Ισπανία Βαρκελώνη, μια βοήθεια

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Έκλεισα για Βαρκελώνη για τον Ιανουάριο με τον άντρα μου και τα παιδιά μου. Θα μείνουμε στο Catalonia Placa Catalunya. Νομίζω αρκετά καλό σημείο μιας και έχω επισκεφθεί χρόνια πολλά πριν την πόλη και θυμάμαι κάποια πράγματα. Για πσκ θελω να δούμε το Aquarium, Sagrada Familia, Camp nou και Park Guell.
Προλαβαίνουμε λέτε???
Aνετα! ;)
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
ποι


Τι θα μου προτείνατε δλδ απ αυτες τις επιλογεσ π ειπατε; (καλο θα ηταν να μην ειναι τοσο μακριά οντως) εχετε επισκεφτει καμια απ αυτες;;;

η Γρανάδα, η Κόρδοβα, το Τολέδο, το Σαντιάγο, η Βαλένθια, το Μπιλμπάο
Δες λίγο τον χάρτη για να καταλάβεις, είναι πολύ μακριά ολες αυτές οι πόλεις που αναφέρεις. Οι πρώτες πόλεις που σου αναφέρει είναι το Figueres και η Girona οπου αξίζει να πας και δεν ειναι τοσο μακριά, στη πρώτη για να δεις το μουσείο του Νταλί και στην δεύτερη επειδή είναι μία πολύ όμορφη μεσαιωνική πόλη.
 
Μηνύματα
15
Likes
1
θα μεινω σε φιλη οχι σε ξενοδοχειο..το μονο που ξερω προς το παρον είναι οτι ειναι διπλα στο σταθμο του τραινου..αν σας βοηθεαει αυτο.

ποι


Τι θα μου προτείνατε δλδ απ αυτες τις επιλογεσ π ειπατε; (καλο θα ηταν να μην ειναι τοσο μακριά οντως) εχετε επισκεφτει καμια απ αυτες;;;

η Γρανάδα, η Κόρδοβα, το Τολέδο, το Σαντιάγο, η Βαλένθια, το Μπιλμπάο
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

οσον αφορα τα εισιτήρια για μετρο κλπ τι πιστεύετε οτι συμφερει; θα μεινω 6-7μερες αλλα μ ειπαν γενικα να κανω βολτα και με ποδηλατο.
επισης, απο ελλαδα με aegean σε ποιο terminal βγαινω στο αεροδρομιο el prat?
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.466
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Οχι και αδιαφορη η Μαδριτη,θα πεσει φωτια να μας καψει, σε συγκριση τουλαχιστον με τη Βαρκελωνη (δεν ξερω για τις αλλες τις οποιες ανεφερες), η οποια τι εχει κ δεν ειναι αδιαφορη,με αυτη τη λογικη;

Ποικιλία! Παραλία, λόφους, γραφικές γειτονιές που δεν μοιάζουν μεταξύ τους (barrio gotico, barceloneta, gracia κ.α.), αξιοθέατα (αν και δεν τρελαίνομαι με καμία απ'τις 2 πόλεις στη συγκεκριμένη κατηγορία). Χωρίς να την θεωρώ αδιάφορη τη Μαδρίτη παρόλο που δεν μου αρέσει. Mου αρέσουν πολύ οι μπαρότσαρκες/ταπερότσαρκες σε αυτή την πόλη.

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

οσον αφορα τα εισιτήρια για μετρο κλπ τι πιστεύετε οτι συμφερει; θα μεινω 6-7μερες αλλα μ ειπαν γενικα να κανω βολτα και με ποδηλατο.
επισης, απο ελλαδα με aegean σε ποιο terminal βγαινω στο αεροδρομιο el prat?
Αφού έχεις 6-7 μέρες προλαβαίνεις άνετα εκδρομή. Αν αποφασίσεις να πας σε μεγαλύτερη πόλη όπως η Μαδρίτη δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρηθείς με μονοήμερη, μπορείς να κάτσεις 2 μέρες πχ. Αλλά κι εγώ ψηφίζω Girona!
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Buenos dias! Θα ήθελα τη βοήθειά σας όσον αφορά ένα ταξίδι που έχει προγραμματιστεί για τον Δεκέμβρη στη Βαρκελώνη. Θα είμαστε 4 άτομα εκ των οποίων οι 3 έχουμε ξανά επισκεφτεί τη Βαρκελώνη. Το ταξίδι το αποφασίσαμε εξ αιτίας ενός αγώνα και μίας συναυλίας οπότε αυτός είναι ο κύριος λόγος του ταξιδιού.

Πάνω στη κουβέντα σκεφτήκαμε μήπως προλαβαίναμε να δούμε και την Girona καθώς κανείς μας δεν έχει βρεθεί εκεί. Ο ενδοιασμός μας είναι κατά πόσο θα προλάβουμε να κάνουμε την ημερήσια στη Girona καθώς φτάνουμε Πέμπτη βράδυ, Παρασκευή βράδυ (21:00) είναι ο αγώνας στο Palau Blaugrana και Σάββατο βράδυ η συναυλία. Αξίζει να αφιερώσουμε κάπου στις 6-7 ώρες είτε τη Παρασκευή είτε το Σάββατο στη Girona πχ. να φτάσουμε κατά τις 10 και μισή και να φύγουμε κατά τις 6 το απόγευμα?

Επίσης γνωρίζει κανείς την διαφορά μεταξύ των τρένων AVE και AVANT? Eίχα την εντύπωση πως το γρήγορο τρένο είναι το AVE που κάνει την απόσταση σε 38 λεπτά αλλά στο site RENFE βλέπω ακριβώς τα ίδια δρομολόγια με το τρένο AVANT . Η μόνη διαφορά είναι στη τιμή που είναι σχεδόν διπλάσια.
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Υποκειμενικά σαν "οπαδός" της ομάδας θα έλεγα ναι :)
Αντροπαρέα ήμαστε οπότε περάσαμε καλά. Πέρα από το γήπεδο έχει και το μουσείο με τρόπαια κτλ, οπότε έχει και κάτι παραπάνω να δεις. Προφανώς θα επέλεγα να δω αγώνα αν ήταν εφικτό :clap:
 
Μηνύματα
15
Likes
1
ευχαριστω για τις απαντησεις.
Γνωριζετε εσεις τα αγορια αν εχει καποιο αγωνα αυτες τις μερες μεσα στο σκ;
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Η Μπαρτσελόνα παίζει εκτός έδρας με την Εϊμπάρ το Σάββατο 19/10, 13:00 τοπική ώρα.

Δε γνωρίζω ποιες μέρες ακριβώς θα είσαι αλλά θα μπορούσες να συνδυάσεις την επίσκεψη σου στο γήπεδο του ποδοσφαίρου με έναν αγώνα της ομάδας μπάσκετ της Μπαρτσελόνα στο γήπεδο Palau Blaugrana που είναι δίπλα ακριβώς του ποδοσφαίρου.
Βλέπω αγώνα για την Ευρωλίγκα την Παρασκευή 18/10 και ώρα 21:00 εναντίον της Άλμπα Βερολίνου ή την Κυριακή στις 20/10 και ώρα 20:00 για το εγχώριο πρωτάθλημα εναντίον της Γκραν Κανάρια.
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Η επίσκεψη στο Camp Nou και στο μουσείο της Μπαρτσελόνα αξίζει με τα χίλια! Και ο αγώνας μπάσκετ στο Palau Blaugrana καλή εμπειρία αλλά καμία σχέση με ατμόσφαιρα ελληνικού γηπέδου... Πολύ κυριλέ οι καταλανοί...
 
Μηνύματα
15
Likes
1
Η Μπαρτσελόνα παίζει εκτός έδρας με την Εϊμπάρ το Σάββατο 19/10, 13:00 τοπική ώρα.

Δε γνωρίζω ποιες μέρες ακριβώς θα είσαι αλλά θα μπορούσες να συνδυάσεις την επίσκεψη σου στο γήπεδο του ποδοσφαίρου με έναν αγώνα της ομάδας μπάσκετ της Μπαρτσελόνα στο γήπεδο Palau Blaugrana που είναι δίπλα ακριβώς του ποδοσφαίρου.
Βλέπω αγώνα για την Ευρωλίγκα την Παρασκευή 18/10 και ώρα 21:00 εναντίον της Άλμπα Βερολίνου ή την Κυριακή στις 20/10 και ώρα 20:00 για το εγχώριο πρωτάθλημα εναντίον της Γκραν Κανάρια.

θα ειμαι απο τεταρτη μεχρι δευτερα!βεβαια δεν πολυ παρακολουθω κ ουτε ξερω και πολλα απο ποδόσφαιρο οποτε δν ξερω αν θα αξιζε στην περίπτωση μου..
γ αυτο ρωταω!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.579
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom