε Riomaggiore, τελος πατε La Spezia και παιρνετε τρενακι για Ρωμη!

Προσοχη! κλειστε εισιτηρια συντομα για να πετυχετε καλυτερες τιμες και υπολογιστε και καθυστερησεις με την Τρενιταλια...

Για Πιζα καντε οτι θελετε απλα νομιζω καλυτερα να χαρειτε τα χωριουδακια αφου το θες τοσο....
 
Μηνύματα
16
Likes
0
Κατακρίβεια θα πάρουμε τρένο στις 7 το πρωί απο το τερμινι και θα φτασουμε La spezia centrale στις 10. Η διευκρίνηση που θέλω να κάνω είναι αν θα κατέβουμε απο το τρένο αυτο και θα πάρουμε κάποιο άλλο που πάει στα χωρία ή αν είναι αυτό το ίδιο και συνεχίζει και πάει και στα χωριά;; Και αν είναι άλλο τρένο που πάει στα χωριά και όχι αυτό το ίδιο που θα έρθουμε από τη Ρώμη είναι εκέι ο σταθμός του στο σταθμό La spezia Centrale που θα κατέβουμε; Θα το βρούμε εύκολα το τρένο και απο πού παίρνουμε εισητήρια για τα χωριά; Τα ρωτάω όλα αυτά επειδή δεν θα έχουμε χρόνο για χάσιμο να ρωτάμε. Αν χάσουμε λίγο χρόνο στο ψάξιμο των τρένων στο τέλος δεν θα απολάυσουμε τα χωριά.
Ναι εισητήρια για Ρώμη-La Spezia θα τα κλέισουμε απο τώρα γιατί μετά θα είναι πανάκριβα.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Aν πατε τελικα μην πατε μονο για την Μαναρολα, δειτε και Vernazza και Riomaggiore;) μην πατε Μοντεροσο δεν αξιζει, μονο για μπανιο ειναι , και Κορνιλια θα φατε ωρα...
απ τη La Spezia η Μαναρολα ειναι 10 λεπτα... εχει ημερησιο εισιτηριο ναι! οτι αλλο θες εδω ειμαστε...:D Πιζα μην πατε:bleh:
η vernazza τουλ. τον απριλη που πηγα εγω, δεν ειχε ξεπερασει ακομη τις καταστροφες απο τις πλημμυρες του χειμώνα..οπότε δεν ξέρω σε τι κατάσταση θα ναι τωρα..τοτε παντως δεν ειχες κ πολλα να κανεις, τα περισσότερα μαγαζιά ηταν κλειστά..
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Η διευκρίνηση που θέλω να κάνω είναι αν θα κατέβουμε απο το τρένο αυτο και θα πάρουμε κάποιο άλλο που πάει στα χωρία ή αν είναι αυτό το ίδιο και συνεχίζει και πάει και στα χωριά;; Και αν είναι άλλο τρένο που πάει στα χωριά και όχι αυτό το ίδιο που θα έρθουμε από τη Ρώμη είναι εκέι ο σταθμός του στο σταθμό La spezia Centrale που θα κατέβουμε;
Ναι θα κατεβετε και θα παρετε αλλο απο τον ιδιο σταθμο ;) ευκολα θα το βρειτε....

Λατινα απο οσο ξερω αυτα τα χωρια ειναι καλοκαιρινος προορισμος, πιστευω Αυγουστο θα ναι μια χαρα ολα:D

αν θες δες και εδω Μαριλενα

http://www.travelstories.gr/321847-post37.html

http://www.travelstories.gr/321952-post41.html
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Λατινα απο οσο ξερω αυτα τα χωρια ειναι καλοκαιρινος προορισμος, πιστευω Αυγουστο θα ναι μια χαρα ολα:D
οι καταστροφες παντως τοσο στην vernazza οσο και σε καποια μονοπατια ηταν μεγαλες..πνίγηκαν μάλιστα και 3 ανθρωποι (αν δεν κανω λαθος ως προς τον αριθμο)..τον απριλη εκαναν εργασιες παντου μεσα στο χωριό..μακάρι μέχρι τότε να χουν ολοκληρωθεί!

ειχα την τύχη να τα δω απριλη με ελάχιστους τουρίστες!!δεν θελω να φαντάζομαι τι θα γίνεται τον αυγουστο απο κόσμο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.710
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom