Αυστρία Ουγγαρία Σλοβακία Τσεχική Δημοκρατία ΒΙΕΝΝΗ – ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑ –ΠΡΑΓΑ – ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ (8 μέρες). Απορίες...

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Καλή σας ημέρα, είμαι νέος forum και γενικότερα άπειρος από ταξίδια στο εξωτερικό. Έχω βρει μία φαινομενικά καλή προσφορά για ένα 8ημερο ταξίδι στην κεντρική Ευρώπη, με συνολικό κόστος γύρω στα 600 ευρώ (μαζί με φόρους αεροδρομίου και καθημερινά πρωινό και δείπνο). Παρόλα αυτά οι αρκετές μέρες του ταξιδιού σε συνδυασμό με τους πολλούς προορισμούς κατά τη διάρκειά του μου έχουν δημιουργήσει κάποια ερωτήματα, για τα οποία θα ήθελα τα φώτα όσων γνωρίζουν.


- Αν και η τιμή ακούγεται καλή, ένα 8ημερο ταξίδι βγαίνει τελικά πολύ ακριβό λόγω των διαφόρων μικροεξόδων που συνεπάγεται (να διευκρινίσω ότι δεν με ενδιαφέρει να κάνω ψώνια, αλλά να επισκεφτώ μουσεία και αξιοθέατα);
- Κάποιες αποστάσεις μεταξύ πόλεων (Βουδαπέστη-Μπρατισλάβα και κυρίως Μπρατσιλάβα-Πράγα) , που θα πρέπει να καλυφθούν με πούλμαν, φαίνονται μεγάλες στο χάρτη. Είναι όντως τόσο μακρινές και κουραστικές; Γνωρίζει κάποιες για πόσες ώρες διαδρομή μιλάμε;
- Εν τέλει αυτά τα ταξίδια με τους πολλούς προορισμούς σου δίνουν μία αντιπροσωπευτική γεύση των πόλεων διατηρώντας μία χαλαρότητα που είναι απαραίτητη σε διακοπές ή είναι πολύ φορτωμένα με δραστηριότητες και τελικά αγχωτικά;
- Υπάρχει κάτι που έχουν να μου προτείνουν ή να με συμβουλεύσουν αυτοί που έχουν κάνει το ίδιο ή παρόμοιο ταξίδι;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων : )
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.220
Likes
5.746
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Θέλεις να δεις τέσσερις πόλεις σε 8 ημέρες, δηλαδή δύο μέρες σε κάθε πόλη. Αν βάλεις και τις μετακινήσεις, μπρος πίσω σε ξενοδοχεία και αεροδρόμια, σου μένει καθαρός χρόνος μία άντε το πολύ μιάμιση μέρα σε κάθε πόλη. Τι μουσεία και αξιοθέατα να δεις; Θα σας κάνουν καμιά βόλτα με το πούλμαν να δείτα τα βασικά απ΄έξω, θα κάνεις και μια βόλτα με τα πόδια, θα πιείς κι έναν καφέ και ο χρόνος σας τελείωσε!
Η γνώμη μου είναι να επικεντρωθείς σε μία μόνο πόλη (Βιένη ή Βουδαπέστη ή Πράγα μ' αυτή τη σειρά). Αφιέρωσε 4-5 ημέρες να την δεις και τις άλλες σε επόμενα ταξίδια.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Θέλεις να δεις τέσσερις πόλεις σε 8 ημέρες, δηλαδή δύο μέρες σε κάθε πόλη. Αν βάλεις και τις μετακινήσεις, μπρος πίσω σε ξενοδοχεία και αεροδρόμια, σου μένει καθαρός χρόνος μία άντε το πολύ μιάμιση μέρα σε κάθε πόλη. Τι μουσεία και αξιοθέατα να δεις; Θα σας κάνουν καμιά βόλτα με το πούλμαν να δείτα τα βασικά απ΄έξω, θα κάνεις και μια βόλτα με τα πόδια, θα πιείς κι έναν καφέ και ο χρόνος σας τελείωσε!
Η γνώμη μου είναι να επικεντρωθείς σε μία μόνο πόλη (Βιένη ή Βουδαπέστη ή Πράγα μ' αυτή τη σειρά). Αφιέρωσε 4-5 ημέρες να την δεις και τις άλλες σε επόμενα ταξίδια.
Α, έχει και μία μονοήμερη εκδρομή στη Δρέσδη, προαιρετική, που όμως θέλω να πάω ;)
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Εμένα πάλι μου φαίνεται σούπερ για 600 ευρώ, ειδικα αν την Μπρατισλάβα την περνάς με καμιά δίωρη στάση. Οι αποστάσεις είναι κοντινές. Για πες πού την βρήκες τη προσφορά?
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Marie Gr σκεφτόμουν και εγώ ακριβώς αυτό το ταξίδι, αλλά τελικά εγκατέλειψα την ιδέα για πολλούς λόγους.
Ο βασικός ήταν ότι συνειδητοποίησα ότι δεν θα μπορούσα να δω καλά αυτές τις τρεις πόλεις (Βιέννη, Πράγα, Βουδαπέστη), που θέλω πάρα πολύ να τις γυρίσω..Δηλαδή, όπως είπε και η mariath, βλέποντας αναλυτικά το πρόγραμμα, συνειδητοποίησα ότι σε κάθε πόλη θα μας έκαναν μια γρήγορη ξενάγηση και μετά πάλι μέσα στο πούλμαν. Ειδικά, στη Βιέννη ούτε μια μέρα ολόκληρη δεν πας, τι να πρωτοπρολάβεις να δεις; Βάλε και το γεγονός ότι (αν μιλάμε για το ίδιο πρόγραμμα), οι πτήσεις δεν είναι τόσο βολικές ώρες και στην ουσία οι 8 μέρες γίνονται 7 ή και 6..Συνυπολόγισα, δε, ότι πολλές φορές τα γκρουπς αργούν (να μπουν όλοι στο πούλμαν, να γίνει καταμέτρηση, ίσως να υπάρχουν γκρίνιες κτλ.). Άσε που από τη στιγμή που περιλαμβάνεται και δείπνο στο ξενοδοχείο, αυτό σημαίνει ότι πρέπει μια συγκεκριμένη ώρα να είστε πίσω..Έτσι, το εγκατέλειψα σαν ιδέα..

Βέβαια, αυτό είναι καθαρά δική μου γνώμη. Εξαρτάται και του τι θες να δεις. Δηλαδή αν δεν ταξιδεύεις πολύ συχνά, ίσως είναι μια καλή ευκαιρία να πάρεις μυρωδιά από αυτές τις μαγευτικές πόλεις με ένα ταξίδι!
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Εμένα πάλι μου φαίνεται σούπερ για 600 ευρώ, ειδικα αν την Μπρατισλάβα την περνάς με καμιά δίωρη στάση. Οι αποστάσεις είναι κοντινές. Για πες πού την βρήκες τη προσφορά?
Στο Xilouris Travels το βρήκα, όπου γενικά έχει τις πιο καλές τιμές που έχω βρει. Xilouris Travel
Η Μπρατισλάβα είναι μόνο την πρώτη ημέρα. Από εκεί και πέρα μία μέρα Βιέννη, δύο Πράγα (η δεύτερη είναι για το Κάρλοβυ Βάρι, αλλά εγώ θα καθόμουν να δω την Πράγα), μία μέρα Δρέσδη (προαιρετικά), και δύο-δύομιση μέρες παραδουνάβια χωριά και Βουδαπέστη.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Νομίζω ότι είναι πολύ καλή ευκαιρία να τις δεις όλες μαζί. Με τη προυπόθεση ότι θα είσαι με την παρέα σου.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Εγώ σου προτείνω να ακολουθήσεις το πρόγραμμα (είναι και οικονομικό) και όποια πόλη σου αρέσει την επισκέπτεσαι ξανά ίσως και σε άλλη εποχή για να πάρεις διαφορετικές εικόνες... γιατί αν ήταν να αφιερώνεις ένα ταξίδι για κάθε πόλη, δε θα προλάβεις να δεις τίποτα στη ζωή σου (εκτός και αν έχεις άπλετο ελεύθερο χρόνο και διαθέσιμα χρήματα για απεριόριστα ταξίδια).

Υ.Γ. Κυκλοφορεί οκταήμερο Βιέννη-Βουδαπέστη-Πράγα αεροπορικό με ημιδιατροφή στα 600 παρά κάτι ευρώ και σε αθηναϊκό γνωστό πρακτορείο.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Χρήσιμες όλες οι απόψεις. Ξέρει κανείς πόση ώρα δρόμος είναι από Μπρατισλάβα για Πράγα; Στον χάρτη φαίνεται μακρυά, αλλά ένα φίλος ισχυρίζεται ότι δεν ήταν πολλή ώρα.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Στο Xilouris Travels το βρήκα, όπου γενικά έχει τις πιο καλές τιμές που έχω βρει. Xilouris Travel
Η Μπρατισλάβα είναι μόνο την πρώτη ημέρα. Από εκεί και πέρα μία μέρα Βιέννη, δύο Πράγα (η δεύτερη είναι για το Κάρλοβυ Βάρι, αλλά εγώ θα καθόμουν να δω την Πράγα), μία μέρα Δρέσδη (προαιρετικά), και δύο-δύομιση μέρες παραδουνάβια χωριά και Βουδαπέστη.
Πρέπει να είναι ο απόλυτος εφιάλτης... με γκρουπ 8 μέρες όλα μέσα... πόσα είπες οτι σου δίνουν για να πας? 600??

Εσύ και ρωτάω καλόπιστα πιστεύεις ότι θα δεις κάτι ή απλά ότι θα κάνεις ξεπέτες? Αν έχεις οκτώ μέρες πήγαινε μόνο Βιέννη - Βουδαπέστη και κάνε και μια μονοήμερη στη Μπρατισλάβα... σε καμία περίπτωση μην τα βάλεις όλα μαζί... και σκότωμα είναι και τίποτε δεν θα δεις... η Πράγα με την Δρέσδη και τα ρέστα είναι άλλο ταξίδι μόνο του...
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Εγώ σου προτείνω να ακολουθήσεις το πρόγραμμα (είναι και οικονομικό) και όποια πόλη σου αρέσει την επισκέπτεσαι ξανά ίσως και σε άλλη εποχή για να πάρεις διαφορετικές εικόνες... γιατί αν ήταν να αφιερώνεις ένα ταξίδι για κάθε πόλη, δε θα προλάβεις να δεις τίποτα στη ζωή σου (εκτός και αν έχεις άπλετο ελεύθερο χρόνο και διαθέσιμα χρήματα για απεριόριστα ταξίδια).

Υ.Γ. Κυκλοφορεί οκταήμερο Βιέννη-Βουδαπέστη-Πράγα αεροπορικό με ημιδιατροφή στα 600 παρά κάτι ευρώ και σε αθηναϊκό γνωστό πρακτορείο.
Σε ποιό πρακτορείο;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom