Ισπανία Βαρκελώνη - διαμονή

filenaditsa

Member
Μηνύματα
13
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Aγία Πετρούπολη
παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια σας, με βοηθάτε πολύ.

Chrikky, έχεις να προτείνεις κάποιο μπαράκι στην περιοχή Gracia?

και βέβαια και οι υπόλοιποι, reviews από εστιατόρια ή μπαράκια.

Έχω μείνει στο H10 UNIVERSITAT Rondo Universitat 21 Placa Catalanya ήταν μια χαρά και πολύ κοντά σε όλα όσα ήθελα να δω. Ρίξε μια ματιά...
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Κλείσαμε για τους γονείς της καλής μου στο Denit hotel, πολύ κοντά στη πλατεία καταλουνια με 330 ευρώ με πρωινό για 3 βράδυα. Χωρίς να έχω πάει Βαρκελώνη, μόνο από χάρτη, θεωρώ ότι είναι πολύ καλό σημείο για sightseeing, σωστά?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχω μείνει στο H10 UNIVERSITAT Rondo Universitat 21 Placa Catalanya ήταν μια χαρά και πολύ κοντά σε όλα όσα ήθελα να δω. Ρίξε μια ματιά...
Έμεινα κι εγώ πρόσφατα. Είναι σχετικά καλό και καινούργιο ως ξενοδοχείο, bulls-eye από location μισό τετράγωνο από την Placa Cataluna. Έχει πρόσβαση σε 4 γραμμές μετρό σε λιγότερο από 2 τετράγωνα, και βρίσκεται στην "καλή" περιοχή του Eixample, δίπλα στα "φοιτητικά" μπαράκια/στέκια. Το ότι έχει ένα στριπτιζάδικο 2 πόρτες πιο δίπλα μπορεί να θεωρηθεί απλά μια μικρή παραφωνία...

ΑΛΛΑ, είναι αρκετά εκτός budget για το συγκεκριμένο θέμα μας εδώ, και όχι στο ζητούμενο σημείο της πόλης.
 

nora13

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
γεια σας. ειμαι καινουργια στη παρεα και δε ξερω καν να αρχισω δικη μου συζητηση, οποτε θα εκφρασω τις αποριες μου εδω μιας και ειναι σχετικες με τη βαρκελωνη. εγω και ο φιλος μου (20 χρονων φοιτητες) σκεφτομαστε να παμε στη βαρκελωνη κατα τον απριλιο. δεν εχουμε ιδεα ωστοσο. θα φτασουμε στο αεροδρομιο της τζιρονας (αν το λεω καλα) και ειδα πως μπορουμε με λεωφορειο να παμε στην βαρκελωνη (αν ειναι καποιος ενημερος ας με επιβεβαιωσει). το βασικο μου ερωτημα ειναι πού να ψαξουμε για διαμονη? ποιο θεωρειται το κεντρο δηλαδη? δεν ειμαστε γενικοτερα των κλαμπ οποτε θελω περιοχη με ωραια ¨βολτα¨ και ταυτοχρονα με ευκολη προσβαση στα μνημεια και γενικα τα τουριστικα μερη. ευχαριστω πολυ και συγνωμη αν εγραψα σε λαθος σημειο τις αποριες μου
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
γεια σας. ειμαι καινουργια στη παρεα και δε ξερω καν να αρχισω δικη μου συζητηση, οποτε θα εκφρασω τις αποριες μου εδω μιας και ειναι σχετικες με τη βαρκελωνη. εγω και ο φιλος μου (20 χρονων φοιτητες) σκεφτομαστε να παμε στη βαρκελωνη κατα τον απριλιο. δεν εχουμε ιδεα ωστοσο. θα φτασουμε στο αεροδρομιο της τζιρονας (αν το λεω καλα) και ειδα πως μπορουμε με λεωφορειο να παμε στην βαρκελωνη (αν ειναι καποιος ενημερος ας με επιβεβαιωσει). το βασικο μου ερωτημα ειναι πού να ψαξουμε για διαμονη? ποιο θεωρειται το κεντρο δηλαδη? δεν ειμαστε γενικοτερα των κλαμπ οποτε θελω περιοχη με ωραια ¨βολτα¨ και ταυτοχρονα με ευκολη προσβαση στα μνημεια και γενικα τα τουριστικα μερη. ευχαριστω πολυ και συγνωμη αν εγραψα σε λαθος σημειο τις αποριες μου
Καλώς ήρθες. Υπάρχει θέμα για τη μετάβαση από τη τζιρονα σε βαρκελωνη όπου θα σου λυθούν πολλές αποριες καθώς έγινε κ προσφατη συζητηση. Η μετάβαση ειναι πανευκολη κ μονοδρομος (μόνο λεωφορειο).
επίσης υπαρχει και θέμα hotel Barcelona όπου μπορείς να πάρεις μια ιδέα για διαμονη. Θα σου γραφα κ τα λινκ αλλα ειμαι με κινητό.
Για το που θα μείνεις εξαρτάται κυρίως από το μπατζετ σου. Άπειρες επιλογές (ξενοδοχεία διαμερίσματα κ hostel).
κάνε μια αρχική αναζήτηση σε booking για να δεις τιμές. Βασικό στοχειο να είσαι κοντά σε μετρο ή στο κεντρο.
σου βαλα κ τα λινκ κ καλο διαβασμα
http://www.travelstories.gr/community/threads/aπο-girona-barcelona.25087/page-9
http://www.travelstories.gr/community/threads/hotel-barcelona.6612/
 

nora13

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλώς ήρθες. Υπάρχει θέμα για τη μετάβαση από τη τζιρονα σε βαρκελωνη όπου θα σου λυθούν πολλές αποριες καθώς έγινε κ προσφατη συζητηση. Η μετάβαση ειναι πανευκολη κ μονοδρομος (μόνο λεωφορειο).
επίσης υπαρχει και θέμα hotel Barcelona όπου μπορείς να πάρεις μια ιδέα για διαμονη. Θα σου γραφα κ τα λινκ αλλα ειμαι με κινητό.
Για το που θα μείνεις εξαρτάται κυρίως από το μπατζετ σου. Άπειρες επιλογές (ξενοδοχεία διαμερίσματα κ hostel).
κάνε μια αρχική αναζήτηση σε booking για να δεις τιμές. Βασικό στοχειο να είσαι κοντά σε μετρο ή στο κεντρο.
απλα δε ξερω τι περιοχη να βαλω στο booking γιατι αμα βαλω βαρκελωνη μου βγαζει πολλες περιοχες που δεν εχω ιδεα αν ειναι βολικες..το μπατζετ γενικοτερα ειναι μεχρι 50 ευρω τη βραδια
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
απλα δε ξερω τι περιοχη να βαλω στο booking γιατι αμα βαλω βαρκελωνη μου βγαζει πολλες περιοχες που δεν εχω ιδεα αν ειναι βολικες..το μπατζετ γενικοτερα ειναι μεχρι 50 ευρω τη βραδια
http://www.travelstories.gr/community/threads/hotel-barcelona.6612/
νομίζω στα φίλτρα έχει επιλογή κέντρο βαρκελωνης που σε πρώτη φάση θα σε καλύψει.διαβασε κ το θέμα με hotels για να πάρεις ιδέες από άλλα μέλη.
οι βασικες περιοχες της πόλης παντως ειναι eixample,rambla,Barry gottic(γοτθικη συνοικία),raval,gracia που απ όλες περνάει το μετρο κ θεωρούνται κεντρικες.
 
Last edited:

nora13

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
http://www.travelstories.gr/community/threads/hotel-barcelona.6612/
νομίζω στα φίλτρα έχει επιλογή κέντρο βαρκελωνης που σε πρώτη φάση θα σε καλύψει.διαβασε κ το θέμα με hotels για να πάρεις ιδέες από άλλα μέλη.
οι βασικες περιοχες της πόλης παντως ειναι eixample,rambla,Barry gottic(γοτθικη συνοικία),raval,gracia που απ όλες περνάει το μετρο κ θεωρούνται κεντρικες.
ειλικρινα σε ευχαριστω παρα πολυ!! κατι τελευταιο που με προβληματιζει..η πτηση μου ειναι 9μιση με αποτελεσμα να φτανω 11μιση. στο προγραμμα το τελευταιο λεωφορειο ειναι 11 και 15. ωστοσο αυτο το προγραμμα ισχυει μεχρι 29/10. ενα κυριος στο φορουμ ειπε πως τα λεωφορεια ειναι αναλογα με τις πτησεις. ξερουμε περι αυτου του θεματος?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.630
Likes
12.448
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
κατι τελευταιο που με προβληματιζει..η πτηση μου ειναι 9μιση με αποτελεσμα να φτανω 11μιση. στο προγραμμα το τελευταιο λεωφορειο ειναι 11 και 15. ωστοσο αυτο το προγραμμα ισχυει μεχρι 29/10. ενα κυριος στο φορουμ ειπε πως τα λεωφορεια ειναι αναλογα με τις πτησεις. ξερουμε περι αυτου του θεματος?
Η συζήτηση για τη μεταφορά είναι καλό να μεταφερθεί εξ ολοκλήρου εδώ
http://www.travelstories.gr/community/threads/aπο-girona-barcelona.25087/ όπου έχεις ήδη υποβάλλει ερώτηση.
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
γεια σας. ειμαι καινουργια στη παρεα και δε ξερω καν να αρχισω δικη μου συζητηση, οποτε θα εκφρασω τις αποριες μου εδω μιας και ειναι σχετικες με τη βαρκελωνη.
Καλησπέρα Νόρα! Μου ήρθε ειδοποίηση ότι είχες σχολιάσει κάτι στην ιστορία μου και μετά δεν βρίσκω το ποστ. Δεν ξέρω αν το μετέφεραν εδώ!

Σχετικά με το αεροδρόμιο δεν μπορώ να σε διαφωτίσω. Σχετικά με το ξενοδοχείο όμως, έχω να σου πω ότι το budget μας ήταν αυτό και δεν κατάφερα να βρω κάτι αξιόλογο ειδικά τον Αύγουστο που πήγα. Για εμένα το ποιο βασικό ήταν να είμαι κοντά στο μετρό, και τελικά πετύχαμε πολύ καλή τοποθεσία. Μείναμε Poblenou και τα γράφω όλα αναλυτικά για την αλυσίδα που μείναμε!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
ειλικρινα σε ευχαριστω παρα πολυ!! κατι τελευταιο που με προβληματιζει..η πτηση μου ειναι 9μιση με αποτελεσμα να φτανω 11μιση. στο προγραμμα το τελευταιο λεωφορειο ειναι 11 και 15. ωστοσο αυτο το προγραμμα ισχυει μεχρι 29/10. ενα κυριος στο φορουμ ειπε πως τα λεωφορεια ειναι αναλογα με τις πτησεις. ξερουμε περι αυτου του θεματος?
Κάθε καινούρια σεζόν βγαίνει και καινούριο πρόγραμμα.Μην σε απασχολεί αυτό.
Για κέντρο να υπολογίζεις την πλατεία Καταλονίας.Στο μπάτζετ που βάζεις θα βρεις
σε χόστελ και όχι ακριβώς κέντρο-κέντρο.
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Με τέτοια συγκοινωνία που έχει η Βαρκελώνη και με την συχνότητα των λεωφορείων και την καθαριότητα τους, πιστεύω πως δεν είναι ανάγκη να βγει πολύ εκτός προϋπολογισμού. Ειδικά αν δεν την παίρνει κιόλας. Μπορεί να βρει πολλά αξιόλογα καταλύματα και ας μην είναι καρά κέντρο.... Γνώμη μου....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.979
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom