Βιετνάμ Καμπότζη Λάος ΒΙΕΤΝΑΜ - ΛΑΟΣ - ΚΑΜΠΟΤΖΗ, 'Οσοι πιστοί προσέλθετε...

JMS

Member
Μηνύματα
15
Likes
4
evi01 σε ευχαριστώ για την απάντηση. Απο οτι εχω ήδη αποφασίσει το Tam Coc είναι ήδη "μέσα" !

babaduma αναλυτικότατος και κατατοπιστικότατος !
Ξέρω πως οι μέρες είναι λίγες αλλά ετσι θέλω να είναι η πρώτη εμπειρία με μια καινούργια χώρα. Να πάρω μια οσο το δυνατόν πιο αντιπροσωπευτική γεύση απο οσο πιο πολλά πράγματα ( "να μπει το "σαράκι" όπως λες), ετσι ωστε να εχω πιο ολοκληρωμένη άποψη για την επόμενη φορά που θα την επισκεφτώ. Στον ενα μήνα που εχω λοιπόν θα προσπαθήσω να χωρέσω και τις 3 χώρες ελπίζοντας για το καλύτερο δυνατό...
Όσο αφορά στα πρακτορεία, προτείνεις να διαλέξω κάποιο απο εκει. Mε ποιό κριτήριο διαλέγεις την εκάστοτε εκδρομή πριν ακόμη τη χρησιμοποιήσεις και πόσο μάλλον για το πόσο καλός μπορεί να είναι ο ξεναγός και γενικότερα το πρακτορείο ; Γιαυτό και ζητάω να μου προτείνετε πρακτορεία, εσεις που τα έχετε ήδη χρησιμοποιήσει. Επίσης πόσο σίγουρο είναι οτι θα βρείς εισητήρια τελευταία στιγμή και με αυτό τον τρόπο δεν θα δημιουργήσεις πρόβλημα στο ολο πρόγραμμα σου.

Για την εκδρομή στη Sapa ξέρετε αν υπάρχει συγκεκριμένα απο κάποιο πρακτορείο κάποιο "πακέτο" με ΙΧ ή τζίπ ; Απο οτι είδα οι τιμές με το Victoria είναι στα 290 ευρώ η VIP καμπίνα /διαδρομή/άτομο και στα 150 ευρώ η τετράκλινη καμπίνα/διαδρομή/άτομο. Αυτό σημαίνει το σύνολο 580 - 300 ευρώ /διαδρομή/άτομο !!!!Είδα και άλλες επιλογές τραίνων πιο οικονομικές. Αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει κάποιο απο αυτά και έχει την εμπειρία να μοιραστεί μαζί μας θα ήταν χρήσιμο. Γιαυτό και ρωτάω αν ξέρετε κάποιο "πακέτο" ΙΧ ή τζιπ μήπως και βγεί κάπως οικονομικότερη τελικά η εκδρομή στη Sapa ακολουθόντας την διαδρομή που θα επιλεξουμε εμείς.

Κάποιος ίσως με εμπειρία της διαδρομής απο Shaigon στη Phnom Penh ή και αντίστροφα να μας δώσει πληροφορίες για πρακτορείο, τιμές και γενικότερα την εμπειρία του απο την τριήμερη (απο οτι κατάλαβα ) διαδρομή.
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΛΟΜΒΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
πέρασμα καρακορουμ
ελπιζω να διαβασες τις απαντησεις στα 2 pm που μου εστειλες . λοιπον πρακτορειο στην σαιγκον ειναι το http://www.sinhcafe.com/english_info/Hochiminh.htm και οπως σου ειπα να διαλεξεις την εκδρομη των 3 ημερων . το κοστος περιπου 60 euro .
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Απο οτι είδα οι τιμές με το Victoria είναι στα 290 ευρώ η VIP καμπίνα /διαδρομή/άτομο και στα 150 ευρώ η τετράκλινη καμπίνα/διαδρομή/άτομο. Αυτό σημαίνει το σύνολο 580 - 300 ευρώ /διαδρομή/άτομο !!!!.
Δες καλύτερα. Οι τιμές αυτές είναι σε δολλάρια, όχι σε ευρώ. Είναι με επιστροφή. Και δεν είναι μόνο το ναύλο αλλά και μια διανυκτέρευση στο υπερπολυτελές ξενοδοχείο Victoria στο Sa Pa. Αλλά, ακόμη και αυτό το πακέτο θα το βρεις φτηνότερα ($235) αλλού από εκεί που κοίταξες. Οι τιμές με τα άλλα τραίνα είναι πολύ φτηνότερες. Ψάξε στο ιντερνετ για να έχεις μια ιδέα αλλά μην κλείσεις από πριν. Από τις τιμές που βλέπεις online εκεί θα βρεις τις μισές - αν απευθυνθείς σε τοπικό πρακτορείο. Θα μιλήσεις μαζί τους, θα τους πεις τι θες και θα τα κανονίσουν αυτοί (για εισιτήρια μιλάω, όχι για εκδρομές). Αλλά - κι αυτό στο λέω φιλικά - πρέπει κι εσύ να ζοριστείς λιγάκι, να ψάξεις, να επικοινωνήσεις από πριν με κάποιους (αν θες να το κάνεις από Ελλάδα) ή να περπατήσεις εκεί. Μην περιμένεις να σου πει κάποιος: "Μ' αυτούς πήγαινε". Αυτό δεν γίνεται και καταλαβαίνεις - φαντάζομαι - το λόγο. Και μην ανησυχείς, αν έχεις στοιχειώδη σχετική εμπειρία, εύκολα καταλαβαίνεις αν κάποιος (θα) κάνει καλά τη δουλειά του ή όχι. Και όλα αυτά που ζητάς θα τα βρεις εκεί, κάποιος θα τα έχει, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
 

JMS

Member
Μηνύματα
15
Likes
4
ελπιζω να διαβασες τις απαντησεις στα 2 pm που μου εστειλες . λοιπον πρακτορειο στην σαιγκον ειναι το http://www.sinhcafe.com/english_info/Hochiminh.htm και οπως σου ειπα να διαλεξεις την εκδρομη των 3 ημερων . το κοστος περιπου 60 euro .

Εννοείται ως διάβασα τις απντήσεις σου... και αυτή τη στιγμή έψαχνα στο sinhcafe για κάποιες απο τις εκδρομές... Ευχαριστώ.

Δες καλύτερα. Οι τιμές αυτές είναι σε δολλάρια, όχι σε ευρώ. Είναι με επιστροφή. Και δεν είναι μόνο το ναύλο αλλά και μια διανυκτέρευση στο υπερπολυτελές ξενοδοχείο Victoria στο Sa Pa. Αλλά, ακόμη και αυτό το πακέτο θα το βρεις φτηνότερα ($235) αλλού από εκεί που κοίταξες.
Απο συνήθεια έγραψα ευρώ...εννοούσα δολάρια. Όπως και νάχει έχεις δίκιο για το ποσό πάντως. Είναι όντως 235$.
Το πρόβλημα μου είναι πως θέλουμε να επισκεφτούμε την Κυριακάτκη αγορά στη Bac Ha και μετά να συνεχίσουμε για Sapa. Φτάνουμε Hanoi Σάββατο μεσημέρι και έτσι πιθανότατα δεν θα έχουμε την πολυτέλεια του χρόνου να ψάξουμε πρακτορείο εκει. Και πέρα αυτών το Σάββατο δεν έχει δρομολόγιο το Victoria. Καταλαβαίνεις πως είναι λιγο πιο σύνθετο το πρόβλημα....
Θα προτιμούσα το Victoria αλλά μάλλον θα πρέπει να πάρουμε κάποιο άλλο τραίνο γιαυτό και ρώτησα αν κάποιοι εχουν χρησιμοποιήσει κάποιο άλλο να μας πουν εμπειρία.
 
Last edited by a moderator:

melissokomos

Member
Μηνύματα
110
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Δέχομαι προτάσεις
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
rena 1988 και melissokomos πείτε μου την γνώμη σας για My Son. Νομίζετε οτι αξίζει την ημέρα που θα διαθέσω (αφου άλλωστε θα παω και Angor);

melissokomos σκέφτομαι να παω και εγω Tam Coc και ισως και Perfume Pagoda. Ποια η γνώμη σου;
Όταν λες χωρίς γραφείο ταξιδίων εννοείς απο Ελλάδα ή δεν χρησιμοποίησες κανένα γραφείο για τις εκδρομές σου και τις μεταφορές σου εκει ;
Μπορείς να μου πεις ποιό αναλυτικά τι μέσα χρησιμοποιήσατε για ολες τις μετακινήσεις σας ;
Στη Sapa πήγατε με το νυκτερινό τρένο, με κάποιο πρακτορείο ; Πόσες μέρες μείνατε; Το συνδυάσατε μήπως και με Bac Ha που έιναι σχετικά κοντά ;

Εχει πάει κανένας Ba be Lake ;
Λοιπόν βλέπω οτι ανησυχείς περισσότερο απ' όσο χρειάζεται. Άλλωστε τα περισσότερα προβλήματα που ενδεχομένως θα προκύψουν (που δεν θα προκείψουν και αν λέμε είναι μέσα στα πλαίσια ενός ταξιδιού που κάνεις μόνος σου.Αυτή είναι και η γοητεία αυτού του ταξιδιού.) θα τα λύσεις επι τόπου μην περιμένεις απο εδώ μέσα απο το Internet Να βρεις τα πάντα, θα πελαγώσεις και έτσι και στραβώσει και καμιά ημερα εκεί θα σε Ξενερώσει τελείως .Τώρα για τις απορίες σου και ότι μπορώ να πώ. Γραφεία τουριστικά στο Ανόι ένα <κάρο> διαλέγεις και παίρνεις με τα κριτήρια τα δικά σου.Εμείς απο κει κλείσαμε για SAPA, τρία άτομα σε τετράκλινη καμπίνα ολονύκτιο ταξίδι ,τιμές δεν θυμάμαι καθόλου πάντως εκείνο που μπορώ να σου πώ οτι είναι πολύ φθηνά . Εκεί μείναμε δύο ημέρες,στην επιστροφή μας μετά το ολονύκτιο ταξίδι με τρένο απο SAPA,πήραμε τρένο της Γραμμής και μετά απο 1 ή 2 ώρες πήγαμε Tam Coc καταπληκτικό το τοπίο θα μου μείνει αξέχαστο,το βράδυ τις ίδιας μέρας πάλι το τρένο τις γραμμής ολονύκτιο ταξίδι για HUE, Perfume Pagoda δεν πήγαμε τις υπόλοιπες διαδρομέσ και στάσεις μέχρι SAIGON κινηθήκαμε με την εταιρία Σην Καφέ. My Son να πάτε αξίζει, βέβαια καμία σχέσει με ANGOR BATT, αλλά όπως έγραψε και πάρα πολύ κατατοπιστικός Babaduma και συμφωνώ μαζί του είναι ένα ξεχωριστό Μνημείο.
 

JMS

Member
Μηνύματα
15
Likes
4
melissokomos ξέρω πως μερικές φορές ανησυχώ περισσότερο απο οσο χρειάζεται, αλλά δεν εχω ξαναταξιδέψει ποτέ άλλοτε τόσο χύμα γιαυτό και οι απορίες...
Θυμάσαι μήπως με ποιο τραίνο είχατε πάει Sapa ;
Απλα όπως είπα και στο προηγούμενο μήνυμα μου, Hanoi φτάνουμε Σάββατο απόγευμα (μετά τις 18:30) και δεν έχουμε αρκετό χρόνο για "αναζητήσεις" της τελευταίας στιγμής...
Στη Sapa και Tam Coc πήγατε μόνοι σας ή με κάποιο πρακτορείο ; Και αν πήγατε μόνοι σας πως κανονίσατε τις μετακινήσεις σας εκει και πως γνωρίζατε τι διαδρομές, ποιά χωριά και σε ποιά μέρη γενικά άξιζε να πάτε ; Στη Sapa για παράδειγμα μπορείς να βρεις κάποιο οδηγό για να κάνεις trekking στα διάφορα χωριά ; Μπορείς να κανονίσεις απο μόνος σου το Homestay ;
Στο Tam Coc αν πας απο μόνος σου με τραίνο μπορείς να νοικιάσεις βάρκα εκεί ;
Το Sinhcafe για ποιές εκδρομές το χρησιμοποιήαστε ;
 

melissokomos

Member
Μηνύματα
110
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Δέχομαι προτάσεις
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
melissokomos ξέρω πως μερικές φορές ανησυχώ περισσότερο απο οσο χρειάζεται, αλλά δεν εχω ξαναταξιδέψει ποτέ άλλοτε τόσο χύμα γιαυτό και οι απορίες...
Θυμάσαι μήπως με ποιο τραίνο είχατε πάει Sapa ;
Απλα όπως είπα και στο προηγούμενο μήνυμα μου, Hanoi φτάνουμε Σάββατο απόγευμα (μετά τις 18:30) και δεν έχουμε αρκετό χρόνο για "αναζητήσεις" της τελευταίας στιγμής...
Στη Sapa και Tam Coc πήγατε μόνοι σας ή με κάποιο πρακτορείο ; Και αν πήγατε μόνοι σας πως κανονίσατε τις μετακινήσεις σας εκει και πως γνωρίζατε τι διαδρομές, ποιά χωριά και σε ποιά μέρη γενικά άξιζε να πάτε ; Στη Sapa για παράδειγμα μπορείς να βρεις κάποιο οδηγό για να κάνεις trekking στα διάφορα χωριά ; Μπορείς να κανονίσεις απο μόνος σου το Homestay ;
Στο Tam Coc αν πας απο μόνος σου με τραίνο μπορείς να νοικιάσεις βάρκα εκεί ;
Το Sinhcafe για ποιές εκδρομές το χρησιμοποιήαστε ;
Σου είπα απο το Ανόι Κλείσαμε σε τοπικό γραφείο πακέτο, το νυκτερινό τρένο αλέ -ρετούρ την διαμοονή μας σε ξενοδοχείο στο SAPA και TRekking sta γύρω χωριά της περιοχής.Έχω την εντύπωση οτι εκείνη την ώρα που φτάνεις δύσκολα να τα προλάβεις.Θα σου συνιστούσα να πάς την πρώτη βραδιά στο κουκλοθέατρο του νερού κοιμάσαι Ανόι και την άλλη μέρα έχει ο Θεός. Το Sinhkafe to χρησιμοποιείσαμε μόνο για τις Μετακινήσεις απο πόλη σε πόλη και μάλιστα συνήθως ταξιδεύαμε νύκτα. Πάντως μετά την εμπειρία μου αυτή οι μετακινήσεις με το τρένο ειναι ασφαλέστερες.¨Οταν θα τα πάς εκεί θα τα βρείς ΠΙο εύκολα απ' ότι φαντάζεσαι. Αν ξέρεις πάντως λίγα Γαλλικά θα σε βοηθούσαν στις επαφές σου.
 

melissokomos

Member
Μηνύματα
110
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Δέχομαι προτάσεις
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Περισσότερο από τ'Αγγλικά; :eek:
ΣΤα ταξιδιωτικά γραφεία και ξενοδοχεία τα Αγγλικά είναι απαραίτητα ,αλλα πολύς κόσμος και ειδικά οι παλαιότεροι μιλάνε Γαλλικά λογω της παρουσίας των Γάλλων εκεί.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
ΣΤα ταξιδιωτικά γραφεία και ξενοδοχεία τα Αγγλικά είναι απαραίτητα ,αλλα πολύς κόσμος και ειδικά οι παλαιότεροι μιλάνε Γαλλικά λογω της παρουσίας των Γάλλων εκεί.
Καλά, πρέπει να μιλάς για πολύ παλιότερους, γιατί οι Γάλλοι έφυγαν εδώ και πάνω από 60 χρόνια. Αμφιβάλλω αν υπάρχει περίπτωση να συναντήσεις κανέναν τόσο ηλικιωμένο.

Αυτό που έγραψες για τα Γαλλικά το πίστευα κι εγώ, όταν πήγα για πρώτη φορά πριν 8 χρόνια, αλλά τους μόνους που συνάντησα που μιλούσαν Γαλλικά, ήταν ένα γκρούπ Γάλλων που ήμασταν μαζί στο αεροπλάνο για το Ντιεν Μπιεν Φου, που πήγαιναν να προσκυνήσουν τους τάφους των ομοεθνών τους. :bleh:
 

papatya

Member
Μηνύματα
55
Likes
13
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Πασχα-Ανταρκτική
Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για ταξιδιωτική ασφάλιση. Φεύγω για Βιετνάμ τον Μαρτιο για δυο βδομάδες, πιστευετε οτι θα ηταν καλό να εχω ταξιδιωτική ασφάλιση και αν ναι έχετε καποια να προτείνετε..? Ευχαριστώ!:)

JMS εγω έκλεισα τρένο για Sapa με chapa express.
 

JMS

Member
Μηνύματα
15
Likes
4
JMS εγω έκλεισα τρένο για Sapa με chapa express.[/QUOTE]

Ποιό διάστημα το Μάρτιο θα είσαι Vietnam και πότε Sapa ;
Εισητήρια για Sapa έκλεισες με πρακτορείο ή μόνη σου ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.825
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom