Ισπανία Βαρκελώνη: Τips και προτασεις!!!

Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Προσπαθώ να βγάλω πρόγραμμα ώστε όσα αξιοθέατα είναι κοντά να τα επισκεφτώ την ίδια μέρα Οπως πχ το cituadella park με το κτήριο με τα χρυσά αλλογα είδα ότι είναι κοντά με την αψίδα θριάμβου και με το μουσείο Πικάσο οπότε θα μπορούσαν να μπουν στην ίδια μέρα εφόσον είναι όλα εκεί γύρω(όπως τα βλέπω δηλαδή στο χάρτη τώρα από κοντά δεν ξέρω τις αποστάσεις)
Επιπλέον θέλω να επισκεφτώ το park guell τη Σαγράδα φαμίλια και το Palau de la musica,(και το διάσημο συντριβάνι αν αξίζει?)αυτά πως μπορώ να τα συνδυάσω είναι κάποιο κοντά με το άλλο?
Επίσης εστιατόρια για μεσημεριανό και πρωινό με οικονομικές τιμές έχετε να μου προτείνετε κάτι?

Θα σου πω εγω περιπου πως να τα συνδυασεις ,συμφωνα με οπως ειδα τα αξιοθεατα εγω και πως ειναι σε κοντινες αποστασεις μεταξυ τους. Η πολη ειναι μεγαλη ,ουτε ειναι Ρωμη που με ενα παγωτο θα γυρισεις τα αξιοθεατα και θα ειναι ολα στο παλιο κεντρο .Που σημαινει οτι τα αξιοθεατα ειναι διασπαρτα ανα γειτονιες και διασπαρτα και εκτος εκτος κεντρου,που σημαινει οτι το metro θα το χρησοποιησεις αρκετα.

La sagrada familia ειναι στο eixample και ειναι σε κοντινη αποσταση με ποδια με passeig de gracia οπου βρισκονται και η casa battlo,casa mila του Gaudi,συνδυαζονται με ποδια μαζι 15 -20 λεπτα αποσταση περιπου.Aυτα πανε μαζι θελουν μετρο ,αν μενεις παραλια κοντα η κοντα la rabla δεν πας με ποδια.


Απο την plaza catalunya ευθεια μπρος ειναι ο γνωστος πεζοδρομος Lα Rablas ,οπου οποσδηποτε να μπεις la boqueria να φας street food και να δροσιστεις με ολοφρεσκους χυμους,η La Rabla τελειωνει εκει που ξεκιναει η μαρινα και ο παραλιακος πεζοδρομος,οπου περπατοντας πας στο ενυδρειο και αν προχωρησεις λιγο ακομα Barcelonetta.Στα ενδιαμεσα la rablas ειναι και το barrio gotico και η plaza real,Οι αψιδες ειναι κοντα plaza catalunya ,οπου εκει βρισκεται το σιντριβανι,το ciutudella που λες και σε κανω 10 λεπτο αποσταση το ισπανικο χωριο και ο λοφος montjuic.

To camp nou(γηπεδο και μουσειο Barcelona) ειναι τελειως αλλου σαν να λεμε Αθηνα-Μαρουσι οποτε πας μονο του και φυσικα μετρο δες την σταση .Να πας ομως ανεξαρτητα αν εισαι ποδοσφαιροφιλος.


Park guell δυστυχως δεν προλαβα κριμα και ουτε μουσειο Πικασο πηγα .


Θα περασεις τελεια!!Μπορει να μην ειναι η παραμυθουπολη ,ουτε να εχει κατι το τερμα γραφικο η μεσαιωνικο αλλα απο το χαλαρο vibe και μονο της πολης και την ζωη θα τρελαθεις.

Ενα μειον μονο η εποχη που πας ειναι μεσογειακος προορισμος παραθαλασσιος ,δεν το εχω συνδυασει με χριστουγεννα και κρυο .Μαιο πχ με ηλιοφανεια καΙ κοντομανικα θα ταιριαζε καλυτερα .

Και παλι ομως σουπερ θα περασεις οταν δεις την λα σαγκραδα θα μεινεις με το στομα ανοιχτο
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.751
Οι αψιδες ειναι κοντα plaza catalunya ,οπου εκει βρισκεται το σιντριβανι,το ciutudella που λες και σε κανω 10 λεπτο αποσταση το ισπανικο χωριο και ο λοφος montjuic.
Φίλε μου λίγο μπερδεύτηκες. Οι αψίδες που λες είναι μια, όχι πολλές. Το σιντριβάνι είναι κοντά
στην πλατεία Ισπανίας και όχι Καταλονίας. Η Ciutadella είναι από την άλλη μεριά κοντά στην αψίδα
και όχι στο Ισπανικό χωριό και το Montjuic.
Όλο το Bari Gotic μεσαιωνικό δεν είναι; Ακόμα κι ένα μεγάλο μέρος της Ribera & Santa Maria del Mar
μέχρι σχεδόν την περιοχή Born μεσαιωνικό είναι. Εκτός αν θέλεις κάτι άλλο να πεις και δεν το κατάλαβα.
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Φίλε μου λίγο μπερδεύτηκες. Οι αψίδες που λες είναι μια, όχι πολλές. Το σιντριβάνι είναι κοντά
στην πλατεία Ισπανίας και όχι Καταλονίας. Η Ciutadella είναι από την άλλη μεριά κοντά στην αψίδα
και όχι στο Ισπανικό χωριό και το Montjuic.

Όλο το Bari Gotic μεσαιωνικό δεν είναι; Ακόμα κι ένα μεγάλο μέρος της Ribera & Santa Maria del Mar
μέχρι σχεδόν την περιοχή Born μεσαιωνικό είναι. Εκτός αν θέλεις κάτι άλλο να πεις και δεν το κατάλαβα.


Εγω θυμομουν οτι κοντα ειναι εκει και ειχα παει σε αποσταση με τα ποδια.Αψιδες εννοω την κλασσικη κοκκινη ,που θυμαμαι ηταν πολυ κοντα στον λοφο και μετα απο εκει πηγαμε με τα ποδια στο ισπανικο χωριο.
Εννοειται μπορει να κανω και καποιο λαθος γιατι εχει περασει καιρος που πηγα.Αλλα σιγουρα δεν ειχα σκοπο να παραπληροφορησω μονο να βοηθησω και αυτο φαινεται και απο ολα τα υπολοιπα που εγραψα πιο πανω.


Ναι το barrio gotico ειναι πανεμορφο ,ναι εχει το μεσαιωνικο στοιχειο αλλα δεν παυει να ειναι ενα πολυ μικρο κομματι της πολης και σιγουρα δεν πιστευω οτι υπερτερει το μεσαιωνικο στοιχειο στην αρχιτεκτονικη της πολης.Πιο πολυ θα ελεγα συγχρονη πολη ,μεσογειακη,παραθαλασσια με καποια σημεια οπως το passeig de gracia θυμιζουν κλασσικη ευρωπη τα κτιρια.Καταλαβες πως το εννοουσα .Δεν εχει την κλασσικη ομορφια πολης, αν περιμενει τυπου δηλαδη Κρακοβια,Πραγα οσων αφορα αυτο το θα απογοητευτει αν περιμενει κατι τετοιο,ειναι πιο συγχρονη θα ελεγα .

Φιλικα ολα αυτα ουτε να μπερδεψω θελω οπως εγραψα δεκτες ολες οι αποψεις εννοειται γραφω οτι ειδα και πιστευω.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.751
Εννοειται μπορει να κανω και καποιο λαθος γιατι εχει περασει καιρος που πηγα.Αλλα σιγουρα δεν ειχα σκοπο να παραπληροφορησω μονο να βοηθησω και αυτο φαινεται και απο ολα τα υπολοιπα που εγραψα πιο πανω.
Το κατάλαβα ότι ήθελες να βοηθήσεις και όχι να παραπληροφορήσεις, γι'αυτό έγραψα ότι κάπου
μπερδεύτηκες.
Η απόσταση από την αψίδα μέχρι το Μοντζουίκ είναι στα 4,2 χιλ κι αν υποθέσουμε το τελευταίο 1-1,5
χιλιόμετρο είναι ανηφόρα, θα είναι λίγο δύσκολο. Όχι ότι δεν γίνεται, αλλά χάνεις πολύ ώρα, συν
'οτι σου βγαίνει η γλώσσα στην ανηφόρα.
screenshot-www.google.es-2021.12.07-14_28_42.png

Ναι το barrio gotico ειναι πανεμορφο ,ναι εχει το μεσαιωνικο στοιχειο αλλα δεν παυει να ειναι ενα πολυ μικρο κομματι της πολης
Εδώ επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Η παλιά πόλη δεν είναι μόνο το Barri Gotic. H παλιά πόλη είναι η ciutat Vella ,που το Barri Gotic είναι ένα κομμάτι της.
Έχουμε το Barcino της ύστερης αρχαιότητας που ερείπια του υπάρχουν σε εμφανή σημεία, αλλά
και ερείπια υπάρχουν κάτω από το Γοτθικό κομμάτι που είναι επισκέψιμα.
Υπάρχει το Γοτθικό κομμάτι που αρχίζει πάνω στα ερείπια της Ρωμαικής πόλης την πρώιμη μεσαιωνική περίοδο.
Υπάρχει το κομμάτι της ώριμης μεσαιωνικής περιόδου που εκτίνετε στην περιοχή Ribera-Born
Και φτάνουμε στον ύστερο μεσαίωνα με τις επεκτάσεις της παλιάς πόλης ,μέχρι την εποχή του
Φερδινάνδου και της Ισαβέλας και τον διωγμό των Εβραίων.
Φιλικα ολα αυτα ουτε να μπερδεψω θελω οπως εγραψα δεκτες ολες οι αποψεις εννοειται γραφω οτι ειδα και πιστευω.
Φυσικά φιλικά. Κουβέντα κάνουμε και λέμε τις απόψεις μας.
υγ.
Χρόνια πολλά για χθες που γιόρταζες.
 
D

Delmem38110

Guest
η Βαρκελώνη είναι πόλη που θα την επισκεφτείτε πολλές φορές αν σας αρέσει.
απολαύστε την και μην στριμώχνετε τα πάντα μέσα σε λίγες μέρες.
χαλαρά, υπάρχει και η επόμενη φορα..
 

Joanfairy

Member
Μηνύματα
80
Likes
62
Καλημερα!
Προκειται να επισκεφθω τη βαρκελωνη 15-19 μαρτιου!δωστε μου συμβουλες, πως να διαχειριστω το χρονο για να δω οσο πιο πολλα μπορω. Θελω σιγουρα να δω sagrama familia, παρκο guell, barceloneta και ισως μια επισκεψη στη χιρονα. Εισιτηρια για αξιοθεατα ηλεκτρονικα απο που ειναι καλυτερα να εκδωσω?
 

waroo

Member
Μηνύματα
73
Likes
483
δεν ξερω τις ωρες των πτησεων αλλά με 3 γεμάτες ημέρες (16-18) θα έμενα Βαρκελωνη - έχει πάρα πολλά αξιοθέατα, αν πεις οτι θα φύγεις εκτός, έφυγε μια μέρα στην ουσία

Θα έβαζα σίγουρα μέσα τουλάχιστον ενα απο τα σπιτια του Gaudi (casa batllo) αν και προσωπικα μου αρεσε ιδιαιτερα και αυτο: la pedrera, για να έχεις μια πιο συνολική εικόνα για το έργο του

επισης απογευματινη στο εθνικό τους μουσειο nacional dárt de catalunya, βλέπεις και το συντριβάνι μπροστά

εισιτηρια πάντα κλείνεις ηλεκτρονικά (όπου γίνεται φυσικά) για να μη χάνεις χρόνο και να επιλέξεις το καλύτερο πακέτο για εσένα, πχ
Casa Milà Tickets | Gaudí’s building in Barcelona

θα έκλεινα ένα guided tour σε κάποιο για να ακούσω και δύο πράγματα παραπάνω που το απαίδευτο μάτι θα τα ξεπεράσει
 

Joanfairy

Member
Μηνύματα
80
Likes
62
δεν ξερω τις ωρες των πτησεων αλλά με 3 γεμάτες ημέρες (16-18) θα έμενα Βαρκελωνη - έχει πάρα πολλά αξιοθέατα, αν πεις οτι θα φύγεις εκτός, έφυγε μια μέρα στην ουσία

Θα έβαζα σίγουρα μέσα τουλάχιστον ενα απο τα σπιτια του Gaudi (casa batllo) αν και προσωπικα μου αρεσε ιδιαιτερα και αυτο: la pedrera, για να έχεις μια πιο συνολική εικόνα για το έργο του

επισης απογευματινη στο εθνικό τους μουσειο nacional dárt de catalunya, βλέπεις και το συντριβάνι μπροστά

εισιτηρια πάντα κλείνεις ηλεκτρονικά (όπου γίνεται φυσικά) για να μη χάνεις χρόνο και να επιλέξεις το καλύτερο πακέτο για εσένα, πχ
Casa Milà Tickets | Gaudí’s building in Barcelona

θα έκλεινα ένα guided tour σε κάποιο για να ακούσω και δύο πράγματα παραπάνω που το απαίδευτο μάτι θα τα ξεπεράσει
Ωραια! Ευχαριστω πολυ
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
255
Likes
260
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Θα σου πω εγω περιπου πως να τα συνδυασεις ,συμφωνα με οπως ειδα τα αξιοθεατα εγω και πως ειναι σε κοντινες αποστασεις μεταξυ τους. Η πολη ειναι μεγαλη ,ουτε ειναι Ρωμη που με ενα παγωτο θα γυρισεις τα αξιοθεατα και θα ειναι ολα στο παλιο κεντρο .Που σημαινει οτι τα αξιοθεατα ειναι διασπαρτα ανα γειτονιες και διασπαρτα και εκτος εκτος κεντρου,που σημαινει οτι το metro θα το χρησοποιησεις αρκετα.

La sagrada familia ειναι στο eixample και ειναι σε κοντινη αποσταση με ποδια με passeig de gracia οπου βρισκονται και η casa battlo,casa mila του Gaudi,συνδυαζονται με ποδια μαζι 15 -20 λεπτα αποσταση περιπου.Aυτα πανε μαζι θελουν μετρο ,αν μενεις παραλια κοντα η κοντα la rabla δεν πας με ποδια.


Απο την plaza catalunya ευθεια μπρος ειναι ο γνωστος πεζοδρομος Lα Rablas ,οπου οποσδηποτε να μπεις la boqueria να φας street food και να δροσιστεις με ολοφρεσκους χυμους,η La Rabla τελειωνει εκει που ξεκιναει η μαρινα και ο παραλιακος πεζοδρομος,οπου περπατοντας πας στο ενυδρειο και αν προχωρησεις λιγο ακομα Barcelonetta.Στα ενδιαμεσα la rablas ειναι και το barrio gotico και η plaza real,Οι αψιδες ειναι κοντα plaza catalunya ,οπου εκει βρισκεται το σιντριβανι,το ciutudella που λες και σε κανω 10 λεπτο αποσταση το ισπανικο χωριο και ο λοφος montjuic.

To camp nou(γηπεδο και μουσειο Barcelona) ειναι τελειως αλλου σαν να λεμε Αθηνα-Μαρουσι οποτε πας μονο του και φυσικα μετρο δες την σταση .Να πας ομως ανεξαρτητα αν εισαι ποδοσφαιροφιλος.


Park guell δυστυχως δεν προλαβα κριμα και ουτε μουσειο Πικασο πηγα .


Θα περασεις τελεια!!Μπορει να μην ειναι η παραμυθουπολη ,ουτε να εχει κατι το τερμα γραφικο η μεσαιωνικο αλλα απο το χαλαρο vibe και μονο της πολης και την ζωη θα τρελαθεις.

Ενα μειον μονο η εποχη που πας ειναι μεσογειακος προορισμος παραθαλασσιος ,δεν το εχω συνδυασει με χριστουγεννα και κρυο .Μαιο πχ με ηλιοφανεια καΙ κοντομανικα θα ταιριαζε καλυτερα .

Και παλι ομως σουπερ θα περασεις οταν δεις την λα σαγκραδα θα μεινεις με το στομα ανοιχτο

Καλημέρα σε όλους. Θα ηθελα να κανω μια μικρη διορθωση, Το παρκο Ciutadella ειναι πολυ μακρια απο το Ισπανικο χωριό, την Plaza Catalunya. Το παρκο ειναι κοντα στην Αψιδα και στο μουσειο Πικασσο, αρκετα κοντα από την μαρινα εαν εχεις διαθεση για περπατημα. Το συντριβαννι ειναι επισης μακρια. Ευχαριστω
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
255
Likes
260
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος

theanswer

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Καλησπερα, τι καρτες για αξιοθεατα και μετακινησεις υπαρχουν στην Βαρκελωνη και ποιες ειναι οι πιο χρησιμες να αξιοποιησω? Η διαρκεια της διαμονης μου θα ειναι 5 μερες.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.185
Μηνύματα
883.382
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom