Ισπανία Βαρκελώνη, μια βοήθεια

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Τίποτα παιδιά έστειλα μειλ και μου απάντησαν πως ποτε δεν φάνηκε η κράτηση μου
Καταρχην Δες αν έγινε η χρέωση.Αν δεν έγινε η χρέωση, (αν έχεις εθνική και alert θα σου είχε έρθει μήνυμα) ξαναδοκιμάσε.
Μπορεί για κάποιο λόγο να μην ολοκληρώθηκε σωστά η διαδικασια.Επισης αν χρησιμοποιείς εθνική χρεωστική mastercard θα σου έστελνε και μήνυμα με κωδικό για ολοκλήρωση της διαδικασίας.
 
Last edited:

Anniemou

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Η κράτηση δεν έγινε ποτε γιατί διότι η καρτούλα δεν ήταν μάστερ η βίζα anyway θα κλείσω με άλλη άυριο!

Στο μεταξύ τους έστειλα μειλ και ήταν τρομερά άμεσοι και επεξηγηματικοι .
 
Last edited by a moderator:

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
517
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Μην πας Casa Batlo και Casa Mila. Εννοώ μην πας και στα 2. Διάλεξε 1 από τα 2. Προτείνω Casa Mila. Για Sagrada Familia κλείσε online στο http://www.sagradafamilia.org/en/tickets/ και θα αποφύγεις έτσι την ουρά. Με σφιχτό πρόγραμμα προλαβαίνεις. Πχ 29/1 το βράδυ πάτε και βλέπετε μαγικό σιντριβάνι. 30/1 αφιερωμένη στον Γκαουντί (σαγράδα φαμίλια, καζα Μιλά, πάρκο Γκουέλ). 31/1 Camp Nou (δεν ξέρω αν Κυριακή είναι ανοιχτό όμως) το πρωί και υπόλοιπη μέρα ελεύθερη για βόλτα. Για πιο άνεση θα σου έλεγα να βγάλεις το Park Guell. Πριν πάω, θα σου έλεγα να βγάλεις το Camp Nou. Είναι ωραία όμως! Και δεν είμαι Μπαρτσελόνα. Ούτε καν ποδοσφαιρόφιλος :)

παιδια ισχυει οτι καποιες μερες το μηνα και καποιες ωρες καποια μουσεια ειναι δωρεαν? μπορουμε να μαθουμε για την Σαγραδα και ισως καποιο αλλο αν ισχυει το παραπανω?
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
παιδια ισχυει οτι καποιες μερες το μηνα και καποιες ωρες καποια μουσεια ειναι δωρεαν? μπορουμε να μαθουμε για την Σαγραδα και ισως καποιο αλλο αν ισχυει το παραπανω?
Για Sagrada δεν ισχύει σίγουρα.Ουτε για Casa Milla και Βattlo
Ρίξε μια ματιά εδώ http://barcelonanavigator.com/free-museum-days/ . Για σιγουριά ελέγχεις στο site κάθε μουσείου/χωρου που σε ενδιαφερει. Αν ισχύει κάποια δωρεάν είσοδος το αναφέρει ξεκάθαρα.
Συνήθως η δωρεάν είσοδος είναι την πρώτη Κυριακή του μηνα
 
Last edited:

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
517
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Για Sagrada δεν ισχύει σίγουρα.Ουτε για Casa Milla και Βattlo
Ρίξε μια ματιά εδώ http://barcelonanavigator.com/free-museum-days/ . Για σιγουριά ελέγχεις στο site κάθε μουσείου/χωρου που σε ενδιαφερει. Αν ισχύει κάποια δωρεάν είσοδος το αναφέρει ξεκάθαρα.
Συνήθως η δωρεάν είσοδος είναι την πρώτη Κυριακή του μηνα
εχω ακουσει παντως και θελω απο panpan διαψευση ....καθημερινα τελειται λειτουργια για τους πιστους και μεσα απο ειδικη εισοδο μπορεις να εισελθεις διχως αντιτιμο.....17 ευρω ή 29 ευρω!!!
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
εχω ακουσει παντως και θελω απο panpan διαψευση ....καθημερινα τελειται λειτουργια για τους πιστους και μεσα απο ειδικη εισοδο μπορεις να εισελθεις διχως αντιτιμο.....17 ευρω ή 29 ευρω!!!
Στην κύρια Βασιλική του Ναού σπάνια τελούνται εκκλησιαστικές τελετές.Υπαρχει μια άλλη αίθουσα στον υπόγειο χώρο (νομίζω αναφέρεται σαν κρύπτη) με τελείως διαφορετική είσοδο όπου γίνονται οι τελετές. Κατά την επίσκεψη μας από πάνω μπορούσες να δεις ότι κάτω γινόταν λειτουργια αλλά δεν βρήκαμε την πρόσβαση.
Επίσης μιλάμε για μια εκκλησία/μνημειο που για να μπεις περνάς από έλεγχο (ανοίγουν τσάντες) και κάθε δύο βήματα έχει βοηθητικό προσωπικο που ελέγχει,καθοδηγεί επιτηρεί. Και κλείνοντας ,ως προς το ηθικό κομμάτι, είναι ένα από τα λίγα πράγματα που αξίζει να πληρώσεις να δεις ακόμα και με τη βασική είσοδο 15 ευρώ (αντίθετα πύργοι και η θέα από αυτους ειναι υπερεκτιμημενοι).
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.751
εχω ακουσει παντως και θελω απο panpan διαψευση ....καθημερινα τελειται λειτουργια για τους πιστους και μεσα απο ειδικη εισοδο μπορεις να εισελθεις διχως αντιτιμο.....17 ευρω ή 29 ευρω!!!
Διαψεύδω.Καθημερινά όντως γίνετε λειτουργία και δεν μπορείς να εισέλθεις στην κύρια εκκλησία χωρίς
εισιτήριο.

Στην κύρια Βασιλική του Ναού σπάνια τελούνται εκκλησιαστικές τελετές.
Γίνονται όντως λίγες λειτουργίες πχ πρωτοχρονιά,μεγάλη εβδομάδα,αγ.Γεωργίου κλπ.Και έχει μερικές συναυλίες
εκκλησιαστικής μουσικής μόνο με προσκλήσεις.

Υπαρχει μια άλλη αίθουσα στον υπόγειο χώρο (νομίζω αναφέρεται σαν κρύπτη) με τελείως διαφορετική είσοδο όπου γίνονται οι τελετές.
Ναι,η είσοδος είναι για τα μέλη της εκκλησίας,αλλά και τον απλό κόσμο που θέλει να πάει απλά να προσευχηθεί.

και με τη βασική είσοδο 15 ευρώ
Από 1 του μηνός πάει 17 ευρώ.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
517
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
παιδια 9.2 που θα ειμαστε με φιλους για να τρεξουμε τον πιο γρηγορο αγωνα δρομου του κοσμου 140ς MIJTA half marathon παιζει η Εσπανιολ με την Βαγιεκανο κσι σκεδτομαστε να το επισκεφτουμε. Ποσο ευκολο ειναι παρακολουθησεις αγωνα ποδοσφαιρους εστω της β ομαδας της πολης και απο που βγαζουμε εισητηρια? ( ποσο ειναι μια λογικη τιμη 20 μερες πριν στα οχι πολυ κεντρικα θεωρεια και κερκιδες) εχειτε κατι σαν εμπειρια?
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.751
Η Εσπανιόλ έχει μεγάλο γήπεδο και δεν το γεμίζει.Ειδικά όταν δεν παίζει με την Μπάρτσα ή κάποια άλλη
μεγάλη ομάδα.Και την τελευταία στιγμή να πας θα βρεις εισιτήρια.
Αν μπεις στο σάιτ της ομάδας θα δεις τις τιμές που υπάρχουν.
 

Thomas_mag95

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά το εισητηρίο τ 10 ισχύει για όλες τις διαδρομές;
Π.Χ. placa Catalunya - Camp nou
Bãrcelonéta-sagrada familia
Monjuik και τα λοιπά...?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.366
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom