Βίντεο Οδηγός - Δημιουργία Χάρτη και Σύνδεση Φωτο Άλμπουμ

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ναι ναι είναι οι αλλαγές που έκανε η Google στο Google maps licensing model και θέλει κάποια τροποποίηση , ελπίζω τις επόμενες ημέρες να καταφέρω να το διορθώσω.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.820
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
κι εγώ προσπάθησα σήμερα αλλά δεν τα κατάφερα..
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Όταν καταφέρω να βρω λύση θα το ποστάρω εδώ για να ξέρετε ότι έχει διορθωθεί.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.820
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Ωραία! Ευχαριστούμε πολύ!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πως πάει, φαίνεται να υπάρχει κάποιο φως στην άκρη του τούνελ (ελπίζοντας να υπάρχει λύση που να μην απαιτεί να τα σκάσετε χοντρά στη google); Εχω ήδη μαζέψει αρκετό backlog για το χάρτη μου...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δυστυχώς όχι ακόμα. Το πρόβλημα είναι πιο πολύπλοκο, γιατί η πλατφόρμα του φόρουμ θα πρέπει μέσα στο επόμενο έτος να αναβαθμιστεί στην τελευταία έκδοση, η οποία έχει και μερικά καλούδια που θα μας/σας φανούν εξαιρετικά χρήσιμα, αλλά ταυτόχρονα αυτό θα σημαίνει ότι όλα τα έξτρα add-ons που έχω φτιάξει θα πρέπει να ξαναφτιαχτούν από το μηδέν για να είναι συμβατά.

Οπότε προσπαθώ να φτιάξω το χάρτη με μικρό κόστος, αλλιώς αν το κόστος αποδειχθεί μεγάλο, τότε πιθανόν να γίνει μαζί με την αναβάθμιση.

Θα ήταν επίσης χρήσιμο να δω πόσα μέλη πραγματικά τον χρησιμοποιούν, θα κοιτάξω αν μπορώ να βγάλω τίποτε στοιχεία.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Δυστυχώς όχι ακόμα. Το πρόβλημα είναι πιο πολύπλοκο, γιατί η πλατφόρμα του φόρουμ θα πρέπει μέσα στο επόμενο έτος να αναβαθμιστεί στην τελευταία έκδοση, η οποία έχει και μερικά καλούδια που θα μας/σας φανούν εξαιρετικά χρήσιμα, αλλά ταυτόχρονα αυτό θα σημαίνει ότι όλα τα έξτρα add-ons που έχω φτιάξει θα πρέπει να ξαναφτιαχτούν από το μηδέν για να είναι συμβατά.

Οπότε προσπαθώ να φτιάξω το χάρτη με μικρό κόστος, αλλιώς αν το κόστος αποδειχθεί μεγάλο, τότε πιθανόν να γίνει μαζί με την αναβάθμιση.

Θα ήταν επίσης χρήσιμο να δω πόσα μέλη πραγματικά τον χρησιμοποιούν, θα κοιτάξω αν μπορώ να βγάλω τίποτε στοιχεία.
Είδα ότι πόσταρες στο συγκεκριμένο θέμα και έσπευσα με ελπίδα! :p Μετά είδα ότι πόσταρες για να απαντήσεις αρνητικά στην ατέρμονη ερώτηση που συχνά έχουμε κάποιοι στο μυαλό μας και μου έφυγε η χαρά. :D

Προσωπικά χρησιμοποιούσα το συγκεκριμένο χάρτη επειδή είναι ο μόνος που έχω βρει που μπορεί κανείς να σημειώνει αναλυτικά τα μέρη που έχει πάει και όχι απλά να "χρωματίζει" ολόκληρες χώρες. Όχι ότι προσέθετα και το κάθε νέο χωριουδάκι που πήγαινα, αλλά γενικά έβαζα αυτά που θεωρούσα "βασικά" από κάθε ταξίδι και μου άρεσε να τον εμπλουτίζω μετά από κάθε εξόρμηση. Στα συν ότι μπορούσες να βάλεις και ημερομηνίες, κάτι που εγώ δε νοιαζόμουν να κάνω, αλλά το θεωρούσα καλό εργαλείο για όσους γούσταραν. Επιπλέον εκτιμούσα πολύ το γεγονός ότι μπορούσα να σημειώνω (και μετά από καιρό να χαζεύω) προορισμούς που θα "χάνονταν" σε έναν απλό χάρτη (πχ αμφισβητούμενα εδάφη).

Από την άλλη θεωρώ ότι οι περισσότεροι προτιμούν χάρτες που χρωματίζουν ολόκληρες χώρες, είτε για λόγους ευκολίας, είτε επειδή είναι όσο να 'ναι δελεαστικό με ένα τριήμερο στο Λονδίνο να "χρωματίζεις" μονομιάς Αγγλία, Σκωτία, Ουαλία και Βόρεια Ιρλανδία! :p

Εσύ θα δεις και αποφασίζεις τι συμφέρει. Απλά αν αποφασίσεις να τον "σκοτώσεις" let us know να το πάρουμε απόφαση. :p
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Έψαξα και αυτό το στατιστικό τελικά: το χάρτη χρησιμοποιούν αρκετά μέλη τελικά, βλέπω ότι 855 μέλη έχουν προσθέσει από 10 πινέζες και πάνω στο χάρτη τους.

Δεν έχει βρεθεί developer να τον φτιάξει ακόμα, οπότε είμαστε σε αναμονή. :confused:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.447
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom