Ισπανία Βαρκελώνη - διαμονή

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
παιδιά καλησπέρα,

είμαι καινούργια στην παρέα σας. Τέλος Οκτωβρίου, ταξιδεύω για πρώτη φορά στη Βαρκελώνη με τον άντρα μου. Είμαστε και οι δυο γύρω στα 35 και ψάχνουμε ξενοδοχείο σε περιοχή της Βαρκελώνης, που να μην είναι μέσα στον τουριστικό χαμό, αλλά και να έχει νυχτερινή ζωή. Για να κάνω ένα παραλληρισμό δεν θέλω να μείνω στο "Γκάζι" της Βαρκελωνης αλλά κάτι σαν την πιάτσα της πλατείας Καρύτση.

Προσπαθώ από το χάρτη να βγάλω μια άκρη. Έχω βρει ένα ξενοδοχείο στη Diagonal το Actual, αλλά δεν έχω καταλάβει τι χαρακτήρα έχει η περιοχή.

Hotel Actual ***

Επίσης βρήκα το "The 5 rooms" κοντά στη γοτθική συνοικία, είναι πολύ τουριστικά εκεί.
the5rooms.com

ελπίζω να μην σας κούρασα και περιμένω με αγωνία τα σχόλια σας....
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
ευχαριστώ για τα inks,
μόνο που το πρώτο είναι ολίγον "αποστειρωμένο", χωρίς καμία -κατά τη γνώμη μου- πραγματική πληροφορία για τις περιοχές.

Απλοποιώ την αρχική μου ερώτηση. αν επιλέξω να μείνω κοντά στη Diagonal,υπάρχουν μπαράκια, το βράδυ που μπορώ να βγω με τα πόδια? γενικά θα προτιμούσα να κινηθώ σε μέρη που βγαίνουν και διασκεδάζουν οι κάτοικοι και δεν είναι τόσο τουρστικά....
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
αλεξάνδρα γειά σου. κατ' αρχάς καλά κάνεις και επισκέπτεσαι την βαρκελώνη τον Οκτώβριο. επειδή τυχαίνει να έχω πάει και καλοκαίρι και χειμώνα, προτιμώ τον χειμώνα. η πόλη έχει μία μοναδική γοητεία. τώρα, να ξέρεις ότι η ντιαγκονάλ είναι μία τεράστια σε μήκος οδός. δεν είναι το πλέον κεντρικό μέρος για να μείνεις και βγαίνοντας από το ξενοδοχείο να πας για ποτάκι. Θα σου συνιστούσα να βρείς ένα ξενοδοχείο κοντά στο κέντρο, π.χ.στην λα ράμπλας (μιας και είναι μήνας Οκτώβριος) που από εκεί τα πάντα είναι δίπλα στα πόδια σου. Εγώ και τις δύο φορές που πήγα έμεινα στο κέντρο και με βόλεψε πάρα πολύ. Για να σου προτείνω κάποιο ξενοδοχείο θα πρέπει να ξέρω πόσα χρήματα διαθέτεις. Ο τουρισμός στην βαρκελώνη διαρκεί όλο τον χρόνο αλλά τον Οκτώβριο τα πράγματα είναι καλύτερα. Ξέρεις και στο κέντρο διασκεδάζουν οι ισπανοί και όχι μόνο οι τουρίστες. θα βρείς εύκολα εκπληκτικές ταβέρνες καταλανών όπως και μπαρ για ποτάκι. Εν περιλήψει αν θέλεις να βγαινεις και το βραδάκι χαλαρά για ποτάκι με τον άντρα σου(μιας και είσται στα 35, περίπου στην ηλικία μου, και φαντάζομαι βαριέσται τα πολά ντάμπα ντούμπα) μείνε κέντρο.
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
ευχαριστώ για τις πληροφορίες. διαθέτουμε γύρω στα 90-100? τη βραδιά. Μια φίλη μου έλεγε μόλις τώρα να μείνω κοντά στην Passei de Gracia και από ότι βλέπω ένα από τα ξενοδοχεία που σκέφτομαι το "Next to" είναι κάτω από τη Diagonal και στην αρχή αυτου του δρόμου. Πόση ώρα είναι με τα πόδια από τη diagonal προς τη Rambla?
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
καλησπερα...

για ποτακια δυο ειναι οι (καλυτερες) περιοχες κατα τη γνωμη μου (μπορεις να μελετησεις και το group βαρκελωνοπληκτοι οπου εχουμε αναλυσει καθε τετραγωνικο εκατοστο της βαρκελωνης... δυσκολο να σου μεινουν αποριες μετα)

el born και gracia...

αν θελεις να αποφυγεις τον τουριστικο χαμο του κεντρου (rambla και συναφη) στο ξενοδοχειο σου κοιτα σε καποιο απο αυτα...

Barcelona Hotel Map

να εχεις υποψη σου βεβαια να εισαι κοντα σε σταση του μετρο... (αν εισαι και στην πρασινη γραμμη ακομη καλυτερα) γιατι καλο το περπατημα και τα μπαρ το βραδυ, αλλα φανταζομαι θα δες να γυρισεις και τα αξιοθεατα της πολης, οποτε δε λεει να σε φαει το περπατημα ή να εισαι καπου απομερα και μακρια, μονο και μονο για να μην εισαι στο χαμο της rambla...
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
πολύ καλός αυτός ο χάρτης. Όπως βλέπω το ξενοδοχείο που τέινω να καταλήξω το Next to,είναι στο κάτω άκρο της περιοχής Gracia, κοντά στο La Pedrera.

καλή επιλογή?
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
ευχαριστώ για τις πληροφορίες. διαθέτουμε γύρω στα 90-100? τη βραδιά. Μια φίλη μου έλεγε μόλις τώρα να μείνω κοντά στην Passei de Gracia και από ότι βλέπω ένα από τα ξενοδοχεία που σκέφτομαι το "Next to" είναι κάτω από τη Diagonal και στην αρχή αυτου του δρόμου. Πόση ώρα είναι με τα πόδια από τη diagonal προς τη Rambla?
και εγω αν ξαναπήγαινα βαρκελώνη κοντα στην passei de gracia θα έμενα...
νομιζω οτι αυτή η περιοχη αποπνέει μια αρχοντιά....
και όλα ειναι πολύ κοντα....εξαλλου απο αυτον τον δρόμο περνουν αρκετα λεωφορεια που κατεβαινουν στην καταλουνια και στην ραμπλας....περναει και το λεωφορειο 24 για πάρκο γκιουελ.....και με τα πόδια θα κάνεις 15 λεπτα περίπου...
και υπαρχουν αρκετα καφε και ταπας μπαρ στην περιοχη....για πολυ νυχτερινη ζωη ..δεν ξερω...
 

haristso

Member
Μηνύματα
51
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
κινα
καλησπερα αλεξανδρα.θα παμε και μεις βαρκελωνη στις 18/10.εχουμε κλεισει στο diagonal zero μεσω του gala hotels με 227 ευρω για 3 βραδια.εκει βρηκαμε αρκετα καλες τιμες.αν θες τη γνωμη μου,κοιταξε για κριτικες ξενοδοχειων στο booking και κλεισε στο gala.ανυπομονω να παω να σου πω την αληθεια.κατα το ψαξιμο τα ξενοδοχεια που βρηκα και κατα τη γνωμη μου αξιζουν ειναι το silken diagonal, και το ayre rosellon.δυστυχως δεν προλαβα καποια προσφορα σε αυτα.σου ευχομαι να περασετε υπεροχα!!!
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
να κάνω μια ακόμη ερώτηση που φοβάμαι ότι μπορεί να ακουστεί χαζή. Προφανώς η Passei de Gracia είναι ο κεντρικός δρόμος που διασχίζει την περιοχή Gracia.
 

haristso

Member
Μηνύματα
51
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
κινα
ο,τι ξερεις ξερω!!!!αν εχω καταλαβει καλα απο τα συμφραζομενα,ειναι ο πιο εμπορικος και αριστοκρατικος δρομος.νομιζω ομως πως αν βρεις ενα ξενοδοχειο με καλη προσβαση στο μετρο λιγο παραεξω θα γλυτωσεις καποια λεφτα
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
και όμως βρήκα σχετικά φτηνό 88€ τη βραδιά, και από ότι κατάλαβα είναι σε καλή περιοχή. αυτό που με φοβίζει είναι να μου βγει η περιοχή άψυχη το βράδυ. και μην φανταστείς δε ζητάω πολλά. Ήσυχα μπαράκια για παιδιάάνω των 30, εστιατόρια που να μην σε γδέρνουν, και όταν πιω και μια cervesa παραπάνω να μπορώ να επιστρέψω με τα πόδια στο ξενοδοχείο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom