Ισπανία Βαρκελώνη

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
δε διάβασα το από, μόνο το καλύτερο δύκτιο

mea grande culpa ;)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.107
Likes
41.360
Όταν πάμε σε ένα ελληνικό νησί πιστεύω ότι για όλους είναι αυτονόητο ότι είτε πάμε με το δικό μας μεταφορικό μέσο είτε νοικιάζουμε. Στο εξωτερικό δεν το βλέπω να γίνετε.
Και στο εξωτερικό και σε ελληνικό νησί το βλέπω να γίνεται να μετακινηθείς με τη συγκοινωνία, καθόλου αυτονόητο. Εκτός από μένα που δεν οδηγώ, είναι αρκετοί αυτοί που το επιλέγουν.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
GIANA said:
Επειδή σχεδιάζω και εγώ ένα ταξιδάκι την άνοιξη στην Βαρκελώνη, θα ήθελα να μου λύσετε την εξής απορία. Τι παίζετε με την ενοικίαση μότο εκεί? Ακούω από όλους να ψάχνουν για ξενοδοχεία κοντά σε στάσεις μετρό να λένε ότι θέλει πολύ περπάτημα και άλλα τέτοια. Όταν πάμε σε ένα ελληνικό νησί πιστεύω ότι για όλους είναι αυτονόητο ότι είτε πάμε με το δικό μας μεταφορικό μέσο είτε νοικιάζουμε. Στο εξωτερικό δεν το βλέπω να γίνετε. Μήπως υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει? Ας απαντήσει όποιος γνωρίζει.:roll:
Όπου υπάρχει μετρό ο μόνος λόγος να νοικιάσεις είναι άμα το θες απο και προς το αεροδρόμιο. Σε πόλεις όπως Βερολίνο, Μόναχο, Άμστερνταμ, Βρυξέλλες, Βιέννη, Κοπεγχαγη, Λονδίνο κλπ η ενοικίαση είναι ένα αχρείαστα εξοδο αν έχεις σκοπό να επισκεφθείς μόνο την πόλη... Φανταζομαι κι η Βαρκελωνη μια απο τα ιδια ειναι . Άλλωστε πέρα απο τα έξοδα ενοικίασης, πληρώνεις βενζίνη, παρκομετρα κλπ κι έχεις και το άγχος του πάρκινγκ.
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Πηγα το καλοκαιρι μια εβδομαδα και την λατρεψα την πολη !!! ευκολο μετρο ,πηγαμε σε οσα αξιοθεατα μπορουσαμε ,νοικιασαμε ποδηλατα και βολταραμε στην πολη και στην παραλια.
Μειναμε στο park hotel (καθαρο ξενοδοχειο ) πολη καλη τοποθεσια ειχαμε τα παντα διπλα παλια πολη ,μετρο ,φαγητο ,το παρκο ,παραλια .

Η γνωμη μου ειναι εαν δεν θες να βγεις εκτος πολης δεν χρειαζεσαι αυτοκινητο ,με το λεωφορειο και το μετρο πας παντου .


διαβασε μεσα στο φορουμ τι εχουν γραψει εμενα με βοηθησε πολυ ,εκανα προγραμμα αναλυτικα καθε μερα απο πριν και ειδαμε πολλα πραγματα
ενω ειχαμε και χρονο να ξεκουραζομαστε μεσημερια .

Υπαρχουν τα aerobus που σε πανε στην πολη απο το αεροδρομιο.
Παντα υπαρχει τροπος να φτασεις χωρις να νοικιασεις.
Παιρνεις και μια barcelona card αναλογα με τις μερες που θα μεινεις και εχεις και εκπτωση σε εισητηρια μουσειων και με μετρο κανεις διαδρομες.
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
παιδια να ρωτησω κατι γενικα η βαρκελωνη ειναι σαν πολη ωραια;;απο τιμες φαγητου και γενικα πως ειναι και ποια ειναι η καλυτερη περιο χη για να μεινουμε σε θεμα υσηχιας; γυριζετε σχετικα ευκολα..διαβασα τις ιστοριες και οι αποψεις ειναι διαφορες αλλοι λενε ωραια αλλη δεν τους πολυ αρεσε...εχω μπερδευτει...
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
παιδια να ρωτησω κατι γενικα η βαρκελωνη ειναι σαν πολη ωραια;;απο τιμες φαγητου και γενικα πως ειναι και ποια ειναι η καλυτερη περιο χη για να μεινουμε σε θεμα υσηχιας; γυριζετε σχετικα ευκολα..διαβασα τις ιστοριες και οι αποψεις ειναι διαφορες αλλοι λενε ωραια αλλη δεν τους πολυ αρεσε...εχω μπερδευτει...

Εγω την λατρεψα θα ξαναπαω οσες φορες μπορω...
Ειναι καλος λαος δεν ειναι ψυχροι ,ειναι σαν εμας γελαστοι και προθυμοι να σε βοηθησουν ,ολοι μου ελεγαν κανεις δεν μιλαει αγγλικα εκει ,κι ομως με τα λιγα που ξερουν λογο τουρισμου σε βοηθανε.
Την γυριζαμε πανευκολα με μετρο και λεωφορειο .

Εμενα τουλαχιστον ετσι μου φανηκε η πολη ,πανεμορφη .
Εαν σου αρεσουν ο gaudi,picasso ,miro εχει σημαντικα εργα γενικα να δεις ,το μουσειο συχρονης τεχνης....και αλλα ....
Εχει ωραιες καταλανικες ταβερνες που τρωως το καλυτερο φαγητο.
Δεν θα ξεχασω μια ,φαγαμε υπεροχα φτηνα πηραμε το πιο ακριβο κρασι τους μολις 22ευρω και εδω το ιδιο σαν ποιοτητα 4πλασια + θα το πληρωνες.
Εχει και φτηνα και ακριβα να φας. εχει τα παντα, μου εμειναν τα χρωματα απο τους ζωγραφους στους δρομους, τα στενακια ,τα κρασια τους, τα παρκα, η θεα απο ψηλα,η sagrada familia....

Γνωμη μου ,μεινε οπουδηποτε εκτος απο την la rambla ,εκει εχει φασαρια και γενικα αποφευγεται τα βραδυα.Αλλα επισκεψου την πρωι για βολτα και για την λα μποκερια ,σκεπαστη αγορα θα γευτεις χυμους εξωτικους και θα αγορασεις μπαχαρια και φρουτα υπεροχα !!!
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
ευχαριστω πολυ..και εγω το εχω μελλετησει παραπολυ και νομιζω θα περασω πολυ ωραιααα..που ειναι καλα να μεινω μηπως θυμασαι καποια περιοχη ποιο ηρεμη..μαρεσει η υσηχια και να θυμασαι ονοματα απο καμια καλη ταβερνα..
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Μειναμε στο park hotel στην margues de argentera ειναι κοντα στο παρκο ciutadella .

Ειναι απεναντι ο σταθμος τρενων ,κοντα σταση μετρο.Φασαρια δεν ειχαμε καθολου(εαν και ειναι σε κεντρικο δρομο ) ,καθαρο ξενοδοχειο,ανακαινισμενο ,απλα πρωινο δεν πηραμε γιατι ηταν ακριβο αλλα ακριβως απο κατω ειχε μαγαζια και με 10ερω 2ατομα πιναμε καφε κ τρωγαμε κατι .

Ειναι πισω ακριβως ολη η παλια πολη και τα μπαρακια πας με τα ποδια ,φαγητο εχει κοντα και το εμπορικο στο λιμανι ,οπου ειναι και το ενυδρειο .

Νοικιασαμε ποδηλατα ακριβως στο στενο σε εναν τυπα και τριγυρισαμε την πολη το παρκο .Πολλα εχει να κανεις εαν εχεις καλη παρεα.

Οπου σε ενδιαφερει να πας ,μπες ιντερνετ να δεις τα σιτε , εχω ειχα μαθει ωρες μουσειων κτλ πας νωρις το πρωι να αποφυγεις τις μεγαλες ουρες .
Και εχεις μεσημερι για ξεκουραση και το απογευμα για βολτα και κοκτειλ ;)
Τον ειχα ξεπατωσει στο περπατημα και στο μετρο τον φιλο μου :haha:..

Οι αναμνησεις ομως μοναδικες !!!:clap:
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
:lol: χαχα δεν πειραζει αυφου αξιζε το ξεπατωμα χαχα

παρεα εχω κα ιεγω πολυ καληη και διαθεση φουλ για βολτες και ξεπατωμααα χαχα :clap: σευχαριστω για τις πληροφοριες τωρα κιολας θα μπω να δω το ξενοδοχειο και που βρησκετε γαι να δω και την περιοχη γιατι και εμενα μου ειπανε οτι καποιες περιοχες το βραδυ να μην τις κυκλοφοραμε..το ενυδρειο αξιζει;;; θελω να παω..και γενικα και στις εκκλησιες..απο εισοδους τι παιζει απο τιμες;;

μολις μπηκα και ειδα το ξενοδοχειο..τελειοοο πολυ ωραιοο!! στην παλια πολη δεν πας με τα ποδια ειναι πολυ μακριαα;; στο χαρτι φαινονται ολα κοντα αλλα εσυ που εχεις παει για πεσμου..αλιως θα παιξει ποδηλατο χαχα η και μετρο..ευκολο το μετρο;;
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Το ενυδρειο δεν μας ενθουσιασε οπως αλλους που ακουω...οι καρχαριες σαν υπνωτισμενοι ηταν μην σου πω κοιμοντουσαν...:haha:

Γενικα ολη την εβδομαδα που ημουν εκει πηγα, καθεδρικο ναο ,museum picaso , ciutadella ,MACBA ,Aguarium ,Palau de la musica , sagrada familia , la perdera ,casa batlo ,park guell ,camp nou , tibidabo ,joan miro , monjuik και για φλαμενγκο show .

Δεν νομιζω να ξεχασα κατι .Απλα καθε πρωι ξυπνουσαμε νωρις πηγαναμε σε 2-3 αξιοθεατα .Στο tibidabo ας πουμε πηγαμε απογευμα στο λουνα παρκ αλλα δεν καναμε αξιζει η θεα πινεις εναν καφε μπαινεις και στον ναο και απολαμβανεις θεα.

Toν miro εαν θες να πας το συνδιαζεις με το μονζουικ ,ας πουμε ειναι διπλα.οπως και το MNAC .
Εγω ηθελα να παω miro μου αρεσει πολυ ...ειναι αναλογως τα γουστα της παρεας...εγω εκανα κ τον ξεναγο :haha:ανελυα τα εργα στον δικο μου επειδη ασχολουμε με ζωγραφιικη κ τεχνες...

Η παλια πολη ειναι πισω απο εκει ακριβως που μεναμε.
Με το ποδηλατο γυρισαμε την μπαρσελονετα και το παρκο γενικα, τα αξιοθεατα πας με το μετρο , ειναι πανευκολο.

Εγω με τον οδηγο τοp 10 τα ειχα βρει πανευκολα ολα.
Και το μετρο τιποτα ,ανετα.


Συμβουλη , μην πας με γκρουπ βλεπεις πιο πολλα μονος σου.
Εχω κανει ταξιδια παντα μονοι μας πηγαιναμε , πριν 3εβδομαδες πηγα με γκρουπ βιεννη το μετανιωσα πολυ κουραση για το τιποτα...
Οποτε κανεις ενα καλο προγραμμα το μελετας και πας οπου θες.
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
...βρε τους καρχαριες χαχαχα οι καημενοι..εγω θελω πολυ να παω θα δειξειι..ποσες μερες μεινατε και τα ειδες ολα αποτι βλεπω..εγω ειδη παρει τα τοπ 10 και ταχω μαθει ολα απλα δεν ξερω τι παιζει με αποστασεις και μετρο και να σου πω την αληθεια φοβαμαι μη χαθω χαχα γιατι και με ταγγλικα δεν τα παω και πολυ καλα ουτε εγω ουτε ο αντραααςςς χαχα θα γελασουμεεε !!! απο τιμες τι παιζει στα μουσεια εκλησιες κτλ.;; και κατι αλλο..σεπριξααα!! χαχα το ξενοδοχειο και εισητηρια αεροπορεια τα κανονησες με πρακτορειο η μονοι σας;;
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
...βρε τους καρχαριες χαχαχα οι καημενοι..εγω θελω πολυ να παω θα δειξειι..ποσες μερες μεινατε και τα ειδες ολα αποτι βλεπω..εγω ειδη παρει τα τοπ 10 και ταχω μαθει ολα απλα δεν ξερω τι παιζει με αποστασεις και μετρο και να σου πω την αληθεια φοβαμαι μη χαθω χαχα γιατι και με ταγγλικα δεν τα παω και πολυ καλα ουτε εγω ουτε ο αντραααςςς χαχα θα γελασουμεεε !!! απο τιμες τι παιζει στα μουσεια εκλησιες κτλ.;; και κατι αλλο..σεπριξααα!! χαχα το ξενοδοχειο και εισητηρια αεροπορεια τα κανονησες με πρακτορειο η μονοι σας;;
Είσαι Θεά... τίποτε άλλο... χαχα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom