Αλγερία Βίζα για Αλγερία

underwater

Member
Μηνύματα
2.695
Likes
11.092
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Παιδιά να ρωτήσω, επειδή δε βρίσκω πολύ υλικό στο forum, μήπως κάτι μου διαφεύγει.
Ξέρουμε πόσο δύσκολη είναι η έκδοση βίζας για Αλγερία; Διαβάζω διάφορα τρελά στο διαδίκτυο σχετικά με τη δυσκολία του εγχειρήματος, σχετικά με απορριφθεισες βίζες , αλλά και συμβουλές σχετικά με διασφάλιση της βίζας πρώτα και αγορά εισιτηρίου σε δεύτερο χρόνο, κάτι που δεν είναι και τόσο πρακτικό, δεδομένου ότι χρειάζονται και αποδεικτικά για το ταξίδι. Έχω προβληματιστεί.

Η αλήθεια είναι ότι πρόσφατα μου ήρθε από το πουθενά αυτή η (ψιλοξέμπαρκη) ιδέα για ταξίδι Αλγερία την άνοιξη. Ίσως να φταίει το ότι έχω διαβάσει πολλούς Αλγερινούς συγγραφείς, ίσως να με επηρέασε και το πρόσφατο ταξίδι Παλαιστίνη που μου θύμισε τη γοητεία που μου ασκεί το αραβικό στοιχείο. Τα εισιτήρια είναι παραδόξως αρκετά προσιτά.

Κάποια γνώση, εμπειρία, ιδέα (πέρα από το να τηλ. στην πρεσβεία τους που εννοείται θα το κάνω);
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ευκολη ειναι. Αν εχεις το πιο σημαντικο χαρτι: προσκληση απο πρακτορα με δρομολογιο κ κρατησεις χοτελ για καθε μερα στη χωρα. Μιλα με fancy yellow, αξιοπιστοι κ αποτελεσματικοι κ στα φτιαχνουν ολα. Μπορεις να κανεις κ φεικ κρατησεις αλλα μπαινεις σε ρισκο.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.695
Likes
11.092
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Ευκολη ειναι. Αν εχεις το πιο σημαντικο χαρτι: προσκληση απο πρακτορα με δρομολογιο κ κρατησεις χοτελ για καθε μερα στη χωρα. Μιλα με fancy yellow, αξιοπιστοι κ αποτελεσματικοι κ στα φτιαχνουν ολα. Μπορεις να κανεις κ φεικ κρατησεις αλλα μπαινεις σε ρισκο.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Αυτά που γράφεις σαν απαιτούμενα ναι, τα είχα διαβάσει, αλλά όχι ότι σου "εξασφαλίζουν" υποχρεωτικά τη βίζα. Θα ψάξω το πρακτορείο που λες. :)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Αυτά που γράφεις σαν απαιτούμενα ναι, τα είχα διαβάσει, αλλά όχι ότι σου "εξασφαλίζουν" υποχρεωτικά τη βίζα. Θα ψάξω το πρακτορείο που λες. :)
Τη βιζα στην εξασφαλιζει η προσκληση κ μονο. Αν αυτη ειναι απο πρακτορειο οπως αυτο τοτε ειναι πανευκολη διαδικασια. Ουτε καν χρειαζεται να πας αυτοπροσωπως. Χρησιμοποιησε τις υπηρεσιες τους, κρατησεις χοτελ, αεροπορικα εσωτ κ καμια ξεναγηση κ ουδεν προβλημα. Η βιζα ειναι το τελευταιο που θα σε απασχολησει. Για την πρεσβεια εδω μιλαμε παντα.
 

Elenipapa88

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Παιδιά να ρωτήσω, επειδή δε βρίσκω πολύ υλικό στο forum, μήπως κάτι μου διαφεύγει.
Ξέρουμε πόσο δύσκολη είναι η έκδοση βίζας για Αλγερία; Διαβάζω διάφορα τρελά στο διαδίκτυο σχετικά με τη δυσκολία του εγχειρήματος, σχετικά με απορριφθεισες βίζες , αλλά και συμβουλές σχετικά με διασφάλιση της βίζας πρώτα και αγορά εισιτηρίου σε δεύτερο χρόνο, κάτι που δεν είναι και τόσο πρακτικό, δεδομένου
Παιδιά να ρωτήσω, επειδή δε βρίσκω πολύ υλικό στο forum, μήπως κάτι μου διαφεύγει.
Ξέρουμε πόσο δύσκολη είναι η έκδοση βίζας για Αλγερία; Διαβάζω διάφορα τρελά στο διαδίκτυο σχετικά με τη δυσκολία του εγχειρήματος, σχετικά με απορριφθεισες βίζες , αλλά και συμβουλές σχετικά με διασφάλιση της βίζας πρώτα και αγορά εισιτηρίου σε δεύτερο χρόνο, κάτι που δεν είναι και τόσο πρακτικό, δεδομένου ότι χρειάζονται και αποδεικτικά για το ταξίδι. Έχω προβληματιστεί.

Η αλήθεια είναι ότι πρόσφατα μου ήρθε από το πουθενά αυτή η (ψιλοξέμπαρκη) ιδέα για ταξίδι Αλγερία την άνοιξη. Ίσως να φταίει το ότι έχω διαβάσει πολλούς Αλγερινούς συγγραφείς, ίσως να με επηρέασε και το πρόσφατο ταξίδι Παλαιστίνη που μου θύμισε τη γοητεία που μου ασκεί το αραβικό στοιχείο. Τα εισιτήρια είναι παραδόξως αρκετά προσιτά.

Κάποια γνώση, εμπειρία, ιδέα (πέρα από το να τηλ. στην πρεσβεία τους που εννοείται θα το κάνω);
Καλησπερα,
Η αλήθεια είναι οτι η συγκεκριμενη χώρα θεωρείσαι κατι σαν άβατο ... δυσκολα δέχονται ξένους, σε περνανε απο κόσκινο... Αλλα εγω μαλλον ημουν τυχερή γιατι δεν ταλαιπωρήθηκα καθολου. Δεν χρειάστηκα προσκληση, αν κ σιγουρα βοηθαει. Το μονο που εκανα ηταν να κλεισω εισιτηρια τις μερες που μ ενδιέφερε κ εκανα κράτηση σε ξενοδοχειο. Απλα να ξερεις οτι η διαδικασία έκδοσης παιρνει 2 εβδομάδες Οποτε κλείνεις εισιτηρια μετα απο το διβδομαδο. Εγω κλείσε εισιτηρια για 13/4 κ έκανα την αίτηση για βίζα στις26/3. Ημουν τυχερή γιατι ουσιαστικα ημουν οριακά χρονικά. Τι κανεις: κλείνεις εισιτηρια, ξενοδοχειο, βγάζεις τουριστική ασφαλεια που να καλύπτει τις μερες του ταξιδιού, εννοειται διαβατηριο, κ παράβολο που δινεις στο προξενιό μαζι με την αίτηση . Παραθέτω παρακατω απαντητική επιστολή απο το προξενιό της Αλγερίας σχετικα με την έκδοση βίζας:

Αξιότιμη Κυρία Παπά,
Επισυνάπτεται φόρμα αίτησης για την απαραίτητη θεώρηση εισόδου στην Αλγερία.

Η αίτηση (εις διπλούν για τον κάθε ενδιαφερόμενο - συμπληρωμένη με κεφαλαία γράμματα) οφείλει να έχει πρωτότυπη υπογραφή και ημερομηνία.
Το πεδίο του συζύγου εάν είστε παντρεμένη υποχρεωτικά συμπληρωμένο, τα παιδιά όχι εκτός και αν ταξιδεύουν μαζί.

Επιπλέον της αίτησης, για τουριστική θεώρηση απαιτούνται:
- Διαβατήριο σε ισχύ για τους επόμενους έξι μήνες από την ημέρα του ταξιδιού
- Πρωτότυπο διαβατήριο και φωτοτυπία της πρώτης σελίδας αυτού όπου φαίνονται τα προσωπικά στοιχεία (σελ.2-3)
- Δύο μικρές φωτογραφίες έγχρωμες (τύπου διαβατηρίου)
- Κράτηση αεροπορικών εισιτηρίων (aller-retour) και κράτηση ξενοδοχείου στο όνομά σας
ή Πρόσκληση από την Αλγερία (επικυρωμένη για το γνήσιο της υπογραφής και κράτηση αεροπορικών εισιτηρίων (aller-retour)
- Ταξιδιωτική ασφάλιση/ Ασφάλεια ζωής (σε περίπτωση θανάτου ή ατυχήματος, για επαναπατρισμό σορού, νοσηλεία και ιατροφαρμακευτική περίθαλψη) για 30 ημέρες από την ημέρα έκδοσης της visa
- Χρόνος αναμονής 15 ημέρες
- Κόστος Θεώρησης 60 ευρώ για ελληνικό διαβατήριο κατά την κατάθεση του φακέλου


Για επιπλέον πληροφορίες ή διευκρινίσεις, παρακαλώ επικοινωνήστε με την υπηρεσία μας.

Με εκτίμηση
Ηρώ Κοκορέλη
Γραμματέας - Τμήμα Visa
Πρεσβεία Αλγερίας(Τρίτη έως και Παρασκευή 09:30 - 14:30)
Βασ.Κων/νου 14, 11635 Αθήνα
Τηλ: 210 7564191-2
Φαξ: 210 7018681
 

Elenipapa88

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Παιδιά να ρωτήσω, επειδή δε βρίσκω πολύ υλικό στο forum, μήπως κάτι μου διαφεύγει.
Ξέρουμε πόσο δύσκολη είναι η έκδοση βίζας για Αλγερία; Διαβάζω διάφορα τρελά στο διαδίκτυο σχετικά με τη δυσκολία του εγχειρήματος, σχετικά με απορριφθεισες βίζες , αλλά και συμβουλές σχετικά με διασφάλιση της βίζας πρώτα και αγορά εισιτηρίου σε δεύτερο χρόνο, κάτι που δεν είναι και τόσο πρακτικό, δεδομένου ότι χρειάζονται και αποδεικτικά για το ταξίδι. Έχω προβληματιστεί.

Η αλήθεια είναι ότι πρόσφατα μου ήρθε από το πουθενά αυτή η (ψιλοξέμπαρκη) ιδέα για ταξίδι Αλγερία την άνοιξη. Ίσως να φταίει το ότι έχω διαβάσει πολλούς Αλγερινούς συγγραφείς, ίσως να με επηρέασε και το πρόσφατο ταξίδι Παλαιστίνη που μου θύμισε τη γοητεία που μου ασκεί το αραβικό στοιχείο. Τα εισιτήρια είναι παραδόξως αρκετά προσιτά.

Κάποια γνώση, εμπειρία, ιδέα (πέρα από το να τηλ. στην πρεσβεία τους που εννοείται θα το κάνω);
Επισης, δε θα προτιμά σε γυναίκα να ταξιδέψει μονη Αλγερία, σε καμια περιπτωση. Πολυ επικίνδυνο. Πρεπει να ταξιδέψεις μαζι με αλλον ή να σε περιμένει καποιος ντόπιος εκει. Στο αεροδρομιο θα χρειαστει να συμπληρώσεις μια φορμα η οποια ειναι στα γαλλικα, με τα Βασικα σ στοιχεια κ θα σε ρωτήσουν διαφορα στον έλεγχο... τιποτα σπουδαίο. Γιατι επισκέπτεσαι τη χώρα, τι δουλεια κανεις κλπ. Πολυ αγενείς κ σεξιστες btw... σιγουρα χρειαζεσαι καποιον που να ξερει τη χώρα. Σοκαριστικό το γεγονός οτι υπαρχει παντου αστυνόμευση, στα πάρκα φύλακες να ελέγχουν τον κοσμο τι κανεις, αν καπνίζεις, αν εισαι προκλητικός . ... εγω πηγα μονο στο Αλγέρι, πρωτεύουσα . Απο μέρη να επισκεφτείς τιποτα το σπουδαίο . Προσοχή στον κοσμο κ ειδικα στους άντρες. Ειναι επίμονοι κ ενοχλητικοί κ θα ελεγα μερικοί επικίνδυνοι, ειδικά αν κανεις μπαμ οτι εισαι ξενη.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.695
Likes
11.092
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Καλησπερα,
Η αλήθεια είναι οτι η συγκεκριμενη χώρα θεωρείσαι κατι σαν άβατο ... δυσκολα δέχονται ξένους, σε περνανε απο κόσκινο... Αλλα εγω μαλλον ημουν τυχερή γιατι δεν ταλαιπωρήθηκα καθολου. Δεν χρειάστηκα προσκληση, αν κ σιγουρα βοηθαει. Το μονο που εκανα ηταν να κλεισω εισιτηρια τις μερες που μ ενδιέφερε κ εκανα κράτηση σε ξενοδοχειο. Απλα να ξερεις οτι η διαδικασία έκδοσης παιρνει 2 εβδομάδες Οποτε κλείνεις εισιτηρια μετα απο το διβδομαδο. Εγω κλείσε εισιτηρια για 13/4 κ έκανα την αίτηση για βίζα στις26/3. Ημουν τυχερή γιατι ουσιαστικα ημουν οριακά χρονικά. Τι κανεις: κλείνεις εισιτηρια, ξενοδοχειο, βγάζεις τουριστική ασφαλεια που να καλύπτει τις μερες του ταξιδιού, εννοειται διαβατηριο, κ παράβολο που δινεις στο προξενιό μαζι με την αίτηση .
Σε ευχαριστώ πολύ για τις αναλυτικές πληροφορίες!
Επισης, δε θα προτιμά σε γυναίκα να ταξιδέψει μονη Αλγερία, σε καμια περιπτωση. Πολυ επικίνδυνο. Πρεπει να ταξιδέψεις μαζι με αλλον ή να σε περιμένει καποιος ντόπιος εκει. Στο αεροδρομιο θα χρειαστει να συμπληρώσεις μια φορμα η οποια ειναι στα γαλλικα, με τα Βασικα σ στοιχεια κ θα σε ρωτήσουν διαφορα στον έλεγχο... τιποτα σπουδαίο. Γιατι επισκέπτεσαι τη χώρα, τι δουλεια κανεις κλπ. Πολυ αγενείς κ σεξιστες btw... σιγουρα χρειαζεσαι καποιον που να ξερει τη χώρα. Σοκαριστικό το γεγονός οτι υπαρχει παντου αστυνόμευση, στα πάρκα φύλακες να ελέγχουν τον κοσμο τι κανεις, αν καπνίζεις, αν εισαι προκλητικός . ... εγω πηγα μονο στο Αλγέρι, πρωτεύουσα . Απο μέρη να επισκεφτείς τιποτα το σπουδαίο . Προσοχή στον κοσμο κ ειδικα στους άντρες. Ειναι επίμονοι κ ενοχλητικοί κ θα ελεγα μερικοί επικίνδυνοι, ειδικά αν κανεις μπαμ οτι εισαι ξενη.
Κοίτα, γενικά στο Μαγκρέμπ οι άντρες είναι επίμονοι και ενοχλητικοί. Παρ' όλα αυτά με προβληματίζει αυτό που λες περί επικινδυνότητας, καθώς δεν έχω διαβάσει κάτι τέτοιο σε πρόσφατα ταξιδιωτικά άρθρα. Δε σκοπεύω να πάω μόνη, ούτε όμως να μείνω μόνο στο Αλγέρι. Έχεις πάει και σε άλλες γειτονικές χώρες και σου φάνηκε το Αλγέρι περισσότερο επικίνδυνο ή ήταν η πρώτη σου επαφή με την περιοχή του Μαγκρέμπ;
 

Elenipapa88

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Σε ευχαριστώ πολύ για τις αναλυτικές πληροφορίες!

Κοίτα, γενικά στο Μαγκρέμπ οι άντρες είναι επίμονοι και ενοχλητικοί. Παρ' όλα αυτά με προβληματίζει αυτό που λες περί επικινδυνότητας, καθώς δεν έχω διαβάσει κάτι τέτοιο σε πρόσφατα ταξιδιωτικά άρθρα. Δε σκοπεύω να πάω μόνη, ούτε όμως να μείνω μόνο στο Αλγέρι. Έχεις πάει και σε άλλες γειτονικές χώρες και σου φάνηκε το Αλγέρι περισσότερο επικίνδυνο ή ήταν η πρώτη σου επαφή με την περιοχή του Μαγκρέμπ;
Καλησπερα,
Εχω παει μονο στο Αλγέρι. Τι να σου πω, εμενα μου φανηκε πολυ περίεργος ο κοσμος κ Βασικα μιλαω για τους άντρες. Βραδυ δεν κυκλοφορείς εξω μονη σε καμια περιπτωση. Μονο αντρεσ Στους δρόμους και αν εισαι ξενη Καραδοκούν να στην πέσουν ολοι μαζι. Ειναι ενας λαός πολυ καταπιεσμένος, λογω θρησκείας κυριως κ θα ελεγα Επισης κι ενας λαός πολυ κλειστομυαλος κ ο άντρες πονηροί κ προκατειλημμένοι με τις ξένες γυναίκες.

Οσο για την βίζα, παραθέτω link σχετικα με το ποιες χώρες ειναι δυσκολο να σ δωσουν https://garfors.com/worlds-hardest-countries-to-visit/

Σημαντική σημειωση* Δεν σου δινουν βιζα αν εχεις επισκεφτεί το Ισραήλ
 
Last edited by a moderator:

underwater

Member
Μηνύματα
2.695
Likes
11.092
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
τί έπραξες τελικώς;
Τίποτα, έκλεισα εν τέλει ανοιξιάτικο ταξίδι σε άλλο προορισμό, με πολύ απλή έκδοση βίζας. Δεν έχει βέβαια φύγει το πλάνο της Αλγερίας από το μυαλό μου, απλά μετατέθηκε για άλλη στιγμή.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.070
Ναί κι εγω το έχω παραπέμψει στις καλένδες. Είχα προσπαθήσει μέσω Τύνιδος, αλλά, οι αποστάσεις ειναι τεραστιότατες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.528
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom