Ισπανία Βαρκελώνη απορίες

dimitra481

Member
Μηνύματα
75
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Από ποια άποψη? Εννοείς πολύ τουριστικό?
 

Libertine

Member
Μηνύματα
84
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona - Berlin
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Κρατάω κι εγώ τη συμβουλή του pan pan, επειδή θα είναι η τέταρτη φορά που πάω Ισπανία, και φλαμένκο ακόμα δεν έχω ακόμα δεί με το φόβο του τουριστικού :p
 

dimitra481

Member
Μηνύματα
75
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Κατάλαβα..θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου λοιπόν. Άλλη μια ερώτηση, λεπτό μπουφανάκι αρκεί ή θα παγώσουμε ? (έχω την κακιά συνήθεια να παίρνω ελάχιστα μαζί μου για να μην κουβαλάω)... Είδα βέβαια στο weather.com ότι έχετε κάτι βροχούλες τώρα ..
 

Libertine

Member
Μηνύματα
84
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona - Berlin
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πέρυσι ακριβώς τέτοιες μέρες που είχα πάει εγώ, τα πρωινά είχε πολλή ζέστη, και με κοντομάνικο ήμουν άνετα... όμως τα βράδια έπεφτε κρύο και ήθελα τουλάχιστον μία καπαρντίνα ανοιξιάτικη, ίσως και κάτι λίγο πιο χοντρό κάποια βράδια... Δες τον καιρό online, σε γενικές γραμμές δε νομίζω ότι διαφέρει και πολύ απο το δικό μας...
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Λοιπόν dimitra481, θα βάλω και γω τις προτάσεις μου μήπως σε βοηθήσω.
Κατ' αρχήν φαντάζομαι ότι στα βασικά μνημεία θα πας, οπότε,
Sagrada Familia: έχει compined εισιτήριο με το Gaudi house-museum που βρίσκεται μέσα στο πάρκο Guell. Εάν έχεις σκοπό να πας και στα δύο, αγόρασε αυτό που σου παρέχει μία μικρή έκπτωση. Πέρα από αυτό, το εισιτήριο της Σαγράδας είναι πολύ ακριβό (12 ευρώ εάν θυμάμαι καλά) και η ουρά πολύ μεγάλη. Σου προτείνω να προ-αγοράσεις το εισίτηριο από το ίντερνετ μέσω του La Caixa που είναι ένα σύστημα προπώλησης εισιτήριων για πολλά αξιοθέατα και εκδηλώσεις της Βαρκελώνης. ΣΕ ΞΟΡΚΙΖΩ να κανονίσεις να πας εκεί την ώρα που οι ακτίνες του ήλιου είναι πλάγιες (δλδ μετά το μεσημέρι ή το πρωί). Το φως όταν περνάει με τέτοιο τρόπο από τα βιτρό (τα οποία ουδεμία σχέση έχουν με οποιοδήποτε βιτρό έχεις δει ποτέ σε εκκλησία) είναι ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΟ. Θα είναι αξέχαστη εμπειρία.
Πάρκο Guell: καλό είναι να μην πας να μπεις από την κύρια είσοδο αλλά από αυτή που βρίσκεται πιο ψηλά (τσέκαρε λίγο τον χάρτη του μετρό, δεν θυμάμαι πια στάση ήταν ακριβώς). Με μερικές κυλιόμενες σκάλες θα βγεις στην κορυφή και μετά θα κατηφορίζεις. Είναι πιο ξεκούραστο.
Casa Batllo + La Perdera: εάν δεν έχεις χρόνο (ή χρήματα γιατί και στην Batllo είναι ακριβό το εισιτήριο) να πας και στα δύο, νομίζω ότι είναι καλύτερα να πας στην Perdera. Και αυτό συνδιάζεται και με το παρακάτω...
articket: είναι το compined εισιτήριο που σου γράφει ο Ãléxändrös. Εάν πας στα μισά από τα 7 είσαι κερδισμένος. Το αγοράζεις στα γκισέ σε οποιοδήποτε από τα 7 αυτά μουσεία και μετά μπαίνεις χωρίς αναμονή σε ουρά στα υπόλοιπα (σε μερικά υπήρχε και ειδικό γκισέ για την αγορά του και δεν περιμένεις καν ούτε στην πρώτη αυτή ουρά). Περιλαμβάνεται η Perdera.


Για την εγκληματικότητα δεν θα συμφωνήσω με τον Ãléxändrös. Έχω καταγεγραμμένα περιστατικά κλοπών ή απόπειρων κλοπών από 1ον συγγενή μου που μένει εκεί, 2ον γονείς μου, 3ον γνωστό του συγγενή μου. Εγώ θα σου πρότεινα κατηγορηματικά να μην κυκλοφορήσεις το βράδυ στην περιοχή αριστερά της Ράμπλας (Eixample νομίζω την λένε, αριστερά όπως κοιτάς τον χάρτη της Βαρκελώνης, εκεί που είναι το CCCB). Βέβαια, νιώθω υποχρέωση να σου προτείνω να πας σε ένα και μοναδικό μαγαζί που βρίσκεται εκεί ;). Πρόκειται για ένα παρακμιακό και τουριστικό μεν, πολύ αυθεντικό δε, μπαράκι που η "σπεσιαλιτέ" του είναι το δικής του παραγωγής αψέντι. Barcelona: Absinthe and Atmosphere - New York Times . Μας πήγε ο συγγενής μου για να το δοκιμάσουμε, αλλά σημειωτέον ότι πήγαμε 'ντουγρού' από έναν δρόμο, γυρίσαμε από τον ίδιο, και στην πορεία μας είχε λίγες μόνο (!) πουτάνες γιατί είχε σκάσει μύτη ένα περιπολικό εκεί κοντά και την είχαν κάνει οι υπόλοιπες. Για να καταλάβεις για τι κλίμα μιλάμε... Επίσης, το μαγαζί έχει "πόρτα". Μην πας να μπεις άνετη. Να σου κάνουν σήμα πρώτα (όχι ότι δεν θα αφήσουν, πήχτρα στον τουρίστα είναι). Τέλος, το μαγαζί ανοίγει και κλείνει ανάλογα τα κέφια του ιδιοκτήτη. Μπορεί να πας και να είνα κλειστό. Μπορεί να κλείσει την ώρα που είσαι μέσα και να σας διώξει όλους σωρηδόν. Μην εκπλαγείς.

Αυτά τα ολίγα. Μπορεί να θυμιθώ κι άλλα αργότερα.
 

Cave_man

Member
Μηνύματα
297
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
εχετε να μ προτεινετε κανενα καλο και φθηνο ξενοδιχειο 50-70Ε/βραδια;
να ειναι σε κεντρικο σημειο και κοντα σε σταση μετρο...
για 20 με 30 ιουλιου
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.375
Likes
6.881
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
ενα αξιοπρόσεκτο είναι το οπερα,
3 τουλάχιστον μέλη στο παρελθόν το έχουν ...τιμήσει;)
οι τιμές επισήμως ξεκινάν από 60Ε και φτάνουν τα 90Ε, ανάλογα με την εποχή,

ισως να σε βοηθήσει και αυτό το τόπικ!

http://www.travelstories.gr/%E2%E1%...0%EB%E7%EA%F4%EF%E9/6612-hotel-barcelona.html

και αν δεν βρείς κ εκει καμία άκρη,
ο καλός μας ο panpan είναι ο άνθρωπός σου!
;)
 
D

Delmem9770

Guest
Εγώ έμεινα στο EUROSTARS MITRE 3*
Bertrán, 9-15 , Barcelona και δεν θυμάμαι πληροφορίες.
 

dimitra481

Member
Μηνύματα
75
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
εχετε να μ προτεινετε κανενα καλο και φθηνο ξενοδιχειο 50-70Ε/βραδια;
να ειναι σε κεντρικο σημειο και κοντα σε σταση μετρο...
για 20 με 30 ιουλιου
Το δικό μας τόσο κάνει αλλά θα σου πω όταν γυρίσω γιατί αμφιβάλω αν είναι καλό...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom