Αυστρία Ουγγαρία Σλοβακία Τσεχική Δημοκρατία ΒΙΕΝΝΗ – ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑ –ΠΡΑΓΑ – ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ (8 μέρες). Απορίες...

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Άντε πάλι... μια από τα ίδια... το χαβά σου εσύ... προσπαθείς σε οκτώ μέρες να πας παντού... κάνε ότι σε φωτίσει ο Αλλάχ...

υ.γ. αυτό ειδικά το δείπνο προσφορά είναι όλα τα λεφτά...
Ίσως εσύ να έχεις την οικονομική δυνατότητα να πηγαίνεις όπου θες, όποτε θες, όπως θες. Υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να ταξιδεύουν σπάνια, και ειδικά στις εποχές που μπαίνουμε δεν ξέρουν και αν θα μπορέσουν πάλι, και ίσως το να τους εξασφαλίζουν τη διατροφή τους να είναι γι'αυτούς σημαντικό. Οπότε καλύτερα να λείπουν οι ειρωνίες...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Tι σχέση έχουν τα λεφτά με τον λάθος σχεδιασμό του ταξιδιού σου...

όσο για το δείπνο που σου "προσφέρεται" δωρεάν να είσαι σίγουρος ότι και το έχουν υπολογίσει στην τιμή και θα είναι σκουπίδια...
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Tι σχέση έχουν τα λεφτά με τον λάθος σχεδιασμό του ταξιδιού σου...

όσο για το δείπνο που σου "προσφέρεται" δωρεάν να είσαι σίγουρος ότι και το έχουν υπολογίσει στην τιμή και θα είναι σκουπίδια...
Κατ'αυτή τη λογική οτιδήποτε σου δίνει ένα ταξιδιωτικό πακέτο είναι εν τέλει πληρωμένο και κατώτερο των χρημάτων που έχεις δώσει, προκειμένου να έχουν κέρδος. Οπότε κανείς ποτέ δεν θα έπρεπε να ταξιδεύει μέσω ταξιδιωτικών πρακτορείων.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Βεβαιότατα... αν πας ένα φασόν ταξίδι στην κεντρική Ευρώπη ή στην Ιταλία π.χ είναι ακριβώς όπως τα λες...

Αν όμως πας ένα ταξίδι στην Ανταρκτική με ειδικές εκδρομές και ειδικούς ξενογούς τότε αυτό που λες δεν ισχύει... επίσης δεν ισχύει όταν έχεις κλείσει ένα ταξίδι γευσιγνωσίας μέσω ενός καλού γραφείου... σου ανοίγει πόρτες που δεν μπορείς ούτε καν να φανταστείς... επίσης μέσω κάποιου γραφείου μπορεί να κοιμηθείς σε κάποιο ιδιαίτερο ξενοδοχείο σε νορμάλ τιμές , τιμές που δεν θα ήταν καθόλου νορμάλ αν πήγαινες μόνος σου...

Στην περίπτωση σου όμως θα πας σε ένα φασόν ξενοδοχείο, με έναν ξεναγό χωρίς κάποιες ειδικές γνώσεις, θα τρέχεις όλη μέρα να δεις τα πάντα χωρίς να προλαβαίνεις και θα φας και ένα πιάτο φαί μετριώτατο για να μην πω χάλια... οπότε σύμφωνα με τα δικά σου λεγόμενα ναι οι εκδρομές των ταξιδιωτικών γραφείων για τέτοιες περιοχές και για νέους ανθρώπους είναι σαφέστατα υπερτιμημένες... συμφωνώ απόλυτα...
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Βεβαιότατα... αν πας ένα φασόν ταξίδι στην κεντρική Ευρώπη ή στην Ιταλία π.χ είναι ακριβώς όπως τα λες...

Αν όμως πας ένα ταξίδι στην Ανταρκτική με ειδικές εκδρομές και ειδικούς ξενογούς τότε αυτό που λες δεν ισχύει... επίσης δεν ισχύει όταν έχεις κλείσει ένα ταξίδι γευσιγνωσίας μέσω ενός καλού γραφείου... σου ανοίγει πόρτες που δεν μπορείς ούτε καν να φανταστείς... επίσης μέσω κάποιου γραφείου μπορεί να κοιμηθείς σε κάποιο ιδιαίτερο ξενοδοχείο σε νορμάλ τιμές , τιμές που δεν θα ήταν καθόλου νορμάλ αν πήγαινες μόνος σου...

Στην περίπτωση σου όμως θα πας σε ένα φασόν ξενοδοχείο, με έναν ξεναγό χωρίς κάποιες ειδικές γνώσεις, θα τρέχεις όλη μέρα να δεις τα πάντα χωρίς να προλαβαίνεις και θα φας και ένα πιάτο φαί μετριώτατο για να μην πω χάλια... οπότε σύμφωνα με τα δικά σου λεγόμενα ναι οι εκδρομές των ταξιδιωτικών γραφείων για τέτοιες περιοχές και για νέους ανθρώπους είναι σαφέστατα υπερτιμημένες... συμφωνώ απόλυτα...
Είπα ότι το συγκεκριμένο πακέτο έχει πολύ καλή τιμή σε σχέση με ό,τι προσφέρει (8 πλήρεις μέρες, ξενοδοχεία 4*, 3 πόλεις, εξασφαλισμένη διατροφή) και σε σύγκριση με τα αντίστοιχα πακέτα μίας ή δύο πολέων που βγαίνουν περισσότερα λεφτά για 5-6 μέρες.
Δηλαδή μία 5ήμερη ομαδική εκδρομή στη Βιέννη με τα ίδια περίπου χρήματα θα είναι εξορισμού πιο ποιοτική στις παραμέτρους που αναφέρεις; Ποιός μου το διασφαλίζει αυτό;

Υ.Γ. - Μη μου μιλάς για ταξίδια γευσιγνωσίας, το να πάω στην άλλη άκρη για να δοκιμάσω ένα κρασί είναι κάτι που και το κοροιδεύω και δεν ταιριάζει στη δική μου κοσμοθεωρία, βλέπωντας τι γίνεται γύρω μου κάθε μέρα.
- Το συγκεκριμένο ταξίδι έχει αρκετό ελέυθερο χρόνο, 3 μέρες, για να κάνεις και αυτά που θες εσύ.
 

apostolos-doc

Member
Μηνύματα
11
Likes
8
Πραγα tips

Μόλις γύρισα από Πράγα και επειδή πήρα πληροφορίες απο το σαιτ θεωρώ υποχρεωσή μου να προσθέσω και τα δικά μου tip για την πόλη. Να διευκρινήσω ότι ήταν η δεύτερη φορά που πάω Πράγα, οπότε είχα μια άποψη για την πόλη.
1) Το καλύτερο ανταλλακτήριο συνναλάγματος βρίσκεται στην κεντρική πλατεία 50 μέτρα απο την εκκλησία του Αγ.Νικολάου αριστερά στην οδό Kaprova 15 με μπλε πινακίδα. Αλλάξαμε με αναλογία 1ευρώ=24 κορόνες χωρίς προμήθεια. Τα υπόλοιπα ανταλλακτήρια που διαφημίζουν υψηλότερες ισοτιμίες παίρνουν προμήθεια ακόμα και αν γράφουν από έξω 0%. Προσοχή μην την πατήσετε. Δεν αλλάζουμε στο αεροδρόμιο που η ισοτιμία είναι χαμηλή παρά μόνο για τα εισητήρια λεωφορείου και μετρό (1 προς 21,5 ήταν). Φίλος άλλαξε σε ανταλλακτήριο που διαφήμιζε 1 προς 25 με 0% προμήθεια και κατέληξε με αναλογία 1 προς 19 μετά την προμήθεια που ισχύει για μικρά ποσά.
2) Πολύ καλό φαγητό και σε καλές τιμές έχουν τα εστιατόρια Klokovna. 4 άτομα με μπυρες και 1 σαλάτα δώσαμε 1100 CZK (μερίδες χορταστικότατες). Το ένα βρίσκεται 400 μέτρα από την κεντρική πλατεία στην Klokovne, παίρνοντας την Parizka από την πλατεία στρίβεις δεξια στην Siroka και το βλέπεις στα 150 μέτρα μπροστά σου. Στην Siroka υπάρχει και το Sveik με εξίσου καλό φαγητό αλλά πιο ακριβό (είναι ιστορικό εστιατόριο). Το άλλο klokovna το olympia είναι στην vitezna.Μόλις περάσεις την γέφυρα που βρίσκεται αριστερά αυτής του Καρόλου (στη συνέχεια της Narodni από το εθνικό θέατρο). Μπορεί να χρειαστεί κράτηση ειδικά για το olympia αλλά αξίζει τον κόπο...
3)Η πόλη περπατιέται πολύ εύκολα. Προσοχή στους πορτοφολάδες. Οχι πορτοφόλια σε πίσω τσέπες και στις τσαντες μας προσοχή. Μπροστά μου πήραν την τσάντα απο μια κοπέλα. Τα πολυσύχναστα μέρη (Γέφυρα Καρόλου και κεντρική πλατεία) είναι ωραίο να τα δει κανείς το πρωί μέχρις τις 9 πριν μαζευτούν οι ορδές τουριστών. Πιστέψτε με αξίζει τον κόπο ειδικά η γέφυρα του Καρόλου.
4) Δοκιμάστε βρώμικο στην κεντρική πλατεία και πιείτε μπύρα
5) Για πολύ καλό εστιατόριο (με την ανάλογη επιβάρυνση βέβαια) προτείνω το γαλλικό εστιατότριο στη Namesti Republica. Αρτ νουβώ κτίριο και το εστιατόριο στο ισόγειο με φωτιστικά του 1900. Υπέροχη αστακόσουπα, γκουρμέ κουζίνα και φανταστικό σουφλέ. Κράτηση απαραίτητη.
6)Εμείς μέναμε στο ιντερκοντινένταλ αλλά πολύ καλό ξενοδοχείο και σε λογικές τιμές αν γίνει νωρίς η κράτηση (90-110 ευρώ το δίκλινο) είναι το hotel barcelo στην παλιά πόλη στη οδό celetna.Κεντρικότατο και καθαρό (4*).
Τα υπόλοπα έχουν αναφερθεί απο αρκετούς φίλους του σάιτ (αξιοθέατα, μετακινήσεις κ.τλ). Οτιδήποτε μπορώ να βοηθήσω στη διαθεσή σας μιας και τα έχω πρόσφατα...
 

aggeliki_17

Member
Μηνύματα
82
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο?
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη!
Κι η δικη μου αποψη ειναι οτι το να ταξιδευεις με γκρουπ ειναι πεταμενα λεφτα, απο την αποψη οτι και παραπανω πληρωνεις και σαν τα προβατα σε πανε πανω κατω και ακους τις γκρινιες των αλλων (που παντα υπαρχουν). Μπορει στη συγκεκριμενη περιπτωση να ειναι καλα τα χρηματα αλλα ειναι πολλες οι περιοχες και δεν θα προλαβεις να δεις τπτ ουτε να ευχαριστηθεις βολτες.. Τον Ιανουαριο εκανα ενα ταξιδι 9 μερες Βιεννη-Πραγα τα εκλεισα ολα μονη μου περιπου 500 και κατι (απο Ηρακλειο Κρητης αρα 2 αεροπορικα παραπανω) με αεροπορικα-ξενοδοχεια(με πρωινο) και το τρενο απο Βιεννη για Πραγα..Εξτρα πηρα δυο καρτες μια για τη Βιεννη και μια για την Πραγα που μου εξασφαλιζε δωρεαν εισοδο στα μουσεια και συγκοινωνια οποτε ημουν ανεξαρτητη.. Πηγαινα οπου ηθελα, εκανα οση ωρα ηθελα βολτες, επελεξα εγω σε ποια μουσεια ηθελα να παω, σε ποια εστειατορια να φαω σε ποια μαγαζια να ψωνισω (οχι σε οποια παιρνει μιζες το καθε πρακτορειο) και γυριζα οτι ωρα ηθελα.. περπατησα τις πολεις και τις ευχαριστηθηκα.. οχι μπες στο πουλμαν τωρα κατεβα τωρα.. μαρτυριο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom