Πολωνία Βαρσοβία-Κρακοβία.

dim_1969

Member
Μηνύματα
7
Likes
18
Είναι πολύ σημαντικό πράγμα να υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να μοιραστούν τις ταξιδιωτικές τους εμπειρίες και να τα καταφέρνουν τόσο καλά!
Προσπαθώ να οργανώσω ένα ταξίδι για την Βαρσοβία για το επόμενο Σ/Κ και οι πληροφορίες που μοιράζεσαι μοιάζουν να είναι ακριβώς ότι θα ήθελα να κάνω. Σ΄ευχαριστώ.
 

Revi

Member
Μηνύματα
59
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Γαλλία - Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
κα Ιωάννα σε χαιρετώ.
Είμαι καινούργια στην παρέα και σκέφτομαι να πάω με την οικογένεια μου το καλοκαίρι (2 ενήλικες και 3 παιδιά) στη Πολωνία. Θα ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με τα τρενα... Πόσα κόστισε για να πας απο την Βαρσοβία στην Κρακοβία? Και αν θέλω να πάω και σε άλλες πόλεις είναι σχετικά εύκολο? π.χ. σκέφτομαι να πάω και στο Gdańsk που είναι πιο μακρια....Άλλες πόλεις αξίζουν το κόπο ... τι νομίζεις...

Ευχαριστώ :)
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Καλησπέρα, τα εισιτήρια μας κόστισαν περίπου 50 ευρώ για 2 άτομα πηγαινε έλα και τα είχα εκδόσει εκ των προτέρων ηλεκτρονικά ...
Τα τρένα σε γενικές γραμμές είναι καλά...δεν είχα κανένα απρόοπτο...
Δεν γνωρίζω για άλλες πόλεις, μιας και όπως διάβαζες ταξίδεψα μόνο βαρσοβία και κρακοβία.
 

Revi

Member
Μηνύματα
59
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Γαλλία - Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Κα Ιωάννα Καλημέρα...
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου..! Πραγματικά με βοήθησε πολύ η περιγραφή σου.... Νομίζω ότι πρέπει κάποιος να μπορεί να κάνει την περιγραφή που έχεις κάνει εσύ... πολύ κατατοπιστική...
Να σε ρωτήσω ακόμα κάτι. Θυμάσε το site που είχες κλείσει τα εισητήρια?
Έίναι διαφόρων τύπων τα τρένα και επιλέγεις? ή μόνο μία γραμμή
Σε ευχαριστώ :reading:
 
Last edited:

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
http://rozklad-pkp.pl/bin/query.exe/en
απο έδω έκλεισα τα εισητηρια και μου κοστισαν 204 πολωνικά για την ακρίβεια...
ναι... ας πουμε διαφόρων τύπων...εγω εκλεισα βασιζομενη στην διαρκεια του ταξιδιου ...διοτι δεν ειναι πάντα η ίδια...εγω εκλεισα αυτο το τρένο κάτι σαν ιντερσίτι που έκανε 3 ωρες και κάτι και πήγαινε κατευθείαν...υπάρχουν άλλα που κάνουν 5 ωρες και έχουν φθηνότερο εισητη΄ριο...
 

yianportok

Member
Μηνύματα
13
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Ο γύρος της Πορτογαλίας
Ταξίδι-Όνειρο
Αρκτική
Πέμπτη 29/8/2013
Το πρωί που ξυπνήσαμε για να ετοιμαστούμε για την αναχώρηση μας τσεκάροντας τα μείλ μάθαμε ότι ο φίλος μας είχε φύγει το βράδυ...μας περίμενε να γυρίσουμε...
Αλλάζοντας δύο λεωφορεία φτάσαμε στην ώρα μας στο αεροδρόμιο.
Το αεροπλάνο γεμάτο και η πτήση μια χαρά!!
Μεγαλύτερη χαρά βέβαια ένιωσα όταν οι ρόδες ακούμπησαν τον διάδρομο στο Ελ Βενιζέλος.Μια φοβία την έχουμε!!
Η καθημερινότητα μας περίμενε πάλι στην γωνία!!!
Πίσω στην σκληρή πραγματικότητα λοιπόν και σε άλλα με υγεία!!!


Υ.Γ το μεγαλύτερο μέρος αυτής της ιστορίας γράφτηκε μέσα στο τρένο πηγαίνοντας και γυρνώντας απο την Κρακοβία!!











[/quote]
Πολύ ωραία ιστορία. Βρεθήκαμε στα ίδια σημεία με λίγες ημέρες διαφορά. Εμείς είχαμε πάε 13 - 20 Αυγούστου. Το μόνο που δεν μας ικανοποιήσε ήταν το φαί
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Σε ευχαριστω για τα καλά σου λόγια.
Δεν μπορώ να πώ οτι φάγαμε άσχημα...ίσως μια δυό περιπτώσεις...
Και σε άλλα ταξίδια,λοιπόν!!
 
Μηνύματα
5
Likes
1
λοιπον...
στη πολωνια πηγα το καλοκαιρι κ μου εκανε εντυπωση οτι οι πολωνοι ηταν αρκετα φιλικοι μαζι μας την ημερα δε μπορω να πω οτι τρελαθηκα με τη πολη αλλα τη νυχτα εντυπωσιαστηκα αρκετα απο το φωτισμο κ γενικοτερα την περιοχη αφου μου φανηκε αρκετα ενδιαφερον
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Καλημέρα!Κυρία Ιωάννα μου ευτυχως που σε αλλο τοπικ μου ειπατε οτι εχετε γραψει ιστορια και εκανα την αναζητηση μου...:D Εμαθα πολλα!!!!!!Τελικα καμια φορα μας ξεφευγουν ιστοριες που ειναι χρησιμες!:rolleyes::rolleyes:
Εμεις θα φυγουμε στις 26 Δεκέμβρη και θα προσγειωθουμε Βαρσοβία και θα πάμε απευθειας Κρακοβία! Και μετα στις 30 θα επιστρεψουμε Βαρσοβια για να αλλαξουμε τον χρονο εκει!
Ερωτησεις:
  • Το μαγαζι με τις μπακετες θυμαστε πως το έλεγαν;
  • Πιστευετε οτι στην Βαρσοβια αξιζει να αλλαξουμε το χρονο σε καποιο συγκεκριμενο μαγαζι;ας πουμε στο c.k oberza που λεγατε οτι εχει πολυ ωραιο φαγητο;ή εχετε να προτεινετε καποιο αλλο;Και ποτε λέτε να κανουμε την κρατηση;Το πρωι στις 31 ή να την κανουμε τηλεφωνικα πιο πριν;
  • Κανατε κρατησεις σε εστιατορια γιατι γινοταν χαμος απο κοσμο και δεν βρισκατε να κατσετε αν πηγαινατε ετσι;ή για ασφάλεια;
  • Υπάρχουν παντου σουβενιρ;ειναι καπου φθηνότερα; (γιατι οταν πηγαμε στην Ρουμανια,στο Μπρασοβ και γενικα στην Τρανσυλβανια υπηρχαν πολλα μαγαζακια με σουβενιρ,ενω στο Βουκουρεστι τιποτα και βρηκαμε μονο 1 πανακριβο και μετα στα duty free...μην την ξαναπαθουμε:confused:)
  • Στην Βαρσοβία βγάλατε 3ημερη κάρτα για λεωφορεια...στην Κρακοβία;Δεν ειχε κατι παρόμοιο ή δεν άξιζε;
  • Εμεις σκεφτομασταν να βγαλουμε την warsaw pass ( https://www.warsawpass.com/) αξιζει λέτε;

Ελπίζω να μην σας ζάλισα!!!!!!!!!!!:icon_redface:
 

Anastasia's

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Στην Κρακοβια δεν χρειάζεσαι μέσα μεταφοράς γιατί η πόλη ειναι εύκολα προσβάσιμη με τα πόδια Η διαδρομή προς τα αλατορυχεια κοστίζει 4 ευρώ με επιστροφή Εμείς μείναμε στο puro hotel ακριβώς δίπλα στο mall και τον σιδηροδρομικό σταθμό Ήταν πολύ εξυπηρετικό και καταπληκτικό ξενοδοχείο γύρω στα 75 ευρώ χωρίς πρωινό.Και στη Βαρσοβια τα περισσότερα αξιοθέατα τα είδαμε πεζοί.Και εκεί μείναμε δίπλα στο σταθμό και στο μεγαλύτερο mall.να σου πω οτι το φαγητο ήταν κατα την προσωπική μου άποψη απαράδεκτο και χάλασα με αρκετά χρήματα σε γεύματα που ούτε καν άγγιξα με Προτίμησε ιταλικά η κάτι παρομοιοΤο ίδιο ισχύει και για τα γλυκά τους αν μπορείς να τα πεις έτσι .Ο καπουτσινο απλά θεϊκός παντού.Για σουβενίρ πάρε τις υπέροχες σοκολάτες και πράλινεςWendel απο τα super market που ειναι πολύ φθηνότερες(μόνο σοκολάτες)
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Το μαγαζί με τις μπαγκέτες λέγεται croque Mandam..
Δεν πρόκειται να το χάσεις ,θα το δεις ...στον κεντρικό δρόμο της νέας πόλης nosy swiat μετα το φημισμένο ζαχαροπλαστείο blikle κάπως έτσι.
Δεν ξερω για πρωτοχρονιά τι γινεται....ειχα παει καλοκαίρι,αλλα τέτοια βραδιά θα πρεπει να κλείσεις κάπου....
Κάναμε κράτηση απλά για ασφάλεια...
Ναι νομιζω οτι βγάλαμε την τριήμερη απο το μηχάνημα των εισιτηρίων στο αεροδρόμιο.
Στην βαρσοβια χρησιμοποιήσαμε τα μεσα μεταφοράς,στην κρακοβια δεν χρειαζεται παρα μόνο να πας αλλατορυχεία και αουσβιτς.
Για σουβενίρ δεν ασχολούμεθα ιδιαίτερα και δεν θυμάμαι...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom