Ισπανία Βαρκελώνη!!(τι πρωτότυπο !) βοήθεια!

STKF

Member
Μηνύματα
1.150
Likes
5.378
Ποια η γνώμη σας και τι θα κάνατε .??
Να πας μόνος σου. Είναι εύκολο να γνωρίσεις κόσμο σε αυτή την πόλη. Επίσης μόνος σου κανονίζεις το πρόγραμμα΄σου χωρίς τους περιορισμούς που έχει ένα γκρουπ.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.726
Likes
14.896
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
δεν νομίζω ότι υπάρχει μέλος που θα σου προτείνει να πας με πρακτορείο στην Βαρκελώνη, γιαυτό ξεκινά διάβασμα, υπάρχουν άπειρες πληροφορίες και ιστορίες στο φόρουμ.
 

Kwstis_26

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Ξέρετε να μου προτείνετε κάποιο καλό ξενοδοχείο ή κάποιο διαμέρισμα.?? Μην είναι πολύ μακριά από το κέντρο.
 

Kwstis_26

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Και όσον αφορά την γλώσσα στην οποία υπάρχει μια δυσκολία τι γίνεται πάνω σε αυτή την περίπτωση?
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Ξέρετε να μου προτείνετε κάποιο καλό ξενοδοχείο ή κάποιο διαμέρισμα.?? Μην είναι πολύ μακριά από το κέντρο.
Μπορεις να ψαξεις στο booking και θα δεις τις τοποθεσιες μονος σου, τις τιμες και τις παροχες. Η πολη ειναι εύκολη και εχει μετρο, λεωφορεία, απ'ολα, οπου και να μεινεις θα πηγαινεις στο κεντρο σε λιγα λεπτα. Αναλογα με την τιμη θα βρεις κατι να σου αρεσει.
Αγγλικα μιλανε παντου στα εστιατορια και καταστηματα, δεν ειναι προβλημα.
Ποιες μερες εχεις κλεισει τα εισητηρια,να δουμε αν μπορουμε να προτεινουμε καταλυμα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.461
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αγγλικα μιλανε παντου στα εστιατορια και καταστηματα, δεν ειναι προβλημα.
Εδώ έχω μία μικρή ένσταση. Αγγλικά δεν μιλάνε παντού και αυτό είναι αποτέλεσμα του έντονου εθνικισμου τους! Χαρακτηριστικό παράδειγμα το Museu nacional d'art de Catalanya, στο οποίο οι επιγραφές και επεξηγησεις των εκθεματων είναι στα ισπανικά, στα καταλανικα και μετά το χάος...
Επίσης για να παραγγείλω ένα σάντουιτς εδειχνα με το χέρι μου τι ήθελα να περιέχει!
Γενικά δεν υπάρχει πρόβλημα με τα αγγλικά αλλά δεν μπορώ να τους χαρακτηρισω και αγγλομαθεις!
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Εδώ έχω μία μικρή ένσταση. Αγγλικά δεν μιλάνε παντού και αυτό είναι αποτέλεσμα του έντονου εθνικισμου τους! Χαρακτηριστικό παράδειγμα το Museu nacional d'art de Catalanya, στο οποίο οι επιγραφές και επεξηγησεις των εκθεματων είναι στα ισπανικά, στα καταλονικα και μετά το χάος...
Επίσης για να παραγγείλω ένα σάντουιτς εδειχνα με το χέρι μου τι ήθελα να περιέχει!
Γενικά δεν υπάρχει πρόβλημα με τα αγγλικά αλλά δεν μπορώ να τους χαρακτηρισω και αγγλομαθεις!
Σιγουρα δεν μιλουν όλοι αγγλικά επαγγελματικού επιπέδου αλλά όπως στα δικά μας τουριστικά μέρη, συννενοείσαι. Στη Μαδρίτη ειναι λίγο καλύτερα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.461
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Σιγουρα δεν μιλουν όλοι αγγλικά επαγγελματικού επιπέδου αλλά όπως στα δικά μας τουριστικά μέρη, συννενοείσαι. Στη Μαδρίτη ειναι λίγο καλύτερα.
Επαγγελματικου επιπέδου αγγλικά μιλάνε ελάχιστοι, κυρίως σε ξενοδοχεία.
Οι καθημερινοι άνθρωποι της πόλης, όλων των ηλικιών, δεν μιλάνε ή κάποιες φορές δεν θέλουν να μιλήσουνε. Μιλάς αγγλικά και σου απαντάνε ισπανικά ή καταλανικα (όχι ότι ήξερα τη διαφορά ισπανικων και καταλανικων) ή σε κοιτάνε με απορία γιατί απλά δεν σε έχουν καταλάβει.
Πάντως δεν θεωρώ και πολύ επαγγελματικό να μην υπάρχουν επεξηγησεις στα αγγλικά στα εκθεματα του σημαντικότερου μουσείου της καταλονιας. Ο εθνικισμος τους φτάνει στα άκρα!
Στην Ελλάδα τα αγγλικά μας είναι κλάσης ανώτερα! :)
 

desbio

Member
Μηνύματα
50
Likes
76
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΑΓΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Η πόλη είναι πολύ εύκολη να τη γυρίσεις. Εγώ που σχεδόν πάντα πάω με οργανωμένες εκδρομές στο εξωτερικό, στην Βαρκελώνη πήγαμε μόνοι μας. Με το μετρό και με τα πόδια μπορείς να κινηθεις σχεδόν παντού. Έχουν χώρους οργανωμενους για την ενημέρωση των τουριστών, που μιλούν αγγλικά και σου δίνουν κ ενημερωτικά. Ο κόσμος δεν το έχει πολύ με τα αγγλικά, αλλά αυτό δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα. Τόλμησε το μονος/η για τη συγκεκριμένη πόλη!
 

k.stravojohn

Member
Μηνύματα
12
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Ασία
Καλησπέρα και από εμένα,

με τα αγγλικά δεν θα έχεις θέμα καθώς σε όλες τις τουριστικές περιοχές τα Αγγλικά είναι σε πολύ καλό επίπεδο, τώρα αν μιλάς για περαστικούς ντόπιους σίγουρα δεν θα είναι το ίδιο.

Παρόλα αυτά οι περισσότεροι περαστικοί θα είναι τουρίστες οπότε θα βγάλεις άκρη!:clap:
 

gregory79

Member
Μηνύματα
129
Likes
57
Ξέρετε να μου προτείνετε κάποιο καλό ξενοδοχείο ή κάποιο διαμέρισμα.?? Μην είναι πολύ μακριά από το κέντρο.
Θα σου προτεινα να κοιταξεις airbnb, ειτε δωματιο ειτε για σπιτι. Καποιες φορες ειναι αρκετα οικονομικα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.948
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom