Ισπανία Πορτογαλία Βαρκελώνη ή Λισσαβώνα?

dimitra481

Member
Μηνύματα
75
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Έχοντας πάει πρόσφατα Βαρκελώνη, την προτείνω ανεπιφύλακτα. Πέρασα υπέροχα, είχε πολλά όμορφα αξιοθέατα και γενικά μου άρεσε πολύ
 

Head_cf

Member
Μηνύματα
122
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει....
Έχω επισκεφθεί και τις δυο πόλεις και μου άρεσαν πολύ. Όμως μόνο στη Λισσαβόνα θα ήθελα να ξαναπάω κάποια στιγμή.
Αυτό ακριβώς ..και εγώ έτσι νοιώθω… Αυτή η τέλεια αίσθηση που ένοιωσα στη βροχερή Λισσαβόνα ήταν μοναδική…τα πλακόστρωτα…τα κτίρια…η ατμόσφαιρα….τα τραμ..Τα θυμαμαι ολα αυτα με νοσταλγια..
 

clooby_doo

Member
Μηνύματα
22
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Μάλλον πάλι Λισσαβώνα!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου δεν έχω πάει!
Έχοντας πάει και στις δύο ψηφίζω δαγκωτό Λισσαβώνα.'Εχει όντως αυτό το κάτι που λέει η anny.Βεβαίως,μιλώντας αντικειμενικά αν θες να δεις αξιοθέατα η Βαρκελώνη έχει περισσότερα και καλύτερα από την Λισσαβώνα.Το καλό ή κακό της Λισσαβώνας,εξαρτάται τι σου αρέσει γενικότερα,είναι η απλότητα και η αγνότητα της.Παρ' όλο που είναι πρωτεύουσα ευρωπαικής χώρας,παραμένει απλή και σου προσφέρει απλόχερα το συναισθημα.Άμα είσαι διατεθειμένος να αφεθείς στην πόλη θα το καταλάβεις και θα το νιώσεις από μόνο σου αυτό το κάτι.+1 στην Λισσαβωνα!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τελικα πως γραφεται Λισσαβωνα ή Λισσαβονα;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Τελικα πως γραφεται Λισσαβωνα ή Λισσαβονα;
Είναι η αιώνια απορία μου...την έχω βρει γραμμένη με όλους τους τρόπους: Λισαβόνα, Λισαβώνα, Λισσαβόνα, Λισσαβώνα :roll:
Μου φαίνεται θα τη λέω Lisboa για να είμαι σίγουρη ότι είναι σωστό:D
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Είναι η αιώνια απορία μου...την έχω βρει γραμμένη με όλους τους τρόπους: Λισαβόνα, Λισαβώνα, Λισσαβόνα, Λισσαβώνα :roll:
Μου φαίνεται θα τη λέω Lisboa για να είμαι σίγουρη ότι είναι σωστό:D
Πάντως από τις τέσσερις εκδοχές ο αυτόματος ορθογράφος αναγνώρισε κκαι έγραψε με μπλέ τις δύο:lol:
 

akerboom

Member
Μηνύματα
45
Likes
64
Επόμενο Ταξίδι
το εξεταζω
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Εχοντας παει και στις 2 πολεις θα ξαναπηγαινα πιο ευκολα στην Λισσαβωνα για τους ιδιους ακριβως λογους που εξηγει η cloody_doo. Βεβαια αν ο συζυγος ειναι ποδοσφαιροφιλος το Καμπν Νου ειναι εμπειρια
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Τελικα πως γραφεται Λισσαβωνα ή Λισσαβονα;

Η παλιά ορθή γραφή της είναι Λισσαβώνα.

Με την απλοποίηση της ορθογραφίας, καταργούνται τα διπλά σύμφωνα όταν η λέξη δεν προέρχεται από τα αρχαία και για τις λέξεις που προέρχονται από ξένες, υιοθετείται η πιο απλή γραφή των φωνηέντων. Στην προκειμένη περίπτωση το ω μετατρέπεται σε ο. Άρα η νέα ορθή γραφή της είναι Λισαβόνα.
 

pitsouf

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Βραζιλία,Νέα Υόρκη
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις απαντήσεις σας!!!!

Η αλήθεια είναι ότι δεν κατάφερα να αποφασίσω ακόμα.
Με τραβάει λίγο περισσότερο νομίζω η ιδέα της Λισσαβώνας ή Λισαβόνας:lol: αλλά σκεφτόμουν ότι Λισσαβώνα θεωρητικά μπορώ να πάω και ένα Πάσχα πχ (άνοιξη δηλαδη) ενώ Βαρκελώνη που είναι τόσο τουριστική δε θα ήθελα (μάλλον) να πάω περίοδο που αρχίζει να έχει κόσμο.

Σε τιμές τουλάχιστον στα εισητήρια βρίσκω πάνω κάτω ίδιες, Βαρκελώνη 264 εως 284 πήγαινελα τα 2 άτομα ενώ Λισσαβώνα 302.
Κ στις 2 περιπτώσεις με απευθείας πτήση.

Ελπίζω να καταλήξω σύντομα!
Σας ευχαριστώ και πάλι!!!
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Το κυριοτερο ειναι να κατσετε με τον αντρα σου πριν το ταξιδι κ να δειτε τι ζητατε απο το ταξιδι.Πχ θεατρα,μουσεια,να του κανεις κ δωρο ενα ποδοσφαιρικο αγωνα (λεμε τωρα),φαγητο,μουσικη κλπ

Δηλαδη για μουσικη πας στη Lisboa και ακους Fados,για φαγητο αμα θες ψαρακι πας παλι Lisboa,για χωμενα μπαρακια και φωτογραφιες στην Barcelona,αν περπατατε πολυ ή θελετε επαιτειο στο ξενοδοχειο κ γυρω γυρω κοκ.

Δηλαδη ,καταληγω, οτι ο,τι κ να πουμε εμεις πρωτιστως εχει σημασια τι ειδους ανθρωποι ειστε εσεις σε χαρακτηρα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.299
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom