Γερμανία ΒΕΡΟΛΙΝΟ: Που να μείνουμε???

katsapleouras

Member
Μηνύματα
90
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Σέρρας
Ταξίδι-Όνειρο
Με καλή παρέα:παντού
Το Φλεβάρη που μας πέρασε πήγα Βερολίνο.
Το ξενοδοχείο δεν είναι υπερπαραγωγή αλλά ήταν εξαιρετικό για αυτό που σου προσφέρει.

5λεπτά (και ούτε) με τα πόδια από την Alexanderplatz, πολύ ωραίο πρωινό, μας έκαναν κ δωρεάν αναβάθμιση δωματίου λόγω επετείου ;)

Leonardo Royal Hotel Berlin Alexanderplatz

Μάλλον δεν βοηθάει κανένα από τα δύο παιδιά που ζήτησαν πληροφορίες, αλλά είπα να σας το αναφέρω :roll:

εμεινα σε αυτο τον Μαρτιο που μας περασε.Υπερπαραγωγη σιγουρα δεν ειναι αλλα απευθύνετε σε οσους ψαχνουν ενα πολυ καλο ξενοδοχειο σε πολυ καλη τιμη.Με το τραμ και το γνωστο 200 ακριβως εξω απο την πορτα του 5 λεπτα με τα ποδια απο αλεξαντερ πλατς πεντακαθαρο καινουργιο και σε ασφαλη περιοχη.Με 50 ευρω την βραδια τι περισοτερο μπορει κανεις να ζητησει??
 

Hercinia

Member
Μηνύματα
64
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
Ουγγαρία, Σουηδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γκόα, Αρούμπα, Αϊτή
θα πάω 2 φορές Βερολίνο μέσα στον οκτ. και τις 2 φορές θα μέινω σε hostel στην περιοχή mitte κέντρο δηλαδή.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Να σου δηλώσω οτι δεν έχω μείνει, αλλά αν επρόκειτο να διαθέσω χρήματα για τη διαμονή μου στο Βερολίνο θα διάλεγα είτε στο Hilton στη Gendarmenmarkt Booking.com: ξενοδοχείο Hilton Berlin, Βερολίνο, Γερμανία - 440 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα! πλατεια πανέμορφη η οποία σώθηκε από τους βομβαρδισμούς) με μπροστινό δωμάτιο και θέα στην πλατεία, είτε στο Adlon (ναι δεν είναι το παλιό το οποίο έγινε ένα με το χώμα εξαιτίας των βομβαρδισμών, είναι μια καλή ανακατασκευή) Booking.com: Hotel Adlon Kempinski Berlin, Βερολίνο, Γερμανία - 395 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
Είναι σε επιτελικό σημείο πάνω στην Πύλη του Βραδεμβούργου.
Έτερο, ίσως το κομψότερο, στην Unter den Linden: Booking.com: Hotel de Rome - Rocco Forte, Βερολίνο, Γερμανία - 78 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
Να πω οτι δεν έχω μείνει σε κανένα από αυτά, αλλά μπήκα μέσα και τα χάζεψα και μου άρεσαν. Και τα τρία είναι στο ανατολικό Βερολίνο αν και οι περιοχές στην οποία βρίσκονται δεν είναι και από τις πιο ζωντανές κατά τη διάρκεια της νύχτας. Είναι όμως πολύ κοντά στο Νησί των Μουσείων και μπορείτε στα περισσότερα να κυκλοφορήσετε με τα πόδια σχεδόν παντού.
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Σκεφτόμαστε για Βερολίνο 26-31/12.Είναι νωρίς να κλείσουμε απο τώρα γιατί οι τιμές είδα οτι κυμαίνονται γύρω στα 80 και πίστευα μήπως βρίσκαμε πιο φθηνό;Υπάρχει περίπτωση το καλοκαίρι που δεν θα είναι τόσο πριν όπως τώρα να πέσουν λίγο οι τιμές;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σκεφτόμαστε για Βερολίνο 26-31/12.Είναι νωρίς να κλείσουμε απο τώρα γιατί οι τιμές είδα οτι κυμαίνονται γύρω στα 80 και πίστευα μήπως βρίσκαμε πιο φθηνό;Υπάρχει περίπτωση το καλοκαίρι που δεν θα είναι τόσο πριν όπως τώρα να πέσουν λίγο οι τιμές;
Ναι είναι πάρα πολύ νωρίς να κλείσετε από τώρα ξενοδοχείο για το Δεκέμβριο (για μεγαλούπολη τουλάχιστον).
 

stalev

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Εγω στην Γερμανία εχω κολλήσει με τα Intercity Hotel-πάντα χωρίς το πρόγευμα. Βρισκονται μέσα στον σταθμό άρα με το ελάχιστο περπάτημα είσαι οπουδήποτε στην Γερμανία (και κάνεις save energy για να την διαθέσεις αλλού). Μέσα στον σταθμο βρίσκεις πανφθηνα και απεριόριστα γεύματα- ροφήματα, έχεις υπεραγορά και κάθε άλλη υπηρεσία που μπορεί να θέλει κάποιος τουρίστας για κάθε περίπτωση (καλή ή κακή) στο ιδιο κτίριο μαζι σου άρα ποτέ δεν τρέχεις μεσα σε βροχή και κρύο, ποτέ δεν ανυσηχώ για εισητήρια αφού το κλειδί-κάρτα του ξενοδοχείου τα καλύπτει όλα χωρίς επιπλέον χρεώσεις. Καθαρότατο, πλήρει ανέσεις αλλά όχι πολυτέλεια και με πανάκριβο ίντερνετ, value for money.....Check it.
Οι σταθμοί που στεγάζονται το ιντερσιτυ στο βερολίνο είναι ανατολικά ostbahnhof, 2-6 στάσεις(3-15 λεπτά) απο τα κέντρικα αξιοθέατα, κεντρικός hauptbanhof Καινούργιος, χαοτικός,καθαρός και ασφαλέστατος.από μόνος του ο κεντρικός σταθμός είναι ένα αξιοθέατο, ένα mall, υπερθέαμα, 15-20 λεπτά από παντού με οτιδήποτε....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.194
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom