Ισπανία Βαρκελώνη, μια βοήθεια

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
http://www.hostaloliva.com/ingles/index_ing.php
Αξιοπρεπή δωμάτια, σε σούπερ σημείο (για μένα).Από το παράθυρό μας βλέπαμε την Casa Batlo και λίγο πιο πάνω ήταν και η Pedrera!!!Σε ποια οδό;Passeig de Gracia, τι άλλο θες;;;;; Κοντινή στάση: Plaza Catalunya, ααααχ περπάτημα στη Ράμπλα...Η θέα από το παράθυρο
 

Attachments

tzotzos

Member
Μηνύματα
23
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
λισαβονα
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλια,νεα υορκη
τελικα εκλεισα στο acta mimic που ειναι κοντα στη ραμπλας και κοντα στο λιμανι.απο αποψη εγκληματικοτητας πώς ειναι η βαρκελωνη.που δεν πρεπει να παω και τι να προσεχω?
 

billkozani

Member
Μηνύματα
42
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
παιδια και εγω εκλεισα 21/10 με ryannair απευθειας απο θεσσαλονικη.καμια πληροφορια το τι να προσεξω?
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.908
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
τελικα εκλεισα στο acta mimic που ειναι κοντα στη ραμπλας και κοντα στο λιμανι.απο αποψη εγκληματικοτητας πώς ειναι η βαρκελωνη.που δεν πρεπει να παω και τι να προσεχω?
παιδια και εγω εκλεισα 21/10 με ryannair απευθειας απο θεσσαλονικη.καμια πληροφορια το τι να προσεξω?
Μεγάλη προσοχή στους πορτοφολάδες.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Μεγάλη προσοχή στους πορτοφολάδες.
Συμφωνώ!!Το διάβαζα στους τουριστικούς οδηγούς και το έζησα από πρώτο χέρι!!Είναι το μοναδικό από όσα μέρη έχω πάει που πήγαν να με κλέψουν!Εκεί που περίμενα να ετοιμάσουν το φαλάφελ μου (ένα από τα πολλά που έφαγα στη Ράμπλα...) σε ένα στενό μαγαζί, σαν ελληνικό φαστφουντάδικο, ένιωσα κάποιον να περνά κολλητά δίπλα μου, χωρίς να υπάρχει λόγος, δεν είχε τόσο κόσμο ώστε να στριμωχτεί πάνω μου! Κοιτάω αμέσως το τσαντάκι μέσης που φορούσα και ήταν ανοιχτό το φερμουάρ και ο τύπος κρατούσε ήδη την ταμπακιέρα μου!!!!(κάπνιζα τότε, όχι πια!) Εκτός Ελλάδας ποτέ δεν έχω λεφτά σε τσάντα που κρατώ...οπότε ο τύπος ψέλλισε ένα "σορυ", μου έδωσε στο χέρι την ταμπακιέρα και εξαφανίστηκε!Κόκαλο εγώ!!Ακόμα το θυμάμαι...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Εγω,προλαβα να φυγω,πριν μου ανοιξουν το τσαντακι μεσης...με πλησιασαν 2 κοριτσια,με ενα μεγαλο χαρτη,μου τον εβαλαν μπροστα μου και μου ζητουσαν πληροφοριες.Εχασα την οπτικη επαφη με το τσαντακι,αλλα αισθανθηκα μια πιεση...και εκανα πισω.
Απο,τοτε,μονο εσωτερικο τσαντακι,μεσα απο τα ρουχα....
Υ.Γ.κοιταζα στην ραμπλας,εναν παπατζη και ξαφνικα,εμφανιστηκαν 3 τυποι και αρχισαν να πονταρουν κλπ....ειχαν σταμπαρει,εμενα,σαν υποψηφιο θυμα...αλλα δεν εμεινα...(λιγο παρακατω 2 αστυνομικοι,συνελαβαν τον ενα απο αυτους)
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Εγω,προλαβα να φυγω,πριν μου ανοιξουν το τσαντακι μεσης...με πλησιασαν 2 κοριτσια,με ενα μεγαλο χαρτη,μου τον εβαλαν μπροστα μου και μου ζητουσαν πληροφοριες.Εχασα την οπτικη επαφη με το τσαντακι,αλλα αισθανθηκα μια πιεση...και εκανα πισω.
Απο,τοτε,μονο εσωτερικο τσαντακι,μεσα απο τα ρουχα....
Υ.Γ.κοιταζα στην ραμπλας,εναν παπατζη και ξαφνικα,εμφανιστηκαν 3 τυποι και αρχισαν να πονταρουν κλπ....ειχαν σταμπαρει,εμενα,σαν υποψηφιο θυμα...αλλα δεν εμεινα...(λιγο παρακατω 2 αστυνομικοι,συνελαβαν τον ενα απο αυτους)
Όλοι έχουμε μια ιστορία από την Ramplas λοιπόν...
DSC05132.JPG
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
καλησπερα και καλο ταξιδακι και απο μενα η Βαρκελωνη ειναι πολυ ομορφη εγω εμενα στη exemple αν την γραφω και σωστα αλλα και εκει που θα μεινεις ειναι μια χαρουλα,εμεις περπατουσαμε ανετα τους δρομους τις Βαρκελωνης και αυτο ειναι και η ομορφια της, οπως σου αναφεραν τα παιδια να προσεχεις τους πορτοφολαδες, εγω να σου πω πηγα το Μαρτιο, και την τσαντουλα μου κρατουσα και μια χαρα, απλα ημουν υποψιασμενη και στα σημια με πολυ κοσμο την επερνα μπρωστα μου, τιποτα δεν μου ετυχε;). Οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε και καλο ταξιδακι!!! :)
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
γενικα καλο φαινετε, εγω προσωπικα κοιταω ναχουν βαθμολογια πανω απο 8 αλλα ειναι και με βαση τα ποσα διαθετει ο καθενας ετσι, συμαθητικουλη φαινετε, περιοχη, μετρια θα σου ελεγα να μεινεις καπου κοντα στη πλατεια catalunya
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
επισης η περιοχη barri gotic οταν πηγα και καποια στιγμη βρεθηκα και μουχρωμα εκει λιγο με φοβησε σαν περιοχη και στους οδηγους την αναφερει ως κακοφημη περιοχη, ενω στις πλατειες και στη περιοχη eixample που εμενα κιολας δεν ενιωσα κανενα φοβο και κανενα κινδυνο
 

World Nomad

Member
Μηνύματα
142
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Βαρκελώνη...τι υπέροχη πόλη!! Εγώ πάντως 4 μέρες που έμεινα, δε συνάντησα κανένα πρόβλημα. Έμενα κοντά στη plaza Universitat, πολύ καλή περιοχή, κεντρικότατη, το μετρό δίπλα, όπως και η Las Ramblas. Αξίζει να περπατήσεις πολύ την πόλη πάντως.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.272
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom